Zeeland PZCI21 Naar het heelal in Kamperland De Jager terug op zijn oude school BEVELANDEN-THOLEN 30 en 31 27 Hotel in oud gemeentehuis jaaafiaaap'1""" ffna Appeltaart De Van Borseles sprongen er net een beetje uit Dinsdag 29 januari 2008 Leerlingen voortgezet onderwijs maken kennis met hogeschool Tip? redgoes@pzc.nl Zeeuws planetarium op Noord-Beveland opent 1 mei zijn deuren. door Luc Oggel KAMPERLAND - Artis heeft er één, Ridderkerk ook. Maar voor een tripje naar het heelal kun je straks ook naar Kamperland. Onderne mer Alex de Zwart opent daar 1 mei een full dome planetarium, het derde van Nederland. De Zwart was de afgelopen twin tig jaar directeur van schrootbe- drijf Intree BV en wil zijn terrein aan de Haven nu een andere invul ling geven. Hij heeft zijn handel in middels verkocht, maar de gebou wen niet. Eén ervan wordt mo menteel verbouwd tot planeta rium: een soort bioscoop met vijf tig stoelen waar computergestuur de films worden vertoond over al les wat met het heelal te maken heeft. De films worden geprojec teerd op een soort koepel (de 'do- me'), zodat de bezoeker echt het idee heeft onder de sterrenhemel te zitten. Het planetarium is een primeur voor Zeeland en het der de in Nederland met een zogehe ten full dome, wat wil zeggen dat er een beeld van 360 graden wordt gecreëerd. De Zwart laat vanuit Amerika de beste beeld- en ge luidsapparatuur overkomen die op dit moment verkrijgbaar is. „Ik laat straks als eerste planetarium ter wereld films van zes miljoen pixels zien. Dat is zó'n scherp beeld dat ik geen wit doek kan ge bruiken, omdat je anders zou wor den verblind." De ondernemer kwam op het idee Ondernemer Alex de Zwart opent op 1 mei een bijzondere attractie op het terrein van schrootbedrijf Intree in Kamper land: een planetarium. voor een planetarium omdat hij een toeristische trekker zocht die iets toevoegt. De Zwart mikt op drie doelgroepen: scholen, toeris ten en professionals, zoals mede werkers van de Sterrenwacht in Middelburg. „Voor hen is het inte ressant omdat zij afhankelijk zijn van de weersomstandigheden. Je ziet bij ons weliswaar geen echte sterren en planeten, maar het is wel een realtime weergave van het heelal." De Zwart heeft diverse films inge kocht. Ook is een eigen productie in de maak. „Een soort Back to the future-idee. Met een ruimteschip 'vertrek' je dan als bezoeker vanuit de haven in Kamperland, om de maan heen en dan belandt je in eens in het Kamperland van vier honderd jaar geleden", licht De Zwart een tipje van de sluier op. Naast het planetarium heeft de ini tiatiefnemer nog meer plannen voor het terrein en de haven, die elkaar straks allemaal moeten aan vullen en versterken. Veel wil hij er nog niet over kwijt, wel dat hij het liefst morgen zou willen begin nen. „Ik zit te springen om groen licht van de gemeente." www.zeeuwsplanetarium.nl sint-Maartensdijk - In het voor malige gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk komt wellicht een hotel. „Het gaat om tien tot vijftien ka mers op de begane grond en de eerste verdieping", zegt E. Gorter van de Nieuwenhuis Groep, de ei genaar van het gebouw. „Het is dus kleinschalig. De ka mers komen onder andere op de plek waar tot voor kort de gemeen telijke balies stonden." In het histo rische deel van het gemeentehuis komt een restaurant. Gorter is in middels in onderhandeling met een mogelijke uitbater daarvoor. „Ik heb er goede hoop op dat het gaat lukken. We zijn in gesprek met een aantal kandidaten, maar we willen er wel zeker van zijn dat de uitbater er geen zooitje van maakt. Mocht het niet lukken, dan zoeken we verder naar een andere invulling." Aan de achterzijde van het voor malige gemeentehuis komen vijf tien appartementen, die in grootte variëren. Ze krijgen een centrale in gang aan de Blauwstraat. Gorter hoopt dat de werkzaamheden in maart kunnen beginnen. De appar tementen zouden dan nog voor de bouwvak opgeleverd kunnen wor den. Tip? redactie@pzc.nl Met een zekere regelmaat zegt de inwoner van Domburg tegen zijn vriendin dat hij trek heeft in een lekkere punt appeltaart. Voor deze zeer geëmancipeerde jonge vrouw is dat het teken om appels en deeg in te slaan, de taartvorm uit de kast te halen en aan de slag te gaan. Enkele uren later kan ze dan zijn lievelingsgerecht voorzetten. Hij tevreden. Maarzij ook. Want, zo beken de ze onlangs tegen enkele colle ga's: het maken van een appel taart is voor haar een van de din gen die ze echt het allerliefst doet. „Wat appeltaart betreft, hebben wij echt een perfecte rela tie." Staatssecretaris geeft gastles economie aan vwo-6 leerlingen. door Lilian Dominicus goes - Ooit was staatssecretaris van Financiën Jan Kees de Jager leerling aan het Christelijk Ly ceum in Goes (tegenwoordig Ostrea Lyceum); gistermorgen stond hij er voor de klas. Om vwo-eindexamenleerlingen een uur lang uitleg te geven over het economiebeleid van de overheid. De vwo-leerlingen maakten het de staatssecretaris niet makkelijk met hun directe, oprechte vragen. Leg ook maar eens uit aan een klas hoogopgeleide, eigenwijze acht tienjarigen, dat je een milieubelas ting oplegt en de opbrengst ervan niet teruggeeft aan het milieu. Zo als het geval is bij de pas ingevoer de belasting op vliegtickets. 'Cru' en 'u bent niet eerlijk bezig', was het ondubbelzinnige oordeel. De Jager: „Je moet het zo zien: we hebben één belastinghoeveelheid van honderd procent. In een ver simpeld voorbeeld heffen we daar van 20 procent milieu- en 80 pro cent inkomstenbelasting. Dat aan deel van 20 procent moet om hoog, maar macro-economisch ge zien mag de belastingdruk op de samenleving niet toenemen. Dus heffen we minder inkomstenbelas ting. Er is een scheiding tussen in komsten en uitgaven. We géven wel meer uit aan milieu, maar dat is niet verbonden aan de milieube lasting." De interessantste - en lastigste vraag kwam aan het eind van de les. De meeste leerlingen waren al weer de gang op gesneld, toen een leerling op hem afstapte. „Meneer, wat voor een auto rijdt u nu?" Tja, met een Volvo S80 vervul je geen voorbeeldfunctie voor toekomsti ge generaties. Red je daar dus maar eens uit. „Hij is van mijn voorganger, Joop Wijn, geweest. Het is inderdaad niet de zuinigste auto die er is. Maar het was ook niet te verant woorden om meteen een nieuwe 'Ik heb op al mijn scholen lesgegeven: Nijenrode, Erasmus en Ostrea Lyceum' aan te schaffen. Dat is ook slecht voor het milieu. Maar vroeger reed ik Toyota Prius en mijn volgende dienstwagen wordt een groene", zo verzekerde De lager. „Een Prius is te klein voor het beroep dat ik nu heb; ik rij met chauffeur. Maar ik denk aan één met aardgas, van Mercedes misschien. Of een Lexus hybride." „Dit was mijn oude middelbare school", zei De Jager na afloop, nog één keer rondkijkend in de met computers volgestouwde ruimte. „In 1987 deed ik hier eind examen. Het gebouw is niet meer hetzelfde, maar dit was wel de plek." Zijn oude economieleraar, Leo Raven, die nog steeds lesgeeft aan het Ostrea, had hem uitgeno digd voor de gastles. „Zo kunnen de huidige leerlingen zien wat een oud-leerling kan bereiken. En wat je met het vak economie kan doen. Dat heeft ongemerkt heel veel effect op ze", vertelde Raven. De Jager vond de les 'leuk om te doen'. „Het was een interactieve klas. Nu heb ik op al mijn vroege re scholen lesgegeven. Eerst Nijen rode en Erasmus, nu Ostrea." foto Willem Mieras Staatssecretaris van Financiën Jan Kees de Jager geeft gastles economie op zijn oude school: het huidige Ostrea Lyceum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35