Naar heelal in Kamperland Iflflll Bed op plaats van ambtenaar Palingvissers hoeven niet te wanhopen n Straoviering is van alle jaren jT?Tj| 50% KORTING Groei en bloei van hortensia's Zeeuwse steden ruziën over titel veteranenstad PZC Dinsdag 29 januari 2008 25 Zeeuws planetarium op Noord-Beveland opent t mei zijn deuren. door Luc Oggel KAMPERLAND - Artis heeft er één, Ridderkerk ook. Maar voor een tripje naar het heelal kun je straks ook gewoon naar Kamperland. On dernemer Alex de Zwart opent daar 1 mei een full dome planeta rium, het derde van Nederland. De Zwart was de afgelopen twin tig jaar directeur van schrootbe- drijf Intree en wil zijn terrein aan de Haven nu een andere invulling geven. Hij heeft zijn handel inmid dels verkocht, maar de gebouwen niet. Eén ervan wordt momenteel verbouwd tot planetarium: een soort bioscoop met vijftig stoelen waar computergestuurde films worden vertoond over alles wat met het heelal te maken heeft. De films worden geprojecteerd op een soort koepel (de 'dome'), zodat de bezoeker echt het idee heeft onder de sterrenhemel te zitten. Het pla netarium is een primeur voor Zee land en het derde in Nederland met een zogeheten full dome, wat wil zeggen dat er een beeld van 360 graden wordt gecreëerd. De Zwart: „Ik laat straks als eerste pla netarium ter wereld films van zes miljoen pixels zien. Dat is zó'n scherp beeld dat ik geen wit doek kan gebruiken, omdat je anders zou worden verblind." De ondernemer kwam op het idee voor een planetarium toen hij een toeristische trekker zocht die iets toevoegt. De Zwart mikt op drie doelgroepen: scholen, toeristen en professionals, zoals medewerkers van de Sterrenwacht in Middel burg. „Voor hen is het interessant omdat zij afhankelijk zijn van de weersomstandigheden, je ziet bij ons weliswaar geen echte sterren en planeten, maar het is wel een realtime weergave van het heelal." De Zwart heeft diverse films inge- Ondernemer Alex de Zwart opent op 1 mei een bijzondere attractie op het terrein van schrootbedrijf Intree in Kamper land: een planetarium. kocht. Ook is een eigen productie in de maak. „Een soort Back to the future-idee. Met een ruimteschip 'vertrek' je dan als bezoeker vanuit de haven in Kamperland, om de maan heen en dan beland je in eens in het Kamperland van vier honderd jaar geleden", licht De Zwart een tipje van de sluier op. Naast het planetarium heeft de ini tiatiefnemer nog meer plannen voor het terrein en ook de haven, die elkaar straks allemaal moeten aanvullen en versterken. Veel wil hij er nog niet over kwijt, wel dat hij het liefst morgen zou willen be ginnen. „Ik zit te springen om groen licht van de gemeente." www.zeeuwsplanetarium.nl GROOT DEEL DAMES WINTERCOLLECTIE ALLE JASSEN,MANTELS (m.u.v. nieuwe collectie) GIMBRÈRE MIDDELBURG (KOOPZONDAG 3 FEBRUARI) BOBBE MODE VLISSINGEN www.gimbreremode.com RENESSE - Bij het artikel over de eerste straovie ring van dit seizoen in Renesse in de editie van gisteren stond ten onrechte een foto van dit fes tijn van vorig jaar afgedrukt. Het straofeest in Renesse trok zaterdag bijna tachtig deelnemers. „Dat is meer dan andere ja ren en ook wel verrassend gezien het feit dat de viering dit keer zo vroeg valt", luidde de reactie van Bert Blom van het organiserend comité. De stoet ruiters op hun fraai versierde paarden trok tijdens de tocht langs het strand ook talrijke toe schouwers. foto Dirk-Jan Gjeltema •s-GRAVENPOLDER - Hortensiakwe- ker Cor van Gelderen houdt don derdag in het dorpshuis in 's-Gra- venpolder een inleiding voor le den van Groei en Bloei. Van Gelderen is eigenaar van een grote kwekerij in Oirschot, waar de grootste collectie hortensia's van Nederland te vinden is. Hij is mede-auteur van een hortensia-en cyclopedie. De lezing begint om 19.30 uur. De toegang voor leden en hun familie is gratis. Overige be zoekers betalen 5 euro. Vissersvoorman acht kans op vangstverbod paairijpe aal klein. ZIERIKZEE - Een verbod op de vangst van paairijpe paling (schier aal) in de laatste vier maanden van het jaar zou vernietigend zijn voor palingvissers in Zeeland. 'Den Haag' maakte onlangs mel ding van deze maatregel in een no titie. Ondanks de onheilspellende boodschap is Jaap Geleijnse, voor zitter van de federatie van beroeps vissers in zuidwest-Nederland, al lerminst geschrokken. „Het zal nog moeten blijken of dit verbod er komt en hoe het dan wordt in gekleed." De palingstand en -visse rij staan wereldwijd onder druk. Jonge aal (glasaal) wordt massaal gevangen in Spanje en Frankrijk, voordat deze binnenwateren kan bereiken en daar kan opgroeien. Glasaal wordt voornamelijk ver kocht aan palingkwekers in China. Van de andere kant is de visserij op volwassen paairijpe paling te groot. Veel schieraal krijgt niet de kans om naar de Sargassozee bij de VS te zwemmen om zich daar voort te planten. Geleijnse ver wacht dat Zeeuwse palingvissers niet te maken krijgen met een vangstverbod voor schieraal in de trekperiode. Er moet worden aan getoond dat 40 procent kan ont snappen. Dat is volgens hem moge lijk. „De Brouwerssluis is afgelo pen seizoen constant open ge weest. Vissers op het Grevelingen- meer hebben 60 procent minder schieraal gevangen." Hij voorziet 'hier en daar' wel beperkingen. Kans op vestiging hotel in oud gemeentehuis van Sint-Maartensdijk. SINT-MAARTENSDIJK - In het voor- malige gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk komt wellicht een hotel. „Het gaat om tien tot vijftien ka mers op de begane grond en de eerste verdieping", zegt E. Gorter van de Nieuwenhuis Groep, de ei genaar van het gebouw. „Het is dus kleinschalig. De ka mers komen onder meer op de plek waar tot voor kort de gemeen telijke balies stonden." In het histo rische deel van het gemeentehuis komt een restaurant. Gorter is in middels in onderhandeling met een mogelijke uitbater daarvoor. „Ik heb er goede hoop op dat het gaat lukken. We zijn in gesprek met een aantal kandidaten, maar we willen er wel zeker van zijn dat de uitbater er geen zooitje van maakt. Mocht het niet lukken, dan zoeken we verder naar een andere invulling." Aan de achterzijde van het voor malige gemeentehuis komen vijf tien appartementen. Gorter hoopt dat de werkzaamheden in maart kunnen beginnen. De appartemen ten kunnen dan nog voor de zo mer worden opgeleverd. TERNEUZEN - De Stichting Zeeuw se Veteranendag in Middelburg is verbolgen over de opvatting van de Stichting Oost-Indiëmonument Zeeuws-Vlaanderen dat -Terneu- zen dé Zeeuwse veteranenstad is. Oud-Indiëganger Jan Roovers uit Terneuzen zei vorige week na de lancering van een veteranencafé dat de havenstad zich zo langza merhand wel de veteranenstad van Zeeland mag noemen. On danks het feit dat de Zeeuwse Vete ranendag naar Middelburg verhuis de. „Het lijkt ons niet de bedoe ling om met elkaar te concurreren. Dat er een café in Terneuzen komt juichen wij toe, maar dit is echt niet leuk", zegt voorzitter Marcel Boogaard van de Middelburgse club. Roovers blijft bij zijn stand punt. „Terneuzen heeft het groot ste monument, een veteranencafé en krijgt een gedenkboom."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31