Zeeland Mix van activiteiten in centrum Qint te laten vergeten Foto's van Ramp en opbouw in kleur waar anders? www.autoshak.nl Studio Sanérie SPZC Dinsdag 29 januari 2008 23 AUTOBEDRIJF 'S HEER ARENDSKERKE Vermetstraat 38 Oil3-561381 Nel van Dongen wil respectvol omgaan met mensen én meubels. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Waar ooit post zegels en allerhande souvenirs over de toonbank gingen, staat nu een bonte verzameling koeien uit gestald. Met weinig middelen to vert Nel van Dongen het gangbare om in unieke - veelal kleurrijke - objecten. Naast een creatief is de Brouwse ook een sociaal mens. In haar aan de Markt gevestigde acti viteitencentrum Qint biedt ze ruimte aan spirituele lezingen en workshops. Twintig jaar lang draaide Van Don gen met man Cor een souvenir winkel in het pand in hartje Brou wershaven. In 2004 zette het twee tal er een punt achter om met het bedrijfje Kunst Apart verder te gaan. De Van Dongens geven oude meubelen letterlijk kleur, wijst de bedenkster naar de vrolijk getinte spullen om haar heen. Als telg uit een gezin van acht kin deren leerde Van Dongen al vroeg zich te vermaken met praktisch niets. Verfje hier, frummeltje daar. Nog altijd verstaat zij de kunst om met weinig middelen spullen een tweede leven te geven. De door midden gezaagde en in regenboog kleuren geverfde groentenkistjes aan de muur in het activiteitencen trum zijn daar een sprekend voor beeld van. „Met liefde en respect geef je spullen een tweede leven", als het gaat de draad van het leven weer op proberen te pakken. Schrijfster Hoogerwerf-Holleman heeft veel historische gegevens uit ramp-standaardwerk Gekwelde Grond gebruikt om het verhaal een solide - authentieke - basis te geven. Dat in combinatie met het per soonlijke verhaal van de familie Polderman en hoe zij de ramp be leefden maakt van Het hoge huis van Sion een boek dat - ook door de vele foto's - een goed beeld geeft van de watersnoodramp op Schouwen-Duiveland. Een boek ook dat doorspekt is met citaten uit en verwijzingen naar de Bijbel. Het boek is speciaal voor de jeugd geschreven, maar is ook aansprekend voor volwassenen. Serie over watersnood Het hoge huis van Sion is een uit gave van uitgeverij De Ramshoorn in Goes. Het boek (160 pagina's, ISBN 9789076466682) komt vrijdag 1 februari uit. Van dezelfde auteur verscheen eerder het boek Uit het leven van Rina Heijboer. Uitgeverij De Ramshoorn heeft meerdere boeken over de wa tersnoodramp uitgebracht. Recentelijk werd het eerste deel van een serie Van zee tot zee zal Hij regeren uitgebracht. Het tweede deel is nog in de maak. zegt Van Dongen over het recycle- bedrijfje van haar en haar man. Het Activiteitencentrum Qint zag vorig voorjaar het levenslicht. Enerzijds biedt dit centrum lezin gen en workshops die gebaseerd zijn op de gedachte dat 'er meer is tussen hemel en aarde', licht Van 'Met liefde en respect geef je je spullen een tweede leven' Dongen toe. „Alles wat er aan aan- bod op dat gebied is, komt voorbij. En dat is ontzettend veel." Van edelstenen tot ademhalings technieken en mandalatekenen. Bijna wekelijks is er wel een work shop of lezing in het centrum. De belangstelling voor deze materie is nog altijd groeiende, ervaart Van Dongen. De andere pijler van Qint is gebaseerd op haar knutselpassie. Naast vaste uurtjes knutselen voor kinderen (woensdag) en voor ouderen (vrijdag) zijn er met eni ge regelmaat workshops te doen. Zoals binnenkort fruitschalen ma ken van papier. „Ik ben graag on der de mensen en heb ook altijd in het jeugdwerk gezeten. Zo leuk al die kletspraat. Daar geniet ik echt van", verklaart Van Dongen deze insteek. Net als de meubels is ook bij Qint liefde en respect uit gangspunt, zegt de oprichtster. „Het zit in alles. In de meubelen, de kinderen. Noem maar op." Meer informatie: 0111-691476. Figuurcorrectie- en afslankcenter Met nog meer openingsuren -Thermo Fysische Methode (TFM) mét INFRAROODWARMTE (IR) - Persoonlijke begeleiding tijdens de oefeningen (+/- 30 min.) - Gerichte en plaatselijke figuurcorrectie (buik, dijen, heup), enz. - Revolutionaire verbetering door gebruik van Infraroodafslankcabine (snelle vetverbranding) - Voedingsadviezen (géén diëten, shakes, pillen e.d.) - Maximaal resultaat bij minimale inspanning - Gewaarborgde cm-garantie - Bel snel: 0118-594098 --- -- wwwstudiosanerienl Openingstijden vanaf 4 februari: ma. wo. en do. 9.00-12.00 en 16.00-21.00 uur di. en vr. 9.00-15.00 uur Fort den Haakweg 15A, Vrouwenpolder Expositie in Maritiem Museum laat ook film uit jaren zestig zien. ZIERIKZEE - In het Maritiem Mu seum in Zierikzee start vrijdag een foto-expositie met beelden van de periode vlak na de Ramp tot en met de wederopbouw. De foto's zijn afkomstig uit de col lectie dia's van fotograaf Jaap van den Berge uit Burgh-Haamstede. „Het zijn hele mooie foto's, ge maakt met het oog van een profes sionele fotograaf Heel beeldend weergegeven", zegt conservator R. Priester van het Maritiem Mu seum. We zijn nog druk bezig met het voorbereiden van de expositie maar straks hangen hier tussen de 80 en 100 afdrukken" Wat de expositie bijzonder maakt is het feit dat het hier gaat om kleurenfoto's, in die periode nog vrij uniek. „Het zijn onvoorstel baar mooie kleuren en dat terwijl het tamelijk ruwe scans van de dia's zijn. Er is niet aan gephotoshopt." Er hangen straks foto's van vlak na de Ramp (ondergelopen land, res tanten van huizen of een fiets die helemaal begroeid is met mosse len) en er hangen ook veel foto's van de wederopbouw. „Van de caissons, van het dichten van de gaten in de dijken maar ook van de periode daarna. Dat er weer op pers op de akkers staan." De meeste foto's zijn gemaakt in de Westhoek, tot en met de prun- je. Een paar foto's zijn gemaakt in Ouwerkerk. Van den Berge (1922-1991) was niet alleen professioneel fotograaf hij was ook filmer. „We vertonen ook een 16 mm film die hij heeft gemaakt in het begin van de jaren zestig. Het is opvallend om te zien dat je dan bijna niets meer ziet van de Ramp. Ja, als je goed kijkt zie je dat de boompjes allemaal nog klein zijn." De expositie is open van 1 tot en met 6 februari, in de voorjaarsvakan tie en van 22 maart tot en met 2 no vember. Nel van Dongen weet met weinig middelen objecten een nieuw leven te geven. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29