Zeeland Brandweerlieden vangen elkaar op Boek om jeugd ramp '53 niet Dol op elkaar en op Westenschouwen Goedereede is dwarsligger DjülVElTfiNDS MEÜBEÜHÜIS 22 Dinsdag 29 januari 2008 pzc Het echtpaar Stoon voelt zich helemaal Westenschouws. foto Dirk-Jan Cjeltema Echtpaar Stoon-Brusse viert diamanten huwelijksfeest. door Piet Kleemans westenschouwen - Elkaar de ruimte geven. En je emoties niet opkroppen maar laten merken wat er in je leeft. Dat is volgens P. Stoon (86) en M. Stoon-Brusse (86) hét recept voor een goed hu welijk. Bij hen heeft het gewerkt. Ze vierden gisteren hun zestigjarig huwelijksfeest. Stoon herinnert zich de eerste ontmoeting met het meisje dat later zijn vrouw zou worden nog goed. Roeifanaat Stoon was in Utrecht voor in- ter-academiale wedstrijden. De toe komstige mevrouw Stoon kwam vanuit Leiden naar Utrecht. Stoon: „Ze zat achterop een tandem bij een vriendin. En via een vriendje van me kwam ik erachter wie ze was." Van het een kwam het an der en in 1948 gaven ze elkaar in het stadhuis in Rotterdam het ja-woord. Stoon deed drieëeneen- half jaar administrariewerk voor de scheepvaart. Later werd hij aan gesteld in de uitgeverij van zijn schoonouders, uitgeverij Brusse te Rotterdam. Toen die uitgeverij werd overgenomen door Unie- Boek stortte Stoon zich op make laardij en onroerend goed. De eerste 9,5 jaar van hun huwe lijk woonde het jonge paar in bij de ouders van Stoon. „En die had den gelukkig een groot huis, dus dat ging prima." Het huis in Wes- dirksland - De gemeente Goede reede blijft dwarsligger in gesprek ken over een gemeentelijke fusie op Goeree-Overflakkee. Dirksland, Middelharnis en Oost- rlakkee willen best meewerken aan een onderzoek naar zo'n sa menvoeging, maar Goedereede weigert. De provincie Zuid-Hol land vroeg de gemeenten om vóór 1 februari samen een onderzoek te starten naar zowel verdere samen werking als een fusie. Die zou sa menvoeging van Middelharnis en Dirksland óf van alle vier de ge meenten kunnen inhouden. Goedereede ziet niks in welke fu sie dan ook en weigert alle mede werking. Het college van Dirks land startte inmiddels op eigen j houtje een onderzoek. tenschouwen was steevast dé plek om te ontsnappen aan de dagelijk se beslommeringen. Met bus, boot en tram bijna een dagreis vanuit Rotterdam. Maar met het vliegtuig maar zo'n 25 minuten van Rotter dam naar vliegveld Haamstede. „Mijn ouders woonden er op het laatst zo'n zeven maanden per jaar. En het was er altijd een zoete inval. Het is echt een familiehuis. Onze kinderen wilden nooit naar het buitenland op vakantie, die wilden altijd hier naartoe." Offici eel behoren ze tot de 'import', maar zo voelt het bij henzelf abso luut niet. Het echtpaar Stoon - hij ras-Rotterdammer, zij met Amster damse én Middelburgse wortels - voelt zich helemaal op zijn plek in het huis aan de rand van Westen- schouwen. Een huis met historie. Ooit gebouwd en tientallen jaren lang gebruikt als vakantiehuis voor Stoon senior en zijn gezin. Het echtpaar Stoon woont er ondertus sen 19 jaar permanent. „En ik zou ook echt niet meer terug willen naar de stad", bekent mevrouw Stoon. Haar echtgenoot knikt in stemmend. „Het is hier echt heer lijk wonen. Vergeleken met vroe ger is het hier in de Westhoek een stuk drukker geworden, maar daar hebben wij hier helemaal geen last van." 1^ Het echtpaar Stoon-Brusse uit Westenschouwen vierde gisteren het zestigjarig huwelijksfeest. Zij gaven elkaar in 1948 het ja-woord in Rotterdam. Leuke fauteuil In lime of petrol kleur, met metalen frame. Ook in andere leerkleuren leverbaar. Van 475,- voor 375,- Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 Collegiale hulp in team gaat verder dan geven van een schouderklopje. door Esme Soesman zierikzee - Het fenomeen bestaat landelijk al een paar jaar. Op Schouwen-Duiveland is het Colle giaal opvang team brandweer net begonnen. Zeventien brandweer mannen zijn opgeleid om collega's die een schokkende gebeurtenis hebben meegemaakt te kunnen bijstaan. Het streven is per blusgroep (de re gio telt negen posten) over twee personen te beschikken die deel uitmaken van het collegiaal op vang team, schetst brandweercom mandant Dolph te Paske. „Niet te groot, want dan wordt het log. Niet te klein, want één is geen. Het kan namelijk ook gebeuren dat de opgeleiden zelf 'slachtoffer' worden", geeft hij de noodzaak van een beetje bemanning aan. Dat laatste bleek, nog voor de offi ciële presentatie van de club, met een al tijdens kerstavond in Burgh-Haamstede. Een brand kost te een bewoonster van Duinoord in Burgh-Haamstede die avond het leven. De twee voor het op- vangteam klaargestoomde leden waren beiden bij die uitruk betrok ken. De coördinator van het team en de commandant zelf hebben toen de begeleiding op zich geno men. „|e moet zo'n zaak niet zelf op je netvlies hebben staan", zegt Te Paske over het geven van colle giale steun na afloop van een tragi sche zaak. Niet dat brandweerlieden elkaar die steun normaal gesproken al niet geven. „Je maakt lief en leed met elkaar mee, maar nu krijg je U3 De Schouwen-Duivelandse brand weer heeft een zeventienkoppig collegiaal opvangteam opgericht. De leden staan collega's bij na een schokkende gebeurtenis. handvatten aangereikt om proble men te herkennen en er over te praten. En, ook heel belangrijk, om partners te informeren", licht Te Paske het specialisme toe. Dat gaat verder dan het geven van een schouderklopje, maar het is ook niet zo dat de leden tot complete psychologen worden omgevormd. Mocht dat nodig zijn, dan wordt el ders hulp gezocht. De Schouwen-Duivelandse com mandant schat dat er in den lande al een jaar of tien met dit soort op- vangteams wordt gewerkt. Zee- landbreed bestaat de opvang ook al langer. Maar nog lang niet elk korps beschikt over een dergelijk team. De brandweer deed vroeger zaken met Slachtofferhulp. Voor deel van een eigen team is dat de betrokkenen van de hoed en de rand weten. Te Paske rept van 'erg nuttig' werk. „De hele wereld ver andert. Als brandweerman mocht je vroeger niet huilen. Maar die tijd hebben we gehad." Ouwerkerk herdenkt de watersnoodramp ouwerkerk - De watersnoodramp wordt aanstaande vrijdag in Ou werkerk herdacht met een bijeen komst vanaf t3.oo uur in het dorps huis. Daarna gaan alle aanwezigen naar de begraafplaats. Na afloop van de herdenking bij de begraafplaats wordt de bijeen komst afgesloten in het dorpshuis. Deze herdenking staat los van de centrale herdenking bij het waters noodmonument in Ouwerkerk. Kijk en Koophal Bru verkoopt vis voor kerk bruinisse - De vrijwilligers van de Kijk en Koophal aan de Industrie weg in Bruinisse verkopen zaterdagochtend verse vis bij de hal. De opbrengst ervan gaat naar de rentmeesters van de Bruse Her vormde Gemeente De verkoop begint om 9 uur. Voor wie trek heeft: opschieten is gebo den, want op is op. Tholenaar Cottmers vanavond op televisie tholen - Joop Gottmers uit Tho- len staat vanavond centraal in het EO-televisieprogramma 'Het zal je maar gebeuren'. Gottmers was jarenlang een zware crimineel en verslaafd aan drugs. Nu bezoekt de geboren Rotterdam mer voor een christelijke stichting scholen om kinderen te waarschu wen voor verslaving. De uitzen ding begint om 22.50 uur op Ne derland 2. Ronnie Snipperdag sluit straofeest af burch-haamstede - Zanger en en tertainer Ronnie Snipperdag treedt zaterdag na de straofestivitei- ten in Burgh-Haamstede op in ca fé Bruintje Beer. De inwoner van Zonnemaire is een muzikale duizendpoot. Hij brengt covers en eigen nummers in allerlei genres. Het optreden begint om 22 uur. Cl www.ronniesnipperdag.nl Discozwemmen in Dol-fijn Nieuwerkerk nieuwerkerk - De jeugd heeft vrij dag weer vrij baan in zwembad Dol-fijn in Nieuwerkerk. Tussen 19.15 uur en 20.30 uur kan ze er te recht voor discozwemmen. Toegang kost 2,50 euro. Dat is in clusief een drankje en traktatie. Veel historische gegevens in roman voor jongeren. door Piet Kleemans bruinisse - Zorgen dat jongeren van nu de watersnoodramp van 1953 niet vergeten. Dat is de opzet van Het hoge huis van Sion, een nieuw boek van schrijfster R. Hoo- gerwerf-Holleman. Van haar hand verscheen eerder Niets bij geval, waarin de lotgevallen van Rina He- ijboer uit Sirjansland tijdens de ramp beschreven worden. Het boek is opgezet als roman, handelend over de Bruse familie Polderman. Vader Polderman is na een bezoek aan de veiling in Yerse- ke teruggekeerd naar thuishaven Bruinisse als de storm losbarst. De wind zwelt aan tot orkaankracht. Op veel plaatsen breken de dijken, maar Bruinisse blijft eerst nog ge spaard. Polderman trekt er met zijn schip op uit, de ondergelopen polder in om te proberen mensen te redden. Het hoge huis van Sion is het ver haal van Polderman, maar ook dat van wanhoop en machteloosheid. En dat van een rotsvast vertrou wen in hogere machten die alles bestieren. Geloof dat zelfs tijdens deze zware beproeving ongebro ken blijft. „Wat winden dat er waaien, wat regen dat er plast, Het hoge huis van Sion, staat onbeweeg lijk vast." Het boek vertelt ook het verhaal van zoon Huib Polderman en zijn speurtocht naar zijn vrien dinnetje Jane Schot, de evacuatie van de overlevenden uit het ver dronken land, de schier onmogelij ke taak van de hulpverleners en de gruwelijkheden en ontberingen waar zij mee te maken krijgen. Au teur Hoogerwerf-Holleman be- 'Wat winden er waaien, Het hoge huis van Sion staat onbeweeglijk vast' schrijft in Het hoge huis van Sion ook de wederopbouw van het zo zwaar door ongekend natuurge weld getroffen eiland. De schijn werper wordt daarbij vooral ge richt op Bruinisse. En op de overle venden die zo goed en zo kwaad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28