Zeeland Naar het heelal in Kamperland Wijkbewoners Dauwendaele willen hun centrum behouden Cafélasers aan banden Verkleedpartij loopt uit op vrolijke bende Middelburgse bouwput is schoon genoeg 22 Dinsdag 29 januari 2008 PZCW Bewoners protesteren tegen verhuisplannen activiteitencentrum. door Emile Calon MIDDELBURG - Nee, we gaan niet naar de Nassaulaan, klonk het bijna eensgezind in Ontmoetings centrum Dauwendaele. Zo'n ze ventig vooral oudere gebruikers van het activiteitencentrum in de Middelburgse wijk waren gister middag bijeen om te protesteren tegen de verhuizing van hun activi teiten naar een centrum 'aan de andere kant van hun stad'. Bij hen was er geen spatje begrip voor de 'gedwongen verhuizing' te vinden. Menigeen herinnerde di recteur Marja Albers van Stichting Welzijn Middelburg eraan dat hun activiteitencentrum al meer dan twintig jaar bestaat en altijd goed heeft gedraaid. Het is zo'n beetje het sociale hart van de wijk, bena drukte ook voorzitter Wil Sweere van de wijktafel. Albers was gisteren naar Dauwen daele gekomen om te horen wat er onder de gebruikers van dat cen trum leeft. Wethouder Albert de Vries en burgemeester Koos Schou- wenaar konden gisteren namelijk niet komen in verband met ande re verplichtingen. Albers hield de gebruikers van het centrum voor dat verhuizing nodig is in verband met de kosten en het ontwikkelen in Middelburg van de woonservice- zones. Het eerste argument kon op weinig begrip rekenen. Het tweede op nog veel minder. Vol gens de gebruikers is het uitgangs punt van het gemeentelijke beleid rond die zones dat bewoners in hun wijk alles vinden wat ze no dig hebben om er te blijven wo nen. „Maar wij moeten naar Nieuw-Middelburg." Van verschillende kanten kreeg Al bers te horen dat door die verhui zing van de activiteiten de sociale cohesie in die wijk onder druk komt te staan. „Jullie halen ons uit elkaar." Volgens sommige inwo ners van de wijk is een bezoek aan de Nassaulaan in de zomer nog wel te doen. „Maar niet in de win ter." Voorzitter Sweere toonde zich ver baasd toen hij was bijgepraat over iy Voorzitter Wil Sweere van de wijktafel vreest een aderlating voor Dauwendaele als na de zo mer alle activiteiten uit het wijk centrum verhuizen. Gemeente Middelburg onderzoekt of sprake is van overtreding. MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg onderzoekt of het moge lijk is de laserverlichting door en kele cafés aan te pakken. Wijkma- nager Karei van den Beek ver moedt dat die bewuste horecagele genheden in overtreding zijn. Ab solute zekerheid heeft hij echter nog niet omdat de juristen de zaak nog in portefeuille hebben, zo zei hij gisteravond tijdens een bijeen komst van de Wijktafel Binnen stad. Maar als ondubbelzinnig blijkt dat die zaken de wet overtre- de verhuisplannen. Ook hij vreest een aderlating voor Dauwendaele als alle activiteiten uit het wijkcen trum na de zomer verhuizen. Ria van den Boogaart vreest dat er heel wat mensen achter de gera niums verdwijnen als de gemeen te de plannen doorzet. „Dat wilt u toch niet?" Toos Bruintjes, een van de vrijwil ligers van het activiteitencentrum, stelde klip en klaar dat de gemeen te de plannen voor het verhuizen heel lang stil heeft gehouden. „Wij zijn dom gehouden." Albers beloofde dat ze zal kijken wat er nog allemaal is te doen om activiteiten in Dauwendaele te be houden. Volgens haar is het mis schien mogelijk om elders in de wijk wat te huren of een iets hoge re eigen bijdrage te vragen. Ze benadrukte dat het belangrijk is dat ouderen ervoor kiezen om samen wat te doen buitenshuis. Ook onderkent zij dat zulke geza menlijke activiteiten nodig zijn om een wijk leefbaar te houden. Samen met een groep wijkbewo ners gaat ze kijken wat allemaal mogelijk en haalbaar is. Ze bena drukte ook dat ze niet kan garan deren dat alle activiteiten voor Dauwendaele behouden blijven. den, zullen ze hun installaties moe ten afbreken, zo voegde hij daar wel aan toe. Vanuit de zaal was een klacht geko men over de laserverlichting van een café aan het Damplein. Die verlichting zou volgens M. van Amerongen dusdanig fel zijn dat hij daar 's nachts last van heeft. Tijdens de bijeenkomst kwam ook de overlast van fietsen in de Ver- werijstraat aan de orde. Sinds de ingang van de Stads- en Gehoor zaal is verplaatst van de Singel straat naar de Verwerijstraat, wor den er veel fietsen geparkeerd voor woningen. De gemeente wil aan de kop van de Verwerijstraat fietsparkeervakken maken. Zeeuws planetarium op Noord-Beveland opent mei zijn deuren. door Luc Oggel KAMPERLAND - Artis heeft er één, Ridderkerk ook. Maar voor een tripje naar het heelal kun je straks ook naar Kamperland. Onderne mer Alex de Zwart opent daar op donderdag mei een juli dome pla netarium, het derde van Neder land. De Zwart was de afgelopen twin tig jaar directeur van het schroot- bedrijf Intree BV. Hij wil zijn ter rein aan de Haven in Kamperland nu echter een andere invulling ge ven. Hij heeft zijn handel inmid dels verkocht, maar de gebouwen niet. Eén van die gebouwen wordt op dit moment verbouwd tot een pla netarium: een soort bioscoop met vijftig stoelen waar computerge stuurde films worden vertoond over alles wat met het heelal te ma ken heeft. De films worden gepro jecteerd op een soort koepel - de 'dome' - zodat de bezoeker ook werkelijk het idee heeft dat hij on der de sterrenhemel zit. Het planetarium is een primeur voor Zeeland. Het is bovendien het derde in Nederland met een zogeheten fall dome, wat wil zeg gen dat er een beeld van 360 gra den wordt gecreëerd. De Zwart laat vanuit Amerika de beste beeld- en geluidsapparatuur over komen die op dit moment verkrijg baar is. „Ik laat straks als eerste planeta ry Ondernemer Alex de Zwart opent op 1 mei een bijzondere attractie op het terrein van schrootbedrijf Intree in Kamper land: een planetarium. rium ter wereld films van zes mil joen pixels zien. Dat is zo'n scherp beeld dat ik geen wit doek kan ge bruiken, omdat je dan zou worden verblind", vertelt de initiatiefne mer. Alex de Zwart heeft naar eigen zeg gen niks met het universum, maar itwam op het idee voor een plane tarium omdat hij een toeristische trekker zocht die iets toevoegt. De Zwart mikt op drie doelgroepen: scholen, toeristen en professio nals, zoals medewerkers van de Sterrenwacht in Middelburg. „Voor hen is het interessant omdat zij afhankelijk zijn van de weers omstandigheden. Je ziet bij ons weliswaar geen echte sterren en planeten, maar het is wel een real time weergave van het heelal", be looft hij. De Zwart heeft inmiddels al diver se films ingekocht. Ook is een ei gen productie in de maak. „Een soort Back to the future-idee. Met een ruimteschip 'vertrek' je dan als bezoeker vanuit de haven in Kamperland, om de maan heen en dan beland je ineens in het Kamperland van vierhonderd jaar geleden", licht De Zwart een tipje van de sluier op. Behalve de bouw van het planeta rium heeft de initiatiefnemer nog meer plannen voor het terrein en ook voor de haven van Kamper land. AI zijn ideeën moeten elkaar straks allemaal aanvullen en ver sterken. Veel wil De Zwart daar nog niet over kwijt, behalve dan dat hij het liefst morgen zou willen be ginnen met de uitvoering ervan. „Ik zit te springen om groen licht van de gemeente Noord-Beve land." ■Fj meer informatie: www.zeeuwsplanetarium.nl MIDDELBURG - Het water uit de theaterbouwput in Middelburg kan zonder problemen geloosd worden in de vest van de Penning- hoeksingel. Het water is schoon ge noeg om terug te pompen, liet het waterschap Zeeuwse Eilanden gis teren weten. In april vorig jaar heeft het water schap al eens onderzocht hoe vies het water in de bouwput na ruim twee jaar was geworden. Het bleek echter niet zo verontreinigd te zijn. De aannemer moet wel twee volle dagen (48 uur) voordat hij gaat pompen, het waterschap inlichten. Dan wordt uit voorzorg nog een keer de kwaliteit gecontroleerd. Sinds de test van april vorig jaar is immers al driekwart jaar verstre ken. In die tijd kan er nieuwe ver vuiling in het water zijn gekomen. Wanneer het water uit de put wordt gehaald, is nog niet bekend. Arnemuiden heeft première nieuwe klucht Veerse toneelclub. VEERE - De Sociale Dienst is door gedrongen tot de wereld van de klucht. Ze speelt een prominente rol in de nieuwe voorstelling van toneelvereniging Tot Leringhe en- de Vermaeck uit Veere. De komende maanden staan de ac teurs op de planken met de voor stelling Deze man... is uw vrouw. In deze klucht krijgt het stel Annie en Pierre bezoek van de Sociale Dienst. Die moet vaststellen of de twee misschien samenwonen. Daardoor zou Annies uitkering op de tocht komen te staan en daar om vertellen de twee een leugen tje: Pierre verkleedt zich als vrouw. De situatie loopt volledig uit de hand en het koppel moet zich in steeds moeilijkere bochten wringen om het verhaal in stand te houden. De klucht is geschreven door Jan Tol. De regie is in handen van Hans Boon. De eerste voorstelling vindt plaats op vrijdag 1 februari in De Arne in Arnemuiden. Daarna volgen nog acht voorstellingen in Sint Laurens (8 februari, Van Cittershof), Nieuw- en Sint Joosland (9 februa ri, dorpshuis), Oostkapelle (29 fe bruari, Halve Maan), Middelburg (7 maart, De Baarsjes), Koudeker- ke (15 maart, De Couburg), Gapin- ge (28 maart, De Spil), Vrouwen polder (4 april, dorpshuis) en Veere (5 april, Het Akkoord). De voorstellingen in Vrouwenpolder en Veere beginnen om 19.45 uur, de overige voorstellingen om 20.00 uur. www.rocma.nl/toneel Ter Leringhe ende Vermaeck speelt Deze man... is uw vrouw. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24