Zeeland PZCI21 'Souburgse buurt tegen slopen' Veteranen Middelburg en Terneuzen twisten WALCHEREN 30 en 31 27 Wandelen over de wallen van Veere Nieuwe wijk in Oostkapelle Appeltaart De Van Borseles sprongen er net een beetje uit Dinsdag 29 januari 2008 Leerlingen voortgezet onderwijs maken kennis met hogeschool Tip? redwalch@pzc.nl Woningstichting Walcheren analyseert 130 eengezinswoningen. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Het begrip 'presta tieafspraken' neemt Woningstich ting Walcheren liever niet meer in de mond; daar kwam vorig voor jaar in Vlissingen een hoop heibel over. Toch doet de corporatie nu hetzelfde als toen: kijken hoe lang haar huizen, 130 eengezinswonin gen in Souburg dit keer, nog mee kunnen. Alleen nu samen met de bewoners. De huizen in de De Deckerestraat, Willem-Alexanderstraat, Kromwe- gesingel, Vlissingsestraat en Van Turnhoutstraat zijn allemaal rond 1948 gebouwd. Veel klachten over de technische staat ervan krijgt Woningstichting Walcheren niet. Wel heeft zij de gewoonte huizen eens in de 25 jaar grondig onder de loep te nemen: tijd voor renova tie of toch sloop? „Dat laatste is niet onze insteek", zegt directeur Marco van der Wel. „Maar we slui ten niets uit." Samen met bewoners gaat de cor poratie een toekomstvisie voor de huizen opstellen. Vandaag krijgen zij allemaal een enquête in de bus. Daarnaast onderzoekt ingenieurs bureau DHV of de huizen voldoen aan de huidige eisen. Voor bewo ners is de analyse geen verrassing: zij zijn in de zomer al bijgepraat op een bijeenkomst in 't Zwaantje. Daar is ook een klankbordgroep uit voortgekomen. Vanuit zijn verleden in de Tilburg- se corporatiewereld heeft Van der [Ti Woningstichting Walcheren laat bewoners en een ingenieursbu reau 130 Souburgse eengezins woningen beoordelen. Een even tuele renovatie is in 2010 klaar. Wel geleerd dat het goed is om be woners gelijk te betrekken bij nieu we plannen. „Dat is wennen, want je moet ook open durven te zijn. Maar een conclusie wordt altijd be ter gedragen als je samen het hele proces hebt doorgemaakt. Boven dien is het ook voor ons goed om bewoners erbij te halen. Zij ken nen de wijk beter dan wij." Als conclusie 'renovatie' luidt, moet die de huizen tenminste 25 jaar overeind houden, vindt de cor poratie. Of dat haalbaar is, met hui zen van meer dan zestig jaar oud? Jawel, vindt Van der Wel. „Een ge middelde woning gaat langer mee dan een mens. En als bewoners te vreden zijn, zouden wij wel gek zijn om hun huizen te slopen." Daar is de voorzitter van de klank bordgroep, Jan van Someren, ook helemaal niet bang voor. „Destijds bouwden ze nog échte huizen." Bijna iedereen in het wijkje woont er meer dan twintig jaar. Van Som eren ook, in de Willem Alexander- straat. „Stik naar mijn zin. Ik heb de onderhoudsdienst nog nooit hoeven te bellen. In andere straten hoor ik ze wel eens over ruimtege brek en vochtproblemen, maar over slopen is bijna iedereen in de buurt het eens: dat is niet nodig." VEERE - De stadswallen beschermden de vesting Veere eeuwenlang tegen indringers. Tegenwoor dig zijn mensen van buiten van harte welkom. Veere gaat daarom de stadswallen toegankelijk maken via wandelpaden, zodat toeristen rond het stadje kunnen lopen en een mooi zicht op de ves ting hebben. Veere neemt deel aan een Europees project voor Nederlandse en Vlaamse gemeenten dat als doel heeft historische verdedigingswerken toeristisch aantrekkelijker te maken. De Veerse stadswallen zijn een rijksmonument. De gemeen te werkt in het project ook samen met het water schap om de vesten te baggeren en oevers te her stellen. De totale kosten van het project bedra gen 630.000 euro. foto Lex de Meester Zeeuws-Vlaamse claim 'veteranenstad van Zeeland' valt verkeerd. door Maurits Sep en Raymond de Frel MIDDELBURG - De Stichting Zeeuw se Veteranendag in Middelburg is boos over de opvatting van de Stichting Oost-Indiëmonument Zeeuws-Vlaanderen dat Terneu zen dé Zeeuws veteranenstad is. Ook de Middelburgse burgemees ter wenst opheldering. Oud-Indiëganger Jan Roovers uit Terneuzen zei vorige week in deze krant na de lancering van een vete- ranencafé dat de havenstad zich zo langzamerhand met de recht de ve teranenstad van de provincie mag noemen. Ondanks het feit dat de Zeeuwse Veteranendag vorig jaar naar Middelburg verhuisde en ook dit jaar in Middelburg wordt ge houden op 5 juli. „Het lijkt ons niet de bedoeling om met elkaar te concurreren. Dat er een café in Terneuzen komt, jui chen wij toe. Ik kan ook best met Roovers door één deur, maar dit is niet leuk", zegt voorzitter Marcel Boogaard van de Stichting Zeeuw se Veteranendag in Middelburg. Jan Roovers blijft echter bij zijn standpunt. „Terneuzen heeft het grootste monument, een vetera- nencafé en krijgt een gedenk- boom. En wij hebben de eerste Zeeuwse Veteranendag gehouden, met de bedoeling om het ieder jaar in een andere Zeeuwse plaats te doen. Middelburg wil de Vetera nendag elk jaar liever zelf hou den." Burgemeester van Middelburg Koos Schouwenaar is niet van plan te concurreren met Terneu zen. „Buitengewoon merkwaardig vind ik dit. Wij organiseren de ve teranendag in Middelburg om de veteranen een plezier te doen. Maar als ze naar Terneuzen willen, ook goed. De Zeeuwse veteranen vormen al een afsplitsing van de landelijke organisatie. Dus als er nu binnen Zeeland ook nog een Terneuzense en een Middelburgse groep ontstaat, wordt het wel heel onoverzichtelijk." OOSTKAPELLE - De gemeente Veere verwacht dat volgend jaar kan wor den begonnen met de bouw van de nieuwe wijk Zeeduinse Poort in Oostkapelle. Er is ruimte voor 72 woningen. Daarvan komen er 60 voor rekening van de Walcher- se Bouw Unie. De gemeente zelf geeft 12 kavels uit aan particulie ren. Gemeente en WBU hebben dit vastgelegd in een exploitatie-over eenkomst. Het is de bedoeling dat die half februari wordt onderte kend. „We zijn het inhoudelijk met elkaar eens geworden", zegt gemeentelijke functionaris Cees den Hamer. De nieuwe wijk krijgt een grote va riatie aan koop- en huurwonin gen. Er is goede hoop dat de wijk in drie jaar tijd kan worden volge bouwd. De WBU legt meteen ook een ontsluitingsweg aan die tevens dienst doet als doorgaande route naar het strand. Het bedrijf bouwt in Oostkapelle ook een woonzorg complex. Dat wordt apart in een overeenkomst vastgelegd. Voor de nieuwe wijk moet eerst nog wel een bestemmingsplan worden vastgesteld. De gemeente verwacht daarbij geen onoverko melijke problemen. Tip? redactie@pzc.nl Met een zekere regelmaat zegt de inwoner van Domburg tegen zijn vriendin dat hij trek heeft in een lekkere punt appeltaart. Voor deze zeer geëmancipeerde jonge vrouw is dat het teken om appels en deeg in te slaan, de taartvorm uit de kast te halen en aan de slag te gaan. Enkele uren later kan ze dan zijn lievelingsgerecht voorzetten. Hij tevreden. Maar zij ook. Want, zo beken de ze onlangs tegen enkele colle ga's, het maken van een appel taart is voor haar een van de din gen die ze echt het allerliefst doet. „Wat appeltaart betreft, hebben wij echt een perfecte rela tie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23