Geld en werk kan goed zijn voor bedrijf en mens Een vergissing van de bank Weerbericht 16 I Dinsdag 29 januari 2008 PZC WERK door Bram Versteeve 'Recessie' is komend jaar een van de meest gebruikte termen De toekomst is in nevelen gehuld. Maar een ding is ze ker: het woord 'recessie' zal het komende jaar een van de meest gebruikte termen zijn, in woord en geschrift. Evenals de afgeleiden van dat woord, zoals koopkracht, werk gelegenheid, banengroei en werkloosheid. Het is allemaal al eerder vertoond en ook de inhoud van de be richten zal dezelfde trend volgen: ontkenning, gewenning, aan vaarding, krachtige maatregelen en dan voorzichtig optimis me. Dat wil zeggen, als er inderdaad spoedig een recessie komt. Of dat zo is, weet niemand. En als iemand zegt het wel te weten, kun je hem alleen geloven als hij tot de allerrijksten behoort. Want kennis van de economische toekomst is goud waard. De rest van ons heeft slechts de zekerheid dat econo mie een golfverschijnsel is. Dat er een dal komt, is zeker, maar wanneer is onbekend. Wat we verder nog kunnen weten, is dat de belangrijkste drij vende kracht achter die golfbeweging de emoties van grote groepen mensen is. Die emoties lopen meestal via een vast pa troon. Er is een gebeurtenis (de 'dotcom'-internetcrisis in 2000, de bankencrisis nu), de beurzen gaan omlaag, het consumenten vertrouwen daalt, er wordt min der geconsumeerd, er wordt minder geproduceerd, de werkge legenheid daalt, de economie krimpt en als iedereen in het on heil blijft geloven, komt er een recessie. De lengte van deze reeks varieert, maar langer dan een jaar of twee duurt het meestal niet. Tussen fase 2 (dalende beurs en consumentenvertrouwen) en fase 3 (minder consumptie) grijpt de overheid vaak in, met renteverlaging, geruststellende woorden of consumptiebevor- derende maatregelen. Daar zitten we nu middenin. In de Vere nigde Staten wat verder, met de renteverlaging en het cadeau tje van Bush, die iedere Amerikaan 800 dollar wil geven. In Nederland met de aanvankelijk geruststellende, maar steeds vaker bezwerende woorden van veel hoogwaardigheidsbekle ders en financiële experts. Of het helpt, weet niemand, maar het past in ieder geval in de traditie. Krimp of een recessie is geen ramp voor de wereld als geheel. Menig volgeling van Al Gore zal het zelfs toejuichen. Maar op individueel niveau kan het hard aankomen als je je baan ver liest en er voorlopig niet in slaagt aan het werk te komen. Je kunt je daar op voorbereiden door te gaan sparen voor moeilij ke tijden of je leningen versneld te gaan aflossen. Maar dan help je indirect de economie verder in het slop en dat moet je wel willen. De beste manier waarop je je kunt voorbereiden op een even tuele recessie, is zorgen dat je meer waard wordt. Niet als mens, maar als werknemer. Tijdens vorige recessies is steeds weer gebleken dat mensen die goed zijn in hun vak en dat bijhouden, altijd werk vinden. Dat geldt voor iedereen: voor een vorkheftruckchauffeur, een bak ker, een boekhouder, een journalist en een wetenschapper. Het is eigenlijk het enige dat je zelf kunt doen aan je persoon lijke economische vooruitzichten. Doe het nu, terwijl je het kunt betalen. De rest is als het weer: na zon komt regen en na regen zonne schijn. Tussendoor is het soms bewolkt. Wanneer precies, weet niemand. a Bram Versteeve is publicist op het gebied van werk en arbeidsorgani- „ti. Krimp of een recessie zal in de visie van Al Gore niet slecht voor de wereld zijn. foto CPD Roddelen M ensen praten graag en veel over anderen. Vooral op de werkplek is rod delen een geliefde bezigheid. Er gaat niets boven een gezellig kletspraatje over anderen bij de koffie- of frisdrankautomaat. Uit een onderzoek dat werd uitge voerd door de Erasmus Universi teit in Rotterdam blijkt dat er bij liefst 86 procent van de onder vraagden wordt geroddeld op het werk. Bijna de helft van de onder vraagden doet daar zelf lustig aan mee. Hoewel roddelen in theorie nog altijd een slechte naam heeft, blijkt het in de praktijk dus aardig ingeburgerd. Waarom roddelen we eigenlijk? Gerben van Kleef, sociaal psycho loog aan de Universiteit van Am sterdam, doet onderzoek naar de redenen van roddelgedrag. „Het is ten eerste gewoon leuk, een soort sociaal vermaak. Ten tweede is het een methode om informatie te ver garen om te begrijpen wat er bin nen de organisatie speelt. „Ook gebruiken mensen roddel om de groep te beschermen. Als ie mand de kantjes eraf loopt of an der tegen-normatief gedrag ver toont, is het een middel om ande ren hiervoor te waarschuwen. De laatste reden is de minst fraaie: het bewust schaden van iemands repu tatie." De meerderheid van de Nederlan ders vindt roddelen geen slechte ei genschap, zo blijkt uit onderzoek Roddelen op het werk komt veel voor. Lekker bijkletsen bij de koffie, stoom afblazen. Roddelen is gezond. Maar alleen als het met mate gebeurt. door Catheleyne van der Laan foto Charel van Tendeloo/GPD van TNS NIPO. Bijna de helft schaamt zich dan ook niet voor zijn roddelgedrag. Roddelen ver sterkt het gevoel van saamhorig heid, vindt eenderde van de Neder landers. Wat mensen vinden van rodde laars hangt ook af van de situatie, stelt Van Kleef. „Als iemand excen triek gedrag vertoont door bijvoor beeld de hele dag bananen te eten of er slonzig bij te lopen terwijl Roddel boven de wolken Roddelen gebeurt overal, dus ook in de lucht. Stewardessen roddelen niet al leen over elkaar, passagiers zijn eveneens een doelwit. Wie wil weten hoe beroemdhe den zich gedragen in het vlieg tuig, kan dat lezen op www.air- linecrew.net. Verder wordt veel geroddeld over nare gebeurtenissen, zoals passagiers die overlijden of col lega's die hun handen niet kun nen thuishouden. het gangbaar is een pak te dragen, vinden de meesten het prima om hierover van gedachten te wisse len." Als het niet té kwaadaar dig is, kan roddelen bij dragen aan de populari teit, aldus Van Kleef. „Als iemand vlot roddelt, betekent het dat hij stevig is verankerd in de organisatie. Hij bezit informatie waar anderen veel aan kunnen hebben. Kennis is macht, dus wil iedereen graag bij je zijn en met je meedoen. Mensen die pertinent weigeren te roddelen, worden als saai gezien. Een gezonde dosis rod delen, is in zekere zin goed voor je positie. Je blijft op de hoogte van ontwikkelingen en onderhoudt je netwerk." Een gezonde dosis roddel is goed voor bedrijf en mens, erkent Lea Ellwardt, socioloog aan de Univer siteit van Groningen. Zij doet on derzoek naar het effect dat rodde len heeft op organisaties. „Een beetje stoom afblazen over je baas is heel gezond", concludeert Ell wardt. Maar alles met mate. „Als mensen heel veel roddelen, duidt dat op onvrede over hun sociale omge ving. De organisatie kan dan ver deeld raken in kliekjes. Er ontstaat een wij-tegen-zij strijd. Bovendien brengt roddel veel wantrouwen met zich mee en dat kan de samen werking belemmeren. Ook kan roddel worden ingezet bij een machtsstrijd." door Johan Bosveld Meneer Van der Hart is een zui nig mens. Als hij toch iets van eni ge waarde nodig heeft, dan spaart hij ervoor. Tegen woordig heel handig via een inter- netspaarrekening, maar vroeger deed hij dat, zoals bijna iedereen, met een spaarbankboekje. Als hij zijn oude bureau opruimt, komt hij zo'n oud spaarbankboek je tegen. Hij bekijkt het boekje met een nostalgisch gevoel, maar dat gevoel verandert al snel in ver bazing als hij er doorheen bladen. De twee laatste regels in het boek je vermelden een storting van 480 gulden en een bijschrijving van 207 gulden aan rente. Beide bijge- boekte bedragen zijn gedateerd 3 maart 1987. Bij elkaar dus 687 gul den, toch ruim 300 euro. Bij de plaatselijke vestiging van de bank wacht hem echter een onaan gename verrassing. Hij krijgt te ho ren dat de bank midden jaren tach tig van de vorige eeuw alle spaar bankboekjes heeft omgezet in een bankrekening met de daarbij beho rende bankafschriften. Vervolgens, zo meldt de bankbediende, zijn al le spaarbankboekjes op 24 novem ber 1988 opgeheven. Maar meneer Van der Hart weet van niets. Hij weet niets van het opheffen van een spaarbankboek je en evenmin heeft hij ooit iets te horen gekregen over een nieuwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16