Giraal de grenzen over 'S 1 O Dinsdag 29 januari 2008 PZC Een onvermijdelijk gevolg van de euro: één Europees betalingssysteem. Na de invoering van de Europese munt, is het nu tijd de bankzaken in Europa op elkaar af te stemmen. SEPA heet het nieuwe systeem dat gisteren werd gelanceerd. Wat staat ons eigenlijk nog meer te wachten op Europees niveau? door Joost Bosman en Tanja Kits chitterend', dat nieu we Europese beta lingssysteem. De kwalificatie is afkom stig van Europarle mentariër Cornelis Visser (CDA). „Het is toch prachtig dat we straks een betalingsverkeer krijgen dat voor iedereen in Europa gemakke lijker en voordeliger zal zijn"', be toogt hij. Toch betreurt hij het dat het Nederlandse pinsysteem daar door gaat verdwijnen, omdat de andere Europese banken dit goed kope systeem niet zien zitten. Er komt een nieuw Europees sys teem voor in de plaats. Liefst niet de systemen van de Amerikaanse bedrijven Visa of MasterCard. Nu zelfs China een eigen betalingssys teem heeft, kan Europa natuurlijk niet achterblijven met een eigen systeem. Vissers collega Erik Meijer van de SP is gematigd positief, maar heeft - zijn partij is nu eenmaal EU-scep- tisch - wel kritische kanttekenin gen. „We zijn niet blij met die lan ge rekeningnummers. Bovendien mogen de binnenlandse betalings kosten voor de consument niet op lopen, er is grote kans op misbruik door de banken." Ewald Kouwens van de Consu mentenbond deelt de vrees voor binnenlandse kostenstijging voor de consument. Sterker nog, die kosten zijn volgens hem de laatste jaren al verdubbeld, soms wel met 20 procent per jaar. „Het kan niet zo zijn dat door SEPA 123 miljard euro wordt bespaard, terwijl de consument ieder jaar meer be taalt." Daarnaast vreest Kouwens fraude met automatische incasso's. „Die zijn nu gebaseerd op vertrouwen tussen hooguit vijf Nederlandse banken. Met SEPA hebben we in eens met achtduizend banken te maken, ook uit Sicilië en Litou wen. We houden ons hart vast hoe dat straks gaat." Heel wat minder somber is Ieke van den Burg, Europarlementariër voor de PvdA: „Eindelijk wordt het mogelijk gemakkelijk geld over te boeken in Europa. Daarnaast is de bescherming van de consu ment beter geregeld. En per saldo wordt het een stuk goedkoper. Mis schien niet voor Nederland, om dat we al zo goedkoop zijn, maar wel voor andere Europanen." Wat staat Europa na de ene munteen heid en het unifor me betalingssys teem op financieel-economisch ge bied nog meer te wachten? Krij gen we straks ook gelijke systemen voor verzekeringen, pensioenen en zelfs belastingen? Uiteindelijk worden we steeds Europeser, stelt Van den Burg. Bij verzekeringen, hypotheken en belastingen ver dwijnen steeds meer de grenzen binnen Europa. „Kijk naar hypo theken, 10 procent van de Neder landse hypotheken zit al bij de Bank of Scotland. Met de verzeke ringen zijn we allang internatio naal bezig. En ook wat belastingen betreft willen we zaken in Europa gelijktrekken, zoals de BTW, de ac cijns en wie weet de vennoot schapsbelasting. In sommige lan den hoeven bedrijven die zich ves tigen niets te betalen. Dat kan na tuurlijk niet." Visser is het met haar eens, maar verwacht niet dat er ooit iets komt als een Europees belastingstelsel. „Stel je voor zeg, dat we centraal belasting gaan innen en bijvoor beeld een Europees ministerie van onderwijs zouden moeten oprich ten, wat een log apparaat je dan krijgt. Nee, dat kunnen alle lidsta ten veel beter zelf doen." Europarlementariër Meijer ver wacht dat de standaardisering van financieel-economische systemen in Europa met SEPA nu tot stil stand is gekomen. „Op pensioenge- bied, kun je alleen nog wat winst behalen bij de staatspensioenen, want op bedrijfs- en privépensioe- nen heeft Brussel geen invloed." „Nederland heeft een goed sys teem, waarbij we sparen voor ons pensioen. Maar als andere landen dat ook zouden invoeren, en de spaarpot voor de pensioenen in een keer zouden willen volstorten, loopt hun begrotingstekort zoda nig op, dat ze de 3 procentsnorm overtreden (het zogeheten Stabili teitspact, red.). Dus mógen ze dat systeem van Brussel niet eens in voeren. Nee, binnen het kader van de huidige regelgeving, hebben we het wel gehad met de gelijktrek king van financieel-economische systemen in Europa."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10