Buitenland Soeharto bracht welvaart en terreur KRAS.NL Mensen zijn monddood gemaakt LOIRE en omgeving KROATISCHE Bloemenrivièra Hoogtepunten van ITALIË Genieten aan de ALGARVE Hoogwaardigheidsbekleders nemen afscheid van Soeharto. foto AP Overleden oud-dictator van Indonesië leidde bikkelhard regime. door Theo Haerkens Met de dood gisteren van de Indonesische ex-dictator Soeharto (86) is definitief een eind gekomen aan een tijdperk. Ruim vijfendertig jaar domineer de hij het toneel, na zijn val zelfs nog bijna tien jaar vanuit de coulis sen. De glimlachende generaal bracht zijn land enorme vooruit gang. Hij tilde het eilandenrijk uit het diepe dal waar zijn voorganger Soekarno het achterliet en loodste Indonesië de moderne tijd bin nen. Daar wist de telg van feodaal lava zelf de weg niet en ging ten onder, zijn creatie jammerlijk met zich meeslepend. Soeharto werd in 1921 geboren in Kemusu op Midden-Java. Als presi dent koketteerde hij met zijn een voudige afkomst. Hij had weinig opleiding, sprak geen Engels en zelfs zijn 'bahasa Indonesia' was al lerminst kreukvrij. Toch handhaaf de hij zich drie decennia tussen de groten der aarde. Het machtsspel speelde hij geraffineerd zoals de da- lang, de wayangspeler, zijn pop pen manipuleert. Tot enkele jaren na zijn val geloof den velen dat hij nog aan heel wat touwtjes trok. In elk geval lieten de mannen die macht en rijkdom aan hem dankten hem niet vallen. Na zijn gedwongen aftocht duurde het twee jaar voor de rechtszaak wegens machtsmisbruik begon. De rechters bliezen de zaak snel af, omdat ze vonden dat de door en kele beroertes gehandicapte ex-dic tator met in staat was een proces te doorstaan. Soeharto beleefde zijn eerste suc ces bij de slag om Yogjakarta toen de Nederlanders kort na de oorlog probeerden hun wegglippende ko lonie te behouden. Later bereidde hij een militaire overname voor van Nederlands Nieuw Guinea. De jonge comman dant kwam bovendrijven na de nog steeds met raadselen omgeven staatsgreep van 30 september 1965 tegen Soekarno, stichter van de staat en Indonesië's eerste presi dent. Soekarno was de balans tussen de Communistische Partij en de anti communistische strijdkrachten kwijtgeraakt. Het optimisme van de jonge republiek was verdampt Na de vermeende coup nam Soeharto het heft in handen en de economie in een duikvlucht geraakt. Na de vermeende coup nam Soe harto het heft in handen. In lutte le maanden ontfutselde hij Soekar no de macht. Dat ging gepaard met een orgie van geweld die mo gelijk een miljoen al dan niet ver meende communistische burgers het leven kostte. Honderdduizen den verdwenen zonder proces voor jaren achter de tralies. Ondanks dit bloedbad kostte het Soeharto weinig moeite de ban den met het Westen aan te halen. De Amerikanen waren de fratsen van de ijdele en onberekenbare Soekarno beu. Soeharto beëindig de de vijandelijkheden met Malei sië. Samen met de buurlanden stichtte hij de Associatie van Zuid- oost-Aziatische Naties (Asean) en meldde Indonesië weer aan als lid bij de Verenigde Naties. De generaal begon een economi sche reddingsoperatie. Gesouf fleerd door de economische fine fleur wist hij stabiliteit te creëren en het land uit het slop te trekken. Miljarden aan hulpfondsen stroomden naar Jakarta en buiten landse investeerders meldden zich massaal. Dat vakbonden en de pers werden gemuilkorfd, de lonen laag werden gehouden en dissidenten konden rekenen op de kogel, telde minder. Soeharto toonde geen moraal, ma nipuleerde de bevolking met de is lam en waande zich onmisbaar. Stabiliteit was wezenlijk voor Soe harto. Bij tegenstand boog hij mee als bamboe maar als het er op aan kwam was hij ongenaakbaar. In Atjeh, de opstandige noordelij ke provincie van Sumatra, trad het leger decennialang op met ijzeren vuist. Oost-Timor werd in 1976 met Ame rikaanse instemming geannexeerd. Op Java werden in 1982 en 1983 duizenden criminelen doodgescho ten, hun lijken werden doelbe wust als afschrikking langs de kant van de weg achtergelaten. Zo groeide de weerzin tegen Soe- harto's bewind dat Chinese zaken lui puissant rijk maakte dankzij monopolies die hij hen gunde. Ook zijn zes tot op het bot verwen de kinderen bouwden fabelachtige vermogens op. Duitse rekenmees ters schatten het door corruptie opgebouwde vermogen van de Soehartoclan op 10 tot 25 miljard euro. Straf- en burgerrechterlijke pogingen om restanten van dat geld terug te halen bij hem of zijn kinderen, leverden ondanks her haalde pogingen niets op. Het doodschieten op 12 mei 1998 van zes studenten in Jakarta leidde tot een volksopstand. Demonstran ten verwoordden de gevoelens van veel Indonesiërs die hem en zijn op corruptie en vriendjespolitiek gebouwde bewind spuugzat wa ren. Het leger en de Golkar-partij concludeerden dat de oude baas een sta-in-de-weg was en lieten hem vallen. De oude dictator bracht de laatste jaren zijn tijd door met tv kijken en lezen. Langzaam maar zeker verdween hij uit hoofd en hart van de Indonesiërs. Zeeuwse Molukkers zien dood Soeharto als afsluiting van periode. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het overlijden van oud-president Soeharto van Indo nesië markeert ook voor de Moluk kers in Zeeland het einde van een periode. „Gezien zijn politiek van expansie was er geen kans op dis cussie over meer onafhankelijk heid voor de Molukken", zegt Bob Latuheru uit Oostkapelle. Latuheru is betrokken bij de Ste denband Vlissingen-Ambon. Hij wijst erop dat het verbod tot onaf hankelijkheid voor de verschillen de delen binnen de Indonesische archipel wel al door Soekarno is in gezet, maar dat dat beleid door Soeharto is voortgezet. „Veel men sen zijn onder Soeharto vervolgd en monddood gemaakt." Vooral communisten, Chinezen en Timo- rezen hadden zwaar te lijden on der Soeharto. Een half miljoen mensen werd vermoord of gevan gen gezet. Ook voor de Molukkers is zijn dood daarom 'de definitieve afsluiting van een periode', beves tigt Latuheru. „Hij is toch een dic tator geweest. Voor de Molukkers heeft zijn bewind alleen nadelen gehad." Alex Soplantila uit Vlissingen on derschrijft dat. „Molukkers denken bij Soeharto alleen aan iets nega tiefs. Inderdaad is een tijdperk af gesloten, al was hij natuurlijk al lang weg en ziek en gaat het nu ook nog steeds niet best met de Molukken." Soplantila en Latuhe ru hebben het idee dat Soeharto's overlijden niet erg veel reacties heeft losgemaakt in de Molukse ge meenschap in Zeeland. „Dat merk ik niet", zegt Soplantila. „Al zal her en der wel sprake zijn van op luchting." PZC Maandag 28 januari 2008 I 6-daagse busreis naar 'de tuin van Frankrijk' Vertrek: 26/5, 16/6, 7-21/7,11/8, 1-22/9, 20/10 Ontdek voordelig de Loire-vallei, één van de mooiste gebieden van Frankrijk! Imposante kastelen en paleizen vormen hier het decor en wisselen zich af met schilderachtige dorpjes. We rijden naar het indrukwekkende Chateau de Chambord, vanwege de vele torentjes en trappen ook wel de'suikertaart' genoemd, en het Chateau de Chenonceau, prachtig gelegen in het water van de rivier de Cher. Ook het 16e-eeuwse Chateau de Villandry met haar fraaie tuinen en de studentenstad Tours staan op het programma. Inclusief: reis per Comfort Class touringcar, ervaren chauffeur/reisleiding, 5 nachten in Hotel France et de Guise, 5 x Frans ont bijt en 4-gangen diner, het beschreven excursieprogramma en afscheidskoffietafel. Prijzen zijn p.p., gebaseerd op 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35140 Vertrek: 25/4, 23/5, 6/6, 11/7, 8/8, 5-19/9 Wat dacht u van een heerlijke excursiereis naar het fantastische en gastvrije Kroatië? Op het schiereiland Istrië groeien palmen, olijfbomen en cipressen en overal ziet u de weelde van exotische bloemen en planten. We bezoeken de historische stad Pula, het deftige Opatija, laten ons overweldigen door het natuurschoon en de pittoreske dorpen langs de kust. Een heerlijke afwisselende reis naar de mooie Kroatische kust! Inclusief: reis per Comfort Class touringcar, ervaren chauffeur/reisleiding, overnachting op heen- en terugreis in Duitsland, 7 nachten verblijf in Hotel Beli Kamik II, 9 x halfpension, het beschreven excursieprogramma en afscheidskoffietafel. Prijzen zijn p.p., gebaseerd op 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35085 Vertrek: 28/4, 12-26/5,9-23/6, 14-28/7,11-25/8,1-15-29/9, 6/10 Er is geen land ter wereld waar men zoveel cultuurschatten op zo'n klein oppervlak kan vin den ais in Italië! Van al dat fraais kunt u tijdens deze rondreis genieten. Zo staat er een bezoek aan Pisa met de beroemde scheve toren, de stad van de Medici Florence en niet te vergeten de romantische stad Venetië op het programma! Ook besteden we ruim aandacht aan Rome. Kortom, een prachtige reis die u in vogelvlucht laat kennismaken met een groot aantal hoog tepunten in Italië! Inclusief: reis per Comfort Class touringcar, ervaren chauffeur/reisleiding, deskundige Ned.spr. reisleiding, overnachting op heen- en terugreis in Duitsland of Frankrijk, 9 x halfpension, het beschreven excursieprogramma en afscheidskoffietafel. Prijzen zijn p.p., gebaseerd op 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35005 19-daagse busreis Portugal Vertrek: 7/4, 5/5, 2-30/6,8/9, 6/10 Deze reis naar de Algarve biedt een perfecte combinatie tussen allerlei leuke uitstapjes en rustige dagen in uw vakantieplaats. Op het programma staan excursies naar de havenstad Faro, het pittoreske plaatsje Tavira en de 'Heilige' Kaap St. Vicente. Op de heen- en terugreis pikken we een vleugje van Madrid en Granada mee. Bovendien bestaat de mogelijkheid om een kijkje te nemen in Sevilla. Ga mee en proef de sfeer van het Iberisch Schiereiland! Inclusief: reis per Comfort Class touringcar, ervaren chauffeur/reisleiding, overnachting op heen- en terugreis in Frankrijk en Spanje, ll nachten in Hotel Baia de Monte Gordo, 18 x halfpension, het beschreven excursieprogramma en afscheidskoffietafel, Prijzen zijn p.p., gebaseerd op 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35047 waarom zou je verder zoeken boek online of bel 0900 - 9697 s| ffi 10-daagse busreis Kroatië Natuur cultuur! vanaf 12-daagse busreis Italië Scherp geprijsd1. vanaf Naar o.a. Tavira, Faro, Albufeira, Portimao en Sevilla Super- compleet vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9