Jonge koks beter voorbereid Wennen na missie in Afghanistan Vuil schip sneller te betrappen Hulst wil geld voor aanpak van zwerfafval PZC Maandag 28 januari 2008 1 7 Horecaonderwijs en bedrijfsleven in werken nauw samen. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het horecaonder wijs en het bedrijfsleven in Zee land gaan hechter samenwerken. Dat moet volgens teammanager Arold Versluys van het ROC Zee land leiden tot een betere afstem ming van lesprogramma's op de dagelijkse praktijk. Bij het initiatief zijn verder het ROC Westerschelde en een aantal middelbare scholen betrokken (De Rede in Terneuzen, Nehalennia in Middelburg en de Pontesscholen in Goes en Zierikzee). Adviseur John van Beveren van het kennis centrum Kenwerk noemt de Zeeuwse samenwerking 'uniek'. Hij is ervan overtuigd dat de klach ten uit de leerbedrijven zullen ver dwijnen. Als eerste maatregel worden leer lingen voortaan niet meer aan het begin van het nieuwe schooljaar (september) op stage gestuurd en in het hoogseizoen in het diepe ge gooid. In plaats daarvan begint nu in januari een zorgvuldige voorbe reiding, met een praktijkgerichte basiskennis als uitgangspunt. Die constructie maakt het tevens mo gelijk dat leerlingen tussentijds kunnen overstappen naar de hore- caopleiding, vertelt Versluys. Een andere afspraak is dat horeca ondernemers regelmatig prak tijklessen komen geven en dat vak docenten op hun beurt af en toe een dag meedraaien in een hotel, restaurant of café. Ook wordt het aantal buiten schoolse workshops uitgebreid. „Wanneer buitenlandse bieren aan de orde komen, doen we dat bij voorbeeld in café de Mug. Willen we ze wijnkennis bijbrengen, dan bezoeken we de Kleine Schorre in Dreischor. Zo is het voor de leerlin gen zelf veel leuker." [55 Het Zeeuwse horecaonderwijs gaat het lesprogramma nadrukke lijker afstemmen op de wensen van het bedrijfsleven. Dat moet de kwaliteit vergroten. Ook het personeel dat al in de ho reca werkt krijgt via het onderwijs nieuwe kansen aangeboden, aldus Versluys. Dat gebeurt op uitdruk kelijk verzoek van vakorganisatie Koninklijke Horeca Nederland. Koks die zich willen specialiseren, de afwashulp die hogerop wil of de kelner die zijn Duitse gasten wil verstaan, kunnen bij de ROC's terecht voor een korte cursus. Volgens Van Beveren zijn onderne mers bereid te investeren in waar devolle krachten. „Dat houdt het vak extra interessant." Samen met het Centrum voor Werk en Inkomen en de gemeen telijke sociale diensten wordt bo vendien een omscholingscursus opgezet voor werklozen. Goese brandweerman werd voor vier maanden uitgezonden. door Lilian Dominicus GOES - Het was behoorlijk wen nen in Nederland. Tijdens zijn uit zending in Afghanistan sliep de Goese brandweerman Thomas loosse tussen zijn collega's, in con tainers. „Raar om ineens alleen te slapen", zegt hij, in zijn eigen, met veel boeddha's ingerichte apparte mentje in Goes-Zuid. Nu, ruim twee maanden later, is loosse weer helemaal 'geland'. „Maar in het begin liep ik over de Grote Markt en dacht ik: wat is het toch druk hier. En het is hier een stuk kouder." Vier maanden verbleef Thomas in Kamp Holland, Uruzgan. Als kor poraal eerste klas was hij samen met zijn eenheid, Isaf Helidet 5, onder meer verantwoordelijk voor de brandveiligheid van het vlieg verkeer. Het kamp mocht hij niet verlaten, dus veel van het land heeft hij niet gezien. „Alleen de landmacht gaat de dorpen in. Wij waren er puur voor de brandveilig heid." De verhalen over het land bereikten hem wel. „De land macht kwam met foto's en film pjes terug. En op het kamp wer ken ook Afghanen." Wat hij wel gezien heeft, was bij zonder. „Als er geen oorlog zou zijn, was het een prachtig vakantie land." Thomas windt zich enorm op over het negatieve imago van de Nederlandse missie in Afghanis tan. „De ongelukken, die komen in het nieuws. Dat er Nederlandse militairen zijn doodgeschoten door hun eigen collega's. Dat de Amerikanen vinden dat de Neder landers niet kunnen vechten. 'ledereen heeft momenten dat-ie dingen mist. Daar sleep je elkaar doorheen' Maar wat we er precies doen, dat weet niemand. We zijn er om de vrede te bewaren en te helpen het land op te bouwen. We zitten er puur voor de mensen. Die hebben alles bij elkaar zeventien jaar in oorlog geleefd. Eerst de Russen, toen de Taliban. Nu hebben ze meer vrijheid. Zo kunnen de vrou wen naar school, dat kon eerder niet." De vier maanden zijn voorbijgevlo gen. Als ze hem zouden vragen, zou hij zo weer gaan. Maar die kans is klein. „Als je op missie bent geweest, moet je een jaar wachten." Met een weblog hield hij contact met thuis. „Ik had to taal geen heimwee." Hoewel, nou ja vooruit: „Na twee maanden had ik het wel even zwaar. Had ik een maatje aan de telefoon. Die vertel de dat-ie dat weekeinde lekker ging voetballen, potje bier enzo. Maar iedereen heeft wel zo'n mo ment dat-ie dingen mist. Gelukkig sleep je elkaar er wel doorheen." Gemeente ziet mogelijkheden voor binnenhalen subsidie. door Harold de Puysseleijr hulst - De gemeente Hulst pro beert subsidie van het rijk binnen te halen voor de bestrijding van zwerfafval. Het gaat om dertigduizend euro subsidie om een plan te maken voor het aanschaffen van extra af valbakken en de verplaatsing van bestaande afvalbakken. Uit een onderzoek bleek vorig jaar dat de helft van de afvalbakken in de gemeente leeg is. In vergelij king met gemeenten met evenveel inwoners, staan er wel veel meer afvalbakken. Het bureau DHV constateerde in het kader van datzelfde onderzoek dat Hulst tot de schoonste gemeen ten van Nederland behoort. Al leen zit dat besef (nog) niet tussen de oren van de inwoners. Daarom luidde een van de aanbevelingen om meer werk te maken van voor lichting over zwerfvuil. Ook zou de gemeente de bevolking actiever moeten betrekken bij het onder werp. Ook daarvoor is mogelijk subsidie te krijgen, aldus een toe lichting op het plan van aanpak dat het college van burgemeester en wethouders presenteert. Het gaat dan om een bedrag van 15.000 euro. RIVM ontdekt nieuwe manier om uitstoot vanaf de wal te meten. door Ondine van der Vleuten goes - Er is een nieuwe en be trouwbare manier om te meten hoeveel van het verzurende SO2 (zwaveldioxide) zeeschepen uitsto ten: light detecting and ranging (li- dar). Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) heeft de methode ontwikkeld en be proefd vanaf een meetwagen langs de Westerschelde. Het RIVM advi seert het ministerie van Milieu het nieuwe meetinstrument in te voe ren voor controles op de territoria le wateren. Daar mogen zeesche pen namelijk niet op de (goedko pere) zwavelrijke brandstof varen. Nu wordt nog gecontroleerd door steekproefsgewijs monsters af te nemen. Daarvoor moeten contro leurs aan boord komen, zodat op varenden de gelegenheid hebben een en ander te verdoezelen. Met lidar wordt onopgemerkt van af de wal het S02-gehalte in de rookpluim van het schip gemeten. Om overtreders te beboeten is ech ter nog steeds een brandstofmon ster nodig. Want voor de uitstoot geeft de wet nog geen maximum SO2. Het RIVM bepleit aanpassing van de wet. Zeeschepen stoten jaarlijks in Ne derland 74 miljoen kilo SO2 uit. De rest komt van huishoudens en industrie. Brandweerman Thomas Joosse bij de kazerne in Goes. „De er precies doen, dat weet bijna niemand." ongelukken van de Nederlandse missie in Afghanistan, die komen in het nieuws. Maar wat we foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81