Zeeland Sloper maakt ruimte voor Zeeuwse stijl Verliezen en winnen op één dag BEVELANDEN-THOLEN 14-15 Goes houdt sportenquête Foto Goese brandweerman terug uit Afghanistan Jan Vergouw gaat postuum met de pet rond Maandag 28 januari 2008Tip? redgoes@pzc.nl Dit najaar worden de eerste huizen gebouwd in de nieuwe wijk Aria. door Joeri Wisse GOES - Het is spoedig gedaan met de rust rond de Albertinehoeve aan het Goese Pykeswegje. Nog de ze week beginnen slopers met het afbreken van alles wat niet monu mentaal is aan de boerderij. Op het erf en het boerenland rond de Albertinehoeve wordt de ko- mende drie jaar nieuwbouwwijk Aria gerealiseerd. De bouw van de wijk, waar ongeveer 350 woningen in 'Zeeuwse stijl' moeten verrij zen, is meerdere malen uitgesteld. „Dit najaar worden de eerste hui- zen gebouwd. Die zijn in de zo mer van 2009 klaar", zegt Ad van Vuuren, directeur van ABC Plan ontwikkeling uit Arnhem, het be drijf dat Aria ontwikkelt. De vertraging is te wijten aan het karakter van de wijk. Het concept van Aria, bochtige wegen opge bouwd rond een marktveld, botst met het geldende structuurplan. Dat voorziet in strakke stratenpa- tronen, zoals in de wijk Ouverture te zien is. Van Vuuren: „Het over leg met de gemeente Goes heeft meer tijd gekost dan we van tevo ren hadden bedacht. Omdat ons plan anders en eigenzinnig is, heb ben we de gemeente echt moeten overtuigen. Gelukkig zijn ze er nu ook erg enthousiast over." De verkoop van de eerste fase van Aria start dit voorjaar. Van Vuur- en: „In maart presenteren we de wijk op de Woonexpo in de Zee landhallen. In april of mei start de verkoop van de eerste veertig wo ningen." Rond die tijd wordt ook de infrastructuur van de eerste fa se aangelegd. De eerste veertig wo ningen worden in het noordelijke deel van Aria gebouwd, tegen de wijk Overzuid aan. Toekomstige bewoners kunnen kiezen uit zestien verschillende woningtypen. „Van rijtjeswonin gen tot vrijstaand, maar allemaal op ruime kavels en met kappen." De prijzen van de huizen variëren van 190.000 euro tot vijf ton. Het Pykeswegje, dat begint tegenover de toegangsweg naar het Ooster- scheldeziekenhuis, wordt de hoofd weg van Aria. „Het hart van de wijk wordt een marktveld, zoals die ook in Zeeuwse dorpen voor komen." Rond het veld, dat het Vedelplein gaat heten, is ook ruimte voor zo geheten woon-werkcombinaties. „Je moet dan denken aan lichte be drijvigheid als een kapper en een notaris", zegt Van Vuuren. Tegelijk met de eerste fase wordt ook het nieuwe kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt gebouwd. Die komt dicht bij de 's-Gravenpolderseweg. „Daar is eventueel ook nog ruimte voor zorginstellingen of medische voorzieningen", zegt Van Vuuren. Om het dorpsgevoel van Aria com pleet te maken, is ABC ook nog in gesprek met de gemeente om een dorpshuis annex gemeenschaps centrum te realiseren in de nieuw bouwwijk. De boerderij, die ook in handen is van ABC, heeft nog geen nieuwe bestemming. „Daar zijn we wel mee bezig. Een restau rant zou mooi zijn." 1^ De eerste huizen van nieuwbouw- wijk Aria in het zuiden van Goes moeten dit najaar gebouwd wor den. De wijk krijgt het karakter van een Zeeuws dorp. KWADENDAMME - 'Als je maar leut hebt', 'elf keer alaaf en 'we gaan nog niet naar huis'. Je zou bijna vergeten dat het carnaval een diep religieuze oorsprong heeft. Zonder vasten in de veertig dagen voorafgaand aan de kruisdood van Christus, is er geen vastenavond. Zonder lijden geen leut. Dat is dan ook het thema van de carna valsmissen die in de katholieke dorpen op Zuid-Beve land worden gevierd. Opgetuigd en opgetogen buigen carnavalvierders in Kwadendamme het hoofd en de knieën voor het wonder van Pasen. foto Willem Mieras GOES - Zo'n veertienhonderd inwo ners van Goes krijgen medio fe bruari een enquête in de bus over hun sportgedrag. De enquête is gesplitst in drie leef tijdscategorieën: van 6 tot 12, van 13 tot 23 en van 24 tot 75 jaar oud. De gemeente heeft er op het mo ment geen idee van hoeveel er in Goes wordt gesport en welke spor ten Goesenaren het liefst beoefe nen. Dat wil ze met de uitslag in kaart brengen. Met de resultaten wil het college van burgemeester en wethouders bekijken hoe ze het sportgedrag in de gemeente nog meer kan bevor deren. Een stagiaire op het gemeentehuis is bezig met de voorbereidingen voor het onderzoek. Blaas en Ria de Ridder van TOP koninklijk onderscheiden. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - De wedstrijd verlie zen en toch winnen. Blaas en Ria de Ridder uit Arnemuiden zijn za terdag na de nederlaag van hun korfbalvereniging TOP in Arne muiden tegen de Middelburgers van Swift (8-15) koninklijk onder scheiden. „Blaas kijkt een beetje somber. Hij had natuurlijk liever een andere dag uitgezocht", signaleerde burge meester Koos Schouwenaar met een na de wedstrijd. Maar het was allemaal al in grote geheimzinnig heid geregeld. Onder de toeschou wers in sporthal De Blikken bevon den zich ook familieleden en vrienden. Dat had Blaas al aan het denken gezet. „Ik zag tijdens de wedstrijd steeds meer bekende ge zichten. Ik dacht: 'Dat is geen zui vere koffie.' Maar het is schitte rend hier samen te staan. Dit geeft een heel goed gevoel." Het echtpaar De Ridder - „Beter bekend als Blaas en Ria", preciseer de Schouwenaar - is benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Een bijzonder echtpaar, oordeelde Schouwenaar. „Getrouwd met el kaar en met TOP en het korfbal. Dat maakt jullie uniek." Na de korfbalwedstrijd TOP te- gen Swift spelde burgemeester Koos Schouwenaar bij Blaas en Ria de Ridder een koninklijke on derscheiding op. Gymnastiek was het niet voor Ria, memoreerde de burgemeester het begin van haar sportcarrière. Korf bal wel. „25 jaar in het eerste, nu in het tweede. Je hebt bij TOP alle functies bekleed en bent ook nog voor het district actief" Als speelster is ze zelfs iets succes voller dan Blaas, moest Schouwe naar toch even kwijt. Maar dat heeft haar man dan weer gecom penseerd als scheidsrechter en coach. Blaas zorgt bij TOP ook voor de materialen, de velden, de sporthal en ook hij is actief voor het district. Blaas en Ria doen echter nog veel meer buiten het korfbal. Voor de Stichting Oudheidkundig Mu seum Arnemuiden, de oranjevere niging en de protestantse kerk bij voorbeeld. ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl Het was weer zover in dat Vlis- singse gezin. Bing (6) en Moira (4) weigerden te eten en het eind van het liedje was dat het twee tal, van de keukentafel wegge stuurd door mama, blèrend in de woonkamer op de bank zat. Op zeker moment nam het snik ken wat in hevigheid af en ma ma hoorde voetstapjes naderen. Bing, beteuterd en strijdbaar te gelijk, liep op haar af met in zijn handen een ingelijste foto waar op hij, zijn zusje en ouders in een omstrengeling lachend de lens in kijken. Hij gaf haar de foto en om de impact van het eetdrama nog wat aan te zetten bitste hij: „Alsjeblieft. Denk daar maar eens over na!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77