Binnenland Vandalen komen vaak goed weg Gedupeerden aandeleidease Politie bepleit 'SpOOkrijderSValleii' Dexia krijgen totale inleg terug r r Deel jij de lakens uit? Studenten gaan voor lage premie Utrecht heeft nieuwe aartsbisschop 4 Maandag 28 januari 2008 PZC den haag - Gedupeerden van de Dexia-affaire krijgen hun volledige inleg terug als hun partner geen toestemming heeft gegeven voor de aanschaf van aandelen met ge leend geld. Dat adviseert de advo caat-generaal aan de Hoge Raad. Zo'n 22.000 beleggers hebben daar mee uitzicht op een fors hogere ge noegdoening dan verwacht. Volgens de advocaat-generaal is aandelenlease, waarbij effecten worden gekocht met geleend geld, een vorm van huurkoop waarvoor instemming van beide partners no dig is. Ontbreekt de handtekening van partner of echtgenoot, zoals vaak het geval is, dan is het con tract vernietigbaar en krijgt de klant zijn hele inleg terug. De Ho ge Raad neemt het advies van de advocaat-generaal doorgaans over. den haag - Het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) pleit voor 'spookrijdersvallen' langs afritten van snelwegen. De val, een extra verbindingslus van de afrit naar de toerit, moet spookrijders de kans geven om alsnog op de oprit te ko men naar de juiste rijbaan van de snelweg. Elk jaar rijden circa hon derd automobilisten tegen het ver keer in de snelweg op. Door spook rijders vallen jaarlijks gemiddeld twee doden en zeven zwaargewon den. In Ede is al zo'n extra verbin dingslus aangelegd, naar Ameri kaans voorbeeld. Uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) blijkt dat het meestal mis gaat doordat auto mobilisten per ongeluk vanaf een provinciale weg de afrit van een snelweg oprijden. Met name be stuurders boven de 70 jaar gaan in de fout. Ze gaan 23 keer zo vaak in de fout als andere leeftijdsgroepen. Alcohol is ook een probleem, zegt KLPD-woordvoerder Frans Zuider- hoek. Bij één op de vijf ongevallen is sprake van rijden onder invloed, meestal zijn jongeren hierbij be trokken. In het SWOV-onderzoek staat dat van de spookrijders tot en met 24 jaar die een ongeval ver oorzaken liefst 44 procent te veel heeft gedronken. Schade door vandalisme is moeilijk te verhalen op vooral jonge dader. den haag - Jongeren die vernielin gen hebben aangericht, draaien zelf zelden volledig op voor de schade. Dat blijkt uit een rond gang langs politie, justitie, het CJIB, verzekeraars en juridische ad viseurs. Vaak ontspringen de daders de dans, omdat zij niet op heterdaad kunnen worden betrapt. Maar ook wanneer er wel een dader is aange houden, blijkt het in de praktijk lastig de kosten op hen te verha len. Kinderen tot veertien jaar zijn so wieso niet wettelijk aansprakelijk en bij oudere jeugd blijft het vaak bij een lage schadevergoeding. Jaar lijks wordt in Nederland door van dalen voor honderden miljoenen euro's aan schade aangericht. Vol gens de wet zijn de ouders van kin deren onder de 14 aansprakelijk voor de wandaden van hun kroost. „De jeugdrechter zal niet zo gemakkelijk zeggen: je betaalt de hele mep maar", zegt Monique Corten van het parketgeneraal van het Openbaar Ministerie. „Die houdt rekening met de financiële middelen van een jongere. Boven dien moet je het geld nog in de knip zien te krijgen. Bij veelple gers is dat bijvoorbeeld een pro- Jaarlijks wordt door vandalen voor honderden miljoenen euro's aan schade aangericht. Schade vergoedingen na vandalisme ko men echter nauwelijks voor. bleem." Van alle circa 600 schade- maatregelen die het incassobureau van justitie, het C]IB, jaarlijks bij minderjarigen int, heeft het over grote deel betrekking op vermo gensdelicten als diefstal. Schadevergoedingen na vandalis me komen nauwelijks voor, aldus een woordvoerster. Ook juridisch adviesbureau Das constateert dat het verhalen van schade na vanda lisme en vernieling lastig is. „Als de dader meewerkt, lukt het nog wel. Maar als iemand zijn kont te gen de krib gooit, kan je het meest al wel vergeten", aldus Michel van Dijk van Das. Intensieve samenwerking tussen de schadebemiddelaars van politie en het Openbaar Ministerie ver groot de kans om de schade op de dader te verhalen. Dat blijkt uit re sultaten die bemiddelaars van bei de organisaties in de regio Alk maar boeken. Afgelopen jaar werd in 431 zaken succesvol bemiddeld. In totaal was daarmee ruim 100.000 euro gemoeid. „Je moet er wel bovenop blijven zitten", zegt Jantje Rinzema van het OM. Doe dan 'Management in de Zorg' aan HogeschooltJjf Zeeland www.hz.nl utrecht - Studenten hebben lie ver een goedkoop zorgpakket dan cadeautjes bij hun zorgverzeke ring, zoals een jaar lang gratis con dooms. Dat blijkt uit een inventari satie van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb). Bijna 60 procent van de respondenten geeft aan het belangrijker te vinden dat een zorg verzekering niet te duur is. Ruim zestig procent van de onder vraagden geeft ook aan over te stappen naar een andere zorgverze keraar wanneer deze een goedko per pakket aanbiedt. Extra cadeau tjes waarmee de verzekeraars stu denten willen paaien, zoals een jaar gratis condooms, een luxe ski- reis of een modieuze wake-up lamp, worden niet op prijs gesteld. utrecht - Tijdens een plechtige eucharistieviering in de Catharinakathe- draal in Utrecht heeft Wim Eijk zaterdag de zetel van het aartsbisdom Utrecht in bezit genomen. Daarmee is hij officieel in functie getreden. foto Jeroen Jumelet/GPD JA .VIE- IS NIEUW HIEfR- 'Telefoonverslaafde' mishandelt oma breda - Een 36-jarige man uit Bre da is aangehouden nadat hij zijn 88-jarige oma zou hebben mishan deld met een sigaret. Tijdens een ruzie over de hoge telefoonkosten zou hij de brandende sigaret in het gezicht van de vrouw hebben uitgedrukt. De inwoner van Breda belt vol gens de politie soms voor honder den euro's per maand in de wo ning van zijn oma. VNC: vergoed kosten stemmen met potlood den haag - De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) gaat bij de T\veede Kamer pleiten voor een vergoeding voor gemeenten die onlangs Nedap-stemmachines hebben gekocht. De machines mo gen niet meer gebruikt worden omdat ze niet voldoen aan eisen als integriteit en stemgeheim. Het rode potlood zal op veel locaties weer gebruikt worden. Betuwelijn strenger beveiligd na diefstal nijmegen - Particuliere beveili gingsdiensten zorgen dag en nacht voor de bewaking van de Betuwe lijn. Aanleiding hiervoor zijn ver tragingen op het spoortraject die worden veroorzaakt door koper diefstal. Dat liet een woord voerster van Keyrail, exploitant van de goederenlijn, gisteren we ten. De afgelopen maanden is vaak sprake geweest van koperdiefstal langs de lijn. Nijmegen opgeschrikt door grote branden nijmegen - Op het bedrijventer rein Beurtvaartweg in Nijmegen heeft zaterdagmiddag vier uur lang een zeer grote brand gewoed. De brand brak uit in een pand van De Klok Logistics, een bedrijf dat han delt in goederen voor de detailhan del. De schade loopt in de miljoe nen. Gisteren brak in de stad een tweede grote brand uit. Een voor malig restaurant brandde uit. Iraanse studenten weer welkom op universiteit enschede - Studenten uit Iran zijn weer welkom op de Universiteit Twente (UT). Universiteiten hoe ven deimmigratiedienst niet lan ger te garanderen dat Iraanse stu denten niet in aanraking komen met nucleaire informatie. Onlangs ontstond commotie omdat UT weigerde voor een Iraanse student een garantieverklaring af te geven. Daardoor kreeg hij geen visum en kon zich niet inschrijven op UT. Nicolaï voorzitter Historisch Museum amsterdam - Atzo Nicolaï wordt voorzitter van de raad van toezicht van het nieuwe Nationaal Histo risch Museum. Dat heeft minister Ronald Plasterk (Onderwijs) giste ren in het tv-programma Buiten hof bekendgemaakt. Het museum wordt gevestigd in Arnhem. Nico laï (WD) blijft lid van de Tweede Kamer. In eerste instantie is Nico laï projectleider.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4