Een huis koop je Das als je een goed Duikgevoel hebt Iedereen moet rekenen en PZC Griep De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Maandag 28 januari 2008 pzc WIM HOFMAN Op dit ogenblik zijn er in mijn omgeving nogal wat mensen die griep hebben. Ze hebben koorts of hoes ten nogal. Daardoor moet ik wel eens denken aan mijn grootmoeder, die ik praktisch alleen van een foto ken. Op de foto staat ze samen met haar man, mijn grootvader Willem. Hij draagt een mili tair uniform. De foto is genomen tijdens de Eerste wereldoor log. Hij was opgeroepen om zijn land te dienen. Op een ande re foto staat hij alleen, ook in uniform. Op een lei bij zijn voe ten staat met krijt geschreven dat hij gelegerd is in Harderwijk. Zijn vrouw en kinderen woonden in een klein dorp in Oost-Brabant en hij was dus ver van huis. Ze waren arm; dat kun je ook aan de kleding van mijn groot moeder zien en ze hadden niet veel te eten.Volgens mijn moe der was ondervoeding de reden waarom zoveel mensen aan de Spaanse griep stierven. Mijn grootvader bleef volgens haar, le ven, omdat hij in de kazerne vol doende te eten kreeg. Waarom mijn moeder als enige van het gezin bleef leven, is een raadsel. Maar mijn moeder had wel een antwoord. Ze dacht dat haar moeder het eten uit haar mond spaarde voor haar. Ze was vijf of zes jaar, toen haar moe der en broertje en zusje stierven. Later begon ze, zo gauw er griep heerste, over die vreselijke Spaanse griep. Hoeveel men sen er toen, wereldwijd, aan die griep zijn gestorven, weet nie mand. Er zijn schattingen. Soms heeft men het over tientallen miljoenen mensen. Getallen werden toen echter in veel lan den geheim gehouden. Het was oorlog. Sommigen zeggen dat die griep de oorlog in Europa uiteindelijk stil legde. En het wordt de Spaanse griep genoemd, omdat Spanje niet in oorlog was en de kranten daar dus vrijuit, zonder veel censuur, wel berichten over de griep konden publiceren. Sommigen zeggen dat die griep de oorlog in Europa stil legde COLOFON fHHHH Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar. PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening Twee jaar lang stond de villa in Hulst te koop. Makelaars raakten het huis aan de straatstenen niet kwijt. Totdat Te Kijk/Te Koop het verbouwde. In een dag was het weg. door Jeffrey Kutterink Het idee kregen Christi- anne de Bruijn en Wil van de Sanden van Te Kijk/Te koop in de Al- garve. „We kochten er zelf een ge dateerde villa en hebben er veel aan moeten verspijkeren. Maar het voelde goed. Besef dar je meer koopt dan een stapel stenen." Wat verschillende makelaars in twee jaar tijd niet lukte, kregen Christianne en Wil in vier maan den wel voor elkaar. „In Amerika is het normaal om je huis eerst op te knappen voordat je het ver koopt", legt Christianne uit. „Daar verkoop je niet de rommel die je zelf twintig jaar hebt gebruikt aan een ander." Die gedachte is de basis van Te kijk/Te koop. TVvee jaar geleden werd de villa aan de Saxhaven straat in Hulst op de markt ge bracht. 460.000 euro moest het pand opbrengen. Kijkers waren er wel, kopers niet. „Omdat het niet wordt verkocht, kom je terecht in een neerwaartse spiraal", vertelt Wil. „Uiteindelijk daalde de vraag prijs met een ton. En nog wilde niemand het hebben." Christianne: „Niet zo vreemd. Het interieur was gedateerd. Mensen vonden het huis donker, somber en triest." In opdracht van de eigenaar heb ben Wil en Christianne het huis onder handen genomen. „Het eer ste dat we hebben gedaan is de dakgoten schoongemaakt en 14S sparren uit de tuin gehaald. Er ligt nu gras; dat is een basis waarop mensen straks zelf de tuin kunnen inrichten." Binnen ging het niet minder rigou reus. Keuken, badkamer en vloe ren gingen eruit. „De rode draad? Houd het huis neutraal. Potentiële kopers moeten binnen stappen, verliefd worden op huis en plek, maar wel de vrijheid voelen om er een eigen stek van te maken." De extreme make-over begon met het strippen van het huis. De trap- lift, trapleuning met gedraaide spij len, douche, badkamer en keuken gingen er uit. De grootste remedie tegen de triestheid? „Verf", reageert Wil re- Te kijk/Te koop Riante vrijstaande villa aan de Saxhavenstraat 24 in Hulst - Bouwjaar 1977 Inhoud: 950 m3 - Opp. perceel: 1560 m2 k 7 kamers, 1 badkamer, dubbe le garage Achtertuin 20x30 meter - Mede ingericht door Roeland interieur Terneuzen, Wilhelm glas, Aannemer Cebr. Simons, Imega keukens, Gesbo Veran das, Reklameburo I.V.C. Waal wijk, Euro Venster, Galerie Es prit, Dethon Tuinaanleg, Mir rors Light Italy, Luc Inghels Sculpturen. soluut. „Alles hebben we opnieuw geschilderd. Verder is in de hal een muur weggebroken, zodat er meer openheid ontstond. Het bedomp te gevoel verdween meteen." In samenwerking met (regionale) bedrijven werd het huis voorzien van verf, nieuwe vloeren, badka mer, verlichting en kunst. Geen meubels. „Die zijn dominant en zo persoonlijk. Dat moeten men sen zelf bepalen. Houd het huis neutraal. Het gaat om de sfeer. Veel mensen hebben geen neus voor inrichting. Bied ze hulp. Draag concrete suggesties aan." Na vier maanden verbouwen, is het huis van 19 januari tot en met 17 februari te bezichtigen. Op dag één was de villa al verkocht. Wil: „De koper begon over de lamp, raakte gefascineerd door het huis en de plek en zei: ik doe een bod." Christianne: „Over prijzen zeggen we niets. We zijn er niet slechter van geworden." Surfen naar Funda.nl leert dat de nieuwe vraagprijs zes ton was. In middels hebben nog vier mensen een bod gedaan, maar het huis is verkocht. Dat geldt ook voor veel van de lampen, spiegels, en kunst, al wordt die steeds aangevuld. „Dit idee werkt. Je koopt pas een huis als je een goed buikgevoel hebt." Speciaal project gericht op achterstanden met taal en rekenen. door René Schrier middelburg - Taal en rekenen blij ven de aandacht vragen in het on derwijs. Vorige week nog overhan digde een speciale commissie daar over een rapport aan de bewinds lieden van Onderwijs. Daarin staat onder meer dat kinderen op school betere basale rekenvaardig heden moeten opdoen, zoals reke nen met procenten, breuken, schaal, gewichten en geld. in Zeeland wordt daarop inge haakt met het project 'Integraal en blijvend verbeteren van lezen en rekenen.' Het is een omvangrijk project, waarbij het hele school team betrokken wordt. Het project gaat uit van het Lectoraat Preven tie van Leesproblemen van de Ho geschool Utrecht. De trainingen worden gegeven bij het semina rium voor orthopedagogiek in Mid delburg. Verder worden de deelne mende leerkrachten in hun eigen school begeleid. Het project duurt drie tot vijfjaar. Emmy de Kraker van het semina rium vertelt dat het project draait om het gegeven dat kinderen ple zier in lezen en rekenen moeten hebben. De Kraker: „Je komt nogal eens tegen dat kinderen denken: Nederlands is toch mijn eigen taal, die hoef ik dus niet meer te leren. Dat is natuurlijk niet zo. Kinderen moeten het besef krijgen dat ze ook na hun twaalfde nog met taal bezig zijn. Niet iedereen ziet het belang van het vak Nederlands in." Ook wordt er gewerkt aan de vaar digheden van de leerkrachten en de voorwaarden waaronder de les sen worden gegeven, op schoolni veau. Het is van belang dat het pro ject door het hele schoolteam ge dragen wordt. Daarom moet ieder een meedoen. De Kraker geeft aan dat het project niet wil zeggen dat er niks of te weinig aan taal en rekenen ge beurt op Zeeuwse basisscholen. Maar het rapport dat woensdag werd aangeboden, ligt er ook niet voor niets. Een van de dingen waaraan aan dacht zal worden besteed, is het ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2