Stugge dorpelingen smelten zacht 'Stel dat je het toch zelf bent geweest' A58 beter maar geen winnaar 20 I Maandag 28 januari 2008 PZC Plattelanders brengen toneelbewerking van succesvolle film. door Ali Pankow OOSTBURG - De chocolade van Vianne brengt onverwachte verlan gens aan de oppervlakte. De choco lade van Vianne doet vastgeroeste standpunten smelten. Dat brengt een schok teweeg in dat ingedutte Franse dorpje, waar nog tal van strenge principes heersen. Joanne Harris schreef er in 1999 on der de titel Chocolat een roman over, Lasse Hallström verfilmde het boek in 2000 en De Plattelan ders uit Oostburg brengen er nu een toneelbewerking van, die zater dag in het Ledeltheater in premiè re gaat. „Het idee lag al even op de plank, maar we wilden er na lakobsweg 59, de bewerking van de film Anto- nia niet te snel mee komen vanwe ge de vergelijkbare thematiek: de strijd tussen vrijheid en conserva tisme", vertelt theatermaker Rini Fenijn. Samen met Eric Wijffels te kent hij voor heel wat toneelwerk op maat voor De Plattelanders. „De bron daarvoor kan van alles zijn: een film, een boek, een ander toneelstuk, een verhaal of een sa ge." Voor het eerst trekt Fenijn de kar «n bewerking én regie dit keer hoofdzakelijk alleen. Niet dat het hechte duo gebrouilleerd is, het ge beurt uit praktische overwegingen. „Eric heeft nog een druk laatste jaar als leraar en bleek bovendien in de week van de première zijn va kantie te hebben geboekt. Hij is nog wel betrokken bij het maken van de kostuums", zegt Fenijn. Bij de bewerking van Chocolat put te hij zowel uit de roman als uit de film. „Toneel is anders. In film kun je in drie seconden langs vijf ver schillende locaties gaan. Daarin moet je je beperken. Het stuk speelt zich af op drie verschillende De Plattelanders repeteren voor de t< plaatsen: in de chocoladewinkel, op het dorpsplein en langs de oever van de rivier. De changemen ten gebeuren met open doek. Daar heb ik wel even voor moeten pra ten, maar ik vind dat het bijdraagt aan de voortgang van een voorstel ling." Het verbaasde Fenijn dat die hele opwinding over een alleen staande, vrijgevochten jonge moe der oorspronkelijk begin jaren ne gentig is gesitueerd. Volgens hem was de samenleving toen al niet eelbewerking van de film Chocolat. meer zo bekrompen. Bij De Platte landers speelt Chocolade zich dan ook ruim twintig jaar eerder af 'Zoeken naar evenwicht tussen sociale aspecten en artistieke ambitie'. „Op maat schrijven voor een groep met veel spelers vergt zoe ken naar een evenwicht tussen het sociale aspect en artistieke ambitie. Sommige personages had ik wat verder willen uitdiepen, maar dan doe je anderen weer te kort", weet Fenijn uit ervaring. Niet alleen dra maturgisch, maar ook in de vorm geving wil hij het 'smeltingsproces' in dat behoudende dorpje tot ui ting brengen. Zo worden de chan gementen naar het dorpsplein on dersteund met chansons uit begin vorige eeuw en zingen Les Poppys als de focus teruggaat naar de cho foto Camiie Schelstraete coladewinkel. Ook in kleding zal de ontwikkeling naar 'verlichting' zichtbaar zijn. Werd filmactrice Juliette Binoch breed geprezen voor haar vertolking van Vianne. Bij De Plattelanders staat Sandy Heijens voor de uitdaging van die mooie hoofdrol. Toneelvoorstelling 'Chocolade', zat. 1—3 2 feb„ Oostburg, Ledeltheater, ook op vrij. 8, zat. 9, vrij.15 en zat.16 feb„ 20.15 u. en wo. 13 feb, 14 uur. Fascinerende film over DNA-onderzoek rond moord Sint Philipsland. door Rolf Bosboom ROTTERDAM - In een uiterste po ging de geruchtmakende moord op de 80-jarige weduwe Serné in Sint Philipsland op te lossen, werd in maart 2003 aan tachtig jongens en mannen uit het dorp gevraagd DNA-materiaal af te staan. Het was een van de eerste keren dat een dergelijk grootschalig onder zoek in Nederland werd gehouden en ook leidde tot de aanhouding van de dader: de toen 18-jarige ach terbuurjongen van de vrouw. De afgelopen tijd hebben regisseur Kees Hin en Sandra van Beek, zon der daar veel ruchtbaarheid aan te geven, gewerkt aan een documen taire over het DNA-onderzoek in Sint Philipsland: De match. Deze wordt over enkele maanden uitge zonden door de Humanistische Omroep, in het kader van de docu mentairereeks 'Ondertussen in Ne derland'. Zaterdagavond was het resultaat voor het eerst te zien, tij dens het Filmfestival Rotterdam. Het is een fascinerende en indrin gende film geworden. In De match, waaraan onder meer ook de poli tie Zeeland meewerkte, komt een tiental deelnemers aan het DNA-onderzoek aan het woord. Zij worden 'ondervraagd' op de zelfde locatie als destijds: in dorps huis De Wimpel. Alleen hun vaak openhartige antwoorden, inclusief lange en veelzeggende stiltes, wor den getoond. Het verhaal van de mannen maakt duidelijk wat er gebeurt met een hechte gemeenschap als een gru welijke moord maar niet wordt op gelost, terwijl alles erop wijst dat de dader uit het dorp zelf komt. Niet iedereen had een waterdicht alibi en was dus een potentiële da der. Door de kwellende onzeker heid sloeg bij sommigen zelfs de twijfel over de eigen onschuld toe. „Ik heb momenten gehad dat ik mezelf of anderen lichtelijk ging verdenken", zegt een van hen. „Stel je voor dat je het toch zelf bent geweest, in een vlaag van ver standsverbijstering, en dat je het gewoon niet meer weet." Een ander vermoedde dat de da der wel eens dichter bij kon zijn dan gedacht. „Ik ben mijn eigen jongens gaan verhoren. 'Waar heb jij die avond gezeten?' Want het kan natuurlijk ook uit mijn eigen huis komen." De meeste mannen ondergingen het onderzoek alles behalve onbewogen. De verbijstering - gesymboliseerd in het schilderij De schreeuw van Edvard Munch, een rode draad in de documentaire - is groot als het onderzoek een 'match' oplevert en duidelijk wordt wie de dader is. „Verzoenen? Nee, dit is zo in- en inslecht. Vergeven? Dat is erg las tig. Menselijk gezien is het bijna onvergeeflijk", zegt een van de 'Ik heb momenten gehad dat ik mezelf of anderen lichtelijk ging verdenken' Fliplanders. Een ander, werkzaam als docent, beschrijft dat er toch een last van hem af viel. „Ik ben anders door de school gaan lopen. Tot dat moment wist ik niet dat ik dat deed. Onbewust had ik me toch al die tijd ongelukkig gevoeld, want er was geen dader." Kees Hin en Sandra van Beek zei den na afloop van de première dat het een flinke klus was geweest mensen te vinden die wilden mee werken. Hin: „Eerst moet je die lijst van tachtig mensen te pakken krijgen en vervolgens moet je men sen vinden die mee willen doen. Door heel hard, voorzichtig en pre cies werken van Sandra zijn deze mensen overgebleven." Ook is er contact geweest met de familie van de dader. „Die stelde zich terughoudend op. Door ons werd de hele zaak weer opgera keld en daar voelde de familie niet veel voor", zei Van Beek. Dat het gelukt is De match te ma ken is vooral te danken aan Piet den Ouden, een van de mannen die in de film aan het woord ko men. Hij liet na afloop blijken inge nomen te zijn met het resultaat. „Kees en Sandra hebben absoluut het vertrouwen van het dorp, waarin toch een zekere beducht heid voor de buitenwereld heerst, weten te winnen en volledig waar gemaakt. Volgens mij is Kees echt van dit dorp gaan houden." 'De match' is vrijdag 1 februari te zien op het Filmfestival Rotterdam (Cinerama, 12.30 uur). De precieze datum van uitzending op tv, ergens rond mei, is nog niet bekend. tiel - Het Zeeuws-Brabantse Koor A58 onder leiding van dirigent Rob van der Meule heeft zaterdag geen plaats in de top drie kunnen veroveren tijdens het landelijk lau reaten koorfestival in Tiel. Win naar werd het Utrechtse koor Leeu wenhart uit de categorie 'Klein koor, lichte muziek'. A58 deed mee als landelijk winnaar in de ca tegorie 'Groot koor, lichte muziek'. „We hebben er wel wat gemengde gevoelens over", erkent koorlid en secretaris Bernard de Swart uit Middelburg. Enerzijds koestert hij het bericht dat de jury de kwaliteit van Koor A58 nog hoger vindt ge worden sinds de overwinning bin nen de eigen categorie in novem ber. Anderzijds betreurt Swart het zeer dat de soundcheck zaterdag vroegtijdig moest worden beëin digd. Daardoor ging er iets mis met de versterking van cello en alt viool richting het koor. „Wij kon den die instrumenten bij het lied Lullaby helemaal niet horen, met als gevolg dat we iets zakten in toon", vertelt De Swart. Het koor bereidt zich nu voor op het concert With Love, Aj8, vrijdag 15 februari in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20