'Snelrecht tegen happy slapping lastig' ik hou van mooi uionen Buschauffeurs klagen: ov-chipkaart werkt niet Scoringsdrift dieven maakt Zwolle doelloos Livingsfone bouiur uiaar u von Ml PZC Zaterdag 26 januari 2008 9 Voorstel Tweede Kamer stuit op kritiek van Openbaar Ministerie. door Marcel Proos DEN HAAG - Geweldplegers tegen hulpverleners, voetbalhooligans, verkeersovertreders, binnen een mum van tijd zijn ze veroordeeld dankzij het snelrecht. Nu wil de Tweede Kamer dat ook daders van happy slapping onder het snelrecht vallen. Is dat haalbaar? Het Openbaar Ministerie (OM) heeft zo zijn bedenkingen. Natuur lijk is het heel ernstig als iemand wordt mishandeld, zeker als daar van een filmpje op het internet verschijnt. Maar in dit soort zaken 'Het is essentieel dat we op een goede manier bewijs verzamelen' staan grote belangen op het spel, stelt justitie, en juist daarom is ge degen onderzoek van groot be- lang. „We kunnen het ons niet permitte ren om dingen te missen, want dan wordt een zaak niet-ontvanke- lijk verklaard", zegt Monique Cor- ten-Van der Sande namens de top van het OM. „Het is essentieel dat we op een goede manier bewijs verzamelen." En dat kan maanden duren, ook al heeft ernstige mis handeling volgens haar de hoogste prioriteit bij justitie. Snelrecht is dus niet altijd een geschikt instru ment. Was het maar zo eenvoudig dat een filmpje van een mishandeling voldoende bewijs oplevert om de dader snel te vervolgen, zegt ze. Justitie moet met getuigen spreken om te achterhalen of de videobeel den wel het volledige verhaal ver tellen en niet zijn gemanipuleerd. „Het kan immers zo zijn dat ie mand een klap uitdeelt, nadat hij zelf was geslagen." Daar kan hoog leraar strafrecht Theo de Roos zich in vinden. Hij vindt het voorstel van de TVreede Kamer ondoor dacht. Er moet opeens iets gebeu ren aan happy slapping en dan ko men de Kamerleden met het snel recht op de proppen, stelt hij. „Maar daar zitten veel haken en ogen aan", meent De Roos. De Stichting Kinderconsument, Jongeren zijn erg handig in het maken van filmpjes met hun mobieltjes. In dit geval zijn het vreedzame opnamen, gemaakt tijdens een mediacursus. foto David Rawcliffe een groot voorstander van snel recht voor daders van happy slap ping, begrijpt de kritiek van het OM en De Roos wel. Gedegen on derzoek is inderdaad essentieel, zegt directeur Bamber Delver, „maar het toepassen van snelrecht betekent niet dat zorgvuldigheid van het toneel verdwijnt." Snel recht moet volgens Delver een sig naal afgeven naar jongeren die hap py slapping 'de normaalste zaak van de wereld vinden'. Ook moet het ervoor zorgen dat politie en justitie meer aandacht aan het fe nomeen besteden. Dat is hard nodig, vindt Delver. Een zeventienjarige gehandicapte jongen uit Arnhem is lange tijd stelselmatig mishandeld door buurtgenoten. „Filmpjes daarvan stonden maandenlang op YouTu- be. Politie en justitie zien dat nu pas." Op het internet circuleren volgens Delver honderden Neder landse happy slapping-filmpjes. „Blijkbaar is het en vogue", zegt hoogleraar strafrecht Peter Tak van de Radboud Universiteit. „Dus ik kan me goed voorstellen dat de TVveede Kamer wil dat er snel wordt gereageerd." Snelrecht is daarvoor een geschikt instru ment, denkt Tak. Als iemand wordt aangehouden na een inci dent kan justitie hem snel dagvaar den. „Er hoeven geen ingewikkel de onderzoeken plaats te vinden." VIER VRAGEN OVER SNELRECHT HAPPY SLAPPING De Tweede Kamer wil happy slapping, het filmen en op internet zetten van mishandeling, harder aanpakken. PvdA'er Ton Heerts heeft voorgesteld de daders sneller te berechten. O Happy slapping? Dat klinkt toch best vrolijk. Dat is het niet. Het is een term die ge bruikt wordt voor het soms willekeurig, soms gericht aftuigen van mensen, daar met de mobiele telefoon een filmpje van maken en dat op internet zetten. De mis handeling kan variëren van een klap in het gezicht tot verkrachting. Deze week kwam het verschijnsel in het nieuws toen bleek dat een autistische jongen regelma tig was belaagd door jongens uit de buurt. De filmpjes waren te zien op website You- Tube. Happy slapping is komen over waaien uit Engeland. Jongeren deden het uit verveling of werden geïnspireerd door series als Jackass, waarin grove grappen werden uitgehaald. De Kamer wil snelrecht toepassen. Kunnen daders nu niet worden aangepakt? Jawel, maar PvdA'er Heerts wil dat het eenvoudiger wordt. „Als op een filmpje duidelijk te zien is hoe iemand in elkaar wordt geslagen, hoeven er niet per se ook nog getuigen te worden gezocht. Omdat het al digitaal is vastgelegd, kunnen zaken veel sneller worden behandeld." In Neder land zijn al wel rechtszaken geweest over happy slapping. Er volgt niet altijd straf. Zo sprak de rechter vorig jaar vijf Henge lose scholieren vrij, omdat de mishande ling niet in een publieke ruimte plaats vond, maar in school. In Engeland zijn gruwelijke incidenten geweest, waarvoor de daders flink zijn gestraft. Twee 23-jari- ge mannen kregen levenslang voor het doodschoppen van een zwerver. O Snelrecht klinkt mooi, maar kan dat eigenlijk wel? Volgens het Openbaar Ministerie is snel recht niet geschikt voor het aanpakken van happy slapping omdat het om inge wikkelde geweldmisdrijven gaat, waarbij bijvoorbeeld getuigen gehoord moeten worden. SP en CDA zijn ook voorzichtig over het verlichten van de bewijslast, zo als Heerts wil. „Je moet altijd rekening houden met manipulatie van een film pje", zegt CDA'er Van Haersma Buma. SP en GroenLinks willen dat de politie niet wacht op een aangifte, maar zelf actief de mensen op de filmpjes opspoort. O En de websites waarop de filmpjes staan, moeten die nog hun verantwoordelijkheid nemen? Onder meer de Stichting Kinderconsu ment, internetsocioloog Albert Benschop, de SP en de ouders van de autistische jon gen vinden van wel. YouTube zegt film pjes te verwijderen nadat bezoekers aange ven dat ze tegen de regels zijn. De site is niet verplicht alle filmpjes te bekijken voordat ze het net op gaan. ZWOLLE - In Zwolle zijn de afgelo pen tijd zeker twaalf roestvrijsta len doelen verdwenen. Doelpalen, delen van speeltoestellen en zittin gen in bushokjes, ze worden in de hele stad op grote schaal gestolen, meldde de gemeente gisteren. De gemeente vermoedt dat de die ven de roestvrijstalen objecten stel selmatig uit de stad stelen om het staal te verkopen. Door de diefstal van onderdelen van toestellen ont staan in speeltuinen onveilige si tuaties. Vernielde speeltoestellen worden zo snel mogelijk hersteld, maar de gemeente denkt nog na over de herplaatsing van de doelpalen. Mo gelijk worden deze van ander ma teriaal gemaakt. Het gemeentebestuur van Zwolle vraagt inwoners om extra alert te zijn. De gemeente heeft inmiddels al aangifte van de diefstallen ge daan. FNV noemt ervaringen bedroevend, en vindt chip nog lang niet goed. SPIJKENISSE - Veel buschauffeurs zijn niet te spreken over de ov-chipkaart. De apparatuur werkt vaak niet of schrijft ten onrechte geld af van de rekening van de rei ziger. Passagiers reageren hun frus tratie geregeld af op de chauffeur. Dat stelt FNV Bondgenoten. De vakbond heeft op meer dan hon derd ritten in de regio Spijkenisse gecontroleerd of het chipkaartsy- teem werkt. In die regio wordt een proef met de kaart gehouden. Daaruit komt naar voren dat in 44 procent van de gevallen het in- en uitchecken met de ov-chipkaart problemen geeft. Bij 42 procent van de chauffeurs valt de appara tuur in de bus onderweg wel eens uit. Een derde klaagt over niet-functionerende kaartlezers. „De uitkomsten zijn bedroevend", stelt de vakbond. Eén chauffeur meldde dat tijdens een middag- dienst de apparatuur acht keer uit viel en opnieuw moest worden op gestart. Dat leverde een flinke ver traging op, waardoor reizigers be gonnen te klagen. De ov-chipkaart kan nog lang niet landelijk worden ingevoerd, vindt FNV Bondgenoten. Het nieuwe vervoerbewijs, dat in 2009 de strip penkaart en het treinkaartje moet vervangen, ligt al zwaar onder vuur. Het systeem is twee keer ge kraakt, waardoor fraude mogelijk is. Eerder al bleek uit een peiling van GroenLinks in de regio Rotter dam dat reizigers veel klachten over het systeem hadden. Staatsse cretaris Tineke Huizinga (Verkeer) komt eind februari met een nood scenario om fraude met kaart te voorkomen. Al onze klanten zijn verschillend. Daarom Ts elk ontwerp uniek bij Livingstone. Livingstone bouwt al 25 jaar in opdracht van particuliere bouwers. Uitgangspunten zijn eenvoudig, uw wensen staan centraal. Afspraak is afspraak. En altijd een geselecteerde bouwer bij u op de hoek. Meer weten? Stuur een e-mail naar info@livingstone.org. Door ons geselecteerde dealer in uw regio: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemingsbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Bouwbedrijf Imotec B.V., Terneuzen Aannemersbedrijf Houterman, 's-Gravenpolder Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis Bouwbedrijf Gebr. Risseeuw B.V., Axel Gratis Huizotheek met 50 ideeën: 0900 899 60 50 of www.huizotheek.nl Showroom Breda, Vossenberg 4 (naast de Makro). Showroom Almere-Stad-West, Redactiestraat 2. 25 JAAR VILLAB0UW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9