Marokkanen adviseren zorgsector POLITIEMEDEDELING Project met waterstofbussen is een succes Jong en oud staan stil bij Auschwitz PZC Zaterdag 26 januari 2008 7 Denktank wil brug slaan tussen allochtone patiënten en artsen. ROTTERDAM - Een groep Marok kaanse artsen richt morgen in Rot terdam de organisatie AMAN op. De dokters willen onder meer een denktank vormen die de Neder landse ziekenhuizen, instellingen en artsen adviseert over een effec tief gezondheidsbeleid voor Marok kaanse patiënten. Volgens één van de initiatiefne mers, Mhamed El Abdouni, zijn er veel problemen met Marokkanen binnen de gezondheidszorg. Vaak weten ze niet welke zorg er voor handen is. Als allochtonen een maal in een ziekenhuis of inrich ting onder behandeling zijn, be staat er soms zoveel cultureel onbe grip over en weer dat de zorg niet goed uit de verf komt. Er zijn al veel allochtone gezondheidsvoor- lichters, maar ook zij slagen er vol gens El Abdouni niet in om de im passe te doorbreken. Hij benadrukt dat de Nederlandse gezondheidszorg geen schuld heeft aan de cultuurproblemen. „Want het is nu eenmaal heel moeilijk om tot oplossingen te ko men." AMAN wil ook graag samenwer ken met andere allochtonenorgani- saties. Arts-onderzoeker Chakir Mousaoui: „Wij willen een brug slaan tussen culturen, door het be grip tussen Nederlandse artsen en Marokkaanse patiënten te vergru is Marokkaanse artsen richten een organisatie op die allochtone pa tiënten moet helpen. Tussen die patiënten en artsen heerst vaak een communicatieprobleem. ten. En door de contacten tussen Marokko en Nederland aan te ha len. Nederlandse studenten die hun co-schappen lopen in Marok kaanse ziekenhuizen en anders om. Maar wetenschappelijk onder zoek naar culturele achtergrond is ook heel belangrijk. Mensen van Marokkaanse komaf hebben bij voorbeeld vijf keer meer kans om schizofreen te worden. En bij Ma rokkanen komt sikkelcelanemie, een bloedziekte, ook heel vaak voor. Waarom, is onbekend." Tussen Nederlandse artsen en Ma rokkaanse patiënten bestaat vol gens hem vaak een communicatie probleem. „In Marokko is een pa tiënt meer een cliënt. Als hij naar de dokter gaat met hoofdpijn, krijgt hij pillen mee. Hij heeft het gevoel dat hij daarmee geholpen is. In Nederland zegt een arts juist sneller: 'Kijk het even aan, neem wat rust'. En dat is ook een hele goede aanpak. Maar de Marokkaan se patiënt denkt: deze arts neemt mij niet serieus. Bij het volgende consult verzint hij er een paar kwa len bij, om toch met een recept naar huis te gaan. Nederlandse art sen weten dit niet." AMSTERDAM - Een proef van het Amsterdamse openbaarvervoerbe drijf GVB met stadsbussen op wa terstof, is volgens directeur Gert- jan Kroon succesvol verlopen. Hij reed gisteren samen met staatsse cretaris Tineke Huizinga (Verkeer) en wethouder Marijke Vos (Mi lieu) een laatste rondje in een van de bussen. Het GVB gebruikte vier jaar lang drie van deze bussen in het kader van een Europees project. De bus sen stoten slechts schoon water uit. Elke bus reed zo'n negentigdui zend kilometer, zonder technische problemen. Enquêtes wijzen uit dat passagiers en mensen die in buurt van bushaltes wonen zeer enthousiast zijn. Volgens Kroon moet er echter nog veel gebeuren om waterstofbussen rendabel te maken. Zo gaan de brandstofcellen, die waterstof om zetten in energie, nog niet lang ge noeg mee. Ook moet er meer vraag komen voordat de auto-in dustrie de voertuigen gaat produce ren. Het GVB heeft samen met openbaarvervoerbedrijven in on der meer Londen en Hamburg de Hydrogen Bus Alliance opgericht. Die wil fabrikanten ervan overtui gen dat er voldoende belangstel ling is voor waterstofbussen. AMSTERDAM - Leerlingen van het Amsterdamse TEC College luisteren naar een overlevende van het vernietigingskamp Auschwitz. Morgen wordt wereld wijd de Holocaust Memorial Day gehouden. 27 januari is door de Verenigde Naties gekozen omdat op deze dag in 1945 Auschwitz werd bevrijd. foto Evert Elzinga/CPD Messentrekker blijft langer in voorarrest ROERMOND - De 31-jarige man die heeft geprobeerd op een politiebu reau in Roermond een agent neer te steken, blijft minstens tot eind februari vastzitten. Dat heeft de rechtbank in Roermond beslist. Twee weken geleden volgde een storm van verontwaardiging toen de rechter-commissaris hem een dag na zijn arrestatie op vrije voe ten liet. Enkele dagen later werd hij alsnog opgesloten. Politie rolt illegale vogelhandel op DEN HAAG - De politie heeft bijna vijfhonderd vogels in beslag geno men die mogelijk illegaal gevan gen zijn. Een 47-jarige man uit de Betuwe en zijn echtgenote zijn aangehouden voor de vangst en handel in beschermde Europese in heemse vogelsoorten. Het gaat on der meer om putters, goudvinken, staartmezen, kuifmezen en Euro pese kanaries. Veel paarden en pony's worden mishandeld DEN HAAG - De Landelijke Inspec tie Dierenbescherming (LID) kreeg vorig jaar 2000 meldingen van verwaarlozing van paarden of pony's. Dat is volgens de Dierenbe scherming niet altijd boze opzet. „Tegenwoordig heb je voor een paar tientjes een paard of pony", aldus een zegsman. „Mensen besef fen niet hoeveel geld ze vervolgens kwijt zijn aan een goede verzor ging en voer." Calamiteitenfonds versoepelt regels Kenia ROTTERDAM - Reizigers naar Kenia kunnen voor de meeste gebieden weer een beroep doen op de dek king van het Calamiteitenfonds Reizen. Voor drie gebieden in Ke nia blijft de dekkingsbeperking van kracht. Dat zijn de gebieden ten noorden van de lijn Migo- ri-Narok, ten oosten van de lijn Narok-Lorule en ten zuiden van de lijn Kitale-Lorule. Onrust in Groningen door reeks overvallen GRONINGEN - De Groninger politie heeft de bemanning van haar roof- coördinatieteam (RCT) verdub beld naar aanleiding van een reeks overvallen in de stad. In de afgelopen maanden werden in Groningen dertien overvallen gepleegd die onrust hebben veroor zaakt onder de plaatselijke onder nemers. Dat maakte de politie van Gronin gen gisteren bekend. Twaalf jaar voor fatale overval op bakker ROTTERDAM - De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren twee man nen veroordeeld tot tien en twaalf jaar gevangenisstraf en tbs voor een fatale overval op een 69-jarige banketbakker uit Rotterdam. Ze overvielen de man vorig jaar, takel den hem zwaar toe en sloten hem op in een kast. De banketbakker uit Voorburg overleed aan zijn ver wondingen. Maandag 28 januari organiseren de politievakbonden tussen 08.00 en 17.00 uur een algehele werkonderbreking in Zeeland. Dit in het kader van de onderhandelingen omtrent een nieuwe CAO. Behalve voor spoedeisende zaken zullen alle politiebureaus in Zeeland, die normaal gesproken voor het publiek geopend zijn, tussen 08.00 en 17.00 uur gesloten zijn. Politie Zeeland is tijdens deze werkonderbreking telefonisch als volgt bereik baar: bij spoed 112 en 0900-8844 voor overige zaken. Tijdens de werkonderbreking zal de directe hulpverlening uiteraard gegarandeerd zijn, zodat de openbare orde en de veiligheid niet in gevaar worden gebracht. F.P. Goudswaard r\ I T I C korpschef I I I C Zeeland «waakzaam en dienstbaar»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7