Zeeland Rianne de Witte gaat te 'Zeeuws Orkest meer in kle Provincie is op goede weg met jeugdzorg, meent gedeputeerde GRENSVERSCHILLEN VIJF VRAGEN OVER 42 Zaterdag 26 januari 2008 PZC Minister Ter Horst (Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Timmermans (Europa) hebben met de grensregio's afgesproken ver schillen in regelgeving aan te pakken. Naam: Jan Meesen Woonplaats: Waterlandkerkje Beroep: bestuurssecretaris ROC Westerschelde Leeftijd: 49 jaar door Ernst Jan Rozendaal Het kabinet wil hindernissen wegnemen die mensen in de grensstreek erva ren vanwege internationale verschillen in regels en cultuur. Loopt u daar ook tegenaan? „Jazeker. Het is bijvoorbeeld zo dat je met een Nederlands havo-diplo ma niet op een hbo-opleiding in België wordt toegelaten. Moet je eerst een vierjarige mbo-opleiding doen, het vwo volgen of een propedeuse van een wetenschappelijke studie." Daar ondervindt uw school toch geen nadeel van? „Voor ons en de Hogeschool Zeeland (HZ) is dat inderdaad niet ongun stig. Maar wat wel een probleem is, is dat mensen met een driejarige mbo-opleiding niet op een Belgische hbo-opleiding terecht kunnen." Waarom is dat een probleem? „Dat beperkt de keuzemogelijkheden. Wij werken samen met de HZ. De inzet is dat studenten in Zeeland blijven. Als onze mbo-leerlingen iets willen gaan doen dat niet in het aanbod van de HZ zit, moeten ze het elders in Nederland zoeken. Zouden ze in Gent terecht kunnen, dan is de kans groot dat zulke jongeren hun toekomst in Zeeuws-Vlaanderen zoeken, net zoals wanneer ze in Vlissingen verder kunnen studeren. Maar verdwijnen ze naar Rotterdam of Nijmegen, dan zie je ze pas rond hun pensionering weer terug. Dat is precies wat we niet willen." Zijn er nog andere verschillen? „Ja. In België is het onderwijs nagenoeg gratis, in Nederland niet. Dat geldt ook voor het volwassenencircuit. Zeeuws-Vlamingen die op latere leeftijd een cursus gaan doen, verdwijnen bijna allemaal over de grens." En cultuurverschillen, zijn dat obstakels? „Die worden nog altijd onderschat. Hoe spreek je in de horeca een Ne derlandse of Vlaamse gast aan? Wat leert een Vlaamse boekhouder en wat leert een Nederlandse? Een Nederlandse boekhouder heeft echt drie dagen nodig om het rapport van een Vlaamse collega te begrijpen. Het zou goed zijn als wij meer cursussen kunnen geven om te leren met zulke verschillen om te gaan. Dat is echt hard nodig." Van Heukelom pareert zware kritiek van Rekenkamer. door Claudia Sondervan middelburg - Klopt het jeugdzorg- rapport van de Rekenkamer, dan stoelt het jeugdzorgbeleid van de provincie op onvolledige gegevens en niet onderbouwde aannames. Daardoor kan de provincie de jeugdzorg niet goed sturen om de oplopende wachtlijsten te slechten en de toenemende vraag naar jeugdzorg te keren. Dat verwijt kreeg gedeputeerde Van Heukelom gisteren van vrij wel de gehele commissie Welzijn. Nee, pareerde Van Heukelom ver hit. De Rekenkamer van Provincia le Staten maakt volgens hem denk fouten in het onlangs gepubliceer de rapport Het dagelijks provincie bestuur heeft een onderbouwde vi sie, die zich uit in de nota [eugdbe- leid die Provinciale Staten hebben goedgekeurd, kaatste hij terug. Het klopt dat jeugdzorginstellin gen nog geen heldere cijfers over Het gaat over Zeeland, meekrap, duurzame grondstoffen en mode. Een gesprek met Rianne de Wittedie in 1967 in Koudekerke werd geboren. door René Schrier Haar winkel staat in Bre da. Letterlijk en figuur lijk aan de voet van de Grote Kerk. Breda, om dat ze daar na haar studie aan de academie voor kunst en vormge ving Sint Joost bleef hangen. Maar het lijkt wel alsof er de laat ste jaren een steeds sterkere hang naar Zeeland is. „Ik merk wel dat bepaalde invloeden in mijn werk duidelijk uit Zeeland afkomstig zijn. Ik was eigenlijk nooit zo be wust met Zeeland en mijn her komst bezig, maar op een of ande re manier duikt het toch wel op. Als ik iets ontwerp heb ik zelf ook wel behoefte aan een verhaal er omheen. Ik ben nu met meekrap als kleurstof bezig geweest en dan is voor mij dat verhaal heel duide lijk. Misschien is het een zoeken naar identiteit, naar authenticiteit. Naar het antwoord op vragen als: waar kom ik vandaan? Wat hoort bij mijn achtergrond? Het is ook niet helemaal toevallig dat mijn nieuwste collectie 'Retour aux raci- nes-Back to my roots' heet." „Aan de andere kant, wat is nu precies die Zeeuwse identiteit? Dat is eigenlijk niet te omschrij- 'Wat is nu precies die Zeeuwse identiteit? Dat is eigenlijk niet te omschrijven' werpen te zien is. Een gesprek met Rianne de Witte over mode en modeontwerpen is ook een gesprek over duurzame materialen. Ze is overtuigd van de Cradle to cradle gedachte, ofwel het gegeven dat je liefst geen afval De kritiek van de Rekenkamer op de provinciale aansturing van de jeugdzorg klopt niet, zegt ge deputeerde. De provincie heeft wél een onderbouwde visie. de jeugdzorgvraag konden produ ceren, maar dat komt binnenkort, zei hij. En de weg die Zeeland is in geslagen om de toeloop op jeugd zorg te keren, is volgens hem wel degelijk verantwoord. Provinciale Staten krijgen volgend jaar zomer de eerste bewijzen dat kortdurende, intensieve opvoed- hulp in het gezin beter werkt dan vaak langdurige opname van kin deren in kindertehuizen, beloofde hij. Omdat de provincie niet meer geld wil uitgeven aan jeugdzorg dan het budget dat het Rijk voor jeugdzorg geeft, moet het nieuwe leger opvoedhulpverleners betaald worden door het sluiten van dure kindertehuisplaatsen. Van Heukel om zwoer er scherp op te letten dat Zeeland voldoende opvang plaatsen in tehuizen overhoudt. Hij denkt de groeiende vraag naar jeugdzorg van dertig procent per jaar tot tien procent te kunnen temperen, mits kinderen met pro blemen al bij scholen en maat schappelijke instellingen zo wor den geholpen dat jeugdzorg niet meer nodig is. Zeeuwse gemeen ten laten dat achterwege, vonden onder meer PvZ en SGP. Zeeland en overige provincies heb ben minister Rouvoet middelen ge vraagd waarmee ze vroegtijdige jeugdhulp kunnen afdwingen. Rianne de Witte heeft nu een eigen winkel in Breda. foto Johan van Gurp ook dat mensen je kleding blijven kopen. En 100 procent duurzaam lukt ook niet altijd. Je wil ook niet dat de kleding binnen de kortste keren kapot gaat en op de vuilnis hoop verdwijnt. Dat is ook niet duurzaam." Ook met haar ontwerp probeert De Witte duurzaamheid uit te stra len. Niet alleen als het gaat om het gebruik van bepaalde materialen, maar ook de modellen. Dat ver sterkt ze vervolgens weer met de keuze van kleuren zoals zwart, grijs, naturel en - weer een verwij zing naar Zeeland - kleikleuren en het rood van de meekrap. Op het spoor van de meekrap kwam ze nadat ze kennismaakte met een be drijf in Steenbergen, Rubia Pig- menta Naturalia. Dat is een bedrijf dat plantaardige kleurstoffen ver vaardigt en verkoopt voor onder meer de textiel- en kledingindus trie, waaronder de rode kleurstof Rubia® Red. Dezestof wordt ge wonnen uit de wortels van de meekrapplant. Het is een dubbele Raad voor de Cultuur nuanceert uitlatingen in aanzet Kunstenplan. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Raad voor de Cultuur Zeeland is er niet op uit de provinciale subsidie voor Het Zeeuws Orkest te beperken. Wel wil het adviesorgaan dat het orkest zich op een andere manier organi seert en vaker in kleinere bezettin gen concerten gaat geven. Tjeu Strous, voorzitter van de raad, zei dat gisteren in de statencommissie welzijn. De provincie treft voorbereidingen voor het Kunstenplan 2009-2012, waarin de structurele cultuursubsi dies voor de komende vier jaar worden vastgelegd. Als schot voor de boeg heeft de Raad voor de Cul tuur vorig jaar november een noti tie uitgebracht, waarin wordt ge pleit voor meer 'dynamiek' in het wat verstarde cultuurbeleid. De raad zet onder meer vraagtekens bij de vanzelfsprekendheid waar mee (veel) geld wordt gegeven aan organisaties zoals Scoop en SCEZ. Verder staat in de notitie dat orga nisaties die toch wel een groot pu bliek trekken, zoals Het Zeeuws Orkest, 'minder moeten leunen op provinciale subsidiegelden'. Die op merkingen leidden direct tot een verontwaardigde reactie van het or kest. Ook gedeputeerde Harry van Waveren uitte openlijk zijn onge noegen tijdens de heropening van de Zeeuwse Concertzaal. Strous nuanceerde gisteren het standpunt van zijn raad. Hij zei dat het orkest flexibeler zou moe ten worden door meer in kleinere bezettingen te opereren, zoals een kamerorkest of een strijkkwartet. „Dan kun je als orkest bijvoor beeld ook in plaatsen zoals Rilland verschijnen of op scholen." De raad wil dat de provincie dergelij ke prestatieafspraken maakt bij het verlenen van subsidies, die moe ten worden nageleefd. „Zo niet, dan kan dat negatieve consequen ties hebben voor de subsidie." Het Zeeuws Orkest is overigens be wust een van de weinige concrete voorbeelden die de raad in zijn no titie heeft gegeven. „Het noemen van namen leidt altijd tot het in de verdediging schieten van organi- achterlaat omdat alle afval weer hergebruikt moet kunnen worden. Daarom is ze ook voortdu rend op zoek naar materialen die bij die ge dachte passen. In haar kle dingrekken hangen dan ook creaties gemaakt van houtpulp of van maisstof- fen. De kle ding voelt ge woon aan als of het van ka toen of wol gemaakt is. „In feite is de mo deindustrie eigen lijk helemaal niet zo duurzaam. Het is erg gericht op steeds een nieuwe zomer en dan weer een winter collectie. Op het feit dat mensen steeds wat anders willen. Ik pro beer daar wel tegenin te gaan met tijdloze ontwerpen, maar je wil ven. Het gaat volgens mij om waar je vandaan komt, de sfeer, het landschap, de zee. Voor mij is het een soort oerinspiratie. Iets wat onbewust aanwezig is en waarvan ik merk dat het me trekt. Ik kom nog steeds graag in Zeeland, alleen gebeurt dat he laas te weinig." In een kleine vitrine bij de kassa van haar winkel liggen siera den van Hes ter Zagt. Ook dat is geen toeval. De ringen en hangers zijn een duidelijke verwijzing naar Zee land. De oorbellen zijn onmiskenbaar geïnspireerd op het bekende Zeeuws knopje. En dan is er nog het gege ven dat De Witte dit voorjaar en kele malen met haar collectie in Zeeland en het nabij gelegen Ant-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66