Binnenland Intensive care in Enschede grondig geboend Hebbest 'Inbraak in computers geen opzet' Straf voor webseks met meisje (9) PZC Zaterdag 26 januari 2008) 5 Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl De tijdelijke intensive care (ic) van het leger op de parkeerplaats bij het Medisch Spectrum Twente. foto Ed Oudenaarden/ANP Uitbraak van zeldzame bacterie kan ziekenhuis wel een miljoen kosten. door Lucien Baard enschede - „Het was echt een dra ma." Het komt recht uit het hart van ziekenhuishygiënist Marie Jo sé Thijssen van het UMC Gronin gen. Nederland kende twee keer eerder een grote uitbraak met de bacterie acinetobacter: in Heerlen en Groningen. Het heeft de zieken huizen destijds naar schatting tus sen de 500.000 en een miljoen eu ro gekost. Mensenlevens gingen niet verloren. De intensive care in het Medisch Spectrum TVvente in Enschede moet helemaal ontmanteld wor den. Zo hardnekkig is de acineto bacter, die bij zwakke patiënten kan leiden tot ernstige orgaaninfec ties. Er zijn situaties bekend waar in de bacterie meer dan een jaar overleefde. Hoewel alles schoon leek, dook de acinetobacter 'onver klaarbaar' telkens weer op. Thijs sen: „Ze kunnen de borst natma ken. Bij ons zat het werkelijk over al. Zelfs op de rails van de gordij nen. Gigantisch." Thijssen: „Het heeft een jaar lang enorme inspanning gekost van al le medewerkers. Alles is minstens twee keer schoongemaakt Schoon- geblazen apparatuur werd eerst nog apart gehouden. Na dagen dook dan ineens de bacterie weer op." Heerlen becijferde dat de uit braak voor het Atrium-ziekenhuis medisch gezien een omzetverlies betekende van 725.000 euro. De schoonmaakkosten bedroegen bijna 100.000 euro. Hoeveel de 'operatie Enschede' gaat kosten is nog niet duidelijk, evenmin wie de rekening gaat betalen. Om de bacterie te verdrijven is het een kwestie van eerst schoonma ken, en daarna desinfecteren. Het schoonmaken kan met een ge woon zeepmiddel, wat de zieken- Drie patiënten zijn besmet met de bacterie acinetobacter in het Medisch Spectrum Twente in En schede. Het is onbekend wan neer de nood-ic in gebruik komt. huizen gebruiken. Het desinfecte ren gebeurt met chloor en/of alco hol. Effectief en relatief goedkoop. De tijdelijke intensive care van de fensie blijft in Enschede mogelijk zes weken tot drie maanden op het terrein staan. Inmiddels zijn drie patiënten in het ziekenhuis besmet met een resistente bacte rie, zei voorzitter van de raad van bestuur Herre Kingma gisteren. Het is nog onbekend wanneer de nood-ic in gebruik genomen wordt. De besmette patiënten zijn geïsoleerd. Op de ic-afdeling lagen gisterochtend nog veertien patiën ten. Zij mogen onder strikte voor waarden bezocht worden door fa milie. Het ziekenhuis verwacht niet dat ze worden overgeplaatst. Snuffelen in systeem GPD volgens Donner echter niet integer. den haag - Twee ambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken die veelvuldig in het besloten com putersysteem van de Geassocieer de Pers Diensten (GPD) hebben in gelogd, hebben niet uit boze opzet gehandeld. Ze hebben wel de inte- griteitsregels van het ministerie van overtreden. Dat is volgens mi nister Piet Hein Donner gebleken uit een intern onderzoek. „Dit had niet mogen gebeuren en ik keur het af', schrijft Donner aan de Tweede Kamer. De twee medewerkers zijn inmiddels ge schorst. Ze worden strafrechtelijk vervolgd voor het ongeoorloofd snuffelen in de computers van de persdienst, die met name werkt voor de regionale kranten in Ne derland, waaronder deze krant. Ook is een leidinggevende ge schorst, hij zou hebben geweten van het illegaal inloggen. Uit het interne onderzoek is dit volgens Donner echter niet onomstotelijk komen vast te staan. Volgens Donner is ook niet geble ken dat anderen dan de twee me dewerkers hebben ingelogd in de GPD-computer. Wel hebben meer dere medewerkers van de afdeling Persvoorlichting geweten dat de twee illegaal inlogden. Uit intern onderzoek van het mi- nisterie van Sociale Zaken blijkt dat twee medewerkers niet met opzet in de computers van de GPD hebben ingelogd. Elke week in de zaterdagkrant j Daar moet je naar toe. PvdA wil actie Verburg tegen Franse vissers den haag - PvdA-Kamerlid Jacobi wil dat minister Verburg (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit) een einde maakt aan de on eerlijke concurrentie tussen Fran se en Nederlandse vissers. Door korting op hun brandstofprijs hoe ven Franse vissers maar dertig eu rocent per liter te betalen. Deze staatssteun kost 150 miljoen euro. Die krijgt Frankrijk uit heffingen op importvis van buiten Europa. Friesland krijgt eigen Veteranendag leeuwarden - Friesland krijgt op zaterdag 28 juni voor de eerste maal een eigen Veteranendag. De landelijke Veteranendag in Den Haag op diezelfde dag is namelijk voor veel oudere veteranen te ver weg. „Dat kunnen ze waarschijn lijk fysiek niet meer aan", aldus voorzitter Otto de Vries van de Stichting Veteranen Friesland giste ren. Politie arresteert bende oplichters bemmel - De politie heeft vijf man nen opgepakt die minstens 48 mensen hebben opgelicht. De mannen huurden in het najaar van 2005 een pand in Bemmel. Vanuit dat pand bestelden zij aller lei producten, die op het adres in Bemmel werden afgeleverd. De mannen betaalden echter nooit een rekening. Gedupeerden heb ben aangifte gedaan voor een to taalbedrag van 220.000 euro. Noordzee verwarmt huizen in Scheveningen den haag - Het water uit de Noordzee gaat vanaf april als warmtebron dienen voor bijna achthonderd woningen in Scheve ningen. De nieuwbouwwoningen hebben geen aansluiting op het aardgasnet, maar worden op tem peratuur gebracht door warmte dat aan zeewater is onttrokken. In de zomer kunnen de woningen met het zeewater gekoeld worden. Nieuw treinstel gaat door brand verloren leiden - Op het station Leiden Centraal is in de nacht van donder dag op vrijdag een trein gedeelte lijk uitgebrand. Een van de trein stellen, een nieuwe dubbeldekker, moet volgens de Spoorwegpolitie als verloren worden beschouwd. De schade bedraagt ruim een mil joen euro. De Spoorwegpolitie is op zoek naar twee mannen die ver dacht worden van de brandstich ting. Akkoord over geld aan Antilliaanse eilanden willemstad - Staatssecretaris Bijle- veld (Koninkrijksrelaties) heeft gis teren op Curasao een samenwer kingsprogramma voor onderwijs en jongeren ondertekend, waar mee Nederland 24 miljoen euro beschikbaar stelt voor de Antilli aanse eilanden. Het geld is be stemd voor de periode 2008-2012 en is bedoeld voor onderwijsver nieuwing. breda - Webcamseks met een meisje van negen, het kan nog steeds gekker, merkte officier van justitie W. Gijbeis op. Hij had moeite om niet het juk van de pro fessionaliteit af te gooien, erkende hij tegenover de rechter. „De weer zin komt vanuit mijn tenen." Het jonge Bredase meisje bivak keerde graag in het Habbo Hotel, een virtuele ontmoetingsplaats voor tieners op internet. Daar werd ze volgens mr. Gijbeis lastig gevallen door 'volwassen kerels'. Terwijl het meisje zich zou heb ben voorgedaan als een vijftienjari ge, schroefde de 25-jarige verdach te uit Nieuw-Vennep zijn leeftijd terug tot zestien. In die voorgewen de hoedanigheid wist hij het slachtoffertje te verleiden tot web seks. Rechter H. Alferink legde een werkstraf van honderd uur en een maand cel voorwaardelijk op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5