Rechtbank wijst schadeclaim Aemstie Alive Schade door vraatzuchtige honte knaagkever hersteld Pontesleerlingen bouwen triker 30 Zaterdag 26 januari 2008 PZC S Kunstenaar heeft geen recht op hogere schadevergoeding. door Piet Kleemans RENESSE - Beeldend kunstenaar Jan van Munster heeft geen recht op een hogere schadevergoeding dan de door de gemeente Schou- wen-Duiveland aan hem toegeken de 15.000 euro. Dat is het oordeel van de Middelburgse rechtbank. Inzet van het conflict tussen Van Munster - inmiddels verkast van Noordwelle naar Oost-Souburg - is de aanleg van een kampeerterrein aan de Rampweg bij Renesse. Van Munster begon daar in 1996 Plus Min, twee bijzondere gebouwen bedoeld om kunstenaars de kans te geven in alle rust te werken. Alles ging goed tot het plan voor de aanleg van een camping vlakbij het levenslicht zag. In de visie van Van Munster funest voor Plus Min. Hij zette een streep onder Plus Min, maar niet nadat hij bij de gemeente Schouwen-Duive- land een gepeperde schadeclaim indiende. Alles bij elkaar claimde Aangetaste balken in Kleine Kerk Veere worden opgeknapt. door Carta van de Merbel VEERE - Stefan Otte en Gido Schip per klimmen tig keer per dag de ladders op naar de nok van de Klei ne Kerk in Veere. Sinds deze week werken de twee mannen van Traas Building Care aan de restau ratie van de dakbalken. Die zijn aangetast door de bonte knaagke- ver, houtworm, houtzwam en schimmels. Otte en Schipper zijn bezig een be kisting te maken op de plek waar een balk bij de muur komt. De be schadigde kop van de balk is al weggehakt. Als de waterdichte mal geplaatst is, kan deze worden vol gegoten met kunsthars. Glasvezel staven moeten ervoor zorgen dat het nieuwe harsdeel van de balk Van Munster een bedrag van 467.259 euro. De door de gemeen te in de arm genomen Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken (Saoz) kwam niet verder dan een bedrag van 15.000 euro zijnde een waardedaling met enkele procen ten van het onroerend goed van Van Munster. De Saoz erkent dat er sprake is van aantasting van het woongenot door de komst van de camping maar dan slechts in 'enige mate'. „Het aantal verkeersbewegingen neemt toe waardoor er meer ge- luids- en verkeersoverlast is alsme de aantasting van de privacy. Dit blijft echter voor de eiser beperkt vanwege de ruime afstand tussen woning en kampeerterrein", aldus de Saoz. Daar wordt aan toege voegd door Plus Min gelegen is in een toeristisch gebied waar het met name in de zomermaanden al tijd druk is. De gemeente wees de PW De Middelburgse rechtbank oor- deelt dat kunstenaar Jan van Munster geen recht heeft op een hogere dan de hem reeds toege kende schadevergoeding. stevig verbonden wordt met de balken eromheen. Aan het verwijderde stukje balk kun je goed zien hoe onder meer de bonte knaagkever heeft huisge houden. Het hout is volledig ver molmd. Boosdoeners zijn trou wens niet de kevers zelf, maar hun larven. De kever legt zijn eitjes in het hout. De larven die eruit ko men, blijven drie tot vijf jaar in het hout en eten al die tijd maar door. Pas als de larve een bonte knaagkever wordt, komt hij uit het hout. Dan ontstaat ook pas een gaatje aan het oppervlak. De larven houden vooral van ei kenhout. Vandaar dat hier in de kerk in Veere 'alleen' de acht nok- |W De dakbalken van de Kleine kerk in Veere zijn aangetast door on der meer de bonte knaagkever. Het herstel van het aangetaste houtwerk kost 140.000 euro. claim van Van Munster af Deze te kende bezwaar aan tegen die be slissing, maar dat werd door de ge meente ongegrond verklaard. Van Munster liet het er niet bij zitten en vroeg het oordeel van de Mid delburgse rechtbank. Die stelt in haar uitspraak de gemeente Schou- wen-Duiveland in het gelijk. De Saoz heeft in de visie van de recht bank de schade correct ingeschat. Met de Saoz is de rechtbank van mening dat er sprake is van aantas ting van privacy en woongenot maar stelt dat de aanleg van de camping het gebruik van Plus Min niet belemmert. Dat Van Munster zich belemmert voelt in zijn artis tieke vrijheid mag in de visie van de rechtbank niet meegeteld wor den. Alles bij elkaar reden voor de rechtbank om het beroep tegen de afwijzing van de gemeente onge grond te verklaren. Van Munsters raadsman M. Diele- man zegt zich samen met zijn cliënt nog te beraden op de uit spraak, maar wil er inhoudelijk verder niet op ingaan. „Wij zijn het er niet mee eens. Dat mag dui delijk zijn." balken zijn aangetast. Bij de mees te balken hoeven alleen de koppen te worden vernieuwd. Dit zijn de uiteinden van de balken die de muur ingaan. Om nieuwe schade door de bonte knaagkever te voor komen, worden gevoelige plekken aan het dak geïnjecteerd met een vloeistof. Over een paar weken is Traas klaar met de restauratie van de balken. De restauratie kost 140.000 euro. De protestantse ge meente van Veere krijgt hiervoor subsidies, maar heeft ook zelf ac ties gehouden om geld op te ha len. Van Traas krijgt de kerk een korting van 6000 euro (op de tota le kosten van 20.000). Het bedrijf uit 's-Gravenpolder bestaat tien jaar en wil daarom iets doen voor de gemeenschap. Eerder deed Traas gratis restauratieklussen in museum De Meestoof in Sint-An- naland en molen De Korenbloem in Kortgene. Met Die avond in de regen zwelgt de hele zaal in nostalgie. door Ali Pankow BURCH-HAAMSTEDE - De polonaise met Vader Abraham himself voor op, advocaatjes met toeters slag room en een dansende, toekomsti ge burgemeester van Neder-Betu- we. Het zijn slechts enkele impres sies van Aemstie Alive voor senio ren, zoals dat gisteren in sportcen trum Westerschouwen in Haam stede werd gehouden. „ïk zou het bijna on-Schou- wen-Duivelands willen noemen. Niet dat het er hier nou altijd dilet tantisch aan toe gaat, maar dit is zo groots en professioneel opgezet. Dat zie je toch niet vaak." Aldus luidt de enthousiaste reactie van Klaas Mandemaker, actief vrijwilli ger binnen het regionaal ouderen werk. Velen met hem zijn vol lof over deze eerste editie van de Goud voor oud-dag van Aemstie Alive. De organisatoren van dit fes tijn op de laatste zaterdag in janua ri, besloten 'als de hele tent toch vrijdags al is opgebouwd' die kans te gebruiken om de ouderen op Schouwen-Duiveland eens als ere gasten te onthalen. Met Marcel Willemse en Hans Verduyn als ini tiators en pleitbezorgers hebben gulle sponsors en talrijke vrijwilli gers zich van hun beste kant laten zien. „Onvoorstelbaar dat dit alle maal gratis kan en wat werken die jongens en meisjes toch hard voor ons", klinkt van vele kanten in de zaal de waardering voor de leerlin gen afdeling consumptief van Pon tes Pieter Zeeman. „Het is wel een hele klus hoor", erkent docent Han Kersten op het spitsuur als de ruim 750 gasten van broodjes en soep worden voorzien. Zijn groep is al twee dagen in touw voor de bereiding van alle hapjes en tij dens het feest ook voor het uitser- veren van de consumpties. Deson danks hebben de jongeren spirit Aemstie Alive op zaterdag genoeg om bij de polonaise even massaal mee te hossen. Pierre Kart- ner alias Vader Abraham bejubelt het carnaval en gaat voorop in de sliert tussen de rijen door. „Die man ziet er al dertig jaar hetzelfde uit", constateert Anbo-regiovoor- zitter Jaap van Wezel. „Het is mijn genre niet zo", zegt voorzitter Frans Kruijf van poppo dium Brogum uit Zierikzee, maar hij moet erkennen dat vrijwel ie dereen geniet en dat de sfeer uitste kend is. Vader Abraham neemt vast een voorproefje op het optreden van Ben Cramer met Hij was maar een clown. Tenslotte heeft hij dat lied destijds voor hem geschreven. Een ontroerend moment als de inmid dels bejaarde muzikant L. Hille- brand uit Zonnemaire de micro foon voor zich krijgt en de tekst 'On-Schouwen-Duivelands zou ik het bijna willen noemen. Zo groots' puntgaaf mee zingt. „Hij kent alle liedjes uit zijn hoofd", laat zijn dochter trots weten. Ed Verhage uit Burgh-Haamstede manifesteert zich als bekwaam zan ger van het Sinatra-repertoire. Diepere emoties weet hij echter los te woelen met zijn uitvoering van Weet je nog wel die avond in de regen. De zaal zingt uit volle borst mee en zwelgt in nostalgie. „Ze heeft een heel mooi jasje aan", kondigt Daniëlle van Tongeren zangeres Marianne Weber aan. Ook Weber prijst de geweldige in zet voor deze 'Goud voor oud-dag'. Met overrompelende overtuigingskracht doordringt ze het publiek van het belang eens naar eikaars buurman te kijken en dan gezellig in te haken. In een mum tijd deint bijna de hele zaal met haar mee als zij Een gouden hart zingt. En dan moet Ben Cra mer dus nog komen. Aemstie Alive opent vandaag om 13.00 uur met een programma voor de kinderen met oa Jochem van Gelder, Bodyjam en de groep KUS. Het avondprogramma begint om 20.00 uur met feestband Lijn 7 en optre dens van Popstarfinalist Sascha Visser, de tienmansformatie Boston Tea Party, de band Loïs Lane, travestieact The Alley Girls en een lasershow met surprise-act. Voor meer informatie: www.aemstie.nl Metalektro-vij ftal wil meedoen aan junior vakkanjerwedstrijd. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ze stonden even met de handen in het haar. „Maar nu het in elkaar zit, is het toch wel leuk", zegt Wesley van Kan van de afdeling metalektro van Pontes Pie ter Zeeman in Zierikzee. Met vier klasgenoten zette hij een triker - een driewielige fiets - in elkaar. Daarmee doet het vijftal een gooi naar deelname aan de junior vak- kanjerwedstrijden. De voorronde wordt 14 februari in Krabbendijke gehouden. Het is de eerste keer dat leerlingen van de Zierikzeese school meedoen aan de teamchal- lenge. Naast Wesley (metaal) be staat het clubje leerlingen uit Ré- mon Verton (metaal), Jeffrey Goudzwaard (CAD-tekenen), Len- nert Fokker (metalektro) en San- der van Almkerk (lassen). Die sa menstelling geeft meteen de zwaar te van de opdracht aan. „Het moei lijkst is als team tot een gemeen schappelijk einddoel te komen. Wie doet wat? Wie is de leider? Wij hebben ons er zo weinig mo gelijk mee bemoeid", vertelt do cent Martin Stoutjesdijk. Maar het is ze gelukt. Daar staat-ie dan. Een triker die je met je lichaam be stuurt. 'Rock 'n' roll in de straat' nn Vijf leerlingen van Pontes in Zie- rikzee doen met de bouw van een triker (driewielige fiets) een gooi naar deelname aan junior vakkanjerwedstrijden. zoals het vervoermiddel op een verkoopsite wordt aangeprezen. Hoe die het doet? „Vooral hard", is de eensgezinde reactie. Het ding moet nog een lik verf krijgen. Maar dat is een detail als het uit- knobbelen en uitvoeren van het ontwerp eenmaal achter de rug is. De stuurinrichting was het moei lijkst. Tot een paar dagen geleden zaten de Pontesleerlingen op dood spoor. Rémon: „Ik weet niet eens meer hoe, maar we wisten wel dat het zo niet ging lukken." Of het eindresultaat het Zierikzeese team een plekje bij de junior vakkanjer wedstrijden gaat opleveren, weten ze niet. Van de 22 deelnemende teams moet hun ontwerp als één van de zes beste uit de bus komen. Dan volgt het landelijke kampioen schap in Utrecht half maart. „On Sander Almkerk, Rémon Verton, Lennert Fokker, Wesley van Kan en Jeffrey Goudzwaard (vlnr) met hun triker. foto Marijke Folkertsma geacht dat resultaat, heeft dit een goed leerresultaat opgeleverd", vindt docent Stoutjesdijk. De tijds druk (een paar weken) is hoog. De opdracht zwaar. „Maar het leeft wel bij die gasten." Wesley: „Je weet niet hoe je moet beginnen, maar zit-ie eenmaal in elkaar dan is het leuk. Leuker dan de kleine opdrachten die je normaal krijgt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 52