Zeeland toestemming moeten geven 'Met dit geld kunnen we doorgaan' Op zoek naar een plek waar je niet bespied wordt Extra zand op Zeeuwse stranden Webcams Oogjes op Zeeland mm PZC Zaterdag 26 januari 2008 3 COMMENTAAR Het is even schrikken. In Zeeland staan enkele tientallen webcams die het openbare leven opnemen en voor de hele wereld zichtbaar maken. En het aantal groeit. Er zijn weliswaar nog volop plaatsen waar je ongezien bent, maar nieuwe webcams kunnen overal opduiken. Wie even geen behoefte heeft aan pottenkijkers moet dus op zijn hoede zijn. Het cliché, dat wie niets te verbergen heeft ook niets heeft te vrezen, gaat hier niet op. Mensen doen allerlei dingen waarbij het prettig is om alleen te zijn of slechts een zeer select publiek te hebben. Tot nu toe is daarvoor in de openbare ruimte nog voldoende gelegenheid. Maar vooral aan de Zeeuwse kust worden onbespiede plekken wel steeds zeldzamer. De opmars van de spiedende webcam lijkt niet te stoppen. Het College Bescherming Persoonsgegevens - de waakhond die de privacy beschermt - ziet er geen probleem in. Op voorwaarde dat de beelden niet worden opgeslagen. Het kan ongetwijfeld wel eens leuk zijn om naar een webcam te kijken. Er is niets mis met een mooie storm op zeegat.nl. Maar zodra mensen prominent in beeld komen, blijft het toch zoiets als met een verrekijker naar de buren turen. Dat doen nette mensen niet. Er zijn in Zeeland al heel wat webcams in de lucht. Ook camera's die voor het publiek op internet te bezoeken zijn. Niet alle webcams zijn het hele jaar door online. Een heel aantal is alleen in het toeristenseizoen operatief. Overzicht voor zover bekend bij de redactie. 1 Sint-Annaland: www.wsv-sint-annaland.nl 2 Brouwersdam: www.brouwersdam.nl 3 Renesse: www.camping-international.net 4 Burgh-Haamstede: www.burgh-haamstedeaanzee.nl 5 Neeltje Jans: www.watermarkt.nl 6 Vrouwenpolder: www.vrouwenpolder.com 7 Oostkapelle: www.broodjepieter.nl 8 Domburg: www.badhotel.com en www.domburg.info 9 Westkapelle: www.westkaap.nl, www. strandpaviljoenscheldezicht.nl en www.zeecams.nl 10 Zoutelande: www.zoutelande.info 11 Dishoek: www.kon-tikibeach.nl en www.duinlust.info 12 Vlissingen: www.zeegat.nl, www.hotelarion.nl en http://scheldemonden.loodswezen.nl 13 Middelburg: www.campingmiddelburg.nl en www.mecano.nl 14 Ritthem: www.meteozeeland.nl 15 Veere: www.zeecams.nl 16 Vliegveld Midden-Zeeland: www.osair.nl 17 Wolphaartsdijk: www.restaurantdeboei.nl 18 Goes: www.bartboos.nl 19 Terneuzen: www.brugopenofdicht.nl 20 Oostburg: www.meteocentrum.nl 21 Cadzand Bad: www.zwinstrand.nl en http://strandhotel.webcam.nl 22 Nieuwvliet Bad: www.nieuwvliet.nl en www.duincam.nl De webcam op www.zeegat.nl is een voorbeeld van een camera die constant aan staat en 'live' beelden laat zien. In dit geval van de boulevard in Vlissingen. PZC I Rolant Quist foto webcam www.zeegat.nl door René Schrier Met het toenemend aantal camera's om ons heen, ontstaat steeds meer dis cussie over privacy. Sommige men sen slaan op tilt als ze een aan een muur geschroefde videocamera zien. Langs wegen, bij bruggen en sluizen, in winkelcentra, bij benzi nepompen, als je geld pint - overal staan camera's. En dat is nog niet alles. Verspreid door de provincie staan naar schat ting ruim dertig webcams opge steld die min of meer continu Zeeuwse beelden over de hele we reld uitstralen. Weg is je privacy. Van eskimo's tot aboriginals, ieder een kan je zien. En daar heb je niet om gevraagd. Denk je eens in dat je je werk je Stichtingen krijgen elk rond de twintig mille uit opbrengst veiling. door Dewi Gigengack VLISSINGEN - 'Laaiend enthousiast' zijn de goede doelen die gisteren een cheque kregen van de Junior Kamer Walcheren, een netwerkor ganisatie voor jonge ondernemers. Drie stichtingen krijgen bij elkaar zestigduizend euro. Dit is de op brengst van een door de Kamer in werk kunt laten en je wilt, niet ge hinderd door de dwingende blik van je chef, een biertje drinken op de Vlissingse boulevard - staat daar weer die webcam te snorren (zeegat.nl). Op stap gaan met je (tot dan nog geheime) scharreltje naar het strand van Nieuwvliet (duincam.nl) kun je ook wel verge ten. Volgens een woordvoerster van het College Bescherming Persoons gegevens is er - als het gaat om de privacy - niets aan de hand als die beelden niet worden bewaard. Dan is er geen sprake van per soonsgegevens. Als de gegevens wél worden bewaard, zijn ze be schikbaar en moet de maker van die beelden zich aan een aantal re gels houden. Die maker is ook ver- november gehouden veiling. Ruim achttienduizend euro ging naar de Jonge Moedergroep Vlissingen. De Stichting Palazzoli nam ruim twin tigduizend euro in ontvangst. Een derde cheque, van tweeëntwintig duizend euro, gaat binnenkort naar de afdeling Zeeland van Stich ting Alzheimer. „Een gigantisch be drag", zegt voorzitter van Palazzoli Peter Bouman. De stichting die kankerpatiënten en hun naasten ondersteunt, zat financiëel in een dip door een enorme afname van antwoordelijk voor de beelden. Maar in principe is niemand geïn teresseerd in het bewaren van beel den van een webcam. Vaak zit er een ijverige VW-organisatie of (horeca)ondernemer achter de si te, die graag aan potentiële bezoe kers willen laten zien dat het zon netje schijnt in Zoutelande of op zijn terras. En wie zou nu de beel den van de webcam op de hoek van de Segeersstraat en Lange Delft willen bewaren? Toch is het niet vrijheid blijheid in cameraland. Sinds januari 2004 is de wet Heimelijk cameratoe zicht van kracht. Die bepaalt dat gebruik van camera's voor toezicht of beveiliging alleen mag als dit duidelijk kenbaar is gemaakt. Ook de overheid kan niet zo maar subsidies. „Met dit geld kunnen we doorgaan met onze activitei ten. Een geweldige prestatie van de JKW." „Prachtig, dit hadden we niet durven hopen", reageert Els Koole van Stichting Palladium en coördinator van de Jonge Moe dergroep. De moeders gaan samen met Palladium en Maatschappelijk Werk nadenken over de bestem ming van het geld. De eerste activi teit staat vast. „We gaan met de groep een weekendje weg voor een uitwisseling met andere jonge wat doen met camera's. Gemeen ten en politie mogen die alleen in schakelen als dat noodzakelijk is voor een goede vervulling van de publiekrechtelijke taak. En dan al leen nog als andere maatregelen niet voldoende zijn gebleken om bijvoorbeeld de criminaliteit in het centrum te doen verminderen. Zo zijn de camera's in het cen trum van Goes al meerdere malen gebruikt om de daders van vanda lisme of geweld aan te pakken. Dat is dus bij een webcam niet aan de orde. Die staat er voor leringe ende vermaeck. En wie niet gezien wil worden, heeft pech gehad. Er loert altijd wel ergens op een plek waar je het niet vermoedt, een camera. Geen duinpan is meer veilig. moeders", vertelt Koole. Daarnaast wil de groep trainingen volgen over weerbaarheid of opvoeding. „Zo combineren we ontspanning en educatie." Ook gaat de groep meewerken aan een handleiding voor jonge moeders, van studen ten maatschappelijk werk van de HZ. Stichting Alzheimer gaat van het geld een boottocht organise ren voor dementerenden en hun mantelzorgers. Voorzitter Jannie de Looff: „Dat was onze droom. Nu kunnen we die waarmaken." Onderwatermethode kan niet bij Walcheren en Noord-Beveland. DEN HAAG - Vier stranden op Wal cheren en Noord-Beveland wor den dit jaar met 1,5 miljoen kubie ke meter zand opgehoogd. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat bekendgemaakt. Over een afstand van tienenhalve kilometer worden de stranden Oranjezon, Domburg en de West- kapelse Zeedijk op Walcheren en de Onrustpolder op Noord-Beve land verbreed en verhoogd. Zandsuppleties zijn een effectieve methode om erosie van de kust te bestrijden. Bij voorkeur gebeurt dat voor de kust onder water, want Rijkswaterstaat gaat uit van het principe 'Waar het moet op het strand, waar het kan onder wa ter'. Het Nederlandse suppletiepro gramma 2008 omvat 13 miljoen ku bieke meter zand. Alleen in Zee land wordt het zand op het strand gespoten. Dat betekent dat de werkzaamheden buiten het zomer seizoen moeten worden gepland, om overlast te voorkomen. Het suppletiebesluit ligt tot 7 maart ter inzage bij Rijkswater staat in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3