Middelburg 'is Schade door bonte knaagkever hersteld Dankzij tips kan politie negen Veerse vandalen aanhouden Proef met drop-outs is mislukt 30 Zaterdag 26 januari 2008 pzc W Burgemeester Veere wil alle vandalen van jaarwisseling oppakken. door Emile Calon domburg - Vooral dankzij tips van uit de bevolking heeft de politie tot nu toe negen verdachten aange houden die in de nacht van oud op nieuw vernielingen hebben aan gericht in verschillende kernen van de gemeente Veere. In alle ge vallen gaat het om jonge mannen die in die dorpen wonen. Een deel van hen heeft bekend, een ander deel wordt nog verhoord. De zoektocht naar andere vanda len wordt nog verder opgevoerd. Onder andere door het versprei den van nog meer brieven onder de inwoners met daarin de oproep om namen te noemen van men sen die verantwoordelijk zijn voor de vernielingen. Burgemeester Rob van der Zwaag stelt keihard dat de schuldigen ge pakt moeten worden. En ze zullen stuk voor stuk ook financieel aan gesproken worden op hun gedrag, zo verzekert hij. „We verhalen alle schade." Daarnaast kunnen ze ook rekenen op boetes die flink kun nen oplopen, weet hij. Als voor beeld noemt de burgemeester de boetes die justitie kan geven aan de jongeren die in Grijpskerke en Aagtekerke autobanden in de fik hebben gestoken. Per persoon kan dat zo'n duizend euro bedragen. „Want we spreken hier wel over een ernstig milieudelict." Een van de mensen die volgens hem echt opgespoord moet wor den is degene die die bewuste nacht met een zogenoemd carbid- geweer tal van armaturen van lan taarnpalen in Biggekerke heeft ver nield. Die schutter heeft volgens de burgemeester niet alleen voor grote schade aan gemeentelijk ei gendom gezorgd, „maar was ook nog eens zeer levensgevaarlijk be zig." Een van de komende dagen krij gen de bewoners van dat dorp een brief van de burgemeester met het verzoek die schutter aan te geven. Dat kan volgens hem zowel wel als niet anoniem. De afgelopen weken hebben de burgemeester en de politie al tal De gemeente probeert via een brief aan de bevolking de identi teit van een schutter uit Bigge kerke te achterhalen. Die verniel de armaturen van lantaarnpalen. van tips ontvangen. Daaruit trekt Van der Zwaag de conclusie dat veel inwoners het niet meer pik ken dat de gemeenschap op kos ten wordt gejaagd door een be perkt aantal raddraaiers. Die men sen beseffen volgens hem ook dat het deze keer de gemeenschap is die op kosten wordt gejaagd. „De volgende keer kunnen zij het slachtoffer zijn." Uit de inventarisatie tot nu toe blijkt dat er voor zo'n twintigdui zend euro schade is veroorzaakt aan gemeentelijk eigendom. Daar naast is ook nog de nodige schade aangericht waarvan Van der Zwaag de financiële gevolgen niet kent. Maar al met al denkt hij dat de schade minder groot is dan het voorgaande jaar. Het is volgens hem opvallend dat de schade beperkt is gebleven in die dorpen waar het een en ander was georganiseerd door gemeente en dorpsraden. Dat is een les voor de volgende jaarwisseling, zo be seft hij. Tegelijkertijd moeten toekomstige vandalen beseffen dat hun dorps genoten niet meer zwijgen als er vernield wordt, aldus de burge meester. „Dat blijkt wel uit de reac ties de we krijgen." Initiatiefnemer hekelt minimale belangstelling bij werkloze jongeren. door Maartje Huijben tholen - De proef om werkloze Thoolse jongeren aan een baan te helpen, is hopeloos mislukt. De jongeren hebben het zelf laten af weten. „Of ze hadden geen zin. Of geen vervoer. Het was altijd wel wat", zegt initiatiefnemer Rien van Beek uit Sint-Annaland. „Doodzonde eigenlijk. Het was voor deze groep jongeren een uit gelezen kans om weer arbeidsper- spectief te krijgen. Maar blijkbaar hangen ze liever op straat rond." Van Beek begon in 2006 op Tho len namens de landelijke vereni ging van praktijkopleiders in de techniek (Pacct) deze pilot. Het streven was nobel. Enerzijds konden jongeren zonder afgeronde opleiding in de sector metaal, techniek en installatietech niek werkervaring op doen. Anderzijds had het bedrijfsleven een oplossing voor moeilijk invul bare vacatures. Het was de bedoeling om in eerste instantie vijftien jongeren te bege leiden. Drie maanden lang zouden ze sta ge lopen bij een Thools bedrijf. Op termijn zouden deze leerbanen moeten leiden tot een vaste aan stelling. „Aan de bedrijven lag het niet. Die waren enthousiast", zegt Van Beek. „Ze boden massaal stageplaatsen aan. Maar de belangstelling bij jon geren was echt minimaal", zegt de ondernemer. Het Pacct richt zich nu op leerba nen voor jongeren die net hun stu die hebben afgerond. „Metaal en techniek krijgen door de vergrijzing binnenkort te ma ken met een flinke uitstroom van personeel. Het zou zonde zijn als we die ervaring en kennis verlie zen. Nu kunnen de ervaren krach ten hun kennis nog overdragen", aldus Van Beek. Betrapte jongeren krijgen van gemeente zeer forse rekeningen. door Emile Calon MIDDELBURG - We pakken ze. De Middelburgse ambtenaar Hans Hu- bregtse is zeer duidelijk als het gaat om het aanpakken van graffiti spuiters. Met dat pakken doelt hij vooral ook financieel. Wie betrapt wordt op het aanbrengen van graf fiti moet rekening houden met zeer ernstige financiële gevolgen. Hubregtse: „Wat dat betreft doen we vervelend." Daarbij doelt hij op de rekening die vervolgens gestuurd wordt voor het schoonmaken. Het gaat dan niet alleen om de rekening voor dat ene stukje muur waarbij hij of zij betrapt werd, maar om al le graffiti die toegeschreven kan worden aan die graffitispuiters. Zo heeft een jeugdige Middelburger al een rekening van maar liefst 7000 euro gekregen. En twee andere Middelburgers, die vorig week wer den betrapt, moeten volgens hem ook rekening houden met een be drag van vele duizenden euro's. Vorig jaar is op kosten van de ge meente de binnenstad zo goed als graffitivrij gemaakt. Op een enkele plaats is nog wat te zien omdat de eigenaars van de gebouwen niet willen dat er wordt schoon ge maakt of omdat schoonmaken de monumentale status kan aantas ten. Voorafgaand is alles gefotogra feerd en opgeslagen in een data bank. Zodra agenten iemand op pakken wordt gekeken of hij of zij nog meer sporen heeft achtergela ten. Drie 'grote' graffitispuiters en een aantal kleinere zijn de afgelo pen weken opgepakt waarna de politie kon bewijzen dat ze verant woordelijk zijn voor heel wat gek- lieder, zoals Hubregtse zelf zegt. Ruwweg, aldus Hubregtse, komt het reinigen neer op zo'n tweehon derd euro per tekening of tekst. „En dat wordt tot de laatste cent verhaald op de graffitispuiters." Hubregtse is nog niet helemaal te vreden over de medewerking van particulieren en ondernemers aan het graffitivrij houden van de stad. Vorig jaar nam de gemeente alle kosten voor haar rekening als het ging om het verwijderen van graffi ti in de binnenstad. Nu horen de bezitters van panden ook een bij drage te leveren, zolang de veroor zakers niet zijn opgepakt. En lang niet iedereen is daartoe bereid, zo ervaart de beleidsambtenaar. Een aantal weigert uit principe te beta len omdat ze vinden dat het aan brengen van graffiti een criminele Ambtenaar ziet jongeren nu kiezen voor plaatsen waar graffiti aanbrengen mag daad is en zij daar niet financieel verantwoordelijk voor gesteld kun nen worden. Het is volgens hen de taak van de overheid om de over last aan te pakken. De ambtenaar stelt echter dat ook anderen een verantwoordelijkheid hebben in het schoonhouden van de stad. „Als ze een bijdrage van 125 euro betalen wordt hun muur elke keer schoongemaakt." Hubregtse ziet aan de andere kant ook jongeren die bewust niet meer het risico opzoeken van to renhoge schoonmaakrekeningen. Dat zijn de jongeren die nu graffiti aanbrengen op plaatsen waar het mag en waar het zelfs gestimu leerd wordt. Databank met straks 1800 foto's van graffiti De databank met afbeeldingen van graffiti van de gemeente Middelburg bevat nu zo'n 800 foto's. Dat worden er zo'n 1800. Politieagenten kunnen in die afgeschermde databank kijken als ze ie mand betrapt hebben op het aanbrengen van graffiti. Via vergelijkingen van de afbeeldingen en teksten kunnen ze vervolgens nagaan hoeveel graffiti die verdachten in Middelburg hebben aange bracht. Aangetaste balken in Kleine Kerk Veere worden opgeknapt. door Carla van de Merbef veere - Stefan Otte en Gido Schip per klimmen tig keer per dag de ladders op naar de nok van de Klei ne Kerk in Veere. Sinds deze week werken de twee mannen van Traas Building Care aan de restau ratie van de dakbalken. Die zijn aangetast door de bonte knaagke ver, houtworm, houtzwam en schimmels. Otte en Schipper zijn bezig een be kisting te maken op de plek waar een balk bij de muur komt. De be schadigde kop van de balk is al weggehakt. Als de waterdichte mal geplaatst is, kan deze worden vol gegoten met kunsthars. Glasvezel staven moeten ervoor zorgen dat het nieuwe harsdeel van de balk stevig verbonden wordt met de balken eromheen. Aan het verwijderde stukje balk kun je goed zien hoe onder meer de bonte knaagkever heeft huisge houden. Het hout is volledig ver molmd. Boosdoeners zijn trou wens niet de kevers zelf maar hun larven. De kever legt zijn eitjes in het hout. De larven die eruit ko men, blijven drie tot vijf jaar in het hout en eten al die tijd maar door. Pas als de larve een bonte knaagkever wordt, komt hij uit het hout. Dan ontstaat ook pas een gaatje aan het oppervlak. De kever legt vervolgens weer nieuwe eitjes in het hout (zo'n zeventig tot een paar honderd) en gaat dan dood. Die nieuwe eitjes worden nieuwe larven en dus nieuwe houtvreters. De larven houden vooral van ei kenhout. Vandaar dat hier in de kerk in Veere 'alleen' de acht nok balken zijn aangetast. Bij de mees te balken hoeven alleen de koppen te worden vernieuwd. Dit zijn de uiteinden van de balken die de muur ingaan. Door vochtigheid Daarna moet aannemer Peters de steigers weer afbreken. Peters heeft ook veel werk gehad aan de be scherming van het kerkmeubilair. De ouderlingen- en diakenbanken, de herenbank, het orgel en de preekstoel zijn ingetimmerd in gro te kisten. Het is de bedoeling dat er zondag 27 april weer een dienst in de Kleine Kerk wordt gehou den. Tot die tijd wordt gekerkt in de school iets verderop. De restauratie kost 140.000 euro. De protestantse gemeente van Veere krijgt hiervoor subsidies, maar heeft ook zelf acties gehou den om geld op te halen. Van Traas krijgt de kerk een korting van 6000 euro (op de totale kos ten van 20.000). Het bedrijf uit 's-Gravenpolder bestaat rien jaar en wil daarom iets doen voor de gemeenschap. Eerder deed Traas gratis restauratieklussen in mu seum De Meestoof in Sint Anna- land en molen De Korenbloem in Kortgene. zijn deze plekken het meest aange tast. Eén balk is er zo slecht aan toe dat deze helemaal moet wor den vervangen. Om nieuwe scha de door de bonte knaagkever te voorkomen, worden gevoelige plekken aan het dak geïnjecteerd met een vloeistof Over een paar weken is Traas klaar met de restauratie van de balken. Gido Schipper (I) en Stefan Otte restaureren de kop van een aangetaste balk in de nok van de Kleine Kerk in Veere. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32