Economie pubgasten goed Luchtvaartsector en reisbureaus openen aanval op vliegtaks Opnieuw minder vis op Nederlandse afslagen in 2007 einekeri Krlsbefc Scottish Newcastle Hogeschool PZC Zaterdag 26 januari 2008 2 5 Verdeling inboedel Scottish Newcastle Heineken en Carlsberg nemen voor 10.1 miljard euro de Britse bierbrouwer Schottisch and Newcastle (S&N) over. S&N wordt door Heineken en Carlsberg verdeeld en houdt op te bestaan. j Naar Heineken Naar Carlsberg Marktpositie Biermerken Gr.-Brittannië en Ierland Kronenbourg 1664, Foster's, John Smith's, Strongbow België Maes, Cristal, Grimbergen Portugal Sagres Finland (7) Lapin Kulta, Karjala India Q Kingfisher, Sandpiper S&N heeft meer dan vijftig brouwerijen wereldwijd. Aantal medewerkers: West-Europa: 15.000, Oost-Europa: 15.000, Azië: 7.000. Productie: meer dan 50 miljoen hectoliter per jaar. Omzet: ruim 5 miljard euro. Land Marktpositie Biermerken Frankrijk Kronenbourg Rusland Baltika Oekraïne Slavutich Baltische Staten Aldaris Kazakstan Derbes Griekenland Mythos China Shancheng Vietnam niet bekend infbgraphic: JD bron: CPD Belasting zou in strijd zijn met internationale luchtvaartverdragen. AMSTERDAM - De Nederlandse reis branche en luchtvaartsector lance ren een aanvalsplan tegen de ge wraakte vliegtaks die vanaf komen de zomer geheven wordt. De twee hebben de handen ineen geslagen bij een kort geding tegen minister Wouter Bos van Financiën. Op eigen houtje gaat ook de luchthaven Schiphol in be roep tegen de heffing. Vanaf 1 juli - nu al voor mensen die een zomervakantie boeken - moet voor een vlucht binnen Euro pa 11,25 euro bij worden betaald, en voor een vlucht tussen de conti nenten 45 euro. Luchtvaart- en reisbranche eisen nu in kort ge ding dat de vliegtaks wordt verbo den. Volgens de twee is deze in strijd met internationale lucht vaartverdragen. In het Verdrag van Chicago staat volgens een woordvoerder van de Board of Airline Representatives In the Netherlands (Barin), die de luchtvaartbranche vertegenwoor digt, dat 'heffingen voor het enke le vertrek uit een land zonder dat daar een tegenprestatie tegenover staat' verboden zijn. Het kort geding, dat op 5 maart dient, is de eerste van veel meer ju ridische procedures. Zo wordt ook een fiscale procedure voorbereid. Volgens de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisondernemin gen ANVR schendt de heffing het 'gelijkheidsbeginsel' bij belastin gen, door alleen de vertrekkende passagiers op Schiphol te belasten. Overstappers hoeven de heffing niet te betalen. Volgens internationale belasting wetgeving mogen heffingen niet één groep duperen. Voor een dergelijke procedure is volgens een woordvoerder van de ANVR wel de medewerking van Schiphol nodig. „Formeel wordt de heffing aan Schiphol opgelegd. Die berekent haar door. We willen dus met de luchthavens optrek ken." Een woordvoerder van Schiphol bevestigt dat het bedrijf tegen de heffing op vliegreizen in beroep gaat. „Maar de wijze waarop zoe ken we nog uit", aldus de zegsman van de luchthaven. Barin en ANVR hebben buiten het kort geding en de fiscale proce dures nog meer ijzers in het vuur. Zo kunnen er procedures worden aangespannen bij de Europese Commissie en het Europese Hof van Justitie. Over dergelijke juridische stappen willen de twee organisaties op dit moment nog geen mededelingen doen. iqq Organisaties van reisbureaus en de luchtvaartsector hebben de strijd aangebonden met de belas ting op vliegreizen die vanaf de ze zomer wordt geheven. Hoewel er minder vis is aangevoerd, is de totale omzet gestegen. VLISSINGEN - De aanvoer van vis op de elf Nederlandse afslagen is vorig jaar opnieuw gedaald: van 97.000 ton in 2006 naar ruim 94.000 ton in 2007. In euro's steeg de omzet licht. Voor de aangevoer de vis werd in totaal 335,5 miljoen euro neergeteld, een stijging van een kleine twee miljoen euro ten opzichte van 2006. Dat meldde vrijdag voorzitter Jo- han van Nieuwenhuijzen van de Nederlandse Organisatie van Visaf- slagen (NOVA). Vooral tot en met mei 2007 vielen de vangsten door de vissers tegen. De tong, die 40 procent van de omzet uitmaakt, kende opnieuw een moeilijk jaar. De prijs van de vis is eigenlijk sinds 1998 niet ver anderd. Door inflatie levert de vis soort relatief dus steeds minder op. De aanvoer van tong op de af slagen daalde dan ook met 20 pro cent. Het quotum is door de lage prijs daarom niet volgevist. Daaren tegen was de garnalenprijs na ja ren malaise op goed niveau. Van Nieuwenhuijzen stelt dat de visserijsector veel meer moet doen aan marketing. „Je zou scholfilet moeten presenteren als alternatief voor een varkenslapje of kipfilet. De Noordzeevis is een nichemarkt als je het afzet tegen de vele miljoe nen kilo's vis die worden geïmpor teerd in Europa. Wij moeten het daarom meer zoeken in toegevoeg de waarde aan het product." Die toegevoegde waarde zou onder meer de duurzaamheid van de vis moeten zijn. „In Nederland kun nen wij heel goed de duurzaam heid en de herkomst van de vis verantwoorden. En we zijn een sector die authentiek bezig is. An dere sectoren pakken die commu nicatie veel assertiever op." Eerder werd al bekend dat de af slag in Vlissingen de omzet zag da len met een miljoen euro tot 26,5 miljoen. De vismijn in Breskens - die ook onder de Zeeuwse Visvei- ling valt - kwam 300.000 euro on der de besomming van 2006. Bres kens had in 2007 een omzet van zo'n acht miljoen euro. Alleen de derde Zeeuwse vismijn, die in Colijnsplaat, draaide met een klein plusje en kwam op vijf miljoen uit. [3^ In 2007 werd op de elf Neder- landse visafslagen 94.000 ton aangevoerd, 3000 ton minder dan in 2006. De totale omzet in euro's is licht gestegen. □p deze open dag kun je informatie Communicatie (Bedrijfskundige) Informatica* Algemene Operationele Technologie** Elektrotechniek* Werktuigbouwkunde* Bouwkunde Civiele Techniek Chemie 8t Life Sciences Aquatische Ecotechnologie Maritiem Officier Logistiek Technische Vervoerskunde Leraar Basisonderwijs* Verpleegkunde/Vroedkunde Personeel Arbeid* Maatschappelijk Werk en Dienstverlening' krijgen over onze voltijd- en deeltijdopleidingen Sociaal Pedagogische Hulpverlening* Bedrijfseconomie* Commerciële Economie* International Business and Languages - Toerisme International Business and Management Studies Management, Economie en Recht* Alleen Deeltijd Management in de Zorg Sociaal Pedagogisch Werker (MBO) Sociaal Dienstverlener (MBO) Sociaal Juridisch Medewerker (MBO)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25