Buitengebied Grazers in de natuur Dijken zijn de Zeeuwse ruggengraat PZC Zaterdag 26 januari 2008 21 door Chiel Jacobusse Een behoorlijk groot deel van onze natuurgebieden wordt begraasd met vee. Dat ligt voor de hand in ge bieden die in het verleden een agrarisch gebruik ken den, zoals weidegebieden en heidevelden. Het is juist het aloude gebruik dat aan dat soort gebieden zijn natuur waarde gegeven heeft, dus niets ligt meer voor de hand dan de oude draad weer op te pakken op de manier zoals de boer dat vroeger deed. Daarbij ontdek je als beheerder tal van boeiende aspecten. Runderbegrazing heeft heel andere effecten op de natuur dan schapenbegrazing en verschilt weer heel duidelijk van beweiding met paarden. Zo krijg je na verloop van tijd een beetje zicht op de voor- en nadelen van bepaalde dieren en kun je daar op inspelen. Naast de vanouds gehouden veesoorten en rassen wordt er tegenwoordig in het natuurbeheer ook veel gewerkt met meer natuurlijke soorten en rassen. Heckrunderen, Schotse hooglanders, koniks en przewalskipaarden zijn in heel wat natuurgebieden te vinden. Het voordeel van deze primitie ve rassen is in de eerste plaats dat ze zichzelf kunnen be druipen. Een Friese stamboekkoe of een suffolkschaap vergt een ta melijk intensieve menselijke zorg en toezicht. Dat is bij pri mitieve grote grazers nauwelijks het geval. Bovendien kun nen dieren als Schotse hooglanders en shetlandpony's het hele jaar buiten verblijven. Dat is niet alleen makkelijk voor de beheerder, het heeft ook groot effect op de aard en de ontwikkeling van de begroeiing. In de winter is het voorhanden zijnde menu nu eenmaal heel anders dan in het zomerhalfjaar en dan moeten bij voorbeeld opschietende bomen en struiken eraan geloven en worden bestaande bomen en struiken soms opgeruimd door de grazers. Daar kunnen heel verschillende redenen achter zitten. Zo worden wilgen op de Slikken van de Heen (Sint-Philips- land) in de winter van hun bast ontdaan door het vee, waar na de geschilde delen vervolgens afsterven. In de Kievitte- polder (bij Nieuwvliet) worden complete struwelen onder de voet gelopen omdat de Schotse hooglanders het frisse groen in de ondergroei willen bereiken. De inzet van primitieve grote grazers voor jaarrondbegra- zing is bij uitstek geschikt voor grootschalige nieuwe natuur gebieden. Zo werkt Staatsbosbeheer met heckrunderen op de Slikken van Flakkee en laat Natuurmonumenten de Zee- peduinen (Schouwen) begrazen door shetlandpony's. Het Zeeuwse Landschap laat de Slikken van de Heen begrazen door Schotse hooglanders en die worden ook ingezet bij de begrazing van de zwinstreek. In de duinen van Oranjezon (Vrouwenpolder) lopen sinds vorig jaar shetlandpony's rond. In gebieden met een lange agrarische traditie werken we bij voorkeur met gewoon vee van de boeren. Zo worden in de Yerseke Moer gewone koeien, paarden en schapen ingezet. Dat gebeurt dan bij voorkeur volgens het aloude patroon: op elk perceel iets verschillends, maar wel jaar in, jaar uit hetzelfde. Of zoals het heet in natuurbeheerdersjargon: con stantie in de tijd en variatie in de ruimte. Het is een be proefd concept dat in de praktijk zijn vruchten afwerpt. De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- joumaal gaat hoofd ecologie Chiel lacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. In veel natuurgebieden wordt begrazing toegepast. Soms gebeurt dat op de boerenmanier, en gaat het vee 's winters de stal in. Maar in veel gebieden is er ook sprake van begrazing het hele jaar door. Beide methoden hebben specifie ke voor- en nadelen. Schotse hooglander. foto Chiel Jacobusse tekening Adri Karman Het is niet overdreven de dijken als de ruggengraat van Zeeland te beschouwen. Ze dienen, met na me de zeeweringen, uiteraard de veiligheid van mens, have en goed, maar drukken ook een stempel op het landschap. Mooi voorbeeld is op Noord-Beveland de Emelisse- dijk, aangelegd in 1598. Vernoemd naar een voormalig klooster en pa rochie. Net buiten een kromming ligt een hoeve met een betekenis volle naam: Luctor et Emergo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21