Buitengebied De sukerspekken van Wantje Lengte van 't kernien is breêdte van 't kot Nieuwe raadkaart 20 Zaterdag 26 januari 2008 PZC Met de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh trekken we naar het midden van de provincie. De vraag is als gebruikelijk: hoe luidt de naam van het dorp waar de foto op de kaart is gemaakt? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 31 januari worden gezonden naar Redactie PZC Buitengebied, postbus 3t, 4460 AA Goes, fax ori3-3t5669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden weer drie waardebon nen verdeeld. door Rinus Antonisse De raadkaart van vorige week toont de Terneuzen- sestraat in Zaamslag, weet onder anderen A. J. de Putter uit Terneuzen. „Naast de grote woning links werd later de gereformeerde kerk gebouwd (1911). De woning werd pastorie." Voor de komst van de Westerschel- detunnel en de aanleg van de rond weg Zaamslag was de Terneuzense- straat té druk en gevaarlijk, stelt W. Kusee. „In een van de huisjes- woonde Foppe den Beer. In het huisje links was het winkeltje van Wantje de Bokx (lekkere suker spekken). Aan het begin staat het huis van burgemeester Wortman, later woonde daar Jac. Dieleman en voordien weduwe Dieleman- De Feijter (grootje Koekoek)." De gereformeerde kerk ontstond door samengaan van de kerken in de Axelse- en Terneuzensestraat, merkt Kusee op. „In 2007 zijn kerk en pastorie verkocht en verbouwd tot winkel in tweedehands spul len. Ter hoogte van het kerkorgel werd een podium gemaakt waar regelmatig concerten worden uitge voerd, een aanwinst voor het dorp." Kees Stevense uit Middelburg geeft aan dat de straat in de acht tiende eeuw Straat van Neusen werd genoemd. Ook hij kent de bijnaam voor de (niet onbemiddel de) weduwe Dieleman-de Feijter: grootje Koekoek. „Achter de zwar te schuur woonde Foppe den Beer. Dit huis werd in 1925 afgebro ken. Daarnaast lag de herberg In het Hert Stalling en Billard bij C. 't Gilde. Later was er een levensmid delenzaak in gevestigd. In het ho ge huis rechts woonde dokter Van Renesse, wiens zoon George later als bekend pianist naam zou ma ken." De kaart moet van vóór 1913 zijn, want er lagen nog geen tramrails, schrijft Bram Dees uit Middelburg. Hij gaat in op de zuidkant van de straat, waarvan wat minder zicht baar is op de kaart. „Hier woonde vroeger een roemruchte schoen maker, Rein Galle. Mogelijk is het eerst zichtbare huis van de latere slagerij Piet Geelhoed, of van de schatter, vlas- en aardappelhande laar Jan van de Wege." Deze inzender noemt als opvolger van huisarts Van Renesse dokter Kolsters. „Voor het doktershuis uit stekend het pand van smederij Marcusse. Die was op het hoekje, 't Oekje was en is de praathoek van de oude mannen van het dorp. De hele hoek is nu van de fa milie Van Westen, die hier een he renmodezaak heeft." Jaap Goossen uit Zaamslag wijst er op dat naast de zwarte schuur een breischooltje van Keetje van de Voorde zat. Kees Fase uit Sint-An- naland meldt dat het dorp is ont staan in de zeventiende eeuw. Een voorloper was het verdronken dorp Saemslach. De waardebonnen gaan naar. F. van de Velde, Terneuzen, Goossen, Zaamslag en A. Dees, Middelburg. door Engel Reinhoudt Opwarming van de aarde? Temperatuur stijging? '„Schietwintertje", zei 't groatje, mae ze most toch d'r kamme- net nog verstoke!' De oproep om zelf nieuwe spreuken te beden ken of te vertalen, heeft niet veel opgeleverd. Vrijwel alle reacties zijn bestaande gezegdes en uit de herinnering opgetekend. Zo gebruikte de grootvader van mevrouw Hage-Hage uit Ouwer- kerk de spreuk over het verstoken van het kam- menet als echt winterweer uitbleef. De werkgroep die in 't Kerkje van Ellesdiek de oecumenische bijeenkomsten verzorgt, gebruik te in een dienst vertaalde en zelfbedachte spreu ken. Zelfs Augustinus blijkt het goed te doen in dialect: 'As besluut van een goed leven is d'n dood nie aoltied zó kwaed.' Van Fontenelle: 'Wat a 't geheim van geluk is? Mie je 'n eigen overweg kunne, da's 't eênigste.' Van Bouillers: 'Nie wachte toet sommedeêmd. A somme- deêmd d'r eerder is, bï je te laete.' Ad Verhage uit Goes stuurde nog een variant in van 'ieder z'n meug....': '„Ieder z'n meug", zei de boer en ie kusten z'n kalf deur een doorn'aege.' Er bestaan diverse gezegdes als reactie op een in gewikkeld familieverband. Ik kende alleen deze: ...en je 'grottevaodersverkensvaoder' was bere- boer in Engeland. Sentien de Witte stuurde een leuke en voor mij onbekende. „Als er een fami lieverband uit de doeken gedaan werd en je kon er geen touw aan vast knopen, werd er bij ons gezegd: 'Ja, en z'n moeder was een dik boere- wuufje en die most ome zegge tegen de derde planke van de Vlaekebrugge'." johan Huijsen heeft weer een heel andere: 'A ze rik an rik stae, dan rikt et'. Huijsen kent nog veel meer Zeeuwse spreuken. Bij een onwaarschijnlijk verhaal wordt gezegd: "t Is ier gebeurd en op Aeremuë un jaer eworre'. Als een kind zei: „Ik wou....", dan volgde: 'Wouw ligt een ure achter Bergen, eêr a'j er bint is't merge'. Tegen, of over iemand die nogal hoog van den toren blaast: 'Ouw je maer un bit je in, wan jie ffeet ok mae poters van twelve op un vurke'. Als iemand van de kinderen om hulp vroeg: "k Za'j elpe zei de smid en ie ao gin iesder en gin kolen; toen mikten ie een 'oute klienke'. Nel Minnee schrijft: „Beter 'n ouw'n in de pit as 'n jong'n bedurven." Dat slaat op een situatie waarin men een zwaar of vies karweitje moet doen, dan kunnen beter de oudere mensen dat opknappen dan de jongere. Mario Jonker uit Nieuwvliet hoorde in de trein van Arnemuiden naar Middelburg: 'Aoltied spie ten. A je gin spiet eit da je het gedaen eit, ei je wee spiet da je het nie gedaen eit'. „De lengte van 't kernien is de breêdte van 't kot", schrijft Sentien de Witte. Leuk, maar wat betekent het? Het heeft te maken met de maten van een konijnenhok. De diepte of breedte bij het maken van een 'kernienekot' moest aange past worden aan het konijn zelf, zodat het beest tenminste kon draaien. Haar vader gebruikte het in overdrachtelijke zin bij het parkeren op een klein plekje, maar het kan ook dienst doen bij geharrewar over lengte en breedte van iets. Een aanrader die navolging verdient. Heeft u ook van die aanraders? Stuur een e-mail naar: cn.zeeuws@zeelandnet.nl of schrijf naar: Werri- laan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. Tenslotte: 'A je nie geniet van de moaie diengen in 't leven, mó je ok nie klaege a ze d'r nie mi bin'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20