Ze is groot geworden met kippenbouillon PZC Zaterdag 26 januari 2008 1 9 Van linksboven naar linksonder: spreeuw, Turkse tortel, grauwe gans, huismus, koolmees (2x), roodborst en grauwe gans. Dit weekeinde houdt Vogel bescherming voor de vijfde keer de nationale tuinvogel- telling. Deelnemers noteren een uur lang alle vogels in de tuin. De gegevens moe ten ze doorgeven op de site www.tuinvogeltelling.nl. Daar uit wordt de Tuinvogel Top Tien samengesteld. De tel ling geeft inzicht in de toe- of afname van soorten. foto's Chiel Jacobusse door Rinus Antonisse Vorig jaar telde ze voor het eerst mee en ook nu is Ine van de Ven uit Kerkwerve vast van plan er 'n uurtje voor te gaan zitten. „Zondagoch tend, lekker bij de koffie." Genoeg te zien, verwacht ze, want de Van de Vens hebben een vogelvriende- lijke tuin. „Ze zeggen dat het slecht gaat met de huismussen, maar toch niet bij mij. Hier zitten ze nog volop. Ik voer ze ook het hele jaar." Dat mag best, zegt Ine. „Ie moet wel tegen het broedseizoen vetbol len en pinda's weghalen. Die zijn niet geschikt voor jonge vogeltjes." Ze noemt haar tuin natuurvriende lijk. „Ik kijk het van de natuur af en steek in op de seizoenen." Ook zijn er struiken, zoals een vuurdoorn, waarin tuinvogels be scherming kunnen zoeken tegen vijanden. Ine moet niets hebben van een met steen en grint gevul de tuin, die mede vanwege het ge mak in de mode zijn. „Dan kun je vogels wel vergeten." Vrijwel dagelijks komt een sper werechtpaar dat in een bosje in de buurt huist, een kijkje nemen in de tuin om te zien of er een prooi te snaaien valt. Van de Ven jaagt ze weg. „Ze eten één vogeltje per dag. Ze zijn mooi om te zien, toch denk ik dan: 'ga maar ergens an ders naar toe'. Mijn man kweekt vogels in een volière, misschien dat ze daar ook op afkomen." In haar tuin zijn de meeste vogels uit de Zeeuwse top tien wel te vin den. Opmerkelijke veranderingen in aantallen en soorten door de kli maatverandering heeft Ine - na tuurliefhebber en vrijwillig Ooster- scheldegids - nog niet waargeno men. „Je ziet wel dat planten steeds vroeger bloeien. En voor koolmeesjes kan het moeilijk zijn als er niet op tijd rupsen zijn." Het gaat er bij de nationale tuinvo- geltelling niet alleen om zo groot mogelijke aantallen te halen. Vogel bescherming hoopt ook trends te ontdekken in mogelijke ontwikke lingen die door de klimaatverande ringen optreden, legt voorlichter Hans Peeters uit. En zeker zo be langrijk: mensen laten ervaren dat vogels rondom het huis veel ple zier kunnen geven. Vorig jaar werd de huismus zowel landelijk als in Zeeland het meest waargenomen, gevolgd door de koolmees. Daarna wijkt de Zeeuw se lijst wat af van het nationale beeld: op nummer drie staat de spreeuw, gevolgd door de Turkse tortel, merel, kauw, vink, pimpel mees, roodborst en grauwe gans. Meedoen aan de telling is niet leef tijdgebonden. Zowel kinderen als volwassenen kunnen meedoen. Vogelbescherming heeft op de website een poster gezet met de voornaamste tuinvogelsoorten. Er is een klein wondertje gebeurd. Zwerver Liefje wordt door het dierena siel bij een familie ge plaatst. Het katje was niet meer dan een velletje met wat botjes toen ze bij Ria van Engelen werd gebracht. Eigenlijk een 'gevalletje hopeloos' dat opviel door haar le venslust en dat was nu juist de reden dat Ria het toch vol overga ve heeft geprobeerd met het kat je. „Ze is groot geworden met kippenbouillon en gemalen le ver." Nu is Liefje uitgegroeid tot een klein en fïjngebouwd poesje dat uitermate brutaal de wereld in kijkt. „Oh, wat vind ik dit leuk om te zien", roept dierenarts Ineke Wisse enthousiast. Het is zater dagochtend en spreekuur voor spoedgevallen. Niet dat Liefje iets mankeert, maar ze is mee met Ria van Engelen die met een andere kat op consult komt. „Ik wilde haar toch even laten zien voor ze weg gaat." Het zaterdagse spreekuur is deze keer vrij druk. Als assistente Babs de Roon om half tien de te lefoon inschakelt, rinkelt het ding onophoudelijk. De afspra ken worden achter elkaar inge pland. Ineke Wisse is dan al naar het eerste spoedgeval van die dag. Een schaap heeft gelam merd en is - nadat de lammetjes ter wereld zijn gekomen - door gegaan met persen. „Daardoor is de baarmoeder naar buiten geko men en die heb ik terug geduwd en een ringetje geplaatst zodat het niet weer kan gebeuren." Een van de patiënten op het spreekuur is poes Gijs. De kat is een dag eerder geopereerd met maag- en darmproblemen. Gijs heeft die ochtend weer gege ten en het is er niet uit gekomen. „Dit is heel goed nieuws", zegt Ineke. „De infuusnaald mag er nu wel uit." Poes Valiant heeft oorpijn. Het beest heeft een dag eerder enorm gevochten en heeft een wond aan het oor maar die lijkt toch niet de oorzaak. Valiant krijgt een antibioticakuur voor oorontsteking. Maxx ('met dubbel x') komt ook voor controle. Hij heeft veel na pijn na een operatie en krijgt nog een stevige dosis pijnstillers mee. „Hij krijgt nog een paar ver velende dagen", zegt Ineke. De volgende patiënt is puppy An nie. De Engelse buldog is de avond er voor opgehaald bij de fokker en hoest nogal. Het is een beetje onduidelijk of het beestje zwaar verkouden is of dat er meer aan de hand is. „Eerst maar even proberen met antibio tica", adviseert Ineke. „En houdt het goed in de gaten." Het spreekuur loopt bijna ten einde, maar de dag zit er nog niet op. Babs heeft nog een flir aantal visites in petto voor Ine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19