Slanke, maar stevige damesvuist i5 spectrum Kromzicht PZC Zaterdag 26 januari 2008 door Jaap Coedegebuure illustratie Martien Bos Vijfjaar geleden hield Charlot te Mutsaers opruiming. Aller lei stukken, verhalen, gedich ten en wat ze nog meer los en vast in de laden van haar schrijftafel had liggen, bracht ze bijeen in een met recht Bont geheten bundel. De ti tel verwijst ook naar de door Mutsaers be streden handel in dierenvellen. Een uitspraak die ze in Bont deed, is blij ven hangen. Ze beweerde niet veel op te hebben met het genre van de vuistdikke roman, waarin vandaag de dag zo menig collega-auteur excelleert. Hoewel ook zij zelf met Rachels rokje een tamelijk omvang rijke roman produceerde, waagde ze zich er liever niet meer aan. Voortaan hield ze het bij de mirakels en mysteries dicht bij huis. Nu is het vasthouden aan eerder ingeno men standpunten niet iets dat bij Charlot te Mutsaers past. Sterker nog: ze verfoeit mensen die slaafs achter de consequenties van hun zogenaamde principes aan sjok ken. Dus kwam er veertien jaar na Rachels rokje een nieuwe roman, met de omvang van een slanke, maar niettemin stevige da mesvuist. Dat 461 bladzijden tellende boek spoort mooi met de uit Bont geciteerde verzuch ting. Koetsier Herfst is doortrokken van de hartstochtelijk beleden fascinatie voor de wonderen die je bij wijze van spreken aan je ontbijttafel kunt aantreffen. Zo vond Mutsaers in een huis-aan-huisblaadje een bericht over een telefoonengel: een gsm die je in staat stelt een bericht in te spre ken op een apparaat dat samen met een dierbare dode ter aarde is besteld. Die vin ding, in de handel gebracht door een slim me Duitse firma, speelt een voorname rol in Koetsier Herfst. Samen met de als een god aanbeden Jorma Ollila, voormalig top man van Nokia, het echt bestaande Lob ster Liberation Front ter bevrijding van in heet water te koken kreeften, en een door Osama bin Laden geschreven gedicht dat via Google op internet te vinden is. Wat in hemelsnaam hebben een mobiel tje, dierenactivisme en de man achter de aanslag op de Twin Towers met elkaar te maken? Voor Charlotte Mutsaers is het ver bazend eenvoudig. Al de genoemde ele menten komen samen in de persoon van Charlotte Mutsaers Adolphe Klein alias Dora Dhont, dé vrouw in het leven van verteller Maurice Maillot. De dag na zijn 50ste verjaardag, op een mo ment dat de herfst van zijn leven definitief begonnen is, wordt deze man wakker met het gevoel dat het tijd wordt zijn vastgelo pen bestaan weer in handen te nemen. Hij moet het geluk nu maar eens gaan grijpen waar het zich bevindt. En zie, daar ligt het, in het Amsterdamse Vondelpark, in de vorm van een groene Nokia die gestoken is in een imitatie-zebraleren hoesje. Het zaktelefoontje zet Maurice op het spoor van de al genoemde Adolphe, in wie hij eerst een vriendin van de door hem ge zochte Dora vermoedt, maar die al gauw dezelfde blijkt als de felbegeerde vrouw. Do is een overtuigde, om niet te zeggen fa natieke, vegetariër en een moedige voor vechtster van dierenrechten. Maurice, zelf een kind van ouders die levenslange gevan genisstraf kregen nadat ze een bomaanslag hadden ge pleegd op een circus waarvan de directeur een aftands nijlpaard had geruimd, staat niet onsympathiek tegenover Do's strijd vaardigheid. Maar hij heeft er toch moeite mee zijn biefstukken en kabeljauwfilets om harentwille te laten staan. Dat is niet de enige kwestie waarbij haar sterke opi nies botsen met zijn lankmoedigheid. Hij wil graag rechttoe rechtaan geslachts verkeer, maar zij prefereert plasseks. Hij zou de kerstdagen het liefste doorbrengen bij kaarslicht en aan een met damast gedek te tafel, maar zij laat hem achter op een Oostendse hotelkamer omdat ze zo nodig op missie moet. Hij wil haar graag voor zich alleen, maar kijkt voortdurend aan te gen het portret van Bin Laden, in wie Do niet alleen een buitengewoon aantrekkelij ke man ziet, maar ook de bewonderde au teur van het melancholieke vers Koetsier Herfst (dat door Mutsaers ten opzichte van Ashraf Ynaz'rans vertaling op enkele plaat sen terecht verbeterd is). Het optreden van Al Qaida's alom gevrees de en verafschuwde leider is geen lichtzin nige grap, maar een middel om een en an der op scherp te zetten. Zoals Mutsaers Maurice Maillot laat zeggen: je hebt feiten en je hebt ervaringsfeiten. Als het legitiem is waarde te hechten aan de eerste catego rie, waarom zou de tweede categorie bij het afwegen van goed en kwaad dan niet mogen meedoen? Dus neemt Do het recht Bin Laden te koesteren als seksbom en dichter, om vervolgens de vraag te stellen of de doden van 'Nine Eleven' meer ver ontwaardiging moeten wekken dan de on telbare dieren en vissen die dagelijks voor ons plezier worden afgemaakt. 'Sterre der Zee, help de vissers om zeep', bad Charlotte Mutsaers jaren geleden al. Hoewel ze lijstduwer was van de Partij voor de Dieren zal zij, anders dan Do Dhont, niet zo gauw tot geweld overgaan. Maar dat ze met Koetsier Herfst, hoe sprin gerig, grillig en meeslepend ook, een poli tiek statement heeft willen maken, is wel duidelijk. Hoewel ik er mijn wijting of gehaktbal niet voor zal laten staan, kan mijn waarde ring voor deze roman blijken uit het (erva ringsfeit dat ik regelmatig op het puntje van mijn stoel heb gezeten. En dat lang niet altijd van ergernis. [T] Charlotte Mutsaers: Koetsier Herfst. Uitgeverij De Bezige Bij, 461 pag., 22,50 euro, gebonden 27,50 euro. tot fokstier gekroond. Op dit punt aangekomen, .ongeveer halverwege de roman, voert Niematz een 15-jarig meisje op, Klazien, het nichtje van Hensius. In eerste instantie koppelt hij haar aan de verlegen Tiedema, maar die relatie houdt niet lang stand. Klazien wordt vervolgens verleid door haar flamboyante oom en raakt zwanger. Vrijwel tegelijkertijd breekt er een virus uit in de stal van Hensius en wordt de veestapel van het dorp bedreigd. Zo samengevat doet Kromzicht denken aan een streekroman. Boerenfamilies, een kleine platte landsgemeenschap, een tragische liefde, een dra ma in de stal. Max Niematz lijkt zich dat terdege bewust en past een aantal kunstgrepen toe die zijn boerenroman boven de middelmaat doen uitstijgen. Eerste kunstgreep is zijn archaïsche stijl. Met name Hensius worden voortdurend woorden in de mond gelegd die aan de Tachti gers doen denken, maar zo over de top zijn opge schreven dat het bijna een parodie wordt. Twee de kunstgreep is het rijk versierde decor. Nie matz heeft zich uitgebreid laten voorlichten over het fokken van vee. Met name het eerste deel van zijn roman leest, mede door zijn liefde voor oud agrarisch jargon, als een loflied op het 'Groot Veefokkershandboek'. Echt tot leven komt Kromzicht pas met de entree van de dartele Klazien. Maar meest opvallend is dat Niematz de weinig avontuurlijke Tiedema als de uiteindelij ke held tevoorschijn laat komen. Tiedema mag dan niet de cup winnen, hij krijgt wel de hoofd prijs, terwijl Hensius afdruipt. Kromzicht sluit daardoor mooi aan bij het rijtje romans waarin de schijnbare stilstand op het platteland wordt geprezen boven het aanhou dende jagen naar meer, beter en groter. Of Nie matz er bewust voor heeft gekozen, is niet duide lijk, feit is wel dat hij het provincialisme met de ze kleine roman een goede dienst bewijst. Mede dankzij Marga Kool en Ger- brand Bakker is het platteland weer in beeld als volwaardig de cor voor romans. Max Niematz levert een bijdrage aan het pro vincialisme met een heuse boerenroman, Krom zicht. In deze nieuwe roman, een bewerking van een novelle uit 2000, stelt Max Niematz (Tilburg, 1942) de lezer voor aan twee veeboeren uit het begin van de vorige eeuw. De ene is de trage en degelijke veehouder Berend Tiedema. De ander is Ludo Hensius, ook veehouder, maar dan van het excentrieke soort. Die twee uitersten kunnen op het Groninger platteland - Niematz heeft Kromzicht in een fic tief dorp in het Oldambt gesitueerd - aanvanke lijk goed naast elkaar bestaan. Het evenwicht raakt echter verstoord als de pretentieuze Hen sius een superstier wil fokken. Op de Kromzich- ter Fokveedagen wordt zijn Hensianus Dricus 1 Max Niematz Kromzicht. Uitgeverij Contact. 199 pag. 18,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 155