i3 spectrum Wereldwijd hebben ongeveer 35 kinderen de ziekte progeria PZC Zaterdag 26 januari 2008 Door zijn ziekte heeft Björn geen onderhuids vetweefsel. Hij weegt maar 11 kilo. ren. We waren bang nog een kind met pro geria te hebben." Maar Anika bleek slechts één van de chromosoomafwijkingen te hebben, waardoor zij kerngezond is. Bij Sieta lieten Marcel en Jolande na 11 weken zwangerschap een vlokkentest doen. Jolan de: „Na Anika wilden we graag nog een kind. Ik was thuis altijd alleen en vond dat nooit leuk. We wilden het Anika niet aan doen dat ze, als Björn wegvalt, alleen is." De test wees uit dat Sieta geen van beide afwijkingen van haar ouders heeft. Die be seffen dat het een technisch verhaal is. „Maar we vinden het belangrijk om het te vertellen. Tot voor kort werd onterecht ge dacht dat progeria nooit erfelijk is. Daar naast doen we liever ons verhaal dan dat mensen naar Björn wijzen." Omdat progeria zo zeldzaam is, hadden Marcel en Jolande even het gevoel er al leen voor te staan. „Maar al snel namen drie Belgische gezinnen met kinderen met progeria, contact met ons op. En we leer den een Nederlandse moeder van een over leden patiënt kennen. Zij richtte de Proge ria Family Circle op en probeert elk jaar een bijeenkomst voor Europese progeriapa- tiënten en hun ouders te organiseren. Daarnaast is er voor kinderen vanaf 5 jaar jaarlijks een reünie in Amerika, met proge- riapatiënten uit de hele wereld." Ze hebben er veel aan. „Je steunt elkaar, wisselt ervaringen uit. Voor Björn en Ani ka is het belangrijk te zien dat er meer kin deren zoals Björn zijn. Wat je doormaakt is heel heftig. Lotgenoten begrijpen dat." Björn zelf beseft steeds beter dat er iets met hem aan de hand is. „Hij heeft een an der uiterlijk dan andere kinderen. En hij kan bepaalde dingen niet, die zijn leeftijd genoten wel kunnen. Hij is zo'n 98 centi meter, te klein voor bepaalde attracties in parken. Kinderen uit zijn klas mogen daar wel in. Dat is heel moeilijk voor hem." Door zijn ziekte heeft Björn geen onder huids vetweefsel. Hij weegt maar 11 kilo. „Als hij zich stoot, doet dat veel pijn. Ook heeft hij steeds meer last van zijn gewrich ten. Toch laten we hem altijd zijn gang gaan als hij aan het spelen is. Dan heeft hij toch weer even plezier." Het liefst speelt Björn binnen, waar de kans op vallen klei ner is. „Hij leest graag of zit achter de com puter. Spelen doet hij het liefst met meis jes. Die zijn minder wild dan jongens." Björn zit op een reguliere basisschool in Boekei. „Hij gaat er elke dag met plezier naar toe. Hij leert nu lezen en schrijven, dat vindt hij geweldig. Als hij thuiskomt, valt hij wel eens uitgeput in slaap. Maar een dag minder naar school wil hij echt niet." Op school heeft Björn een aangepas te stoel en tafel, waardoor hij even hoog zit als zijn klasgenoten, die gek op hem zijn. „Ze kennen hem niet anders. Oudere kinderen zijn wel eens hard. Zeggen ze te gen Björn dat hij doodgaat. Met de school hebben we afgesproken dat die kinderen daarop aangesproken worden. Of Björn nu wel of niet precies weet hoe het zit, het is vervelend voor hem dat te moeten horen." In huis zijn verschillende aanpassingen ge daan. „Hij heeft een laag toilet en een spe ciaal matras en kussentjes op zijn stoelen, zodat de kans op doorzit- en -ligplekken het kleinst is." De deuren gaan open met een hefboomsysteem, waardoor Björn er ook bij kan. „Zodat hij zich vrij door het huis kan bewegen." Hoewel de familie zo normaal mogelijk probeert te leven, is er dagelijks het besef dat de tijd samen plotseling afgelopen kan zijn. „Alle momenten samen zijn speciaal. Maar we werken bijvoorbeeld wel. Dat is voor ons een uitlaatklep." Het wetenschap pelijk onderzoek naar progeria volgen Mar cel en Jolande op de voet. „Nu is er in Frankrijk een dokter die zegt dat bepaalde vitaminen zijn leven wat draaglijker ma ken. Genezen of het proces stoppen, kun nen ze niet, dat weten we. Het is heel erg dat hij snel doodgaat. Als tot die tijd de pijn verlicht kan worden, graag. Zodat hij zo lang mogelijk kan genieten." vraagd, zodat de wetenschap meer komt te weten over progeria. Verder willen we dat hij een gewoon kind is, dat zo min moge lijk beseft dat hij in de belangstelling staat. De fotoserie die nu is gemaakt, was het af studeerproject van de fotograaf We von den het wel leuk daar aan mee te werken." Om Björn te ontzien, doen Marcel en Jo lande hun verhaal als hij naar school is. Zijn zusje Sieta van 8 weken ligt rustig op vaders arm. „Dat vonden we heel moeilijk, opnieuw aan kinderen beginnen. Als we zien hoeveel Björn nu al lijdt, willen we het niet nog een kind aandoen om met progeria geboren te worden." Veel is over de ziekte niet bekend. In 2003 ontdekten wetenschappers dat progeria wordt veroorzaakt door een fout in het la- mine-gen, een onmisbaar eiwit in menselij ke cellen. De fout ontstaat bijna altijd spon taan, maar bij Björn wees DNA-onderzoek uit dat het een erfelijke variant van de ziek te betreft, die nog niet bekend was. Cellen in het menselijk lichaam bevatten chromo somen, die dragen de erfelijke eigenschap pen. Zowel lolande als Marcel hebben in hun chromosomen een afwijkend lamine- gen, wat zelden voorkomt. Omdat hun tweede chromosoom normaal is, heeft de afwijking voor hun eigen gezondheid geen gevolgen. „Björn kreeg echter de mutatie van ons allebei op zijn twee chromoso men. Die combinatie zorgt voor progeria." Die ontdekking was een nieuwe schok. „Drie weken voordat bij Björn de diagnose gesteld werd, was zijn zusje Anika gebo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 153