spectrum 10 PZC Zaterdag 26 januari 2008 Zijn museum ging in vlammen op, maar de kunstenaar liet geen traan. Armando (78), schilder en schrijver, kent nauwelijks emoties. „Ik hou niet van mezelf." door Carine Neefjes foto's Phil Nijhuis/GPD Hij zit in zijn zwarte fauteuil voor het raam, op de tiende etage van zijn flat in Amstel veen. Voor hem staat zijn rollator. Armando heeft ouderdomssuiker en is slecht ter been. „Het gaat wel beter, hoor. Ik word steeds minder afhankelijk. Ik kan nu ook stukjes lopen zonder dat ding." Als hij niet schildert, zit hij hier. Turend over het polderlandschap, denkt hij na over zijn volgende boek of schilderij. Zijn kamer staat vol met Afrikaanse beelden, aan de muur geen enkel schilderij van hemzelf. „Ik hou niet van ze. Ik ben er wel tevreden over, maar ik wil die doeken niet de hele dag om mij heen zien. Dan word ik te veel geconfronteerd met een kant van mijzelf die ik niet zo graag mag. Die voort durende drang om te schilderen, dat zo no dig moeten, het is niet leuk. Ik doe liever niks. Het is mijn noodlot dat ik die dingen moet maken." Een dag eerder is Armando in zijn atelier in de Amsterdamse Pijp. Hij wordt thuis opgehaald door galeriehouder Rob de Vries. Dat gaat al jaren zo, iedere maandag weer. Sinds hij ouderdomssuiker heeft, is hij voor zijn werk compleet afhankelijk van anderen. In het atelier helpt 'Robbie' hem in zijn witte overall, zet de schilders ezel klaar, waarop een maagdelijk wit doek staat. Armando begint. Er verschijnen twee zwarte bogen, een grote en een klei ne. Op de achtergrond witte, grijze en zachtbruine tinten. De schilder vloekt als hij een kleur niet kan vinden. Assistent Rob schiet te hulp, tilt op verzoek het doek omhoog en later weer omlaag, zo zijn de mannen een uur of drie bezig. Zon der pauze. Daar heeft Armando geen ge duld voor. Toen in oktober vorig jaar het Armando Museum in Amersfoort vlam vatte, verliet hij net met Rob het atelier. „Eén van Robs exposanten vertelde dat er brand was. Ik dacht: Ach, de brandweer heeft dat zo on der controle. Thuis zag ik op het journaal beelden van die enorme, grote vlammen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 150