Gevaren op de digitale snelweg SS media 57 Het is tegenwoordig niet helemaal zonder gevaar om je over het World Wide Web te bewegen. Het surfen op internet, zonder firewall en/of virusbescherming, is vragen om problemen. Zonder die dubbele bescherming pleegt de computer min of meer binaire zelfmoord. Henk Siewert zoekt het uit. H B S media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 26 januari 2008 w r aren het in het begin vooral virus sen die de computer be dreigden, te genwoordig zijn er talloze slechteri ken die een aanval doen op het functioneren van onze computers. De gevaarlijkste en als we niet op passen ook de kostbaarste aanval lers zijn phishing, pharming en Trojaanse paarden. Phishing is een vorm van mislei ding waarbij de identiteit van de gebruiker wordt achterhaald, met oplichting als doel. Een phisher probeert informatie zoals een cre ditcardnummer, wachtwoord, ac- countgegevens of andere persoon lijke informatie onder valse voor wendselen te bemachtigen. Een kwaadwillige verzendt e-mails die afkomstig lijken van een bekend bedrijf of van een vertrouwde web site, zoals van een bank. Die mails zien er bedrieglijk echt uit. Zo kan er een koppeling in staan die naar de echte website lijkt te verwijzen, maar in feite naar een malafide website voert, of naar een pop-up- venster dat er precies zo uitziet als dat van de officiële website. Derge lijke kopieën van websites worden spoofs genoemd. Eenmaal op zo'n nepwebsite terechtgekomen, is het risico groot dat persoonlijke infor matie wordt prijsgegeven die recht streeks naar de maker van de site gaat. Die informatie wordt vervol gens gebruikt om goederen te ko pen of nieuwe creditcards aan te vragen. Reageer dus nooit op verzoeken om persoonlijke informatie per e-mail. Legitieme ondernemingen zullen u nooit per e-mail naar uw wachtwoord, creditcardnummer of andere persoonlijke informatie vra gen. Bezoek websites door het adres zeifin de adresbalk in te ty pen. In nieuwe versies van Inter net Explorer is het lastiger om een vals adres in de adresbalk te laten weergeven. Het is dus raadzaam om regelmatig naar de website Windows Update te gaan en de software op de computer te laten bijwerken. Ook is het van belang te controle ren of een website gebruikmaakt van codering om persoonlijke in formatie te verzenden. In Internet Explorer is dat te zien aan het gele pictogram van een hangslot op de statusbalk, helemaal onderaan het venster. Dubbelklik op het picto gram met het hangslot om het be veiligingscertificaat voor de websi te te bekijken. De naam achter 'Ver leend aan' dient overeen te komen lustratie Ben Vosseberg met de website die u bezoekt. Als de naam afwijkt, is het zeer waar schijnlijk een nepsite. Pharming is het misleiden van in ternetgebruikers door hun bezoek aan een bepaalde server onge merkt om te leiden naar een ande re server. Bij pharming wordt een DNS-server aangevallen en wordt het internetadres van een bepaalde domeinnaam gewijzigd. De niets vermoedende gebruiker typt het bekende webadres in, maar komt op een nagebootste site terecht. Als dat bijvoorbeeld de site van een bank is, dan kan een kwaadwil lige hacker gegevens aan de gebrui- ■MB glTi saam raiw» S3* s? *- ■1 mm mm &a mm its umm'm SS5 m 111 i II II II Leuke, interessante of spraakmakende websites en digitale televisiekanalen IW redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Kinderen maken een stripverhaal tegen geweld Agressie en geweld op scholen, op straat, in het verkeer, op het sport veld. Daar moet wat aan gedaan worden. Wie kunnen dat beter dan kinderen? Zij zijn de toekomst. De website 'Kids Tegen Geweld' geeft tips en adviezen aan jongeren hoe zij op een vriendelijke manier actie kunnen voeren. Bijvoorbeeld met een campagnelied, of een zelfge schreven stripverhaal. EO en BNN werken samen op digitale kanaal 101.TV 101.TV is de digitale 24-uurs zender van BNN waar BNN-programma's als Het beste van de Lama's en Onder weg naar morgen zijn te zien. De zender werkt ook samen met ande re omroepen zoals de EO. Presenta tor Arie Boomsma gaat wekelijks een multireligieus debat presente ren in het nieuwe programma Hot- dog. 101.TV zit achter een decoder. Ook te volgen via de website. Handige sites Beveiliging van Windows http://www.microsoft.com/ netherlands/beveiliging/default .aspx Startpagina http://antivirus.startpagina.nl/ Beveilig uw PC http://beveilig.uwpc.info/ Handboek PC beveiliging http://www.consumenten- bond.nl/webshop/boeken/digit aal/handboek_pc_beveiliging_ bk0044 Verklarende woordenlijst http://ludit.kuleuven.be/ software/beveiliging/woorden- lijst.html ker ontfutselen. Pharming is moge lijk door een kwetsbaarheid in de software van computers waar web sites op staan. Tegen deze vorm van internetcriminaliteit is (nog) niet veel te ondernemen. Een Trojaans paard of een trojan is een programma dat ongemerkt meekomt met een programma dat door de gebruiker wordt geïnstal leerd. Een Trojaans paard kan toe gang tot de geïnfecteerde compu ter verschaffen en zo schade toe brengen aan de gegevens of de pri vacy van de gebruiker. Het is ge noemd naar het Paard van Troje waarin Griekse soldaten de stad Troje binnengesmokkeld werden om vervolgens de poorten van de stad van binnenuit te openen voor de vijand. Een trojan veroorzaakt niet zelf standig beschadigingen aan de geïnfecteerde computer, zoals een computervirus. Trojaanse paarden zetten wel de computer open, zo dat kwaadwilligen allerlei vervelen de handelingen op de computer uit kunnen voeren. Ze worden vaak verstuurd als bijlage bij e-mail, maar kunnen ook via chat-programma's worden ver spreid. Dikwijls zitten ze ook ver stopt in gekraakte programma's (jatware) die gedownload worden of een programma waarmee ille gaal films of muziekbestanden wor den uitgewisseld. De beste bescher ming is het niet openen van onbe kende mail en programma's. IW Reageren? redactie.media@wegener.nl Vertalen van het Fries naar het Limburgs Wie snel een woordje wil vertalen, kan soms lang zoeken op internet. Woordenboeken-online.nl heeft een aantal woordenboeken op een rijtje gezet die met één klik op het land kunnen worden geraadpleegd. Engel se, Duitse, Franse, maar bijvoor beeld ook Bulgaarse en Afrikaanse woorden zijn zo gevonden. Zelfs Friesland en Limburg staan ertus sen. Jim Bakkum in online soap op 'Nederlandse YouTube' De nieuwe internetvideodienst My- Video presenteert sinds enkele da gen de online soap 2000 Antwerpen. De dagelijkse soap volgt de Neder landse jongen Robin, gespeeld door Jim Bakkum, die door zijn moeder bij het gezin van zijn Vlaamse vader in Antwerpen wordt achtergelaten. Iedere aflevering duurt 3 tot 5 minu ten. Elke werkdag verschijnt er een nieuwe aflevering op de site. www.kidstegengeweld.nl www.101.tv www.woordenboeken-online.nl www.myvideo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 125