Beatrix 70 pensioen, geniet ervan' doorsnee-zeventiger Atje Keulen-Deelstra Jan Siebelink Carry Tefsen PZC Zaterdag 26 januari 2008 53 Turkije, Slowakije en India, Afgezien van haar grote reislust, riante onderkomen (haar woning Huis Ten Bosch en haar kan toor Paleis Noordeinde mag ze van de staat lenen) en haar bijzondere taak, ver schilt Beatrix in essentie weinig van haar generatiegenoten. De koningin - toen nog prinses - trouwt op 28-jarige leeftijd. Een jaar later bevalt ze van haar eerste kind. Haar twee andere zo nen worden geboren als Beatrix 30 en 31 is. Daarmee loopt de vorstin behoorlijk in de pas met andere vrouwen van haar leeftijd. De meeste vrouwen die net als Beatrix in 1938 het levenslicht zagen, zijn iets jonger - 25 jaar - als zij hun eerste kind krijgen. Bij de bevalling van het tweede en derde kind zijn zij respectievelijk 27 en 29 jaar. Grote gezinnen waren in die tijd al uit de mode. De zeventiger van nu kreeg gemid deld 2,32 kinderen. In de vrije tijd zijn de zeventigers behoor lijk actief Ze houden van wandelen en fiet sen. Beatrix is ook actief, ze rijdt graag paard en zeilt, maar ze is ook een fervent beeldhouwster, gaat naar exposities en bal letvoorstellingen en is dol op muziek. Maar de 'gewone' zeventigers willen zich eveneens cultureel verrijken. Zij bezoeken regelmatig een museum en zo'n 20 pro cent is lid van een tekenacademie. De meesten (39.596 vrouwen) kunnen dat nog in het gezelschap van hun echtgenoot doen. Een paar duizend leeftijdsgenoten van de koningin bleven ongetrouwd en zo'n 6.000 zeventigers zijn gescheiden. Beatrix is sinds 6 oktober 2002 weduwe. Ze is in het gezelschap van 16.892 andere zeventi gers die na de dood van hun echtgenoot ook alleen door het leven gaan. Tot slot: het statussymbool bij uitstek, de auto. Afgezien van de Gouden Koets, waar Beatrix slechts één dag per jaar gebruik van maakt, laat ze zich vervoeren in een limousine met chauffeur, te herkennen aan het kenteken dat begint met AA. De leeftijdsgenoten van de koningin hebben in de meeste gevallen een onopvallende middenklasser. En die AOW? Hoewel die uitkering voor haar leeftijdsgenoten soms van levensbe lang kan zijn, heeft koningin Beatrix de AOW niet nodig. Daarom stort ze dat be drag iedere maand in een speciaal goede- doelenfonds. oud- schaatsster, vier keer wereldkampioen en zilver en brons bij Olympische Spelen in Sapporo 1972 geboren: 31 december 1938. (bijna) 70: „Ik moet het rustig aan doen, ben niet meer de snelle dame van vroeger. Dat is begonnen toen ik een auto-ongeluk kreeg in 1996. Ik heb nog de Elfstedentocht in r997 geschaatst, maar tegenwoordig durf ik niet meer te schaatsen. Ook laat ik de auto staan, ik vertrouw het niet meer. Ik doe het huishouden en zorg voor mijn man, samen fietsen we veel. Ouderdom komt met gebreken, zeggen ze. Dat is zo." koningin: „Ik ben op de valreep in het jaar van de konin gin geboren. Ik heb haar ontmoet bij een werk bezoek aan Friesland. Daar dineerden we in dezelfde zaal. Elke gang aten zij en prins Claus aan een andere tafel. Niet Beatrix, maar Claus kwam bij ons zitten. De sport was een mooie brug voor mij. Als je niet in de sport zit, kom je als gewoon mens eigenlijk niet met haar in aanraking. En ik heb eens achter haar gezeten bij schaatswedstrijden in Thialf weer die sport. Als ze op tv komt, moet ik even kijken. Om te zien wat ze aan heeft." wens: „Dat ze gezond mag blijven. En mag genieten van haar kleinkinderen." schrijver van onder meer de bestseller Knielen op een bed violen ceboren: 13 februari 1938. (bijna) 70: „70 is een angstaanjagend getal. Het ging snel nadat de 50 was gepasseerd. Mijn leven heeft een opgaande lijn vertoond. Ik voel me heel goed en ik ben drukker dan ooit. Ik hoop in het harnas te sterven, klaar met mijn verhaal en dat ik dan als laatste woord Gerda, de naam van mijn vrouw, schrijf" koningin: „Ik heb Beatrix enkele keren gesproken. Bij de viering van het 100-jarig bestaan van een lite rair tijdschrift was ik uitgenodigd. Toen ben ik begonnen over ons geboortejaar. Mijn moeder vertelde bij elke grote gelegenheid dat zij van mij was uitgerekend op 31 januari, de geboorte dag van de koningin. Beatrix zou volgens de berekeningen ongeveer op mijn verjaardag ge boren worden. Door mijn gepassioneerd ver tellen, raakte ik per ongeluk haar arm. Drie jaar later kwam ik haar nog eens tegen. Ze refe reerde aan dat eerdere gesprek. Ik stond per plex, ze heeft in die tijd ontelbare handen ge schud, maar ze wist het nog." wens: „Ik wil dat ze nog een paar jaar koningin blijft. En dat ze daarna meer tijd heeft voor een mooi boek, misschien wel één van mij." toneelspeelster, actrice onder meer als Mien Dobbelsteen in Zeg eens AAA geboren: 6 aUgUStUS I938. (bijna) 70: „Het is een mijlpaal, zeker als ik gezond blijf. Het is prettig je niet meer druk te maken over emotionele dingen waar ik vroeger onderste boven van was. Al zou ik graag weer het lichaam van een dertiger hebben: ik ben eer der moe en herstel langzaam. Ik mag nog niet met pensioen. Met Zeg eens AAA zijn we op tournee tot de zomer, daarna starten de opna mes voor Het Schaap met de vijf poten. Inder tijd dacht ik dat ik na mijn 50ste zou gaan schilderen. Dat is er nooit van gekomen. Ik word geleefd, maar vind het leuk." koningin: „Het koningshuis kost handenvol geld. Toch vind ik het wel grappig. De koningin van wie het haar altijd hetzelfde zit, het hoort bij Ne derland. Eind jaren tachtig hield Henk van der Meijden een enquête om te onderzoeken wie de meest populaire Nederlander was. Juliana en Beatrix stonden bovenaan en ik eindigde als derde: vast door het kapsel van Mien Dob belsteen. Dat is mijn connectie met haar." wens: „Ik wens haar wat ik mezelf ook wens: meer rust en tijd om tot jezelf te komen en te schil deren, net als ik."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 121