'Gaat u gauw met Koningin Beatrix is eigenlijk een I i63tt IX Sjaak Swart Aart Staartjes Jasperina de Jong 52 Zaterdag 26 januari 2008 PZC Koningin Beatrix is van 1938. Ze is niet de enige bekende Nederlander die in dat jaar het levenslicht zag. Zes leeftijdsgenoten van Beatrix spreken over hoe het is om (bijna) 70 te zijn en wat hun band is met, de jarige vorstin, door marleen bakker foto's gpd/anp ex-profvoetballer geboren: 3 juli 1938. (bijna) 70: „Het is fantastisch. Ik kan nog steeds een beet je voetballen, train twee keer per week en speel elk jaar ruim dertig wedstrijden met Luc ky Ajax. Ik heb geluk dat ik blessurevrij ben. Bennie Muller (oud-international en -Ajacied, dit jaar ook 70 jaar red.) zou ook wel willen spelen, maar kreeg een nieuwe heup. Voor mijn leeftijd ben ik behoorlijk in vorm en snel. Maar om eerlijk te zijn, ik ben een beetje bang voor de dood. Ik zie mensen om me heen doodgaan, dat is angstig." koningin: „Al heb ik haar nooit gesproken, ze hoort bij onze groep, allemaal geboren in 1938. Ik heb goede contacten met de familie. Prins Bern- hard zag mij in een restaurant en kwam naar me toe. Juliana nodigde de Ajax-spelers uit en noemde mij de leukste Ajacied. En ik heb Wil lem- Alexander en zijn vrouw ontmoet." wens: „Ik hoop dat ze heel lang gezond blijft en dat wij gezamenlijk heel oud mogen worden." acteur, regisseur, meneer Aart in Sesamstraat geboren: i maart 1938. (bijna) 70: „Ik ben bezig met het laatste stukje, de eindsprint. Ik werk nog, maar niet zoveel als Beatrix. Ik moet wel, om me de luxe te permit teren die mijn vrouw en ik gewend zijn. Se samstraat doe ik met heel veel plezier. Het le ven is de laatste jaren minder druk. Mijn vrouw en ik hebben een huis in Griekenland en daar zitten we de helft van het jaar." koningin: „Ik ben niet zo'n Oranjeklant. Het is best een braaf mens, maar ze moet niet aan het hoofd van onze regering staan. Dat komt uit een heel verkeerde eeuw. Ik heb respect voor haar, ze lijkt me een serieuze, harde werker. Maar als we elkaar tegenkomen, zal het niet leiden tot een leuk onderonsje. Tien jaar geleden heb ik naar haar gezwaaid vanaf mijn zeilboot. Zes jaar geleden fietste ik door Marken, midden op het fietspad liep een gezette dame. Toen ik bij haar in de buurt kwam, riep iemand: 'Pas op majesteit, een fiets!' en sprong ze opzij." wens: „Gaat u gauw met pensioen, geniet ervan. Ge zien uw leeftijd en omdat het toch een beetje een onzinfunctie is. Voor het geld hoeft u het niet te doen, lees ik wel." cabaretière, actrice, zangeres én lid van het Republikeins Genootschap geboren koningin 7 januari 1938. „Het leven gaat gewoon door, het is een heer lijk leven. Ik ben buiten gaan wonen, heb het heel druk. Ik heb een grote tuin, werk in het bos, ga veel uit en lees. Ik kan alles, ben ge zond en heb een goed lichaam. Ik geniet in tens van deze leeftijd. Voorheen als ik produc ties maakte met mijn eigen geld, had ik steeds de druk en de verantwoordelijkheid. Ik kan niet zeggen hoe heerlijk het is om dat niet meer te hebben en vrij te zijn." „Ik ben een notoire republikein. Ik heb niets tegen haar persoonlijk. Acht jaar geleden trad ik voor haar op. Na afloop spraken we kort met elkaar. Het is een ontzettende leuke, aardi ge vrouw, maar ik ben geen bewonderaar." „Dat u zich net zo lekker voelt als ik. En die jongen (Willem-Alexander, red.) moet 'nee' zeggen tegen de troon." Koningin Beatrix is een bijzondere Nederlander. Al is het maar omdat zij staatshoofd is, in een paleis woont en iets meer geld op haar bankrekening heeft staan dan de meeste landgenoten. Maar in vergelijking met haar 65.815 leeftijdsgenoten blijkt de vorstin niet eens zo heel ongewoon te zijn. door Hanneke Keultjes Dat koningin Beatrix net als haar leeftijdsgenoten gewoon AOW ontvangt, is al lang geen geheim meer. Critici schreeuwden vijfjaar geleden moord en brand, maar het illustreert wel dat ook het staatshoofd een 'gewone' Ne derlander is. Toegegeven: ze verdient een beetje meer dan haar mede-zeventigers. Maar ze behoort dan ook tot het handjevol vrouwelijke zeventigers in ons land dat überhaupt nog werkt. Voor dat werk ont vangt Beatrix een uitkering, zo heet dat of ficieel. In 2007 bedroeg het inkomensdeel daarvan, exclusief AOW, 762.000 euro. Dat is exclusief de vergoeding (in totaal zo'n 3 miljoen) die de koningin ontvangt om haar personeel te betalen en andere kosten te dekken. Ter vergelijking: het gemiddel de jaarinkomen van de Nederlandse zeven tiger is 13.500 euro. Het forse verschil in inkomen weerhoudt de doorsnee-zeventiger er niet van om, net als zijn koninklijke leeftijdsgenoot, veel te reizen. Liefst 73 procent van de ze ventigers geniet tweeënhalve keer per jaar van een lange vakantie. Korte vakanties zijn minder in trek, 31 procent gaat twee keer per jaar een weekeindje weg of maakt een stedentrip. Favoriete bestemmingen? Binnen Nederland is de Veluwe koploper - evenals bij Beatrix, die graag op het Oude Loo in Apeldoorn vertoeft - en buiten Ne derland is Duitsland populair. Beatrix no teerde het afgelopen jaar tal van buiten landse bestemmingen in haar (publieke) agenda. Ze gaat op wintersport in Lech, doet een dagje Parijs, viert in Noorwegen de 70e verjaardag van koningin Sonja, heeft een verplichting in Istanbul, brengt haar zomer door in Italië en viert de kerst en de jaarwisseling in Argentinië. Dat is dan nog exclusief de drie staatsbezoeken:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 120