Geweld in Kenia laait weer fel op Beruchte crimineel gepakt in Moskou Nieuwe extreem-rechtse Europartij in de maak Kies voor de opleiding Leraar Basisonderwijs www.hz.nl PZC Zaterdag 26 januari 2008 1 1 foto Ben Curtis/AP Een Kikuyu-gezin vlucht voor het geweld in Nakuru. In de stad Nakuru braken gisteren felle en bloedige gevechten uit. NAKURU - In Kenia is het geweld tussen voor- en tegenstanders van president Mwai Kibaki weer losge barsten. Nadat donderdag al een dorp in de Riftvallei half was plat gebrand, braken gisteren in de be langrijkste stad van het gebied, Na kuru, felle gevechten uit tussen met kapmessen en pijl-en-boog ge wapende groepen. De politie schoot in de lucht, maar slaagde er niet in de merendeels jonge vechtjassen te scheiden. Voor het eerst werden behalve agenten ook soldaten gezien die probeerden de orde in de stad te herstellen. Boven de stad cirkelden twee legerhelikopters. In Nakura is van zonsondergang tot zonsop gang een avondklok van kracht. Terwijl in het westen de vlam weer in de pan sloeg, bleven de po litici in de hoofdstad Nairobi net zo verdeeld over de verkiezingsuit slag als ze dat waren voordat voor malig VN-secretaris-generaal Kofi Annan president Mwai Kibaki en oppositieleider Raila Odinga don derdag tot een gesprek wist te ver leiden. Verslaggevers in Nakuru zeiden dat de gevechten in de stad gingen tussen leden van de Kikuyu-stam van president Mwai Kibaki en le den van stammen als de Kalenjin, Luhya en Luo, die de politieke pro blemen aangrijpen om hun rancu ne over jaren van achterstelling bot te vieren. Nakuru, de op drie na grootste stad van Kenia, is een mix van bevolkingsgroepen en een landbouwcentrum. In het westen van de stad bleven na een gevecht een aantal mensen op straat lig gen, sommigen met diepe wonden in het hoofd, anderen met pijlen in borst of rug gestoken, vertelde een verslaggever. Of zij dood of ge wond waren was moeilijk te zeg gen. De politie probeerde op de aanvallers in te praten, maar schoot daarna in de lucht om een eind te maken aan het gevecht. Ooggetuigen zeiden dat zeker twaalf doden zijn gevallen. Elders vertelde een verslaggeefster getui ge te zijn geweest van de dood van twee mensen: een man die bij het busstation door een menigte werd gestenigd en een man die werd doodgestoken bij een bar, die ver volgens in brand werd gestoken. Ze zei ook minstens twee lijken te hebben gezien in een politievracht- wagen in de sloppenwijk Kap- tembwa. Vanuit Kaptembwa lie pen mensen met bezittingen op |T| Het geweld in Kenia laait op. Gis- teren gingen inwoners van Na kuru leden van de Kikuyu-stam te lijf. Kapmessen en pijl-en-boog dienden als wapen. hun hoofd in de richting van het stadscentrum, waar meerdere ge vechten aan de gang waren. Op het industriegebied van Na kuru stond een winkel voor veteri naire artikelen in brand. Soldaten en politieagenten keken machte loos toe. De enige brandweerwa gen van de stad was eerder die och tend in brand gestoken. „De doden en gewonden komen binnen, ik kan op dit moment geen cijfers geven", zei de direc teur van het ziekenhuis van Na kuru. Een plaatselijke pastoor zei dat de onlusten donderdagavond begonnen toen bekend werd dat Kibaki na de ontmoeting met Odi nga had gezegd dat hij de rechtma tig gekozen president was. De Ver enigde Naties zeggen dat sinds de verkiezingen veel kinderen het slachtoffer zijn geworden van ver krachting. Vrouwen en meisjes zijn kwetsbaar in overvolle vluch telingenkampen. Semjon Mogilevitsj ook gezocht door Amerika, Oekraïne en Israël. MOSKOU - Semjon Mogilevitsj noemt zichzelf een eenvoudige graanhandelaar, maar inlichtingen diensten kennen hem vooral als een van de meest gezochte maffia bazen ter wereld. Zijn mondiale misdaadnetwerk geldt al jaren als een ernstige bedreiging voor Is raël, Oost-Europa en Amerika. Ge maskerde politieagenten plukten Mogilevitsj woensdagavond in Moskou van de straat. De arrestatie van de peetvader van de Russische maffia werd pas giste ren bekend, omdat hij een van zijn zeventien aliassen - Sergei Schneider - had gebruikt. Met dank aan zijn omvangrijke net werk van corrupte topambtenaren en politici beschikt hij over ver schillende paspoorten en nationali teiten. De 6i-jarige Mogilevitsj, een in Oekraïne geboren jood, maakte faam als het meesterbrein achter een van de grootste witwasschan dalen in de geschiedenis van de Verenigde Staten en Rusland. Tus sen 1996 en 1999 zou zeven mil jard dollar zijn witgewassen via de Bank of New York. Een deel van dat geld bestond uit hulpkredieten voor de Russische regering van het Internationaal Monetair Fonds. De arrestatie van Mogilevitsj kwam als een verrassing. Hij werd opgepakt in verband met een on derzoek naar belastingontduiking door een keten van cosmeticawin- kels. Onduidelijk is waarom hij niet eerder is opgepakt en wat nu met hem gaat gebeuren. De Amerikaanse inlichtingen dienst FBI zoekt Mogilevitsj voor afpersing, fraude en witwaspraktij ken. Ook de Oekraïense en Israëli sche autoriteiten tonen belangstel ling in de gangsterbaas. Een van de meest gezochte maf- fiabazen ter wereld, Semjon Mo gilevitsj, is in Moskou opgepakt. De FBI zoekt hem voor het wit wassen van zeven miljard dollar. Start nu op 4 februari 2008 en studeer 4 jaar later af! WENEN - Leiders van rechtse par tijen uit Oostenrijk, België, Bulga rije en Frankrijk hebben plannen aangekondigd om een Europese nationalistische partij op te rich ten. De partij zou de Europese Vrij heidspartij moeten gaan heten, zo maakte Heinz-Christian Strache, de leider van de Oostenrijkse Vrij heidspartij, bekend. Ook lean-Marie Le Pen van het Franse Nationale Front en de Belg Frank Vanhecke van het Vlaams Belang waren gisteren aanwezig bij de presentatie van de plannen in Wenen. De initiatiefnemers zien mogelijke samenwerking in het verschiet met partijen in Cy prus, Denemarken, Duitsland en Nederland, maar ook in Kroatië en Servië. Die landen zijn nog geen lid van de EU. Strache hoopt in november met delegaties van tien landen bijeen te komen om een blok te vormen „om de Wes terse wereld te redden van de is lam en andere dreigingen." De aankondiging wordt gezien als een poging om nieuw leven te bla zen in de vorige extreem-rechtse Europese partij. Identiteit Traditie en Soevereiniteit (ITS). Deze partij viel in november uit elkaar toen de Groot-Roemenië Partij uit de ITS stapte en de partij minder dan twintig zetels overhield, het mini mum om in het Europees Parle ment te kunnen zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11