SS Inrichten is als een ontdekkingsreis :<s 39 wonen In veel van onze spullen zitten miniscule beestjes. Hoe verwijder ik onze siergrindvloer, terwijl de Hoe krijgen we die eruit en hoe houd ik ze weg? ondervloer van tegels onbeschadigd moet blijven? wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 26 januari 2008 Doe je eigen ding. Dat adviseert interieurstyliste Shannon Fricke in haar onlangs verschenen boek Gevoel voor stijl: ruimte. Want niet de ideeën van trendwatchers en stylistes, maar het eigen gevoel zouden uitgangspunt moeten zijn bij de inrichting van de woning. Paul Ceerts bespreekt het boek. Tureluurs word je ervan. Bijna maandelijks vuren trendwatchers, woon- programma's en woon- tijdsch riften nieuwe trends op de consument af. Wit, zwart, rood, landelijk of strak mo dern: wie alle trends thuis wil doorvoeren heeft er een dagtaak aan. Al die veranderingen hebben vooral te maken met de onrust onder producenten, die kramp achtig proberen de grillige woon consument bij te benen. Want die trekt meer en meer zijn eigen plan. Het individuele interieur, waarin de bewoners zelf hun keu zes maken, is al een paar jaar dé trend. Dus doen meubelfabrikan ten vooral hun best die eigenwij ze consument te prikkelen. Die zelfbewuste particulier krijgt steeds vaker bijval. De Zwitserse auteur en filosoof Alain de Bot ton pleit er in zijn vorig jaar ver schenen boek De architectuur van het geluk voor dat we bij de inrich ting van de woning uit moeten gaan van ons eigen gevoel: 'Men sen hebben weekeinden opgeof ferd om lelijke snoeren achter ri chels weg te werken. Ze hebben zorgvuldig nagedacht over het juiste aanrecht voor hun keuken. Ze hebben zich voorgesteld dat ze in de onbetaalbare huizen uit tijd schriften woonden en zich daar na ongelukkig gevoeld, zoals je je ongelukkig kunt voelen wanneer je in een drukke straat een aan trekkelijke onbekende passeert', omschrijft De Botton de neiging ons af te keren van wat we echt willen. Ook ontwerpster Ilse Crawford doet in haar boek Het gevoel van thuis (2006) een duit in het zakje. 'Vreemd en zelfs ironisch is dat men in de afgelopen veertig jaar in Europa en Noord-Amerika veel BRENG IE EIGEN PERSOONLIJKHEID IN JE HUIS Ril heeft gepraat over goede ontwer pen en het bouwen van mooie, moderne woningen en toch heeft men bijna uitsluitend aandacht besteed aan hoe ze eruitzien en niet aan hoe ze voelen'. Juist dat gevoel zou als uitgangs punt moeten dienen bij de inrich ting van de woning, vindt ook Shannon Fricke. 'Tenslotte is je huis getuige van alle in-en-uit- loop, het lachen, huilen en feest vieren, dat allemaal je persoonlij ke geschiedenis vormt'. De Australische Fricke is niet al leen interieurstyliste, maar ook presentatrice van het woonpro- gramma Home, waarvan ze tien tallen afleveringen maakte voor The LifeStyle Channel. 'Mijn huis is heilig. Het is de plek waar ik mijn haar los kan laten hangen, mijn schoenen uit kan trappen en van het leven kan genieten. Een plek kortom, waar ik mezelf kan zijn'. Toch beseft ze dat het onder de druk van de media niet gemakke lijk is zo'n persoonlijke plek te creëren. Dat is het uitgangspunt van haar onlangs verschenen boek Gevoel voor stijl: ruimte. Fricke laat zien hoe eenvoudig het is de woning naar je hand te zetten. Uitgangspunt daarbij is sfeer. Om een kamer in te richten die recht doet aan wie je bent, moet je vol gens Fricke goed bij jezelf te rade gaan. 'Wat vind je mooi en wat niet, anders is het bijna onmoge lijk een ruimte te creëren die aan je emotionele behoeften beant woordt'. Ze omschrijft haar boek dan ook als een ontdekkingsreis. 'Waarbij je allereerst opnieuw kennismaakt met wie je bent en hoe je wilt wonen'. Het klinkt misschien wat zweve rig, maar de enige manier dat te bereiken, is om even uit de waan van alledag te stappen. Of ge woon te 'zijn', zoals Fricke dat noemt. Dan komen behoeften en wensen volgens haar vanzelf bo vendrijven. De styliste spiegelt zich aan de ka mer van haar 7-jarige dochter. 'Hoewel de chaos me af en toe aanvliegt, weet ik dat kleine de tails haar rust geven. Het is het be zig zijn met haar spulletjes dat haar inspireert en haar een pretti ge dag bezorgt. Neem haar haar verzameling af en zet haar in een lege ruimte, en ze is haar doel en energie kwijt'. In Gevoel voor stijl: ruimte belicht Fricke de ruimtes in huis. Ze geeft handige tips, maar valt daarbij nooit in de valkuil van de trend dictator. Fricke adviseert zonder dwingend te zijn. Want dat dat niet werkt, schetst ze met een ci taat van Lucille Ball: 'Het is een verdomd goed begin als je weet waar je gelukkig van wordt'. m Gevoel voor stijl: ruimte van Shannon Fricke is verschenen bij Terra Lannoo. Prijs: 19,95 euro. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'Weet je wat ik zie als ik gedronken heb? Allemaal beestjes...' Was in 1967 alcohol de reden dat zanger Ron Schutte miniscule beestjes voor zijn ogen zag dansen, bij mevrouw K. de Nood is daar anno 2008 geen sprake van. Ook al zitten ze onder meer in haar onderzetters. Goede kans dat ze afkomstig zijn uit de rie ten mandjes en meubelen in huize De Nood. Een zoektocht op internet leert dat het hier gaat om stofluis. Leuk die kennis, maar daarmee zijn ze niet weg. „Goed ventileren is een eerste vereiste", zegt Mario Caspers van Van Veldhuizen-Boxmeer, dat ongedierte bestrijdt. „Het probleem kan met het scheppen van een goed klimaat opgelost zijn, spuiten hoeft dan niet eens." Keert de stofluis te rug, dan is het volgens Caspers wijs een expert in te schakelen. „Als de schimmelhaarden niet verdwijnen, kan de stofluis overleven. De rieten spullen hoeven ook niet per se die schimmelhaard te zijn. Men moet ook zoeken in de rest van het huis. En hoe dan ook goed ventileren." Hakken? Branden? Menigeen die de mouwen graag opstroopt voor zo'n klusje om zo de overtollige energie kwijt te raken. Maar A. Geerts weet nog zo net niet of hij behoefte heeft aan rouwdouwers. Hij wil de sier grindvloer in zijn woonkamer verwij deren, maar de ondervloer van te gels moet blijven liggen en mag niet beschadigd worden. „Een onmogelij ke missie", zo heeft Willem Verheij van Heso Natuursteenrenovaties en Betonvloerservices slecht nieuws in petto voor Geerts. „Er van uitgaand dat de vloer gehecht is zoals het zou moeten, met een lijm op harsba sis dus, is de siergrindvloer niet te verwijderen zonder beschadiging aan de ondervloer. Het moet wor den gefreesd of worden verwijderd met een kango (een breekhamer, red.). In beide gevallen is schade on ontkoombaar." A. Geerts kan dus slechts hopen dat zijn vloer slecht gehecht is. „En anders na het verwij deren een nieuwe vloer over de on dervloer leggen. Dan zijn de bescha digingen natuurlijk geen probleem." Foto boven: Meubels waar herinneringen aan kleven, brengen karakter in het interieur. Foto midden: Het trappenhuis kan interesses van bewoners verraden. Foto onder: Een verzameling van wat dan ook zegt alles over bewoners van een huis. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 115