De woning alleen nog op papier 3" 37 wonen in het kort !D Architect bouwt graag wat hij zelf mooi vindt rrf wonen@wegener.nl 1024-3650509 PZC I Zaterdag 26 januari 2008 Architecten kunt kijken. Daar is inder daad een hele lijst namen te vinden. Maar hoe weet je nou of die architect kan bouwen wat jij wil? Wij hebben het anders aangepakt. We hebben stapels van de meest uiteenlo pende woonbladen doorgenomen, ook bladen waar we nog nooit van hadden gehoord. Bij elk huis dat ons aansprak, hebben we gekeken welke architect het had gebouwd. Al snel bleek dat één naam telkens terugkwam. Die hebben we dus gebeld. Dan is het nog de vraag of het wel klikt met zo'n man of vrouw. Veel architecten tabele stoel kopen, desnoods iets minder mooi. Ik was dan ook op mijn hoede toen ik in het kantoor van de door ons gekozen ar chitect wel de bewuste Rietveldstoel zag staan. Gelukkig zei de man het zelf: „Hij zit vreselijk. Daarom heb ik hem maar als pronkstuk in mijn kantoor gezet." Ik haalde opgelucht adem. Helemaal toen hij daarna vertelde dat hij vooral huizen maakt om in te leven en dat hij daarbij uitgaat van de (woon-)wensen van de klant. Hij inventariseerde direct een aantal van onze belangrijkste wen sen en maakte een lijstje van de kosten die we in de loop van het project globaal konden verwachten. Heel praktisch, echt iets voor ons. De ontwerpfase vond ik heel bijzonder. Wij hebben zelf uitgebreid nagedacht over ons huis en kwamen bij de archi tect met hele lijsten van wat we per ruim te allemaal wilden doen. Compleet met schattingen van het aantal vierkante me ters, de stopcontacten en de hoogte van het plafond. Daar moest de 'arme' man mee aan het puzzelen en schuiven om dat in één huis, dat voor ons ook nog be taalbaar is, te laten passen. Gek genoeg zei hij er juist blij mee te zijn. Hij wenste dat al zijn klanten zich zo goed zouden voorbereiden. Ik weet niet of hij steeds zo positiefis blijven denken. Want zijn eerste ont werp kon 'onze goedkeuring niet direct wegdragen', om het tactisch te zeggen. De buitenkant van het huis was perfect: hij had precies de sfeer te pakken die wij zoeken in een huis. Dus wisten we dat we wel degelijk met de juiste man aan ta fel zaten. Alleen de indeling hebben we nog drie keer helemaal overhoop ge gooid. Het uiteindelijke ontwerp van de binnenkant van ons huis is voor ons ge voel dan ook grotendeels van onze eigen hand. Samen met de architect hebben we echt iets weten te creëren, al bestaat het dan alleen nog maar op papier. Want na het ontwerpen begon het grote wachten. Ook voor de architect. Al zit hij in de tussentijd natuurlijk niet stil. Af en toe gaan we bij hem langs, om heel klei ne stapjes te zetten richting de bouw, in afwachting van alle vergunningen. We kiezen de dakpannen, de kleur van de ko zijnen. Telkens hangen er aan de muur nieuwe foto's van huizen die hij voor an dere mensen heeft gebouwd. Vorige week kregen we een uitnodiging: het architectenbureau heeft zelf een nieuw pand betrokken. Een beetje ja loers concluderen we: is hij ons toch nog voor... rwi Reageren? redactie.wonen@wegener.nl llze Rike en haar gezin zijn bezig met de (voorbereidingen van) het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze tweede aflevering: het geduld van de architect. Samen met de architect schetsen maken van de beoogde woning. foto BrunoStock hebben, zo is het vooroordeel, de neiging te bouwen wat zij zelf mooi vinden. Na tuurlijk roepen ze om het hardst dat de mening van de klant richtinggevend is. Maar als puntje bij paaltje komt, wint de esthetiek het vaak van de praktische noodzaak. En laten wij nu van die lastige praktische mensen zijn. Mensen die graag leven in een huis, het gebruiken en er niet de hele dag alleen maar naar kij ken. Ik vind bijvoorbeeld de bekende Rietveldstoel heel mooi om naar te kij ken. Maar niet om lekker in te zitten met een goed boek. Ik zou eerder een comfor redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Ikea gaat klanten helpen met 'husselen' van de inrichting Omdat uit onderzoek van Ikea blijkt dat mensen moeite hebben met het inrichten van hun huis, gaat het woonwarenhuis ze via internet hel pen de woning te herinrichten. Op de site husselen.ni kan alles worden verschoven tot een nieuwe inrich ting. Mensen hebben vooral moeite met indelen van ruimtes, kiezen van kleuren en praktisch wonen met kin deren. Op de site kunnen mensen hun eigen kamer inrichten en dan gaan schuiven met de meubels. Er worden adviezen gegeven en er is een link naar een 3D homeplanner. Stijging Onroerende Zaak Belasting lijkt mee te vallen Naar het zich laat aanzien, is de On roerende Zaak Belasting (OZB) niet explosief gestegen. Sinds 1 januari bepalen gemeenten het tarief zelf, en gevreesd werd dat dat forse ver hogingen zou opleveren. Een onder zoek van het blad Binnenlands Be stuur toont echter aan dat de tarief- stijging gemiddeld niet boven het tot 1 januari 2008 geldende maxima le percentage van 3,75 komt. Een oorzaak kan zijn dat de waarde van huizen hoger is geworden en dat daardoor al meer Onroerende Zaak Belasting moet worden betaald. De CBW-erkende woonwinkels zijn te vinden op internet. foto ANP Nieuwe site CBW laat alle erkende woonwinkels zien Steeds meer consumenten speuren eerst op internet voordat ze een woonwinkel bezoeken. Speciaal voor die groep lanceert de Centrale Branchevereniging Wonen (CBW) de nieuwe site www.cbw-erkend.nl Daarop zijn in één oogopslag alle woonwinkels te zien die erkend zijn door de CBW. De zoekresultaten worden getoond in Google Maps, zo dat duidelijk is welke winkels in de buurt zijn. Via een link komen be zoekers bovendien op de site van de woonwinkels, zodat ze direct het assortiment kunnen bekijken. 11SS Wij zijn bijna vijfjaar be zig met ons nieuwe huis. De helft van die tijd is ook onze archi tect er al bij betrokken. Je kunt tegenwoordig huizen zo uit een catalogus bestellen. Dat zouden wij na tuurlijk ook kunnen doen. Alleen, en dat hebben wij wel vaker, zijn onze wensen zo specifiek, dat zelfs de meest flexibele cataloguswoning daar niet aan kan vol doen. Dus al snel wisten we dat het een maatwoning moest worden. Dan ga je op zoek naar een architect. Als je dat nog nooit hebt gedaan, lijkt dat een zoektocht in het donker. Waar vind je een architect die jouw woonwensen kan omzet ten in een echt huis? We heb ben het handboek Eigen huis bouwen van de Vereniging Eigen Huis inmiddels als een soort bij bel bij de hand. Daarin staat on der meer dat je bij de website van de Bond voor Nederlandse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113