Lömsk en Mumsa wonen34 Meidoorn fff Het duurt niet lang meer: immigranten doen examen 'meiüoornheggenvlechten PZC Zaterdag 26 januari 2008 wonen@wegener.nl 024-3650509 Z Meidoornheggen hebben eeuwenlang het aanzien van ons cultuurlandschap bepaald. Daardoor is de meidoorn niet zomaar een struik, maar maakt hij deel uit van onze cultuur. We hebben nog wel geen botani sche canon, maar die zal er ongetwijfeld ooit komen. Een struik die meer Nederlands is dan de meidoorn, is er niet. Het zal niet lang meer duren voordat onze immigranten niet alleen een cursus boerenkoolstampen moeten volgen, maar ook examen in het meidoornheggenvlechten moeten doen. Voordat het prikkeldraad was uitgevonden, werden akkers en weilanden in ons land door tienduizenden kilometers meidoornhaag van elkaar gescheiden. De grote kaalslag van de jaren vijftig heeft daar weinig van overgelaten. In die tijd brak er in Europa voor het eerst perenvuur, of bacterievuur, uit: een verwoestende ziekte, die de appel- en perenboom gaarden bedreigde en waartegen geen remedie bestond. De theorie was dat bacterievuur door bijen van meidoorns naar boomgaarden werd overgebracht. In opdracht van regerin gen werden vervolgens duizenden kilometers meidoorn haag gerooid. Later is de overtuiging gekomen dat je de zaak ook kunt om draaien. Namelijk dat het bacterievuur vanuit de boomgaard de meidoorn zou kunnen besmetten. Maar in grote delen van Nederland leeft de meidoornhaag nog slechts in de her innering. Tegenwoordig worden hier en daar, met overheids subsidie, weer nieuwe hagen aangeplant, maar prikkeldraad is goedkoper en hoeft niet te worden gesnoeid. Niet alleen in het landschap, maar ook rondom de tuin kan de meidoornhaag mooi en nuttig zijn. Een haag van mei doorn is dicht en ondoordringbaar, houdt ongewenste kat ten en honden buiten de tuin en biedt ruimte aan een onge kende hoeveelheid vogelnesten. Vooral kleine insecteneters als tuinfluiters, fitissen en tjif- tjafs, die graag in meidoorns broeden, kunnen insektenpla- gen in de tuin onder de duim houden. Ook aan slakkeneters als egels biedt de meidoornhaag dekking. Een meidoorn haag neemt meer ruimte in dan een haag van beuk, haag- beuk of taxus, maar hij past, vooral in landelijke ge bieden, beter in het landschap. Meidoornhagen hoeven niet uitsluitend uit mei doorn te bestaan. De haag kan worden doorvloch ten met kamperfoelie, klimop en egelantier. Ter af wisseling kan een enkele sleedoorn of kornoelje worden geplant. Ook de ongekunstelde kleinbloemi- ge clematissoorten kunnen worden gebruikt, waar door de haag een tuin op zich wordt. Ook wie geen haag om zijn tuin wenst, of wie zijn bestaande haag niet wil vervangen, kan meidoorns planten. Meidoorns die als boompje op een stam worden opge kweekt, zijn door hun bescheiden formaat bij uitstek ge schikt voor de kleinere tuin. Ze worden zelden hoger dan een meter of vijf en vormen sierlijke bomen, met takken die aan de uiteinden meestal bevallig overhangen. De bekendste tuincultivar is waarschijnlijk 'Paul's Scarlet', een variëteit van de tweestijiige meidoorn die in Engeland is ontstaan en in veel tuinen, maar ook langs straten en lanen, is aangeplant. In volle bloei is het een spectaculaire boom, maar scarlet (scharlaken) is overdreven voor de donkerroze bloemen. 'Paul's Scarlet' draagt geen vruchten, een eigen schap die de boom bij uitstek geschikt maakt voor straatbe planting. In de openbare ruimte vind je geen liefhebbers van bomen die hun vruchten laten vallen. Voetgangers zou den erover kunnen uitglijden. Wie een meidoorn vooral om zijn vruchten wil planten, is niet slecht af met Crataegus x lavallei, een boompje met een brede kruin, die in het najaar vol hangt met grote oranje knikkers van wel 2 centimeter doorsnede. Een feestelijk ge zicht, vooral met Kerstmis, wanneer de boom speciaal voor de feestdagen lijkt opge tuigd. Het blad van deze boom is donker glanzend groen en niet ingesneden, en Inheemse meidoorn - Cra- de boom heeft weinig door- taegus monogyna. foto CPD nen. Haar werk is bekender dan haar naam. De ontwerpen van de Nederlandse Monika Mulder, die al tien jaar in Zweden woont en werkt, staan bij veel mensen in huis. Met het beeldmerkje van woonwarenhuis Ikea erop. Anniek Boswijk sprak met de ontwerpster van onder meer Lömsk en Mumsa. Haar foto hangt levens groot in Ikea-winkels over de hele wereld. Toen de crèche van Monika Mulders jong ste dochter spulletjes aanschafte bij het woonwarenhuis, was de verbazing groot. 'Hé, dat is de moeder van Meja!', ontdekten de leidsters. „Ach ja", zegt Mulder, „je praat natuurlijk niet altijd met iedereen over wat je doet. Eerlijk gezegd hoef ik ook niet zo nodig in de belangstelling te staan van wege mijn werk." Ondertussen eten de kindjes op de crèche wel allemaal met haar bestek en van haar bordjes. Net als misschien wel miljoenen kin deren uit alle 36 landen waar Ikea's gevestigd zijn. Ook veel Ne derlandse Ikea-klanten zullen wel iets in huis hebben dat van Mul ders tekentafel komt. Is het niet de grappige pinguïn-drinkbeker Mumsa, dan wellicht de populaire stapelbare gieter Vallö. Of het praktische vuilnisemmertje Fib- be, dat ze ontwierp toen ze nog stagiair bij het bedrijf was. Zo is Monika Mulder in Zweden beland. De in Woudsend geboren en opgegroeide ontwerpster ver liet als 19-jarige haar geboorte grond om in Eindhoven te gaan studeren aan wat nu de Design Academy heet. Een gouden keu ze, al kwam ze uit een familie waar niemand ooit iets in die rich ting had gedaan. Bij Mulder zat het er al vroeg in. „Als 7-jarige maakte ik al heel gedetailleerde beestjes van klei. Die heb ik altijd bewaard. Je ziet er al iets in van de kindercollectie die ik later bij Ikea ontwierp. Ik kan me nog her inneren dat we eens in Canada waren, ik was toen 13, en dat ik daar een mooie deckchair zag staan. Zoiets kan ik ook maken, dacht ik toen al." De opleiding in Eindhoven was pittig, maar haar creatieve brein werd er tot het uiterste gestimu leerd. Dat kon ze goed gebruiken toen ze de kans kreeg in Zweden een stage te volgen bij Ikea. „Tij dens mijn eerdere stage bij een an der bedrijf mocht ik bij wijze van spreken al blij zijn als ik een kopie tje mocht maken, bij Ikea werd ik meteen in het diepe gegooid. Het is een platte organisatie en je draait er direct echt in mee." Monika kreeg een opdracht knop pen voor kastdeurtjes en laden te tekenen. Waar twee freelanceont werpers hun schetsen al afgewe zen zagen worden, vielen die van de stagiair meteen in de smaak. De handjes, voetjes, bloemen en andere vrolijke figuren die Moni ka bedacht, zijn in productie geno men en werden bestsellers. Op eigen initiatief ging ze aan de slag met een vuilnisemmertje. „Ik deed voorafin mijn omgeving on derzoek. Wat willen mensen van een vuilnisbak, wat misten ze aan wat er tot dan toe te koop was?" Het resulteerde in een afValbak waar Mulder meteen een hele pre sentatie bij kon geven. 'Ten reasons why to buy...' De bak is bijvoorbeeld vierkant, zodat hij van binnen ruim is, maar toch niet te veel plek inneemt. Er zit een brede rand aan, zodat de vuil niszak uit het zicht kan blijven. En de deksel is volledig vlak en daardoor goed schoon te maken. Die praktische manier van den ken en ontwerpen, past volledig in het Ikea-concept. De afvalbak Fibbe stond dan ook twee jaar na haar stage in de winkels en wordt nog steeds goed verkocht. Mulder keerde terug naar Neder land om af te studeren, maar werd al vóór ze haar diploma had, gevraagd terug te komen naar Zweden. „Dat was nogal luxe na tuurlijk. Ik zag het ook direct zit ten. Toch had ik niet verwacht dat ik hier tien jaar later nog steeds zou zijn. Misschien een jaartje of twee, dacht ik." Inmiddels heeft ze een Zweedse man, Nenne, die storemanager is van Ikea Göteborg, twee dochters, Louise (4) en Meja (2), en een prachtig huis in een leuke buurt vlakbij het centrum van Göte- burg. Ongeveer een jaar geleden stopte ze met haar vaste baan bij Ikea. Het forensen naar Almhult, waar de ontwerpafdeling zit, was lastig en het eigen baas zijn, heeft veel voordelen. „Geen vergaderin gen meer en geen lezingen. Hoe wel die best leuk waren, ging daar zoveel tijd in zitten, dat ik soms te weinig aan mijn echte werk toe kwam. Het contact met collega's mis ik natuurlijk wel." Om de paar weken rijdt de ont werpster nog naar Almhult om te overleggen over tekeningen of om aan prototypes te werken. „Dat vind ik een van de leukste dingen. Lekker met je handen bezig zijn." Monika heeft vooral aardig wat Ikea-ontwerpen uit de kindercol lectie op haar naam staan. Een van haar meest bijzondere ont werpen uit die collectie vindt ze de kinderdraaistoel Lömsk, in de vorm van een ei. „Ik moest iets maken voor de PS-collectie. Dat Monika Mulder: „Het lijkt me fantas tisch nog eens speelgoedfiguurtjes te maken." foto Mats Strömqvist Ingvar Kamprad, schatrijke grondlegger Ikea De oprichter van Ikea is Ingvar Kamprad (81), tegenwoordig de op drie na rijkste persoon ter we reld. Hij bleef tot 1986 presi dent-directeur van het woonwa renhuis. Kamprad opende ruim vijftig jaar geleden zijn eerste Ikea-vestiging in het 9.000 inwoners tellende Zweedse plaatsje Almhult. Hij bouwde daar het eerste distribu tiekantoor ten behoeve van zijn toenmalige postorderbedrijf op het erf van de boerderij Elmta- ryd (de E in Ikea), waar hij is op gegroeid. In de begintijd verkoopt Kamp rad voordelige pennen, aanste- Ingvar Kamprad. foto Thord Nilsson kers, sieraden, horloges en pan ty's. Na een bezoek aan de toon aangevende meubelbeurs in Mi laan, waar Kamprad zich verbaast over de hoge prijzen van meubi lair, legt hij zich toe op de pro ductie van betaalbare meubelen. Het hoofdkantoor van Ikea staat nog altijd in Almhult. Ook de ca talogus, die in alle Ikea-landen wordt verspreid, komt uit Alm hult. In het plaatsje zijn boven dien de ontwerpafdeling en een testlab van Ikea gevestigd. Ikea heeft 256 woonwarenhuizen in 36 landen, waarvan 235 in ei gen bezit en de rest franchises (peildatum oktober 2007). Voor dit jaar zijn nog 25 openingen ge pland. Nederland kreeg in 1978 zijn eer ste Ikea. Inmiddels heeft het Zweedse miljardenbedrijf twaalf woonwarenhuizen in ons land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 110