De vele kanten A reizen 22 m reizen@wegener.nl Boeda is een berg en Pest is plat. Dit ezelsbruggetje van Nathan Vos overspant niet alleen de Donau, maar ook de aard van de Hongaarse hoofdstad die een boeiend en niet altijd zichtbaar stadsleven kent. ÏFfi PZC IS1024-3650360 Zaterdag 26 januari 2008 De Donau scheidt Boeda en Pest. Aan beide zijden is er een boeiend ondergronds en bovengronds stadsleven. SLOWAKIJE O.RIJK Boedapest|'' Wat is nog een aanrader in Boedapest? Een glaasje Tokaj drinken. Net als bij sherry komt.de typische smaak van Tokayer ook door een schimmel in de druif. De Hongaren oogsten de Aszu-druif pas als de eerste nachtvorst er overheen is gegaan. Het maakt de wijn zoetig en ideaal als dessertwijn. Is we de hooggelegen burcht van Boeda oprij den, verraden de stati ge koopmanshuizen en kapitale regeringsvilla's niet dat er ondergronds nog van al les te zien is. Door de vloer van de saunakelder in ons resort, bovenop de berg in de Fortunastraat, kijken we echter recht in de krochten van de berg met een 12 kilometer lang gangenstelsel. Alle huizen van de burcht kwa men eropuit. Het gangenstelsel was een toevluchtsoord bij epide mieën en oorlogen, die zelden aan het land voorbijgingen. Mergel is, behalve gelig, ook erg broos. Als fundament niet erg geschikt. Toch bouwde de architect er in opdracht van een Zwitserse vakantieonder neming een stadsresort omheen. De grot zou mooi dienst kunnen doen als wijnkelder. Bezoeken kan maar sporadisch. Iets verderop ver raadt een hek in de Lavasstraat de ingang tot een nieuw museum, het Krankenhaus. Hier werden tot het eind van de Tweede Wereldoorlog soldaten verpleegd in een geheime EHBO-post, meters onder de grond. Het ziekenhuis bood plaats aan 220 patiënten, maar op 'topda gen' waren er wel 700 gewonden. Interessanter is echter de recentere geschiedenis. Nadat de post we gens een dodelijke epidemie in 1945 was gesloten en enige jaren la ter weer ontsmet, onderkenden de communistische machthebbers het nut van een geheim ziekenhuis. Tot 1990 konden leden van het Po litburo en hun aanverwanten zich er in het geniep laten behandelen. We worden rondgeleid door de in mergel uitgehakte ziekenzaal, ope ratiekamer, keuken en andere ruim tes. Het schijnt dat het er voor de patiënten - claustrofoben daargela ten - goed toeven was. Het is er noch vochtig noch koud. Eenmaal in de buitenlucht haasten we ons omhoog langs de vele malen her bouwde monumenten voor het beste stukje taart van de stad. Dat wordt geserveerd in het 160 jaar oude kofFiehuisje Ruszwurm Cuk- raszda in de Szentharomsag straat. In het platte Pest, aan de oostzijde van de Donau, speelt het leven zich doorgaans bovengronds af, maar op gezette tijden ook in kel ders. Topper is FatMoe's. Wel on dergronds, maar niet underground. Net als in de andere bars en cafés van Boedapest waar we komen, zijn de gasten prettig en pretentie loos. Bovengronds behoudt de stad al 110 jaar haar Parijse allure. De boulevards worden geflankeerd door enorme cafés en koffiehui zen. Art nouveau vinden we in het meer dan honderd jaar oude café New York, nu onderdeel van een Italiaanse hotelketen. Die heeft geen kans onbenut gelaten om het bladgoud weer in volle glorie te la ten terugkeren. Heel Hongaars vol gens onze gids. Ze laten nou een maal graag meer zien dan ze heb ben. Op loopafstand kun je even het Pa rijse Hof binnenlopen. Een verstil de winkelpassage, waar de eeuw wisseling zich manifesteert in prachtig glas-in-lood en sierlijk hekwerk. Café Central, weer een paar passen verder, dat net als café New York ooit intelligentsia en kunstenaars trok, is onlangs gereno veerd en is stijlvoller en ingetoge ner dan de flamboyante concur rent. Het feestelijke monument van het Hongaarse fin du siècle is echter het Gellert Hotel, terug aan de an dere zijde van de Donau. Het hotel zelf is al prachtig, maar het bijbeho rende zwembad is indrukwek kend. Mocht je lang genoeg in de stad blijven voor twee wasbeurten, rij dan ook naar het Szechenyi Fur- do in het stadspark van Pest. De grootste baden van de stad bevin den zich weliswaar grotendeels in de buitenlucht, maar de bron die er pal onder ligt, stuwt 70 graden warm water omhoog. Een rijk dom, verzuchten onze spieren. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl SJa! In Hongarije wordt met forin- ten betaald. De meeste winkels en restaurants accepteren ech ter ook creditcards (1 euro is ongeveer 246 HUF). Wie door de stad reist, kan het beste de Boedapest Card aanschaffen. Vrij gebruik van openbaar ver voer en aantrekkelijke kortin gen bij musea en spa's, www.hongaarsverkeersbu- reau.nl Üiij ana geen carnaval 3 dagen lehken, weg in de dcfitetfwek Wetkomót kapje koffie af thee 2 overnachtingen met ontêijtfuiffel 2de avond 3-gangen dineiêuffet Nb van f Jvoor 89,00 per persoon Op basis van een tweepersoonskamer Excl. boekingskosten en milieu- verblijfstoeslag april 99,00 p.p. Bij besteding van het diner op zondag, krijgt u de overnachting op zondag gratis. Best Western hotel Landgoed Ehzerwold Ehzerallee 14 7218 BS Almen 0575-431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106