Buitenland Franse bank voor miljarden opgelicht Bankemployé laat recordbedrag verdampen Leeson boekte heimelijk rode cijfers op rekening 88888 PZC Vrijdag 25 januari 2008 9 beveiligingssysteem, die hij had op gedaan bij een vorige afdeling van de bank waar hij transacties con troleerde. Daardoor kon hij met veel grotere bedragen speculeren dan toegestaan. Bestuursvoozitter Daniel Bouton zei in een toelichting dat het mo tief van de fraudeur onduidelijk is en noemde de handelswijze van de Fransman 'volkomen irratio neel'. Volgens de topman is de kans groot dat de fraudeur zelf he lemaal geen financieel voordeel heeft behaald. De oplichter slaat een enorm gat Een werknemer van de bank So- ciété Générale heeft het concern voor 4,9 miljard euro opgelicht. De man had uitgebreide kennis van het beveiligingssysteem. in de financiële positie van een bank, die ook hard geraakt is door de kredietcrisis. Het concern moet twee miljard euro afschrijven op 'slechte' beleggingen in de Ameri kaanse hypotheekmarkt. De scha de van bijna vijf miljard staat ge lijk aan de jaarwinst van de bank in een normaal jaar. Société moet daarom 5,5 miljard euro nieuw ka pitaal aantrekken. De Fransman is inmiddels ontsla gen, evenals zijn directe leidingge venden. Een groep beleggers heeft een aanklacht ingediend tegen de bank. De Franse centrale bank heeft een onderzoek naar de frau de aangekondigd. Op de Parijse beurs werd de handel in het aan deel Société Générale aanvankelijk stilgelegd. In de loop van de mid dag werd de handel hervat. Société Générale opgeschrikt door grootschalige fraude. Bestuursvoorzitter Daniel Bouton van Société Générale denkt dat de frau deur weinig financieel voordeel heeft behaald. foto Jacques Brinon/AP DEN HAAG - De financiële wereld is gisteren opgeschrikt door de groot ste bankfraude in de geschiedenis. Een roekeloze handelaar van de Franse bank Société Générale wist het interne beveiligingssysteem te omzeilen en speculeerde met im mense bedragen op koersontwik kelingen. De fraudeur heeft het concern voor 4,9 miljard euro op gelicht en is naar verluidt onvind baar. De fraude begon vorig jaar en kwam dit weekeinde aan het licht, maakte Société Générale gisteren bekend. De man had volgens de bank uitgebreide kennis van het Handelaar doet oplichterpraktijken Nick Leeson verbleken. door Thomas Olivier DEN HAAG - Heel even was de angst voor een recessie in de Vere nigde Staten van ondergeschikt be lang op de beurs. Die angst maak te plaats voor een prangende vraag waar de hele financiële wereld zich het hoofd over breekt: Hoe kon één handelaar op eigen houtje een slordige vijf miljard euro laten verdampen bij de vooraanstaande Franse bank Société Générale? De megafraude komt dertien jaar na dat Nick Leeson de Britse Barings Bank, de oudste en meest presti gieuze bank van Groot-Brittannië, ten onder liet gaan. De Brit specu- 'Hij heeft kwaadwillendheid aan intelligentie gekoppeld' leerde met miljoenen ponden op koersontwikkelingen in Azië en gokte verkeerd. De financiële we reld stond op zijn kop en beveili gingssystemen werden aange scherpt. Plechtig beloofden de ban ken: Dit nooit weer. Sinds gisteren verbleekt Leesons' verlies van 'slechts' één miljard eu ro bij de Fransman van vijf mil jard. Een dertiger op een vrij onbe duidende post slaagde er in een schaduwonderneming binnen de tweede bank van Frankrijk op te richten. De handelaar omzeilde het inter ne beveiligingssysteem en kon spe culeren met gigantische bedragen. Het verlies liep op tot 4,9 miljard euro. Tijdens een persconferentie giste rochtend op het hoofdkantoor van Société Generale, nabij Parijs, was de verslagenheid groot. Adjunct-di recteur Philippe Citerne had dikke wallen onder zijn ogen en alge meen directeur Daniel Bouton zat er verloren bij. Als de fraudeur geen fout had gemaakt, gaven de topmannen toe, zat hij waarschijn lijk nog gewoon achter zijn bu woord schuldig. Zijn motieven? „Onbekend." Heeft hij zichzelf ver rijkt? „Waarschijnlijk niet." Waar is hij nu? „Geen idee." Op de vlucht? „We weten het niet." De Fransman bekende afgelopen zondag schuld na een ondervra ging. De bank liet hem gaan en deed woensdag pas aangifte. De bankmedewerker handelde net als Leeson in zogenaamde futures, contracten voor de levering van aandelen in de toekomst tegen een van tevoren vastgestelde prijs. De truc is om de koersontwikkeling goed te voorspellen. Gokken dus, met het risico op forse verliezen. Die verliezen wist de fraudeur vol gens Société Générale op ingenieu ze wijze te verstoppen. Volgens Koelewijn is het onmogelijk voor banken zich tegen dit soort men sen te beschermen. „Hij heeft kwaadwillendheid aan intelligen tie gekoppeld. De boef loopt altijd een stap op je voor." Over de mo tieven van de bankemployee doen inmiddels de wildste geruchten de ronde. Was hij een whizzkid die een persoonlijke uitdaging zocht of een antikapitalist die wilde we ten hoeveel schade hij kon aanrich ten? Koelewijn heeft een eenvoudi ger scenario: „Waarschijnlijk had hij al flinke verliezen geleden en wilde het goed maken door nóg meer risico te nemen." Bankfraude De drie grootste fraudezaken bij banken op een rij: 2008 - De Franse bank Société Générale moet een verlies ne men van 4,9 miljard euro door dat een handelaar de bank bela zerd. 2002 - Een valutahandelaar pro beert verliezen van 690 mil joen dollar (475 miljoen euro) te verbergen bij de Amerikaan se bank Allfirst. 1995 - Nick Leeson zorgt ei genhandig voor de ondergang van Barings Bank doordat hij een miljard euro verliest met speculeren. reau. Na een week met heftige koersbewegingen op de Europese beurzen, ontdekte de leiding bij toeval dat de handelaar enorme po sities had open staan die tot grote verliezen zouden leiden. Volgens hoogleraar Jaap Koelewijn van Nyenrode was het de ideale omge ving voor de fraudeur om enorme posities in te nemen en grote scha de aan te richten. „Door de extre me marktomstandigheden is de controle van deze handelaar er waarschijnlijk bij ingeschoten." Analisten denken dat de fraude veel complexer is en dat een deel van de informatie nog mist. De handelaar nam in 2007 al risico's die zijn bevoegdheden ver te bo ven gingen. Op veel vragen blijven Bouton en zijn collega's het ant De bank Société Générale in Parijs. foto Maya Vidon/EPA 88888. Het Chinese geluksgetal kon de ondergang van oplichter Nick Leeson en de Barings Bank niet voorkomen. Leeson, type snelle bankjongen met opgestroopte hemdsmouwen, maakte pijlsnel carrière en kwam te werken voor de oudste en meest prestigieuze bank van Groot-Brittannië, de Barings Bank. Leeson verdiende grof geld in Azië door te speculeren op koersont wikkelingen, tot zijn vooruitzien de blik hem begin jaren negentig in de steek liet. De verliezen die Leeson maakte, zwollen aan. Heimelijk boekte hij de rode cijfers naar een rekening met nummer 88888. De oplopen de verliezen probeerde Leeson goed te maken door steeds meer ri sico te nemen. Een grote gok pak te verkeerd uit toen de koersen in Azië op 17 februari 1995 onderuit gingen na een aardbeving in Kobe. In een laatste wanhoopspoging zet te Leeson opnieuw fors in. Het mislukte. Leesons' verlies liep op tot één miljard euro en de Barings Bank viel om. Nick Leeson. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9