Buitenland Harnas speelt weer sleutelrol rond Gaza Prodi stapt op na nederlaag in senaat Ambassadeur brengt zorgen lot Afghaanse journalist over Mededelingen van het waterschap VS en Antillen werken samen Politiechef Irak komt om bij aanslag 'Onafhankelijk Kosovo kwestie van dagen' PZC Vrijdag 25 januari 2008 7 Senaat stemt nipt tegen aanblijven van Italiaanse premier. ROME - De Italiaanse premier Ro mano Prodi heeft gisteravond zijn ontslag ingediend, na een vertrou- wensstemming in de senaat te heb ben verloren. Zijn centrumlinkse regering heeft het twintig maan den uitgehouden. President Gior gio Napolitano heeft Prodi ge vraagd aan te blijven als demissio nair premier, terwijl er een oplos sing voor de regeercrisis wordt ge zocht. Die oplossing kan eruit bestaan dat Napolitano een formateur aan wijst om een nieuwe regering sa men te stellen, maar hij kan ook vervroegde verkiezingen uitschrij ven. Behalve de voormalige premier Sil vio Berlusconi lijkt niemand veel KABUL - De Nederlandse ambassa deur in Afghanistan heeft gisteren in Kabul de grote bezorgdheid van Nederland overgebracht over de terdoodveroordeling van de 23-jari- ge journalist Sayed Parvez Kam- bakhsh. In een ontmoeting met de Af ghaanse viceminister van lustitie Qasim Hashimzai benadrukte de ambassadeur dat Nederland princi pieel tegenstander is van de dood straf Er is bovendien op gewezen dat juridische bijstand voor de journalist ontbreekt en het proces achter gesloten deuren plaats vindt. Minister Maxime Verhagen (Bui tenlandse Zaken) had de ambassa- voor die laatste mogelijkheid te voelen. Woensdag kreeg Prodi wel het ver trouwen van de Kamer van Afge vaardigden, de Italiaanse Tweede Kamer. Hij had daar om gevraagd nadat de kleine partij UDEUR uit de regering was gestapt. Met het vertrek van UDEUR was de rege ring haar meerderheid in de se naat kwijtgeraakt. Van verschillen de kanten was er bij Prodi op aan gedrongen het niet op een stem ming in de senaat te laten aanko men en de eer aan zichzelf te hou den. De senaat stemde met 161 te gen 156 stemmen en één onthou ding tegen Prodi. Links noch rechts zit te springen om vervroegde verkiezingen. Lie ver herzien ze eerst de kieswet, om ervoor te zorgen dat kleine par tijen minder macht krijgen. Alleen Berlusconi ziet graag zo snel moge lijk verkiezingen. deur gisterochtend opdracht gege ven voor het gesprek. Vanuit Syrië liet Verhagen eerder al weten zeer bezorgd te zijn over de veroorde ling. De journalist is door een recht bank in de Noord-Afghaanse stad Mazar-i-Sharif wegens godslaste ring ter dood veroordeeld. Hij zou on-islamitische artikelen hebben verspreid, wat strafbaar is in Afgha nistan. Premier Jan Peter Balkenende had gisteravond tijdens het World Eco nomie Forum in het Zwitserse Da- vos een ontmoeting met de Af ghaanse premier Hamid Karzai, waar hij de kwestie ter sprake heeft gebracht. Islamitische beweging voert regie bij oversteek Palestijnen naar Egypte. door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De oversteek van hon derdduizenden Palestijnen van de Gazastrook naar Egypte vormt een nieuw bedrijf in het absurde thea ter dat het Midden-Oosten heet. Het is een schouwspel, waarbij Is raël en zijn Arabische tegenspelers vechten om de beste kritieken in de wereld. Wat de afgelopen da gen betreft is er geen twijfel moge lijk: de Oscar voor het beste drama gaat naar Harnas. Voor de zoveelste maal heeft de is lamitische beweging laten zien dat zij kan leveren wat de bevolking van haar verlangt: hoe moeilijker zij het Israël maakt, hoe beter. De grens tussen Gaza en Egypte is in eens wijd open en geen enkele par tij zal er nu nog orde op zaken kunnen stellen zonder actieve me dewerking van Harnas. Veel televisiekijkers moeten de in druk hebben gekregen dat een uit gehongerde menigte spontaan de grens met Egypte bestormde. Maar volgens internationale hulp organisaties was er nog voor onge veer een week voedsel in voor raad, zeker nadat Israël een aantal konvooien de grens had laten pas seren. Dat doet niets af aan het feit dat de bevolking van de Gazastrook al vele jaren - en zeker sinds het aan de macht komen van Harnas vorig jaar zomer - in een grote gevange nis leeft. Het idee opgesloten te zit ten in een klein gebied en vol strekt afhankelijk te zijn van de gunsten van het vijandige Israël en de apathische Arabische en inter nationale gemeenschap, zijn ge noeg om de 1,4 miljoen Pales tijnen in het gebied tot wanhoop te drijven. Een beweging als Ha mas leeft van wanhoop en in plaats van de islamisten de wind 'Egyptische president kan het zich niet veroorloven op Palestijnen te laten schieten' uit de zeilen te nemen, zorgt Israël met zijn collectieve straffen voor extra ellende. Met een goed georkestreerde actie heeft Harnas nu het heft in eigen hand genomen. Maanden geleden al is de nog door Israël geplaatste ij zeren grensafzetting ondermijnd en het wachten was alleen nog op het juiste moment om de zaak op te blazen. Dat moment kwam deze week, toen de ogen van de wereld waren gericht op Gaza. Na een aantal de monstraties in Gaza-Stad - kinde ren bij kaarslicht - en schermutse lingen bij de Egyptische grens blies Hamas in het holst van de nacht op twintig plaatsen gaten in de muur. Tegen het aanbreken van de dag mocht het publiek naar buiten. De Egyptenaren stonden machteloos. Met een steeds sterker wordende Moslim Broederschap in de oppo sitie kan president Hosni Mubarak het zich niet veroorloven voor de camera's van Al-Jazeera op Pales tijnen te laten schieten. De Arabi sche wereld zou hem dat nooit ver geven. Hij gaf daarom een slimme humanitaire wending aan het pro bleem, door te verklaren dat hij de bevolking van Gaza had uitgeno digd aan de Egyptische kant van de grens de honger te stillen. On dertussen plaatste de Egyptische politie extra controleposten langs de wegen die verder de Sinaï-woes- tijn inleiden, om te voorkomen dat duizenden Palestijnen taxi's naar de hoofdstad Cairo nemen. Aan volstrekte chaos heeft Egypte noch Harnas behoefte. Israël en de internationale gemeenschap trou wens evenmin. Er moet een oplos sing worden gevonden, waarbij de officiële grenspost bij Rafah weer opengaat en de rest van de grens hermetisch wordt afgesloten. Terugkeer naar de situatie van voor de Hamas-machtsovername - Palestijnse politie, met EU-waame- mers en onzichtbaar Israëlisch toe zicht - lijkt uitgesloten. Welke oplossing er ook uit de bus komt: om succesvol te zijn moet Harnas er mee instemmen en er een sleutelrol in spelen. Dat is de Oscar die de islamisten zichzelf hebben uitgereikt. WILLEMSTAD - De Nederlandse An tillen en de Verenigde Staten gaan samenwerken om praktijken van mensensmokkel, mensenhandel en het witwassen van geld op de eilanden sneller te kunnen opspo ren. Dat is gisteren bekendgemaakt tij dens een bezoek aan Curasao van MOSUL - Bij een zelfmoordaanslag in de Noord-Irakese stad Mosul zijn gisteren de politiecomman- dant van Mosul en twee ambtena ren om het leven gekomen. Zij kwamen poolshoogte nemen na een eerdere aanslag op woens dag, waarbij achttien mensen wer den gedood. Het Amerikaanse leger beschul digt Al Qaida van de zelfmoord aanslag op politiecommandant Sa- lah al-Juburi. De dader was ver momd als agent. In de Noord-Ira kese stad zijn er vooral spannin gen tussen tussen Arabieren en Koerden. De autoriteiten hebben er gisteren de noodtoestand uitge roepen. het hoofd van het Office of Investi gations for U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE), Mar- cy Forman. De Verenigde Staten zullen perso neel van de Antilliaanse douane, politie en immigratiedienst trai nen in het opsporen en bestrijden van misdaden op die terreinen. BRUSSEL - De onafhankelijkheid van Kosovo is een kwestie van da gen. Dat heeft premier Hashim Thaci van de Servische provincie gisteren gezegd. Deze week zijn Kosovaars-Albane- se leiders en Europese regeringen volgens Thaci de precieze datum van de onafhankelijkheid overeen gekomen. Die datum wordt spoe dig onthuld. „Kosovo is er goed op voorbereid", zei Thaci na een onderhoud met EU-buitenlandcoördinator Javier Solana. Servië is tegen de afschei ding. De kwestie zaait verdeeldheid tus sen het Westen en Rusland, dat Servië steunt. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Algemene vergadering en commissies Maandag 25 februari 2008 is de openbare vergadering van de algemene vergadering in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staat onder andere de notitie Grondverwerving. Voorafgaand aan de vergadering zijn er openbare bijeenkomsten van functionele commissies. Bij deze vergaderingen heeft u de gelegenheid direct na opening van de vergadering uw mening over een punt op de agenda uiteen te zetten. Hieronder vindt u een overzicht van deze commissievergaderingen. Algemeen Bestuurlijke Zaken: dinsdag 5 februari 2008 om 19.30 uur in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg. Waterkeringen en Wegen: woensdag 6 februari 2008 om 19.30 uur in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg. De vergaderbundel ligt vanaf maandag 28 januari 2008 ter inzage op het hoofdkantoor in Middelburg. Ook in de bibliotheken in Goes, Zierikzee en Tholen kunt u de stukken inzien. Verkeersbesluit Het volgende verkeersbesluit is genomen: Fysieke afsluiting van de Bathpolderweg in Rilland, tussen de Middenhof en de Nieuwe Dwarsweg, voor alle bestuurders met uitzondering van fietsers en bromfietsers. Ter inzage Het verkeersbesluit en de bijbehorende stukken liggen vanaf 28 januari tot en met 10 maart 2008 ter inzage op het hoofdkantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg. Voor een mondelinge toelichting op de stukken kunt u telefonisch een afspraak maken. Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan iedere belanghebbende vanaf 28 januari tot en met 10 maart 2008 tegen dit besluit bezwaar maken. Het bezwaarschrift dient ondertekend gezonden te worden aan waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. Het bezwaarschrift moet ten minste het volgende te bevatten: de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, vermelding van de datum en het nummer of kenmerk van het besluit waartegen het bezwaarschrift zich richt en een opgave van redenen waarom men zich met het besluit niet kan verenigen. Als een bezwaarschrift is ingediend, kan de bezwaarmaker ook een verzoek indienen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet gericht worden aan de voorzieningenrechter van de Rechtbank, sector bestuursrecht, postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Soms,onzichtbaai|!MI£B^^ffl®jjM Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118-621000 Fax 0118-621990 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7