Binnenland Angst voor 'big brother' op de weg Beugel maakt slechts iets mooier 6 Vrijdag 25 januari 2008 PZC Opsporingsdiensten likkebaarden bij de mogelijkheden die de kilometerheffing biedt: straks is na te gaan wie wanneer waar heeft gereden. „Is dit een maatschappij waarin we willen leven? door Rudi Buis Enigszins verbaasd raapt Gerard Visser een brief van de deurmat. Afzen der Rijkswaterstaat. Of hij misschien geïnteres seerd is in reisalternatieven, want uit kentekenregistraties blijkt dat hij elke dag over de A2 rijdt. Goed bedoeld van Rijkswaterstaat: omdat er grootschalige wegwerk zaamheden gepland staan, leek het de dienst vorig jaar handig om veelgebruikers van de A2 alternatie ven aan te bieden, zoals een gratis treinkaartje. Visser, die elke dag vanuit de Betuwe naar zijn werk in de regio Den Bosch gaat: „Blijkt dat ze een paar maanden alle au to's met camera's hebben gevolgd. ]e voelt je toch een beetje beke ken." De overheid weet veel over haar burgers. Op tal van plaatsen han gen camera's. Telefoon- en inter netgegevens worden maanden be waard, in bibliotheken wordt bijge houden wie wat leent. Bovendien worden bestanden met adressen, betalingsverkeer, belastinggege vens en bezittingen als auto's steeds vaker gekoppeld. Wie niet in een veilig hokje kan worden ge plaatst, is verdacht. Er komt een kapitaal aan gegevens bij als in 2011 eerst voor vrachtwa gens en vanaf 2012 voor personen auto's de kilometerheffing wordt ingevoerd, waarbij iedereen betaalt voor elke afgelegde kilometer. In 2016, als de invoering is afgerond, weet de overheid in theorie wie waar op welk moment van de dag met zijn auto is geweest. En alleen al bij die gedachte smullen de in lichtingen- en veiligheidsdiensten. Welke moslims reizen regelmatig naar de adressen van radicale imams? Waarom gaat die persoon met een bijstandsuitkering elke zondag naar de Zwarte Markt in Rijkswaterstaat houdt de verkeersstromen in het oog. De techniek van de kilometerheffing biedt straks de mogelijkheid precies na te gaan wie wanneer waar heeft gereden. foto Robin van Lonkhuijsen/GPD Beverwijk? Het is verleidelijk over die verzamelde gegevens te be schikken, want daarmee kun je ie dereen die zich op de weg be weegt in de gaten houden, zegt Bart Jacobs, hoogleraar computer beveiliging aan de Radboud Uni versiteit Nijmegen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat be zweert dat de vervoersgegevens goed beveiligd worden. Ze mogen alleen worden gebruikt voor het af rekenen van kilometers, niet om de gangen van burgers na te gaan. Maar Jacobs heeft niet veel vertrou wen in dergelijke garanties. „Eigen lijk is het simpel: als je een sys teem zo inricht dat je over gege vens kunt beschikken, wordt daar gebruik van gemaakt, ook al strookt dat niet met de oorspronke lijke bedoeling van het systeem. Ie begint met A, en later worden mo gelijkheden B, C, D en E toege voegd. In Engeland noemen ze dat function creep, het verschuiven van functies." Rondom het cen trum van Londen werden came ra's opgehangen, bedoeld om ver keer uit de binnenstad te weren. Wie toch het centrum in wil, krijgt via kentekenregistratie een Privacybescherming Uit het jaarlijkse overzicht van het Britse Privacy International blijkt dat de Nederlandse over heid de privacy slecht beschermt in vergelijking met veel andere landen. - Nederland scoort slecht vanwege de identificatieplicht, de moge lijkheid om telefoongesprekken af te luisteren en de bewaarplicht van internetdata. Op de ranglijst van landen van de Europese Unie staat Nederland op de 21ste plaats met een sco re van 2,1 op een schaal van 1 tot 5. Het jaar ervoor was de over heid nog goed voor een score van 2,3. rekening thuisgestuurd. Inmiddels worden de camera's ook voor op sporingsdoeleinden gebruikt. In Den Haag zitten de ministeries van Justitie en Binnenlandse Za ken, waar de inlichtingen- en poli tiediensten onder vallen, op het vinkentouw. Want nog onduide lijk is hoe de privacy in de wet wordt verankerd. Ook het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP) volgt de dis cussie 'op de voet'. Het CBP waar schuwde deze week al voor een wetsvoorstel dat bij de Eerste Ka mer ligt, waarin de inlichtingen dienst AIVD veel meer bevoegdhe den krijgt om gegevens over bur gers te verzamelen. Het risico be staat dat al die gegevensstromen leiden tot een 'disproportioneel volgen en controleren van de bur ger', aldus het CBP. Eerder al stelde de nieuwe hoogle raar terrorisme Bob de Graaff van de Universiteit Leiden dat de over heid met haar terreurbestrijding te ver doorschiet in de inbreuk op de privacy. „In Nederland is amper discussie over de maatregelen." Dat signaleert ook Henk Bosma, oud-topman van iet-bedrijf Pink- Roccade en voorzitter van de commissie van het rapport Data voor Daadkracht, dat vorig jaar ver scheen. Daarin staat dat het rijk ge gevens op gegevens stapelt, zonder daarvoor goede redenen te heb- t- Griekenland doet het van de Eu ropese landen het best met een score van 3,1. Frankrijk en Engeland behaal den in het onderzoek de slecht ste resultaten: 1,4. Rusland, China, Maleisië en de VS zijn de landen die de privacy het slechtst bewaken. ben. „Ik vind niet dat je met een beroep op de privacy alle schurken buiten beeld moet houden. Maar je moet je wel afvragen of je van ie dereen alles wilt weten. Is dit het type maatschappij waarin we wil len leven?" Hoogleraar Jacobs waarschuwt voor centrale opslag van verkeers gegevens. Eén foutje en de gege vens kunnen op straat liggen. Zo raakte de overheid in Engeland een set cd'tjes kwijt met de na men, adressen en bankrekening nummers van 25 miljoen ontvan gers van kinderbijslag. „Als dat met weggegevens gebeurt, weet je precies wie er de laatste maanden in hoerenbuurten zijn geweest." de Rechtspraak Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES De uitdelingslijst ligt gedurende tien dagen na de neerlegging ervan ter inzage op de rechtbank. RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 NEERLEGGING SLOTUITDELINGSLIJST IN FAILLISSEMENTEN - met ingang van 28 januari 2008 inzake (F.94/76) ZEEUWS ASSURANTIE BEDRIJF B.V., vest.adr. Glacisstraat 13 ben. 4381 RE VLISSINGEN K.G. Dijkstra, griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl. Orthodontische ingreep draagt weinig bij voor schoonheid van gezicht. NIJMEGEN - De helft van alle 12-jari- gen in Nederland draagt een beu gel. Maar de orthodontische in greep maakt hen achteraf niet echt veel mooier in het gezicht. Dat concludeert orthodontist Rosemie Kiekens, die volgende maand aan de Radboud Universiteit in Nijme gen hoopt te promoveren op een onderzoek naar gelaatsesthetiek bij jongeren. Het gros van de kinderen wil voor al een beugel om er mooier van te worden, stelt Kiekens. Daar heb ben ze groot gelijk in vindt zij, want uit allerlei onderzoek is be kend dat mooie mensen het in veel opzichten makkelijker hebben dan lelijke. Omdat echter niet bekend was of een beugel een kindergezicht ook echt mooier maakt, is Kiekens haar onderzoek begonnen. De pro movenda legde fotoseries van 64 jongeren tussen de 10 en 16 jaar voor aan 78 leken en 89 orthodon- tisten uit Nederland en België. Het bleek dat vrouwen, jongeren en or- thodontisten kritischer zijn dan mannen, ouderen en mensen die geen tandheelkunde hebben gestu deerd. Belgen waren over jongens gezichten sneller tevreden dan Ne- H9 Promovenda en orthodontist Rosemie Kiekens vindt dat het dragen van een beugel weinig op levert voor het mooier worden van het gezicht van jongeren. derlanders, maar kritischer over het gelaat van meisjes. Kiekens liet proefpersonen ook fotoseries be oordelen van het gelaat van jonge ren voor en na het dragen van een beugel. Vrijwel iedereen vond de gezichten wel mooier geworden, maar niet opvallend veel. Iedereen waardeerde rechte tanden, maar veel mensen vinden een iets voor uitstekende bcvenkaak en boven tanden juist wei leuk. Kiekens stelt dat orthodontisten meer rekening moeten houden met wat mensen in het algemeen mooi vinden. Haar vakbroeders moeten zich minder laten leiden door de drang alle details tot in de perfectie te willen reguleren. „Bij een mooi gezicht gaat het om het geheel en niet om het detail", al dus de promovenda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6