Economie Biocentrale Groene Wallonië krijgt 's werelds grootste overdekte skipiste Goes en Terneuzen vissen achter het net Verzekeraars nemen juridische stappen tegen fonds PGGM 36 I Vrijdag 25 januari 2008 PZC Kamer van Koophandel heeft geen zin in politieke spelletjes. door Jeffrey Kutterink BREDA - De Kamer van Koophan del zet het nieuwe hoofdkantoor niet neer in Goes of Terneuzen. Al leen Middelburg en Vlissingen zijn in de race; een definitieve keuze volgt eind februari. Dat bleek gisteren tijdens de alge mene bestuursvergadering van de Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland. Het hoofdkan toor van de Kamer in Zeeland is nu nog gevestigd aan de Buiten ruststraat in Middelburg. Maar dat is te klein en voldoet niet meer aan de normen. Zeker niet nu ook organisaties zoals MKB Zeeland, Economische Impuls, Recron en Syntens er zijn ingetrokken. Ze zijn bij elkaar gaan zitten uit oog punt van samenwerking. Het huidige pand aanpassen of op dezelfde plek nieuw bouwen is te omslachtig en te duur. Daarom is gekozen om te verhuizen naar een nieuw huur- of kooppand. In eer ste instantie werd gedacht aan een nieuw complex in het Middelburg se Stationsgebied. Maar de handels kamer moet er alleen al voor de grond zes ton betalen. Te duur, oordeelde het bestuur. De PZC meldde begin december dat de Kamer daarom wil uitwij ken naar de Kenniswerf in Vlissin gen. Het gaat om een stuk grond aan de Prins Hendrikweg, vlak naast de Hogeschool Zeeland. Het gebouw kan deels staan op grond van de Hogeschool, die het voor een euro aan de Kamer wil schen ken. Maar het probleem is dat een nieuw gebouw ook deels op grond van de gemeente Vlissingen komt te staan. Toen bekend was dat bei de Walcherse gemeenten 'vechten' om de Kamer, mengden ook Goes en Terneuzen zich in de discussie. Maar die doen niet mee, zei direc teur Rob van Renterghem gisteren kordaat. „We hoeven niet weg uit Middelburg. Uitgangspunt was om in Middelburg te blijven, mits dat tegen een redelijke prijs kan." Haast is geboden, betoogde Van Renterghem. De krapte in het Ka mer-kantoor is zo nijpend, dat or ganisaties een deadline hebben ge steld. Is er voor 2010 geen oplos sing, dan valt het ondernemers- huis uit elkaar. „Dan staan straks delen van ons nieuwe kantoor leeg. We hebben geen zin in politieke spelletjes, maar doen wat goed is voor de Ka mer. Dat betekent dat we snel moe ten kiezen tussen Middelburg of Vlissingen." PW De Kamer van Koophandel wil in Zeeland een nieuw hoofdkantoor bouwen. Ze wil geen politieke spelletjes en kiest tussen Middel burg of Vlissingen. Pensioenuitvoerder zou sterke naam oneigenlijk gebruiken bij werving. AMSTERDAM - PGGM, de pensioen- uitvoerder voor mensen in de zorg, is door het Verbond van Ver zekeraars voor de rechter gedaagd. Volgens de brancheorganisatie maakt PGGM oneigenlijk gebruik van zijn sterke merknaam bij het werven van klanten voor verzeke ringsproducten. Dat liet een woordvoerder van het verbond gis teren weten. Met de rechtszaak wordt een oud dispuut tussen verzekeraars en pensioenfondsen nieuw leven in geblazen. Vorig jaar bepaalde De Nederlandsche Bank (DNB) dat de pensioenfondsen ABP (ambte naren) en PGGM (zorg) niet met eigen naam en beeldmerk klanten mogen werven voor hun respectie velijke verzekeringsdochters Loya- lis en Careon. De rechter bekrach tigde dat oordeel later. De crux van de kwestie is dat PGGM en ABP graag de concurren tie aan willen gaan met commer ciële verzekeraars. Zij willen aan de mensen voor wie zij het pen sioen verzorgen ook aanvullende producten verkopen, zoals verzeke- Pensioenuitvoerder PGGM is door het Verbond van Verzeke raars voor de rechter gedaagd. PGGM zou oneigenlijk gebruik maken van zijn merknaam. ringen tegen arbeidsongeschikt heid en werkloosheid. Inmiddels denken de pensioen fondsen een oplossing te hebben bedacht. PGGM splitste zichzelf onlangs juridisch op. Het pensioen fonds heet tegenwoordig Zorg en Welzijn, de commerciële uitvoe ringsorganisatie kreeg de naam PGGM. Hierin is Careon inmid dels opgegaan. Ook ABP splitst zich binnenkort op. Dat juist de commerciële tak de naam PGGM krijgt, is tegen het ze re been van de verzekeraars. „Hier mee kunnen ze profiteren van de naamsbekendheid en het betreffen de imago van het pensoenfonds. Dit kan natuurlijk niet, dit is grens overschrijding", zei een woord voerder van het verbond. Het kort geding dient op 30 januari voor de rechtbank in Utrecht. PGGM verzorgt het pensioen van ongeveer twee miljoen (oud-)werknemers. Het pensioenfonds Zorg en Wel zijn (voorheen PGGM) heeft zijn belegd vermogen in de laatste drie maanden van vorig jaar zien afne men, vooral door de onrust op de aandelenmarkten. Over heel 2007 spreekt het pensioenfonds deson danks van een 'goed jaar in een moeilijke markt'. Het vermogen daalde in het afgelo pen vierde kwartaal met 0,4 pro cent, zo maakte het pensioenfonds gisteren bekend. De aandelenporte- feuille werd in die periode 1,9 pro cent minder waard. Tomatenteler Lans en jonge boeren overtuigd van mogelijkheden. door Ben Jansen RILLAND - Op het glastuinbouw- complex bij Rilland komt het sum mum van duurzaamheid te staan. Zo noemen Wilko Wisse en Anne Douwe van der Zee de bio-energie- centrale waarvoor ze vergevorder de plannen hebben. De centrale ge bruikt geen fossiele bindstoffen en produceert geen afval dat er gens moet worden gestort of ver brand. Alle reststromen worden benut. Groene Poort heet het project. To matenteler Lans en zeven jonge boeren, begeleid door het Zeeuws Agrarisch longeren Kontakt (ZA- JK), werken erin samen. Met ver schillende en daardoor goed op el kaar aansluitende beweegredenen. Van der Zee van het ZAJK: „Toen we twee jaar geleden begonnen, was de stemming in de akker bouw in mineur. Lage prijzen, overschotten. We zijn ons toen gaan verdiepen in andere toepas singsmogelijkheden voor land bouwproducten dan voedsel. We zijn ons daarom in bio-energie gaan verdiepen." Wisse van Lans: „Wij werken al met een efficiënte warmtekracht centrale. De elekticiteit gebruiken we voor verlichting in de kassen of gaat naar het stroomnet, de warmte en de kooldioxide gaan ook naar de kassen. Die centrale draait op aardgas en dat is en blijft fossiele brandstof Die is duur. We willen kijken of het duurzamer en goedkoper kan. Onze insteek is: lukt het, dan is dat mooi; lukt het niet, dan hebben we er veel van ge leerd." Beide lijkt het geval. Tot die over tuiging zijn de Groene Poort-part ners na hun verkennend onder zoek gekomen. De 15,3 hectare metende tomatenkassen van Lans zijn geheel met biogas van warm te, elektriciteit en kooldioxide te voorzien. Het water in de kassen kan ook door de bio-energiecentra- le worden geleverd. De onderdelen van de centrale |W Een kleinschalige bio-energiecen- trale bij het kassencomplex in Rilland beperkt het gebruik van fossiele brandstoffen en benut plantaardig afval. Het doel is 1,2 miljoen bezoekers per jaar in porfiergroeves Lessen. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Het moet de grootste in- door-skipiste ter wereld worden. In het Waalse Lessen, even ten zui den van Geraardsbergen, begint dit voorjaar de aanleg van Snowga- mes: een indoor-skicomplex, drie keer groter dan dat in het Zuid-Limburgse Landgraaf Kosten van het project: 94 miljoen euro. Initiatiefnemer is de Belgische ar chitect Jean-Marc Wellens. Hij kwam in 1997 op het idee voor de overdekte skibaan toen hij de verla ten steengroeves in de provincie Henegouwen zag. De steile rots wanden zijn volgens hem ideaal voor de bouw van skipistes. Les sen (in het Waals: Lessines) is be kend om zijn porfiergroeves. Por fier wordt gebruikt voor het ma ken van kasseien en kinderkopjes. |W Overdekte skibaan in de verlaten steengroeves in de provincie Henegouwen moet de grootste van de wereld worden met 1,2 miljoen bezoekers per jaar. Als alles volgens plan verloopt, gaat Snowgames al in de winter van 2009/2010 open voor het pu bliek. In het eerste jaar wordt ge gokt op 650.000 bezoekers. In 2012 moeten dat er 1,2 miljoen per jaar zijn en moet de mega-skihal werk verschaffen aan driehonderd men sen. Om quitte te spelen, is onge veer een half miljoen bezoekers per jaar nodig. Ondanks de nodige tegenwind van de omwonenden, zijn de ver gunningen binnen. Het Waals ge west en de gemeente Lessen heb ben het project goedgekeurd en het startkapitaal is binnen. Werknemers in de kassen bij tomatenteeltbedrijf Lans bij Rilland. foto Ronald den Dekker (een bio-ethanolfabriek, vergisters voor de productie van biogas en een waterzuiveringsinstallatie) zijn op zichzelf niets nieuws. Wis se: „Dat was ook onze opzet. We wilden uitgaan van technologie die zichzelf heeft bewezen." Van der Zee: „Het bijzondere zit 'm in de manier waarop al die proces sen aan elkaar zijn geknoopt. Dat heeft wel wat hoofdbre kens gekost." De bio-ethanolfabriek werkt in de plannen van de initia tiefnemers met tarwe. Ge zien de sinds vorig jaar sterk gestegen tarweprijzen lijkt dat nu een vrij dure grondstof Ethanol valt ook uit andere gewassen te maken, zoals sui kerbieten en aardappelen en in de toekomst ook uit cellu- loseverzels. Met deze zoge noemde tweede generatie bio brandstof is al rekening gehou den. Voor de bio-ethanol ligt de af zet voor de hand: bijmenging met benzine. In 2010 moet benzine aan de pomp 5,75 pro cent biobrandstof bevatten. De verwerkte tarwe (tarwegistconcen- traat) wordt gemengd met toma- tenloofj uienresten, aardappelres- ten, compost en ander plantaardig materiaal. Het woord afval is niet meer aan de orde. Van der Zee en Wisse hebben het over reststoffen die tot waarde kunnen worden ge maakt in de vergisters die biogas produceren. Wat overblijft is wa ter, slib (te gebruiken als bodem verbeteraar in de landbouw) en meststoffen. Wisse en Van der Zee zijn ervan overtuigd dat de bio-energiecentra- le haalbaar is. Groene Poort is nu op zoek naar financiers. Er moet 35 tot 40 miljoen euro voor op ta fel komen. Het streven is de centra le in 2009 te bouwen en een jaar la ter op te starten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66