Terneuzen wordt dé veteranenstad' Zeeland Hbo-schoolstrijd dreigt rond Bergen op Zoom ^kocht" Spermadonoren gezocht in Gent PZC Vrijdag 25 januari 2008 j 3 1 Fanny Vonck, Bram Haartsen, Johan Bakker, Jan Roovers en Herman den Bult (vlnr) willen zorgen dat in Terneuzen een veteranencafé wordt opgericht. foto Camiie Schelstraete Plan voor openen café voor oud-militairen. door Wout Bareman terneuzen - T\vee jaar geleden werd in Terneuzen de eerste Zeeuwse Veteranendag gehouden, jaarlijks zijn er diverse herdenkin gen bij het Indië-monument (ter nagedachtenis aan de gesneuvelde Zeeuws-Vlaamse militairen in het toenmalige Nederlands-Indië) en nu wordt de opening van een vete ranencafé voorbereid. Daarbij blijft het niet, want er zijn ook plannen voor de plaatsing van een 'gedenkboom' in de directe omge ving van het monument aan de Koninginnelaan. Oud-Indiëganger Jan Roovers uit Terneuzen: „Ja, Terneuzen mag zich zo langzamerhand met recht dé veteranenstad van Zeeland noe men. De Veteranendag is dan wel verhuisd naar Middelburg, maar die keert heus wel weer eens te rug. Het is nu eenmaal zo dat de initiatieven in deze regio worden 'Het oorlogsverleden leeft hier in de regio meer dan elders' geboren én ook worden uitge voerd. Het oorlogsverleden leeft hier meer dan elders." Roovers kreeg de afgelopen maan den steeds vaker van oud-strijders te horen dat ze een veteranencafé een leuke gedachte vonden. In den lande zijn daar al tientallen voor beelden van. Roovers: „Ik probeer nu de behoefte te peilen, want we moeten wel eerst weten of er vol doende belangstelling voor be staat. We willen maandelijks een avond bijeenkomen in het bruine café van verzorgingscentrum Bach- ten Dieke, vlakbij het Indiëmonu- ment. Een mooie locatie voor het onderhouden van de sociale con tacten tussen de oud-militairen, van wie er alleen al in Zeeuws- Vlaanderen honderden rondlo pen. Maar ook partners en wedu wen zijn welkom en zeker ook jon ge, pas afgezwaaide militairen. Veel mensen missen zo'n ontmoe tingspunt." Roovers en zijn medebestuursle den van de stichting Oost-Indië- monument Zeeuws-Vlaanderen praten momenteel ook met de af deling Groenbeheer van de ge meente Terneuzen over het plan ten van een herdenkingsboom in het parkje bij het monument aan de Koninginnelaan. Roovers: „Die is bedoeld voor alle oorlogsvetera nen, jong en oud. De verwezenlij king van dit plan, dat uitgaat van de stichting, is nog in een heel pril stadium. Het veteranencafé staat daar los van. Ik pak dat plan alleen maar op omdat niemand anders het doet, hoewel mensen er wel op aandringen." Met het monument, het café, de boom, maar ook met lezingen op middelbare scholen willen Roovers en de zijnen de herinne ring aan de oud-Indiëgangers en de verrichtingen van al die andere oorlogsveteranen levend houden. „Dat lukt aardig. De schooljeugd hangt aan je lippen als je al die vaak spannende verhalen vertelt." Reacties op het caféplan kunnen worden gestuurd aan de stichting (Evertsenlaan 38, 4535 AC Terneu zen) of telefonisch worden doorge geven aan )an Roovers (0115- 695262). Op maandag 28 januari 2008 om 11.00 uur zal, ten overstaan van t.k.-gerechtsdeurwaarder R.J. Blommaert, bij Autobedrijf Istarland op het adres Burgemeester van de Havestraat 48 te Oosterland ten laste van I.D. Rijnberg, thans zijnde zonder beken de woon- of verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, in het open baar worden verkocht: een auto. merk Peugeot, type 405 GRX 1.6, kleur groen met kenteken LL-HN-31 De verkoop zal worden gehouden bij opbod. Gelegenheid tot bezichtiging: een half uur voor de verkoop. Nadere inlichtingen en voorwaarden kunnen worden verkregen bij onder staand gerechtsdeurwaarderkantoor. Buys Partners Gerechtsdeurwaarders Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen e-mail: info@buyspartners.nl cent - Het Universitair Ziekenhuis in Gent kampt al geruime tijd met een nijpend tekort aan spermado noren. In de dertig jaar dat het lab bestaat, meldden zich gemiddeld tien donoren per jaar. Dat cijfer zou tot minstens vijftig moeten stijgen om te kunnen beantwoor den aan de toenemende vraag, on der meer uit Nederland. Avans schiet onder de duiven van Vlissingse Hogeschool Zeeland. door René Schrier BERGEN OP ZOOM - In West-Bra- bant en het oostelijk deel van Zee land dreigt een schoolstrijd om de hbo-student te ontstaan. De Bra bantse Avans Hogeschool begint komend schooljaar met hbo-tech- niekonderwijs in Bergen op Zoom. Leerlingen kunnen daar één jaar hbo-onderwijs volgen en hun opleiding in Breda vervolgen. Om dit te realiseren heeft Avans sa menwerking gezocht met het ROC West-Brabant. Volgens F. van Kalmthout, vice- voorzitter van de raad van bestuur van Avans, is het de bedoeling bij het ministerie toestemming te vra gen om de opleiding in Bergen op Zoom uit te bouwen tot een vol waardige hbo-opleiding. „In de praktijk blijkt dat mbo-studenten die ten westen van Breda wonen niet zo gemakkelijk naar het hbo gaan als leerlingen uit Breda zelf Op die studenten mikken we." Dat initiatief valt niet goed bij de Hogeschool Zeeland. A. de Buck, voorzitter van de HZ-raad van be stuur kondigt aan dat zijn school zich zal verzetten tegen een vol waardige hbo in Bergen op Zoom. Volgende week heeft hij overleg met zijn collega van Avans. Volgens De Buck zou het beter zijn om als gezamenlijke opleidin gen, die in West-Brabant en ooste lijk Zeeland actief zijn, met elkaar samen te werken. „Daar voelen wij ook wel voor", zegt Van Kalmt hout daarover, „maar de HZ had daar nooit behoefte aan. Die stond altijd op het standpunt: wij dop pen onze eigen boontjes." De Buck herkent dat wel, maar dat is een situatie zoals die volgens hem vele jaren geleden bestond. Nu is er - geeft hij aan - wel dege lijk een wederzijds belang bij sa menwerking. Daar wordt ook de toerismeopleiding van het NHTV in Breda bij betrokken. Van Kalmthout geeft aan dat Avans met enige zorg naar de HZ kijkt. Het Brabantse instituut wil met een antwoord komen op de ontwikkelingen waarmee de HZ - gestimuleerd door de recente 15 miljoen overheidssteun - bezig is. De hbo-opleiding in Bergen op Zoom die Avans voor ogen staat, wordt vooral een technische oplei ding. Ze is gericht op onderhoud van hoogwaardige technische ap paratuur en opleidingen op het ter rein van megatronica en energie techniek. Bedrijven in West-Bra bant hebben een grote behoefte aan technisch opgeleid personeel. Die vraag zal nog groter worden als in de toekomst bij Woens- drecht de zogenaamde Maintenan ce Valley gerealiseerd wordt; activi teiten gericht op het onderhoud van gevechtsvliegtuigen. Avans in feiten en cijfers b Avans Hogeschool is gevestigd in Breda, 's-Hertogenbosch en Tilburg. v De school verzorgt 40 oplei dingen, in 18 academies (waar onder de in Zeeland bekende St. Joostacademie), 3 onder steunende diensteenheden en 'Xplora': een leer- en innovatie centrum. Bij Avans studeren 18.000 stu denten en er werken 1800 me dewerkers. Op 1 januari 2004 is Avans Ho geschool ontstaan uit Hoge school Brabant en Hoge school 's-Hertogenbosch. Stijging verkoopprijzen in december omgebogen in daling. goes - Vorig jaar zijn in Zeeland 2,5 procent minder bestaande koopwoningen verkocht dan in 2006. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster. Voor heel Nederland was de da ling 3,5 procent. De daling was in Zeeland het geringst. Met name tussenwoningen lagen minder goed op de markt. Voor ap partementen was er wel belangstel ling: een landelijke stijging van 3,7 procent. Ook vrijstaande wonin gen gingen nog redelijk weg. De prijzen die voor de bestaande koopwoningen betaald werden, gingen in december 2007 in de pro vincie met 2,2 procent omhoog, te gen 4,t procent landelijk. Wel was sprake van een prijsdaling ten op zichte van november: 0,4 procent. Dit is volgens het CBS vooral toe te schrijven aan vrijstaande wonin gen. Die zijn gemiddeld 2,9 pro cent in prijs gedaald. Dat is de grootste daling in de afgelopen der tien jaar. Medina Garrigues/Ruano Pascal (Spa/10) fc utrecht 21 9 s 7 32 44 -36 voormeeruitslagenziewww.pzc.nl sche Spelen, met het voorbehoud passen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61