Zeeland 'Snel besluit over de Markt nemen' Boek over debacle van Woongoed-directeur gaat naar Clavis 'Mijn hart gaat open voor De Snis' CU 'De Piraat' Pluim Berging vlet alsnog geslaagd 26 Vrijdag 25 januari 2008 PZC - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle OB 1 I - B B9B De muziekkiosk blijft op de nieuwe Markt in Aardenburg gehandhaafd. foto Camile Schelstraete College Sluis hakt op 5 februari knoop door over plein Aardenburg. door Frank van Cooten AARDENBURC - Het dagelijks ge meentebestuur van Sluis neemt op dinsdag 5 februari een besluit over de herinrichting van de Markt in Aardenburg. „Het heeft lang genoeg geduurd. Na twintig jaar is het tijd de knoop door te hakken", zei wethouder Maria le Roy gisteravond tijdens de infor matie-avond in de Sint Baafs over het aangepaste planontwerp. Het oorspronkelijke plan viel tij dens de presentatie op 18 decem ber niet goed bij de inwoners. De grootste bezwaren, de sterk door gevoerde Romeinse materialen en het gebouw zijn uit het plan ge haald. Het aangepaste ontwerp van adviesbureau SpellerCo Meer- ding behelst in grote lijnen een plein van natuursteen en een veer tig centimeter verhoogd podium voor de vijver. Een loper over de Markt verbindt de verschillende elementen. De muziekkiosk blijft gehandhaafd. Het op een speelse manier gebruiken van klassieke en nostalgische materialen benadruk- Voor het aangepaste plan voor de Markt in Aardenburg bestaat meer draagvlak dan de vorige keer. Enkele inwoners blijven ech ter twijfelen. ybérrngg almanak Minutenlang staat ze elke ochtend weer voor de spiegel, die Schouwse vrouw. Want hoewel het eerste cij fer van haar leeftijd binnenkort een 4 wordt, voelt ze zich jong en energiek. En zo wil ze er dus ook uitzien. Groot zijn dan ook haar zorgen over hetfeit dat het aantal compli mentjes over haar uiterlijk in rap Geslaagd axel - Martin den Doelder uit Axel, oud-leerling van het Zelden- rust-Steelantcollege, is afgestu deerd aan de Universiteit van Am sterdam in de psychologie. ken het cultuur-historische karak ter van Aardenburg. „Een zo goed mogelijke afstemming van ge bruiksgemak en nostalgie", bena drukte Le Roy. De reacties gisteravond waren wel iswaar een stuk positiever dan de vorige keer, toch hielden enkele in sprekers twijfels over de waarde van de nieuwe Markt voor Aarden burg. Te modern, te strak en totaal niet passend bij de sfeer van de stad, waren de belangrijkste kri tiekpunten. Het felst was Jan de Ridder, die zei namens de onder nemersvereniging te spreken. „Wij willen een open ruimte voor eve nementen, weekmarkten, horeca en terrassen. U doet met dit afge kloven plan de historie van Aar denburg geweld aan. Wat u doet, is Aardenburg belachelijk maken." Opvallend was echter het tegenge luid van ]an van Daalen van dezelf de ondernemersvereniging die in tegenstelling tot De Ridder het plan juist wel ziet zitten. „We zijn er blij mee omdat het toekomstge richt is." Ook voorzitter Inge Landré nuanceerde de kritiek van De Ridder. De Stadsraad Aarden burg reageerde ook positief. „We moeten niet bang zijn om te ver nieuwen", sprak voorzitter Jan Pie- laat Als het college het licht op groen zet, begint de facelift van de Markt nog voor de zomer. Dat is nodig om de Europese subsidie van 340.000 euro veilig te stellen. Tip? redactie@pzc.nl tempo minder wordt. Manlief, vrienden, collega's: ze geven niet zo vaak een pluim meer. Gisteren kwam de waardering toch nog. Uit onverwachte hoek, dat wel. Want haar zevenjarige zoon deelde moederlief bij het ontbijt mee: „Mama, je doet er wel lang over, maar dan mag je er nog best zijn, hoor." Oud-Ossenissenaar legt j eugdherinneringen vast in lijvige kroniek. door Harold de Puysseleijr OSSENISSE - Gehaaide zakenlieden uit Brabant spiegelden de bevol king van Ossenisse in 1928 gouden bergen voor. Het fokken van pels konijnen zou 'De Snis' in de crisis tijd een welkom economisch duw tje in de rug geven. Toenmalig pastoor Verhoeven speelde een dominante rol in het proces. Hij propageerde deelname aan de onderneming zelfs vanaf de kansel. Het eindresultaat was echter - om in de beeldspraak te blijven - bij de konijnen af De deelnemende Snissenjèrs bleven binnen een jaar achter met een fi nanciële strop van zo'n dertigdui zend gulden. Dat gegeven is de rode draad in het onlangs verschenen boek Osse nisse: bij de konijnen af!. Onder het pseudoniem J.W. Hofwijk vertelt oud-Ossenissenaar Willy Kint het verhaal uit het perspectief van zijn eigen jeugdherinneringen, die ge lukkig wel goudomrand zijn. Sa men met zijn broer ontdekt hij pas zo'n veertig jaar later, dat ook hun vader, bovenmeester Lo Kint, Auteur woont al jaren in Randstad, maar zijn ziel ligt 'op de Snis'. door Harold de Puysseleijr HAARLEM - Een zweem van nostal gische gelukzaligheid verschijnt op het gezicht van Willy Kint (87), alias J.W. Hofwijk, als hij herinne ringen ophaalt aan zijn geboorte dorp Ossenisse, in de streek ook bekend als De Snis. In zijn huis in een buitenwijk van Haarlem schakelt Kint soepel tus sen hooghollandse Haarlemse tongval en Snis' dialect. Wonder baarlijk, want Kint woont al ruim zestig jaar niet meer in Ossenisse. Hij bouwde samen met zijn inmid- sluiskil - Een drijvende bok van de firma Van der Straaten uit Hansweert heeft gisteren aanvan kelijk tevergeefs geprobeerd de sleepvlet Martijn-Eva van scheeps werf De Schroef in Sluiskil te ber gen. Een eerste poging mislukte op het laatste nippertje omdat de zogenoemde beting (voor het vast maken van trossen) achterop de vlet afscheurde. De vlet zakte ver volgens terug naar de bodem. De Martijn-Eva zonk woensdaga vond omstreeks kwart voor tien bij het verhalen van de coaster LS Eva. Die moest uit een droogdok bij de werf worden gesleept. De vlet assisteerde de sleper Multra- tug 2 van Multraship in Terneu- zen. Bij dat karwei ging het mis. De vlet verdween snel onder wa ter. De schipper kwam in het ijs koude water terecht, maar kon worden opgepikt door de beman ning van de Multratug 2. 's Avonds om acht uur had een tweede ber gingspoging meer succes. zich in dit zakelijke avontuur had gestort. Op de sterfdag van hun vader in 1974 vinden de gebroeders Kint daarvan het bewijs. 'Een helemaal vergeeld stuk papier, bijna bros en doorgesleten op de vouwen. Nog een heel ouwe kwitantie. Uit 1930'. Daaruit blijkt dat nonkel Stant, de penningmeester van de Ossenisser coöperatie van pelsko nijnenfokkers, van hun vader de aanzienlijke som van 267,32 gulden had ontvangen als bijdrage in het geleden verlies. 'Op Ossenisse houdt ieder zich graag groot. Zolang als dat gaat natuurlijk' Bovenmeester Kint had vermoede lijk stiekem een aandeel in de on derneming genomen, want zijn vrouw en zijn schoonvader, direc teur van de plaatselijke boerenleen bank, waren faliekant tegen. Om met de auteurs moeder in het boek te spreken: 'Als mensen op Ossenisse een strop hebben, wil len ze dat bijna nooit voor elkaar weten. Op Ossenisse houdt ieder zich graag groot. Zolang als dat gaat natuurlijk.' dels overleden vrouw een gezin op in Rotterdam, en verhuisde later voor zijn werk naar Haarlem, waar hij nog steeds woont. „Mijn hart gaat altijd open voor De Snis. Maar ik zou er niet meer willen wonen. Wat moet ik daar nog doen." Tijdens de 1\veede Wereld oorlog moest hij vluchten omdat de Duitsers hem zochten, vanwe ge zijn 'grote mond' en anti-duitse houding. Kint dook onder en werd correspondent bij de stoot troepen. „Ik heb mijn hele leven geschreven", verklaart hij die keu ze. Via staatsradio Herrijzend Ne derland was hij onder meer de eer ste journalist die Nederland op de hoogte bracht van de capitulatiebe sprekingen in Wageningen. Na Nieuwe directeur niet benoemd voor fusie met huidige werkgever. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Adjunct-directeur Ro bert de Ridder van Woongoed wordt de nieuwe directeur van de Terneuzense woningcorporatie Clavis. De Ridder volgt per 1 april de met vervroegd pensioen gaan de Evert-)an van Exter op. De benoeming van De Ridder is niet bedoeld om de fusie tussen de twee Terneuzense corporaties dichterbij te brengen, benadrukt voorzitter Walter de Clercq van de Raad van Commissarissen van Cla vis. „We waren op zoek naar een goede kandidaat. De Ridder is ge pokt en gemazeld in corporatie- land en als mooie bijkomstigheid beschikt hij ook nog over specifie ke kennis van de regio." In ruim achthonderd pagina's schetst Kint een levendig portret van het leven in het kleine polder dorp aan de Schelde. In vlot leesba re taal schilden hij de grote in vloed van de katholieke kerk op denken en doen van de plattelan ders. Maar ook zijn eerste verliefd heid, de verstandhouding met zijn ouders en al de 'eigenen' van het dorp die er niet meer zijn, komen uitvoerig aan bod. Aan het eind van het boek legt hij, op de dag dat zijn vader begraven is, aan een van zijn zoons uit waar om hij zijn kroniek van de Snisser gemeenschap pas ruim dertig jaar later aan het papier toevertrouw de. „Nee, ik ben daar nog niet uit en vooral omdat er naar mijn ge voel zoveel verloren gaat als je de mensen 'Hollands' iaat praten in zo'n verhaal. Die heel kleine, beslo ten dorpsgemeenschap, nog geen negenhonderd inwoners, had haar eigen taal en humor en spot en je vader is daar nog geen woord van vergeten. Wij hadden woorden en uitdrukkingen die ze nergens an ders kenden..." [^*1 j.W. Hofwijk, Ossenisse: bij de konij- nen af! Uitgeverij Gopher Amster dam, ISBN 9789059742031. Ver krijgbaar via de boekhandel of via www.gopher.nl. een langdurige loopbaan als selfma de journalist bij De Maasbode in Rotterdam kwam hij terecht bij weekblad De Katholieke Illustra tie. Voor dat blad reisde hij met schrijfblok en camera de wereld rond. iedereen kende hem als J.W. Hofwijk. Het pseudoniem ver zon hij toen hij als jongeling zijn eerste ('gelukkig nooit gepubliceer de') dichtbundel had voltooid. Het boek over de Snis is volgens hem een geschiedenis die veel meer is dan een beschrijving van een zakelijk fiasco. „Dat is alleen de kapstok. Allerlei religieuze en sociologische elementen zitten er in verweven. Toen ik het zelf her las, dacht ik: 'dit zijn gewoon de middeleeuwen'. De Clerq neemt zelf op 1 maart af scheid als voorzitter van de Raad van Commissarissen, omdat zijn wettelijke bestuurstermijn er op zit. De Clercq zit al dertien jaar in het bestuur van de corporatie en was al voorzitter toen de woning stichting nog Woningbouwvereni ging Terneuzen was. Maar het aantreden van een nieu we voorzitter van de Raad van Commissarissen en een nieuwe di recteur zijn geen aanleidingen om opnieuw aan te sturen op een fti- sie, betoogt De Clercq. Clavis wil de een jaar geleden nog fuseren met Woongoed Middelburg. Na protesten van onder anderen het personeel en plaatselijke politici werd die fusie afgeblazen. Direc teur Van Exter meldde toen nog dat een fusiepartner 'onontbeer lijk' was om succesvol te kunnen blijven op een zich wijzigende wo ningmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56