Zeeland Puzzelen voor het goede doel Kritische blik op huisvesting Polen Nieuwbouw bij De Zwake 'De Piraat' Kramer stopt als voorzitter Yerseks museum NaturaSana 26 I Vrijdag 25 januari 2008 PZC Evert van Asselt houdt volgende week een benefïet-sudokumiddag. door Paulus Houthuijs biezelinge - Je hobby combineren met een sponsoractie voor een goed doel. „Veel beter kan het toch niet", grijnst Evert van Asselt. Hij houdt volgende week zaterdag een sudokumiddag in Kapelle. De op brengst van de sponsorwedstrijd gaat naar stichting Onyame. De veertigjarige Biezelingenaar maakt al sinds 2004 sudoku's. Hij werkte toen in Belfast en had 's avonds veel tijd over. „Ja, wat moet je daar dan? Ik zag die Japan se cijferpuzzels in de krant en ik vond het gelijk leuk om ze te ma ken." Bij terugkomst in Nederland bleek de sudoku hier ook te zijn doorgebroken en kon hij lekker verder puzzelen. „Als ik eenmaal aan een sudoku begin, moet en zal ik hem ook af maken." Met al zijn ervaring maakt hij nu de meeste sudoku's uit de krant in vijf minuten. Vorig jaar organiseerde Evert voor het eerst een sudokumiddag in Ka pelle voor stichting Onyame. Zijn zus was als verpleegster uitgezon den naar Ghana. Na tien jaar hield de financiering van de kerk op, maar het werk was nog lang niet klaar. Een groep vrienden en ken nissen richtte de stichting Onya me op om het werk te kunnen voortzetten. De actie van vorig jaar leverde 6000 euro op. Dit jaar is er na de puzzelmiddag ook nog een etentje en een con cert van gospelkoor Confidence. „Vorig jaar was het meer een paar uurtjes puzzelen en dan was het klaar", legt Evert uit. „Volgende week willen we wat meer uitleg gen over het project en er een ge zellige dag van maken." 's Middags is de sudokuwedstrijd waarbij deelnemers kunnen kie zen uit puzzels van zes verschillen de niveaus. Diegene met de mees te opgeloste puzzels wint een prijs- 'Als ik eenmaal aan een sudoku begin, moet en zal ik hem ook afmaken' je. Het is niet zeker of er volgend jaar weer een sudokumiddag komt. Evert vreest dat bedrijven niet meer willen sponsoren als de actie elk jaar hetzelfde is. In 2009 organiseren ze misschien een fietstocht rond het Veerse Meer voor het goede doel. „Mijn zoon heeft een hekel aan sudoku's en houdt veel liever zo'n fiets tocht. Ook een hobby van mij, dus ik heb daar totaal geen problemen mee." De sudokumiddag begint volgen de week zaterdag om 15.00 uur in de Ontmoetingskerk aan de Bieze- lingsestraat in Kapelle. Reimerswaal wil meer grip op woonsituatie buitenlandse arbeiders. door Luc Oggel KRUININGEN - Reimerswaal wil meer grip krijgen op de huisves ting van buitenlandse werknemers in de gemeente. Een beleidsplan is in de maak. „Er komen er steeds meer, we kunnen onze ogen er niet meer voor sluiten", zegt wet houder Jaap Sinke. Sinke schat dat in Reimerswaal en kele honderden buitenlandse werk nemers verblijven, voornamelijk Polen. Zij zijn er niet meer alleen tijdelijk, maar werken het hele jaar bij bedrijven in de gemeente. „We hebben voor een groot deel zicht op waar ze zich bevinden, maar we worden toch regelmatig gecon fronteerd met panden waar die mensen dan ook ineens blijken te zitten." Binnen het gemeentehuis wordt - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle sinds november aan het docu ment gewerkt. De hoofdlijn is dat bouwinspecteurs panden zullen bezoeken waar buitenlandse werk nemers zijn ondergebracht. Die worden gecontroleerd op veilig heid en eventuele strijdigheid met het ter plaatse geldende bestem mingsplan. Met name de veilig heid is volgens Sinke een belang rijk punt. „In geval van onveilige si tuaties kennen we geen pardon, we treden dan direct op. Je moet dan denken aan een hoge dwang som met een korte termijn." Bestemmingsplantechnisch ligt de zaak wat ingewikkelder. Sinke: „Dat hebben we eigenlijk onder schat. We zijn in overleg met pand- eigenaren en ook met detache ringsbureaus. We hebben wel te In de gemeente Reimerswaal ko- men steeds meer buitenlandse werknemers. Om daar meer grip op te krijgen, wordt gewerkt aan een beleidsdocument. maken met mensen, niet met die ren die je uit een hok kunt jagen. We moeten zorgvuldigheid be trachten en dat kost tijd. Maar om dat er steeds meer buitenlandse werknemers komen, kunnen we onze ogen er niet voor sluiten. Er komen ook vragen vanuit de bevol- king." Volgens Sinke is het de verant woordelijkheid van de werkgevers om te zorgen voor goede huisves ting. „Zij geven aan die mensen nodig te hebben, dus dat is niet meer dan logisch." Inmiddels zijn al enkele panden ge controleerd, mede naar aanleiding van een brand op nieuwjaarsdag in Rilland. Die verwoestte het voormalige gemeentehuis, dat on derdak bood aan enkele tientallen Polen. Voor het pand was overi gens net een gebruiksvergunning afgegeven. Het is de bedoeling dat het docu ment over een paar maanden klaar is. Boekpresentatie in bibliotheek Kapelle kapelle - De stichting Internatio nale Kinderhulp (IKN) presen teert 14 februari om 20.00 uur het boek Kind tussen twee vuren, de Ne derlandse vertaling van Child of the crossfire van Alcyon Ruth Fleck. De IKN is een fondswer vingskantoor van de organisatie voor weeskinderen International Childrens Care (ICC). De presenta tie vindt plaats in de bibliotheek Kapelle, reserveren is gewenst. Toneel in dorpshuis van Krabbendijke krabbendijke - Toneelgroep Waar devol voert morgen (zaterdag) het toneelstuk 'Vakantieleed op Myco- nos' op in het dorpshuis van Krab bendijke. Het verhaal gaat over een familie die op vakantie gaat naar Griekenland. Ze komt daar op een camping die wordt gerund door een Belgisch echtpaar. Daar staan de familie vreemde dingen te wachten. Aanvang 19.30 uur. Drie getuigen van mishandeling fietser GOES - Bij de Zeeuwse politie heb ben zich drie mensen gemeld met 'waardevolle informatie' over de mishandeling van een 56-jarige fietser. De mishandeling, waarbij de fietser door een bromfietser werd bespuugd, uitgescholden en geslagen, vond afgelopen maandag plaats op de 's-Gravenpolderseweg in Goes. Aan de hand van de getui genverklaringen gaat de politie ver der op zoek naar de dader. Winterwandeling door natuur Zwaakse Weel KWADENDAMME - Natuurmonu- menten maakt morgen een winter wandeling door het natuurgebied Zwaakse Weel. Het vertrek is om 10 uur bij melkschapenbedrijf De Zwaakse Weel aan de Siguitsedijk 15, Kwadendamme. In de Zwaakse Weel zijn in de winter veel een den, steltlopers en ook roofvogels. Aanmelden via www.natuurmonu- menten.nl of 0113-644044. yerseke - Voorzitter Joop Kramer van het Oosterscheldemuseum in Yerseke legt zijn functie neer. Om dat hij het overgrote deel van het jaar in het buitenland verblijft, vindt Kramer dat hij zijn bestuurstaak niet naar behoren kan uitvoeren. Kramer (65) is bijna twee jaar voorzitter van het museum ge weest, maar was er al vanaf het be gin bij betrokken. Hij blijft wel als vrijwilliger hand- en spandiensten voor het museum verrichten. Secretaris Rida Vervoorn neemt het voorzitterschap van het Ooster scheldemuseum waar totdat een opvolger voor Kramer is gevon den. Praktijk voor complementaire gezondheidszorg Een gezond lichaam begint met schone darmen - colon hydrotherapie/ hoge darmspoeling - voedingsadvies Kijk op www.naturasana.nl of voor meer informatie neem contact op met Miranda Stobbelaar, tel. 0118-681300, Kerkstraat 6, Koudekerke. Overleg over parkeer en verkeersproblemen in 's-Gravenpolder. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - De nieuwbouw rond sporthal De Zwake in 's-Gra- venpolder zorgt voor verkeers- en parkeerproblemen, met name bij de reformatorische Koningin Julia- naschool en de Golff-supermarkt. De wijk rond de Magnoliastraat is ook nog maar via één weg bereik baar. Dinsdag is er overleg met de gemeente Borsele. Dorpsraadvoor zitter Adri Walhout: „We moeten er samen uit kunnen komen. Het is eigenlijk vreemd dat dit nog niet is gelukt. 's-Gravenpolder is toch geen grote stad." Voor het brengen en halen van de 470 kinderen van de Julianaschool zit inmiddels een oplossing in de pen. Omdat de weg langs De Zwa ke voor gewoon verkeer dicht is, gaan veel meer kinderen de school in en uit via de Langeweg. Direc teur Jankees de Waal: „Het is nog minder overzichtelijk dan anders." Borsele heeft een oversteekplaats toegezegd. Die moet er over drie weken zijn. En de school gaat ver- keersbrigadiers inzetten, te recrute- ren uit leerlingen vanaf tien jaar. De politie leidt hen op. De wijk Magnoliastraat klaagt over beperkte bereikbaarheid. De supermarkteigenaar mist par keerruimte. Voor de school is een oplossing in de maak. Hans de Jonge van de Golff-super markt is nog niet zover met de ge meente. „Bouwen geeft overlast", zegt hij. „Dat is logisch, maar er zijn meer parkeerplekken verdwe nen dan gezegd en het terrein is nog maar via één in- en uitrit be reikbaar. Klanten klagen daarover." De Jonge richt zijn hoop op het overleg van dinsdag. Het is nog niet te laat. De werkzaamheden bij De Zwake zijn pas begonnen en duren twee jaar. Om de bereikbaarheid van de wijk Magnoliastraat zeker voor hulp diensten te verbeteren, stelt dorps raadvoorzitter Walhout voor de straat langs De Zwake buiten werk dagen open te stellen voor alle ver keer. „Een beetje flexibliteit is ten slotte nooit weg." Evert van Asselt bij een poster van de sudokumiddag foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 48