Zeeland Stapels spiesjes WD en CDA steunen boeren in weigering nog grond te verkopen Fanfare protesteert Gemeente boos om wat ze zelf vergat Tijdelijke weg op de dijk 'De Piraat' NaturaSana G 26 I Vrijdag 25 januari 2008 PZC Ook politieke partijen vinden dat er op eiland genoeg natuur is. door Ton van den Nouweland zierikzee - Het besluit van Agra risch Schouwen-Duiveland (ASD) om niet langer mee te werken aan de aanleg van nieuwe natuur, krijgt steun van WD en CDA. De PvdA sluit verdere aanleg niet uit en GroenLinks verlangt méér na tuur, liefst in overleg met de boe ren. De mening van de WD is duide lijk: „Ik kan me de houding van ASD levendig voorstellen. Op een gegeven moment houdt 't op. Als je doorgaat met aanleggen van na tuurgebieden, wat is de meerwaar de daarvan dan nog?", vraagt frac tievoorzitter Wim Jumelet zich af. De PZC maakte woensdag mel ding van het ASD-besluit. Diezelf de dag werd bekend dat de Raad voor het Landelijk Gebied de mi nister adviseert boeren desnoods te onteigenen voor nieuwe natuur. Dat is tegen het zere been van de WD. Jumelet: „Het algemeen be lang gaat hier boven het persoon lijk belang? Hou nou toch op." Ook het CDA is op de hand van de boeren. Landbouwwoordvoer- ster Ada Overwater: „De mix tus sen landbouw en natuur moet goed blijven. De landbouwgrond Wim Jumelet (WD) die er nu ligt, is genoeg. En dat geldt ook voor de natuur. Natuur, overigens, waar je wel in mag. In plan Tureluur zijn daar wat moge lijkheden voor gekomen." Over water onderschrijft de mening van ASD-voorman Huub Remijn. Hij vindt dat er zó veel cultuurgrond moet overblijven, dat er bestaans recht is voor mechanisatie- en loonwerkersbedrijf. „Een boeren bedrijf moet kunnen ontwikkelen. Stilstand is achteruitgang en dan komt de boer in problemen," al dus Overwater. „Plan Tureluur is klaar. Ik denk dat we er daarmee al een heel eind zijn," begint PvdA-fractievoorzit- ter Brigitte Troost haar reactie. Maar eventuele aanleg van nog |^l Boeren werken niét langer mee aan natuurontwikkeling. Ze krij gen gelijk van CDA en WD. GroenLinks wil juist meer natuur en de PvdA zegt nooit nooit. Brigitte Troost (PvdA) meer nieuwe natuur sluit zij niet uit. „Zeg nooit nooit. Als er een goed plan ligt, gaan we dat bekij ken. Maar het is goed dat ASD een visie heeft. Daar kunnen we dan rekening mee houden." Onteige nen voor natuurontwikkeling, daar wil de PvdA niet van weten. Troost: „Dat wordt onwerkbaar op Schouwen-Duiveland." GroenLinks-raadslid Theo de Gel der: „Er is niet genoeg natuur. Dat staat in onze agenda. Maar je kan die niet ongebreideld willen aan leggen. Daar is geen draagvlak voor. Je moet dat slim doen in combinatie met fiets- en wandelpa den. De boer heeft daar een rol in. Hij beheert en deelt dus mee in de economische winst." Onteigenen voor natuuraanleg moet volgens De Gelder 'in beginsel' worden voorkomen. „Die koers willen wij niet varen. Wij steken het belang van de boer niet onder stoelen of banken." Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG Muziekvereniging uit Oosterland boos over korting op bouwtegoed. door Martijn de Koning OOSTERLAND - Het bestuur van Oosterlands Fanfare is het er niet mee eens dat een gemeentelijke toezegging van 37.000 euro met duizenden euro's is geslonken. Die zijn opgegaan aan kosten voor een plan dat uiteindelijk niet doorging. Het bedrag dat de gemeente in 2005 beloofde, mag de fanfare in zetten voor de bouw van een op slagruimte. Lang was een aan bouw aan basisschool De Ooster burcht in beeld. Toen dat niet doorging, kreeg het bestuur te ho ren dat het tegoed met vijf- tot ze venduizend euro was gedaald. De gemeente had kosten gemaakt voor het 'schoolplan' en haalde die van het oorspronkelijke bedrag af Volgens het fanfarebestuur was dat echter bedoeld voor de bouw en niet voor bijbehorende kosten. De commissie bezwaarschriften gaat zich buigen over het protest. Leerlingen Pontes Pieter Zeeman in de benen voor Aemstie Alive. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Twee dagen achtereen uur na uur in de benen. Een inzet die goed is voor zo'n 5500 hapjes, 2500 belegde broodjes en 800 ka kelverse gevulde koeken. Leerlin gen van de afdeling consumptief van Pontes Pieter Zeeman in Zie rikzee dragen vandaag een steentje bij aan de Goud voor Oud-dag van Aemstie Alive. Spiesjes met zachte en harde worst, uitjes en augurk. Een werk blad verderop worden paling, ri vierkreeftjes en cherrytomaatjes aan prikkers geregen. Zorg dat er geen gaten op de schalen vallen, sommeert docent Dan Kersten zijn pupillen in de schoolkeuken. „Het oog wil ook wat", wijst hij op kleurrijke fruit- en snoepspie- zen. „Wordt er eens iets groots ge daan voor deze mensen, dan moet je het goed doen ook." Niets is te veel voor de 750 bezoe kers die zich vandaag in Sportcen trum Westerschouwen in Burgh- Haamstede kunnen verlustigen aan artiesten als Ben Cramer, Ma rianne Weber en Vader Abraham. De eerste dag van het tweedaagse evenement Aemstie Alive is een ge schenk aan Schouwen-Duiveland- se senioren. Zij worden (voor zo ver ze één van de maximaal 750 kaarten hebben bemachtigd) gratis vervoerd van en naar het - voor hen vrij toegankelijke - festival waar ze ook nog een hapje, drank je en soep met brood geserveerd krijgen. „Nee, die artiesten kennen we niet", bekennen vierdejaars Marjo lein Pink uit Dreischor en Tom Witvliet uit Zierikzee (beiden 15 jaar). Tom: „Maar ik vind het leuk om iets extra's te doen voor deze mensen. In het klein zien we ook altijd dat dat heel erg overkomt. Bijvoorbeeld toen we een taart met vuurwerk in de Cornelia had den", verwijst hij naar het kerstdi ner dat de Pontesleerlingen jaar lijks in het Zierikzeese verpleeg huis verzorgen. Ook in zorgcentrum De Wieken zijn de leerlingen van Kersten met enige regelmaat van de partij.„Je geeft zo ook iets sociaals mee. Het draait niet alleen om de disco", motiveert hij de inzet van de school. Bovendien: geen betere leerschool dan de praktijk. Want het is pezen voor de leerlingen, er kennen Kersten en brood- en ban ketdocent Ad Remijn. „Het is leuk de kinderen op een andere manier 'Het is leuk ze op 'n andere manier bezig te zien. Er staat extra druk op de ketel' bezig te zien. Er staat extra druk op de ketel", geeft Remijn het ver schil met reguliere dagen aan. Tom en Marjolein draaien hun hand er niet voor om. Stress? „Dat is nu nog niet zo erg. Op school ben je met veel mensen, dus dat kun je oplossen." Hard werken? „Vind ik helemaal niet erg", zegt Tom - die ook in zijn vrije tijd in de horeca werkt. Later wil hij kok worden. Marjolein denkt meer aan een vervolgstudie op kunstzin nig vlak, maar beweegt zich even soepel als klasgenoot Tom in de horeca. Zenuwachtig voor het be dienende werk dat zij vandaag moet gaan doen, is ze niet. „Ge woon altijd blijven lachen." Aemstie Alive steunt goede doelen Bert van Leerdam opent vanmiddag editie 3 van Aemstie Alive. Deze dag is exclusief voor ouderen en wordt volledig door sponsors betaald. De organisatie steunt daarnaast de stichting Thuredriht, die in Renesse va kantiehuizen beschikbaar stelt aan ernstig zieke kinderen en hun familie. Een deel van de mogelijke opbrengst gaat naar dit doel. Als de organisatie van Aemstie Alive ooit ter ziele gaat en er is sprake van een positief saldo, dan gaat dat geld naar de stichting Doe een Wens. Vergunningaanvraag bomenkap was aan gemeente uitbesteed. door Martijn de Koning zierikzee - De ene afdeling van de gemeente Schouwen-Duiveland moet de andere op de vingers tik ken. Dat valt op te maken uit de omstandigheden waaronder der tien bomen illegaal gerooid zijn tij dens de verbouwing van basis school Binnen de Veste in Zierik zee. De afdeling Ruimte en Milieu ont dekte dat de bomen gekapt waren zonder dat daar een vergunning voor gegeven was. Ze geeft Binnen de Veste daarom een standje, en daar komt de school eigenlijk nog goed mee weg. „In zulke gevallen kunnen we ook strafrechtelijk ver volgen", geeft een woordvoerder van de gemeente aan. Zo ver wil Schouwen-Duiveland niet gaan. Maar goed ook, vindt boven schools directeur Ewald de Keijzer. Want tot de start van de bouw, in oktober, besteedde de school alle voorbereidende werkzaamheden uit aan... het gemeentelijke inge nieursbureau. „]e zou verwachten dat het aanvragen van een vergun ning daar ook bij hoort", vindt De Keijzer. Toen een architect de werkzaam heden in oktober overnam, wer den de bomen dan ook nietsver moedend gerooid. „Natuurlijk zijn wij eindverantwoordelijk", beseft De Keijzer. „Maar je legt zoiets wel op het bordje van degene aan wie je de boel uitbesteedt." De school moet van de gemeente wel een 'vervangend groenplan' maken. Dat moet volgens De Keij zer in samenwerking met... de ge meente. „Want die is eigenaar van de grond", aldus de directeur. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle ZIERIKZEE - Grote vrachtwagens ge laden met grond rijden af en aan over de N59. Tegen de Oosterschel- dedijk, even buiten Zierikzee, wordt een weg aangelegd en voor de dijk - naast het pension van de familie Klap - is een groot plateau gemaakt. Bureau Zeeweringen van Rijkswater staat is verantwoordelijk voor al de ze activiteiten. Er wordt een tijdelij ke opslagplaats aangelegd. Noodza kelijk om alle spullen op te slaan die nodig zijn bij de versterking van de dijk langs de Suzanna en Stoffel Kis- ters inlaag. Het werk moet in juli klaar zijn en daarna verdwijnt de op slagplaats weer. foto Marijke Folkertsma Praktijk voor complementaire gezondheidszorg Een gezond lichaam begint met schone darmen - colon hydrotherapie/ hoge darmspoeling - voedingsadvies Kijk op www.naturasana.nl of voor meer informatie neem contact op met Miranda Stobbelaar, tel. 0118-681300, Kerkstraat 6, Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38