Blauwe vlaggen op de tocht vaker bij elkaar CDA pleit voor monumentenfonds Bru zonder mossel Weer minder werkzoekenden Pluim BRUINISSE - Mosseldorp Bruinisse moet het tot Pasen zonder onderhoud doen. Dat is nodig omdat het object te lijden heeft laag op en aan de binnenkant van de schelp wordt de wateraf- zijn megamossel op de Havenkade doen. Het markante ding is gehad van het weer en van mensen die erop klimmen. Het visi- voer verbeterd. Voor Pasen is de mossel terug om alle ver- gistermiddag van zijn sokkel gehaald en naar Werkendam ge- tekaartje van Bru wordt gestraald, gerepareerd en opnieuw ge- keersdeelnemers duidelijk te maken dat zij niet zó maar een bracht. Poly Products - de maker van de mossel - gaat groot spoten in blauw-zwart paarlemoer. Er komt een anti-graffiti- dorp binnenrijden. foto Marijke Folkertsma Zeeuwse kustplaatsen twijfelen aan deelname met huidige aanpak. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Het is de vraag of er over een paar jaar nog blauwe vlag gen wapperen op de Schouwse stranden. Niet omdat die dan niet meer schoon zouden zijn, maar omdat de vijf Zeeuwse kustge- meenten erover twijfelen zich nog aan te melden voor de toekenning ervan. Ze hebben de Stichting Keurmerk Milieu Veiligheid, die de vlaggen vanaf dit jaar toekent, gezamenlijk een brief geschreven. Er wapperen 28 blauwe vlaggen op verschillende Zeeuwse strand- ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft de minste werklozen van heel Zeeland. Dat blijkt uit de jong ste werkloosheidscijfers van het CWI. Op Schouwen-Duiveland is anderhalf procent van de poten tiële beroepsbevolking werkloos. Ter vergelijking: in Vlissingen is dat ruim vijf procent. Vlissingen heeft daarmee het hoogste aantal werklozen in Zeeland. Landelijk ligt het cijfer op ruim zes procent. vakken, waarvan drie op Schou wen-Duiveland. De dundoeken gelden in heel Europa als een er kenning van het feit dat het strand ter plekke veilig en schoon is. Zo mag de vlag alleen in top als er een strandwacht aanwezig is. Daar ligt meteen het eerste punt van kri tiek van de gemeenten Sluis, Vlis singen, Veere, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Want een deel van het badseizoen kunnen bezoekers dus niet zien dat ze op een prijswinnend strand zitten. En dat is jammer, menen de brief schrijvers. Een groot bezwaar vinden ze dat de gemeenten vanaf dit jaar dui zend euro per blauwe vlag moeten betalen. „Tot nu toe sponsorde de door Melita Lanting ZIERIKZEE - De CDA-fractie pleit voor de instelling van een monu mentenfonds. „We moeten zuinig zijn op ons erfgoed en als tiende monumentengemeente van het land mag je dan best een eigen mo numentenbeleid hebben", licht fractievoorzitter B. Flach toe. De CDA-fractie wil met het fonds het monumentenbeleid steviger verankeren binnen het gemeente lijk beleid. Flach: „Er is wel een ANWB dit nog", verklaart toeris me-wethouder van Schou wen-Duiveland Ad Verseput. „Nu heeft een nieuwe organisatie de toekenning op zich genomen en komen alle kosten opeens op ons bordje." Ook over de tijdstippen waarop de controles plaatsvinden, zijn de kustgemeenten ontevreden. Nu ge beuren die drie keer per jaar in de zomermaanden op verschillende tijdstippen op de dag. De gemeen ten willen dat alleen in de och- Deelname aan de blauwe vlag is te duur, de vlag mag niet vaak ge noeg wapperen en de controles vinden op de verkeerde momen ten plaats, luiden de klachten. monumentenbeleid, maar mis schien is dat wat te weinig. Het is in ieder geval erg versnipperd. Soms kan er wat geld komen uit dit potje en dan weer uit dat potje. Je moet veel kennis hebben van de regelingen om ervan te kunnen profiteren." Het nieuwe fonds moet vooral de particulieren een steuntje in de rug geven. Flach: „Als jouw pand eenmaal de monumentenstatus heeft kan je er tend wordt gekeurd, omdat vol gens hen alleen dan een goed beeld is te krijgen van de schoon maakacties. Bovendien vinden zij dat elke controle bij gelijke weers omstandigheden moet worden uit gevoerd. Verseput hoopt dat er snel duide lijkheid komt over de manier waar op de stichting wil gaan werken. „Want we zien wel degelijk in dat het om een groot goed gaat. Met name Duitsers letten er echt op of ze zo'n vlag zien wapperen." De betrokken gemeenten schrij ven zich dit jaar overigens nog wel in voor toekenning van vlaggen. De stichting die de kleinoden toe kent, was gisteren niet bereikbaar voor een reactie. niet meer van af. Het eind van het liedje is soms dat mensen de boel maar in elkaar laten zakken en de gemeente doet dat stiekem ook wel een beetje." Het CDA stelt voor om het fonds mee te nemen in de begroting 2009. „We doen dit heel voorzich tig, want voor je het weet krijg je weer allerlei argumenten te horen als 'daar hebben we geen tijd voor' of 'daar hebben we geen geld voor'." ZIERIKZEE - De kustgemeenten Schouwen-Duiveland, Noord-Be veland, Veere, Vlissingen en Sluis gaan vaker samenkomen om on derwerpen te bespreken die hen aangaan. Zo werd in het eerste overleg gepraat over blauwe vlag gen, wat resulteerde in een geza menlijke brief aan de toekenner daarvan. „We denken aan twee keer per jaar", zegt wethouder Ad Verseput (Schouwen-Duiveland). ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl Minutenlang staat ze iedere och tend weer voor de spiegel, die Schouwse vrouw. Want hoewel het eerste cijfer van haar leeftijd binnenkort een 4 wordt, voelt ze zich jong en energiek. En zo wil ze er dus ook uitzien. Groot zijn dan ook haar zorgen over het feit dat het aantal com plimentjes over haar uiterlijk in rap tempo minder wordt. Man lief vrienden, collega's: ze geven niet zo vaak een pluim meer. Gisteren kwam de waardering toch nog. Uit onverwachte hoek, dat wel. Want haar zevenjarige zoon deelde moederlief bij het ontbijt mee: „Mama, je doet er wel lang over, maar dan mag je er nog best zijn, hoor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37