Als het te warm is, wil niemand spruiten Werkstraf geëist voor slordig omgaan met zwart kruit 'Terneuzen hoofdzetel waterschap' PZC KnoUelderij 'pratin De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Vrijdag 25 januari 2008 PZC Volgens officier hadden gevolgen zeer ernstig kunnen zijn. door Emile Calon MIDDELBURG - Experimenteren met (zwart)kruit leidde op 5 janua ri vorig jaar tot een ontploffing in een loods in Wemeldinge. Daarbij raakte een man gewond en de loods beschadigd. Maar de gevol gen hadden veel ernstiger kunnen zijn, zei officier van justitie J. Zon dervan gisteren tegen een 35-jarige Bevelander. Wat hem betreft wordt die Beve lander door de Middelburgse recht bank veroordeeld tot een werk straf van 240 uur, een voorwaarde lijke celstraf van drie maanden en wordt zijn vergunning voor het werken met springstoffen voor twee jaar ingetrokken. De Bevelander had de 4e januari zwartkruit van zijn werk meegeno men om te experimenteren. Zijn bedrijf had namelijk een opdracht pW Bevelander liet in een loods kruit achter zonder het veilig op te bergen. De volgende dag ontplof te het tijdens werkzaamheden en raakte een man gewond. van de politie gekregen voor het le veren van knalgranaten. De Bevel ander wilde in die loods in Wemel dinge kijken hoe hij die granaten het beste kon maken. Na wat proefjes borg hij het kruit op in een plastic zak, zette die in een open box op een werkbank en ver trok naar huis met de bedoeling om twee dagen later verder te ex perimenteren. De volgende dag ontplofte dat kruit echter omdat er in die loods werd gewerkt met een slijptol. Die werknemer liep daarbij brandwonden op en de loods raakte beschadigd. Maar het had veel erger kunnen uitpakken, aldus Zondervan. De Bevelander erkende dat hij die dagen onverantwoord had gehan deld. Tegenover de rechters zei hij dat hij ging voor het eindresultaat en niet had stilgestaan bij de veilig heidsmaatregelen die hij had over treden. Advocaat G. Veen hield het op onnadenkend handelen en pleitte voor een lichtere straf om dat de man, zo goed als zeker, door de verzekeringsmaatschappij nog aansprakelijk wordt gesteld om alle schade te vergoeden. Uitspraak 6 februari. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64.00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De prijzen van winter groenten, zoals spruitjes en boerenkool, zijn ingezakt door het warme winter weer, meldt The Greenery. door Comelleke Blok Blij dat de handschoenen en mutsen veilig opgebor gen in de kast liggen? De spruitjestelers niet. Zij kunnen niet wachten tot het weer gaat vriezen. „Ik krijg nu dertig cent per kilo spruitjes", zegt spruitjesteler Freek Boudeling uit Sint-Philips- land. „Daar verdien je niks aan hoor. Vorig jaar rond deze tijd la gen de prijzen op zestig of zeven tig cent." Piet Sonneveld uit Dreischor, die ook spruiten teelt, zegt hetzelfde. „Die dertig cent is écht te laag. We moeten onder de kostprijs verkopen. We hebben minimaal veertig of vijftig cent no dig om rendabel te kunnen telen." De wintergroenten zijn zo goed koop, omdat er veel aanbod is en weinig vraag. Dat 't in Nederland niet vriest, is tot daar aan toe, maar het weer is in héél Europa Groenteboer René Tramper verkoopt weinig spruitjes, foto Willem Mieras zacht. „Als 't in het buitenland wel koud zou zijn, zou de prijs goed zijn", zegt Wim van de Wiel, relatiemanager van tuin- bouwcoöperatie The Greenery. „Slechts vijftien procent van de Nederlandse spruiten blijft in Ne derland. Hetzelfde geldt voor prei. Zelfs in Oostenrijk vriest 't nu pas op drieduizend meter hoogte. Bo vendien, als het hier vriest, zou de productie lager zijn, omdat het ge was dan beschadigt. Het is nu dus eigenlijk dubbel mis: nauwelijks vraag en veel aanbod." 1 kleine- knolselderij, sap-van- 1 citroen,peper en zoutfö 1 deciliter room^ 100pronepruyèrekaas, nootmuskaat. BwetMtyj: Jr"j - Schil de- knolselderij en snijd- (teen inprote stukken. - Kook- de- stukkengaar in wajrm water met zout en citroensapp enpiet ze- af. f "f - Laat de- knolselderij in ten koekenpan- op^ket vuur evendropeeti - Pureer de- knolselder j. - Voep de- room- toe-, V"-\ - Brenp op' smaak met zout, peper en nootmuskaat. - Schep door hetp&keel een klontje- boter. 7-77- - Schik de-puree in een vuurvaste schotel. - Strooi de-peraspte kaas over da puree enpratineer de-sckotel nop even onder de prill ,gg3gg|||i^ Grote zorgen maakt Van de Wiel zich niet. „Vorig jaar was een goed seizoen, dus ik denk dat dit een in cident is. Maar denk wel dat de to tale productie in Nederland af neemt. Nu is er zo'n drieduizend hectare spruitjes. Het zou me niks verbazen als dat volgend jaar 2200 hectare is. De boeren gaan beter rendabele teelt zoeken zoals graan en biobrandstoffen." Boudeling, die ook graan en aard appelen verbouwt, denkt daar niet over. „We hebben afgelopen jaar het aantal hectare spruitjes verdubbeld, omdat ik er zeker toe komst in zie. Het is jammer van zo'n jaar, maar ik laat mijn koers niet van één seizoen afhangen." Sonneveld is ook nuchter „Het is een samenspel van verschillende factoren. Veel groenten komen te genwoordig uit Spanje, zoals bloemkool en broccoli. De consu ment heeft keuze. Je kan het hele jaar door sperziebonen eten. Voor ons is dat nadelig. Het heeft ook met verandering van eetgewoon tes te maken. Oudere mensen eten zeven keer per week aardap pels, groenten en vlees. Jongeren eten ook pasta of rijst. Alleen als het vriest, denken de mensen: ah, vanavond heb ik zin in een lekke re prak met spruiten." Groenteboer René Tramper uit Wolphaartsdijk merkt ook dat 't niet hard gaat met de wintergroen ten. „Het is overdreven om te zeg gen dat we het niet kwijt kunnen, maar de vaart zit er niet in. Giste ren heb ik bijvoorbeeld helemaal geen hutspot gesneden, want er is gewoon geen vraag naar. Mensen eten nu meer broccoli. Die is mo menteel ook goedkoop." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64.- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig on Statenfractie PvdA wil impuls dienstensector in Zeeuws-Vlaanderen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Na de samenvoe ging van de twee Zeeuwse water schappen is Terneuzen de beste plek voor het hoofdkantoor. Dat stelt de Statenfractie van de PvdA. Die vindt dat daardoor met name de Zeeuws-Vlaamse dienstensec tor een flinke oppepper krijgt. Nu zijn er nog twee hoofdvestigin gen: Terneuzen voor waterschap Zeeuws-Vlaanderen en Middel burg voor Zeeuwse Eilanden. De PvdA'ers stellen dat afstand en reis tijd niets uitmaken: de reis van Middelburg naar Terneuzen is net zo ver als van Terneuzen naar Mid delburg. Het merendeel van de burgers hoeft nooit voor zaken of informatie naar een waterschaps kantoor. Volgens de Statenfractie heeft Zeeuws-Vlaanderen dringend be hoefte aan economische impulsen. De ontvolking van de economisch zwakke regio vormt een ernstige bedreiging voor het voorzieningen niveau. Diverse bedrijven (ban ken) en instellingen (belastingen) sloten kantoren. De overheid, waartoe ook de wa terschappen behoren, moet een voortrekkersrol vervullen bij het zorgen voor instandhouding van werkgelegenheid (en daardoor de leefbaarheid) in Zeeuws-Vlaande ren, aldus de PvdA'ers. Ze zijn zich er overigens wel van bewust dat de provincie niet beslist over de ze tel van het gefuseerde waterschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2