huid PZC Vrijdag 25 januari 2008 21 ven. Toch? Relatietherapeut en sek- suoloóg Catolien Roodvoets: „Dé ware bestaat helemaal niet. De wa re maak je. Er zijn verschillende mensen die aait jouw onbewuste beeld van de ware kunnen vol doen. In een relatie slijp je elkaar zo'n beetje bij. Het kan zijn dat je al heel vroeg een goede match vindt. Dat is mazzel. Er een goede relatie van maken, is geen mazzel, maar gewoon hard werken. Dat mensen ervoor kiezen bij de eer ste de beste te blijven, zegt niets over de kwaliteit van de relatie." In haar praktijk maakt Roodvoets het regelmatig mee dat mensen die heel jong een verbintenis zijn aangegaan na hun 30ste alsnog de kriebels krijgen. „Heel vroeg een Jrtne^mrtiiiefeiiefodefetwHoan- kanten. Haijslaaftldtonfeilrdtt wat- doenlijk enepotidefj emadBhsamen heeft ook itt^;ilahg<cn\J^juki(j^<le- wordt, komt het verstand er bij. Sommige mensen sloegen hun wil- deharenperiode over. Vaak zie je dat ze dan later in hun huwelijk alsnog gaan puberen. Wat missen ze allemaal? Hoe zou het zijn met een ander? Ze beginnen soms een complete inhaalslag." Wat zijn het voor mensen die het bij één geliefde weten te houden? Roodvoets: „Mensen die in staat zijn de realiteit te accepteren. Over al is wel iets mis. Als iemand erger nissen kan relativeren en niet bij de eerste frustratie afhaakt, heeft hij kans het goed te hebben en te houden bij die eerste partner. Som mige mensen denken altijd dat het gras elders groener is. Het moet al tijd nog beter. Deze mensen vin den het nooit. Het is best prettig op je 14e al bewust de zekerheid te voelen om voor iemand te kiezen. Maar het is niet beter of slechter dan eerst wat freewheelen. Het is gewoon een andere weg." Hebben mensen die elkaar vroeg vinden meer kans tot hun dood sa men te blijven? „Ik vrees dat ze eerder minder kans hebben, al heb je uitzonderingen. Ik vergeet nooit het stokoude stel in een bejaarden huis waar ik werkte. Zij kenden el kaar vanaf hun 3e jaar. Ze waren buurkinderen, gingen samen naar school, trouwden en kregen kinde ren, werkten samen op de boerde rij en nu schuifelden ze gearmd door de gang. Beiden in de negen tig. Zo mooi, zo lief Maar dat is een uitstervend fenomeen." wat anders. Mensen met een Lu- dus-liefdessrijl zullen niet geneigd zijn bij hun eerste liefde te blijven. Dat is misschien meer iets voor het Pragma-type. Zij maken een se lectie en vinken de vereisten af Als iemand daar en daar aan vol doet, zijn ze tevreden." Wat ook mee kan spelen, is de in schatting die mensen zichzelf ge ven op de partnermarkt. Vinger- hoets: „Uit onderzoek blijkt dat mensen die zichzelf aantrekkelijk vinden, makkelijker een verbinte nis verbreken. Zij vinden toch wel iemand anders en kunnen het zich veroorloven kritisch te zijn. Ik kan me zo voorstellen dat mensen die zichzelf een mager zesje geven, denken: Ik heb nu wat. Laat ik het daar bij houden. Wat dat betreft, is de liefdesmarkt een markt van vraag en aanbod als alle andere." Jeugd kiest vrienden op basis gedeeld gedrag Overeenkomstig gedrag tussen adolescente vrienden is meer een gevolg van het selectieproces op grond waarvan jongeren vrienden kiezen en niet zozeer een gevolg van de sociale invloed van vrien den. In het selectieproces kiezen jongeren hun vrienden op basis van gedeeld gedrag of dezelfde me ning. Promovenda Andrea Knecht (Universiteit Utrecht) trekt die conclusie op basis van een studie onder zo'n 3000 brugklassers. Uit de studie blijkt dat de houding van jongeren jegens school vooral door ouders wordt beïnvloed. Sommige mensen vinden al vroeg in hun leven de ware liefde, voor anderen blijft het tobben. letten op elk haartje dat nog ver wijderd had moeten worden. Ik vind die nietsontziende visualise ring een verontrustend aspect van de moderne beeldcultuur. Het leidt tot pornoficatie van de mens. Het doet er niet toe wie je bent, maar hoe je eruit ziet." Ie hóeft in derdaad niet aan die cultus mee te doen, zegt ze. „Maar als je in de sauna de enige bent met schaam haar, is het moeilijk om niet aan die haarloze norm te voldoen", zegt Smelik, die maandagavond 21 januari in het Leidse Boer- haavemuseum een lezing hield ter gelegenheid van de expositie Mijn huid. Uit een onderzoekje van haar stu denten bleek dat 98 procent van de jongere vrouwen zich scheert, tegen 50 procent van de jongere mannen. De studenten ondervroe gen honderd willekeurige bezoe kers van een bibliotheek, jong en oud, man en vrouw. Dat was, zegt Smelik, betrouwbaarder dan de in formatie die je wel eens van fabri kanten van scheerproducten krijgt. De haarloze norm komt voort uit de culturele ontwikkeling van de cyborg, een kunstmatige combina tie van mens en machine die be kend is uit science fiction, film Ro- bocop, Terminator, Lara Croftcom puterspelen en digitale kunst, be toogt ze. Een gladde, glanzende huid geldt er als erotisch aantrekke lijk. „Het ideaal van het haarloze lichaam is nauw verbonden met de hang naar technologie", zegt Smelik. „De kunstmatigheid van de cyborg komt steeds meer voor in de moderne beeldcultuur. In de door snelheid en techniek gedomi neerde cultuur is een haarloos ide aal ontstaan. We willen per se niet op harige apen lijken, maar liever op naakte machines." We willen dus een glad, perfect lichaam, al of niet met behulp van plastische chirurgie. Tegelijkertijd hebben velen een hang naar biolo gisch, eerlijk en echt, authentiek en spiritueel. „Dat is eën wonder lijke tegenstelling. Ik denk dat die samenhangt met de weerzin om het lichaam als vergankelijk en kwetsbaar te zien. Kennelijk zet ten we de hang naar natuurlijk op dat gebied overboord. Want wat is er natuurlijker dan een bosje schaamhaar?" Is het denkbaar dat het onnatuur- lijk-gladde plaats maakt voor een meer natuurlijk uiterlijk? In de ja ren zestig en zeventig (langharige hippies, musical Hair) was beha ring immers juist stoer. Smelik acht de kans daarop voorlopig niet groot. „De maakbaarheidscultuur is zo ingeburgerd. Die zie ik niet snel verdwijnen. De techniek helpt daaraan mee. In de VS be staan al camera's waarmee de rim pels van nieuwslezers automatisch worden gladgestreken." De expositie Mijn huid in museum Boer- haave in Leiden duurt tot en met 22 juni. B www.museumboerhaave.nl 071-5214224 Orgaandonatie voelt vaak als een opoffering Toestaan van orgaandonatie bij overlijden van een naaste is meer dan 'een gift voor leven'. Het voelt voor nabestaanden vooral ook als een 'opoffering van het intacte lichaam van de overledene'. Dit concludeert M. Sque (University of Southampton) in het vakblad Journal of Advanced Nursing uit interviews met 26 nabestaanden die afzagen van orgaandonatie. Veel nabestaanden voelden zich achteraf schuldig omdat zij niet aan het verzoek tot orgaandonatie hadden meegewerkt. Kans op psychose bij tiener is te voorspellen Oplettende artsen kunnen voor spellen of een tiener meer kans heeft om schizofreen of psycho tisch te worden. Dat constateren artsen van onder meer de Universi teit van Maryland, gepubliceerd in The Baltimore Sun. Pubers die ex treem lang niets doen, zich isole ren of'rare gedachten' krijgen (zo als achtervolgingswaan), hebben een kans van 35 procent om bin nen 2,5 jaar een psychose te ont wikkelen. Jongeren die meerdere symptomen tegelijk vertonen, heb ben zelfs een kans van 80 procent. 'Lastige' baby's krijgen eerder nachtmerries Baby's die snel van slag zijn, krij gen later sneller nachtmerries. Ca nadese onderzoekers volgden 987 kinderen van de babyleeftijd tot ze 6 jaar waren. Kinderen die al heel jong werden omschreven als 'ner veus' of'lastig' hadden later vaker nachtmerries, schrijft het vakblad Sleep. De onderzoekers suggereren dat nachtmerries een uiting kun nen zijn van een aangeboren karak tertrek. Uit een studie onder twee lingen bleek al dat sommige men sen gevoeliger zijn voor het krij gen van nachtmerries. Lange benen niet per definitie aantrekkelijk Lange benen maken een persoon attractiever, maar er zijn grenzen. Als de gemiddelde beenlengte met meer dan 5 procent wordt over schreden, daalt de attractiviteit weer. Dit constateert P. Soroskows- kia (universiteit Wroclaw, Polen) in het vakblad Evolution and Hu- man Behaviour op grond van een test waarbij 218 mannen en vrou wen foto's beoordeelden van 7 mannen en 7 vrouwen van wie de beenlengte (bij gelijkblijvende tota le lengte) op de computer werd ge varieerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21