Atlas Carnaval staat op de kaart 1 2 Vrijdag 25 januari 2008 PZC Zwijnengat Kwallenngat Hanzehat Paerehat Lamsorenland Vogelpiekland Djerkenland Loetzersland 't Mollegatj Mosselkrauwers City Vossenstad Uulehat Zwartsnuvers Kriekendorp Rattendorp Koeterdorp Betekoppenstad Over een week krijgen minimaal 624 steden en dorpen tijdens de carnavalsdagen een andere naam. Atlasuitgever Wolters- Noordhoff brengt vandaag een kaart uit waarop bijna alle namen prijken. Bijna alle. door Piet Snijders De Groningse uitgeverij Wol- ters-Noord- hofF presen teerde in oktober vorig jaar met gepaste trots haar nieuwe Bos atlas. Een prachtig boekwerk, dat veel aandacht kreeg in de media. Een van de atlaskaarten kreeg spe ciale aandacht: de kaart met Bra bantse carnavalsnamen. Daags daarna regende het veront waardigde reacties van carnavalis- ten uit het Brabantse en ver daar buiten. Die uit Riethoven waren ziedend: hun Bremspoersengat stond niet ingetekend! „We wor den zo van de kaart geveegd", foe terde secretaris Van Esch. En zij niet alleen, 't Krulstarteland (De Mortel) stond er ook niet op, net zo min als Wetterland (Nederwet- ten), Struifdonk (Vessem), Roes donk (Soerendonk) etcetera, etce tera. Wolters-Noordhoffliet de cri tici weten dat de carnavalskaart in de nieuwe atlas - hoofdstuk cul tuur - eigenlijk alleen was ge maakt om het dialect in kaart te brengen. Een echte carnavalskaart was het niet en zeker geen comple te. Maar: die kon gemaakt worden. „En toen kwamen wij in beeld", vertelt Rob van de Laar, minis ter-president van de 'Oeteldonkse club van 1882' en conservator van het Oeteldonks Gemintemuzejum in Den Bosch. „Wolters-Noordhoff veronderstel de bij ons carnavalskennis en vroeg of wij konden helpen. Wij hebben die klus opgepakt en dat hebben we geweten. Er zijn heel wat vrije uurtjes in gaan zitten." Hoewel het in eerste instantie om een Brabantse kaart ging, zagen de Oeteldonkse vrijwilligers in het verzoek een mooie gelegenheid om héél carnavalvierend Neder land in kaart te brengen. Van de Laar: „We hebben eerst gepro beerd de carnavalsnamen van ste den en dorpen per computer te achterhalen. Dat viel tegen. Volledi ge sites zijn er niet en via Google vind je de namen alleen als je ze goed gespeld invoert. En carnavals namen - zeker in Limburg - zijn vaak in een dialect dat wij niet tot in de puntjes beheersen." „Omdat die werkwijze niet vol deed", aldus Van de Laar, „hebben we alle gemeenten van ons land per e-mail gevraagd naar hun na men in carnavalstijd. Daar hebben we gelukkig veel en mooie reacties op gekregen. Alleen in Groningen en Friesland namen ze ons ver zoek nauwelijks serieus. Daar heb ben we meerdere mailtjes naar toe moeten sturen. Elders bleken bena derde voorlichtingsambtenaren soms niet te weten hoe hun stad of dorp in carnavalstijd heet. Dat de residentie, Den Haag dus, in car navalstijd Kreesiedentie heet, was voor de voorlichter volkomen nieuw." „Hier en daar deden ambtenaren nodeloos moeilijk. Alsof een hele gemeenteraad moest vergaderen of de informatie wel kon worden prijsgegeven. Anderen lieten uit de beantwoording blijken dat ze car naval flauwekul vinden. Eentje liet weten dat zijn gemeente wel carna valsverenigingen heeft gehad, maar dat die door een tanende be langstelling het moede hoofd in de schoot hebben gelegd. 'Wat willen ze ook in onze overwegend gere formeerde gemeente?' schreef ie er bij. Ondanks onze inspanningen zal ook de nieuwe kaart zeker niet helemaal compleet zijn." De vrijwillige samenstellers van de nieuwe kaarten hebben veel genoe gen beleefd aan het project. „We hebben een beter inzicht ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12