Buitenland Wales in de ban van zelfmoorden Optimisme in Kenia na overleg Belgische minister verklapt kernwapens Sale*Sale*Sale! Nieuwe lever én bloedgroep Swiss Sense Museum bevat raket op scherp Al-Qaidastrijders omgebracht 1 O Vrijdag 25 januari 2008 PZC Australisch meisje krijgt na transplantatie meer dan orgaan donor. WESTMEAD - Een Australisch meis je heeft spontaan een nieuwe bloedgroep gekregen, nadat zij een levertransplantatie had ondergaan. Ook heeft zij het immuunsysteem van haar donor geadopteerd. Dit heeft het kinderziekenhuis van Westmead in Australië be kendgemaakt. Volgens haar behan delend arts is het de eerste keer dat dit zich heeft voorgedaan. Demi-Lee Brennan was negen jaar oud toen zij ernstig ziek werd en een levertransplantatie moest on dergaan. Negen maanden later ontdekten artsen dat haar bloedgroep was veranderd en dat zij het immuun systeem van haar donor had over genomen. Dit kwam doordat stam cellen van haar nieuwe lever naar haar ruggenmerg zijn gegaan. Het meisje is inmiddels vijftien jaar en gezond. Haar arts heeft de afgelopen jaren veel lezingen gegeven over dit ge val. Hij kwam tot de conclusie dat het een unieke zaak betrof President praat met oppositieleider na weken van geweld. NAIROBI - Na vier weken bloedver gieten komen er optimistische ge luiden uit Kenia. De Keniaanse pre sident Mwai Kibaki en de belang rijkste oppositieleider Raila Odin- ga voerden gisteren voor de eerste keer persoonlijk overleg sinds de omstreden verkiezingen eind de cember. Na de ontmoeting zei Kibaki ver trouwen te hebben in een oplos sing voor de crisis in zijn land. Odi- nga riep op 'geen moeite te spa ren' om vrede te bewerkstelligen. De opponenten kwamen samen naar buiten en schudden elkaar de hand. Zij lieten niet los of er con crete resultaten zijn geboekt. Odinga weigerde de afgelopen we ken elke dialoog uit woede over de afloop van de verkiezingen van 27 december. De verliezende uitdager stelde dat er met de uitslagen is ge knoeid en dat Kibaki niet zou zijn herkozen. De verkiezingscommis sie verwierp de aantijgingen. Het overleg vond plaats op initia tief van voormalig VN-chef Kofi Annan, die zich heeft opgeworpen als bemiddelaar. Annan was bij de ontmoeting in het presidentieel pa leis in Nairobi aanwezig. Volgens hem zijn 'de eerste vitale stappen' gezet om het conflict op te lossen. Het is de vraag of met de begin nende ontspanning ook het ge weld stopt. Het geweld heeft ook een etnische achtergrond. Kibaki is van de dominerende Ki- kuyu-stam. Odinga behoort tot de tweede stam van het land, de Luo. De Luo en andere stammen zijn verbitterd dat de Kikuyu hun greep op het land hebben behou den. Politie onderzoekt dood van zeven jongeren in twaalf maanden tijd. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - Wat er aan de hand is in en rond het 40.000 zielen tellende stadje Bridgend in Wales, is een groot mysterie. Vorig jaar pleeg den hier al zes jongeren onder de 27 jaar zelfmoord, velen door op hanging. Sommigen waren goed bevriend, anderen hadden contact via internet. De laatste zelfmoord, van de 17-jarige Natasha Randall, vond vorige week plaats. Volgens commissaris Tim Jones doet de politie onderzoek naar Randalls zelfmoord. Zo wordt on der meer haar computer onder zocht. „Wij kijken naar alle manie ren waarop ze voor haar dood met anderen communiceerde." Randall hing zich op in haar slaap kamer. Haar zelfmoord, haar veel vuldige internetbezoek en haar boodschap op de sociale netwerksi te Bebo voor één van de jongens die eerder de dood vond, doet ver moeden dat in Bridgend sprake is van een zelfmoordtrend. Sinds Natasha's dood hebben twee vriendinnen zelfmoordpogin gen gedaan. Ook de 15-jarige stads genoot Leah Phillips, die geen con tact had met Natasha maar wel op dezelfde basisschool had gezeten, deed een poging. Zij werd tijdig door haar stiefrader gevonden. Twaalf van Leahs klasgenoten krij gen psychologische hulp nadat het schoolhoofd had gevraagd of kin deren 'die het moeilijk hadden' zich wilden melden. „We tasten volledig in het duister over het waarom van de zelfmoorden", zegt begrafenisondernemer Philip Wakers. „Soms wordt een briefje achtergelaten maar nog altijd is het grote aantal niet te verklaren. Netwerksites bestaan wereldwijd, waarom zouden ze in Bridgend tot problemen leiden?" De 17-jari- ge Anne-Marie Eagle meent dat zelfmoord 'cool om te doen' is ge worden. Ze zei tegen een krant het zelf ook te hebben overwogen. Anne-Marie zegt dat de angst je zelf iets aan te doen afneemt als 1^ Het stadje Bridgend in Wales wordt opgeschrikt door een groot aantal zelfmoorden. De po litie tast in het duister wat de oorzaak hiervan is. een vriend je is voorgegaan. De 20-jarige Kyle beaamt dat. Hij zegt weieens te hebben geprobeerd zijn polsen door te snijden. Joe Court ney (21) slikt antidepressiva na drie mislukte zelfmoordpogingen. „Iedereen weet hier alles van zelf moord. Mensen raken er ongevoe lig voor", zei hij in een krant. Commissaris Maria Battle wil we ten of websites de dood romantise ren. „We moeten het 'waarom' goed uitzoeken." bij de grootste boxspring-specialist van Nederland Middelburg: Mortiereboulevard 18a, telefoon (0118) 60 65 94 Vlaamse Pieter de Crem stapelt de ene blunder op de andere. door onze correspondent Pascale Thewissen Brussel - De nieuwe Belgische mi nister van Defensie, Pieter de Crem, dreigt in de voetsporen van zijn vermaledijde voorganger te treden. Net als de Waalse socialist André Flahaut stapelt de Vlaamse christendemocraat De Crem de ene blunder op de andere. Deze week versprak hij zich bij een bezoek aan de legerbasis van Kleine Brogel, vlak over de grens bij Eindhoven, over nucleaire wa pens die daar liggen opgeslagen. „Defensie ontkent of bevestigt het niet, maar iedereen weet dat er in Kleine Brogel een nucleaire capaci teit aanwezig is", zei De Crem, die later stelde dat het om een verspre king ging. Tot nu toe wilde de Bel gische overheid de aanwezigheid van Amerikaanse kernkoppen op de Navo-basis in de Belgisch-Lim burgse gemeente Peer nooit beves tigen, mede uit vrees voor terreur aanslagen. Als Flahaut dit had geflikt, had De Crem hem als eerste verweten dat hij het imago van België weer door het slijk haalde, schamper den anonieme bewindslieden gis teren in de Belgische kranten. Fla haut stond bekend om zijn flaters: zo joeg hij de Amerikaanse presi dent Bush in de gordijnen met zijn uitspraak dat hij nooit op een republikein zou stemmen. De Crem doet het al niet veel be ter. Hij schendt volgens zijn politie ke tegenstanders internationale af spraken en haalt zich de woede van milieubeschermers op de nek door met een legervliegtuig naar Straatsburg te vliegen. CUMBERLAND - Een raket die al twee jaar in een militair museum in het Amerikaanse Cumberland was tentoongesteld had voor heel wat leven in de brouwerij kunnen zorgen, aangezien deze op scherp ANKARA - Vier Al-Q_aidastrijders en een politieagent zijn gisteren omgekomen bij een razzia op het terreurnetwerk Al Qaida in het zuidoosten van Turkije. Tegelijkertijd hield de antiter reureenheid van de politie razzia's in de provincie Gaziantep, omdat stond. Toen iemand het museum over die mogelijkheid inlichtte, werd onmiddellijk de FBI ingeroe pen. Bomexperts maakten het pro jectiel, een Mark i-raket van ruim een meter, onschadelijk. militanten van Al Qaida bezig wa ren een 'sensationele aanval' te plannen in de regio, aldus de poli tie. De politie heeft dertien gewe ren, munitie en meer dan hon derd kilo chemicaliën in beslag ge nomen. Negentien mensen zijn aangehouden. DE PLEK VOOR EEN UITGESPROKEN STIJL IN MODERNE WOONINRICHTING! KI Kaaistraat 9-13 Kortgene Tel. (0113) 30 24 30 DE WOONl Het plaatsje Blaengarw in de buurt van de stad Bridgend in het zuiden van Wales. De zeventienjarige Natasha Ran dall pleegde hier afgelopen week zelfmoord in haar ouderlijke woning. foto Matt Dunham/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10