Experiment eindigt in drama Ook referendum Eindhoven mislukt Donderdag 24 januari 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 250e jaargang nr. 20 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Doden bij medische proef met probiotica; onderzoek volgt. DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg stelt een onder zoek in naar een medisch experi ment waarbij 24 patiënten zijn overleden. Zij werden voor acute alvleesklierontsteking behandeld met zogenoemde probiotica. De sterfte was bijna drie keer zo hoog als onder patiënten met dezelfde kwaal die de nieuwe behandeling niet kregen. Het experiment is uitgevoerd in vijftien ziekenhuizen en stond on der leiding van het Universitair Medisch Centrum Utrecht, UMCU. Hoofd van het onderzoek Hein Gooszen spreekt van 'een drama'. Volgens het UMCU hadden enkele overledenen waarschijnlijk nog ge leefd als die de probiotica niet had den gekregen. Probiotica zijn bacte riën die een goede invloed op de werking van de darmen hebben. Ze zitten ook in melk- en yoghurt- drankjes als Yakult, Actimel en Vi- fit. Het UMCU ging ervan uit dat de probiotica ook infecties rem men. Volgens minister Ab Klink van Volksgezondheid onderzoekt de inspectie vooral of de onderzoe kers zich aan de regels hebben ge houden. Uit de verslagenheid van de wetenschappers valt wel af te leiden dat ze waarschijnlijk integer hebben gehandeld, zei Klink. Het WJ Bij een experiment met probioti- ca onder patiënten met alvlees klierontsteking zijn veel meer do den gevallen dan bij zieken die de behandeling niet kregen. nieuws over het mislukte onder zoek kwam ook bij Klink hard aan. De Tweede Kamer reageerde eveneens geschokt. De Kamer vindt dat de Inspectie moet uitzoe ken of de patiënten vooraf vol doende zijn geïnformeerd over het experiment en de gezondheidsrisi co's. In 2005 constateerde het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) dat er weinig bekend was over eventuele schadelijke ge volgen van probiotica. Volgens het RIVM was er wel aanleiding tot zorg. Onderzoek op ratten met een auto-immuunziekte toonde aan dat probiotica de ziekte verer gerde. Dat wil niet zeggen dat pro biotica op mensen hetzelfde effect hebben, benadrukte onderzoeker Henk van Loveren van het RIVM gisteren. De Voedsel- en Waren Autoriteit ziet geen aanleiding een onder zoek in te stellen naar drankjes met probiotica die in de super markt te koop zijn. Volgens de fa brikanten zijn hun producten 'al vele jaren honderd procent veilig.' pagina 12 en 13: proef op de som mislukt soms Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 -0231 231 AZ verliest arbitrage over transfer Alves ZEIST - De arbitragecommissie van de KNVB heeft AZ in de zaak te gen SC Heerenveen over de trans fer van Afonso Alves in het onge lijk gesteld. De overeenkomst tus sen AZ en de Friese club is niet rechtsgeldig. pagina 41AZ tast weer mis Hofstadgroep vormt geen terreurorganisatie ROTTERDAM - De Hofstadgroep is geen terroristische organisatie. Er is geen sprake van een gestructu reerde samenwerking voor het be ramen van aanslagen of het aanzet ten tot geweld. Dat heeft het Haag se gerechtshof gisteren bepaald. pag 4: verdachten geen terroristen Bij medische experimenten zijn slachtoffers onvermijdelijk Laat de tweede kerncentrale maar komen eens 68% oneens 32% aantal reacties: 643 I Zeeland: 2, 3, 25 t/m 33; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Meningen: 10 en 11; Beurs: 14; Economie: 15 en 16; Weer: 22; Strips: 23; Cultuur: 34 en 35; Sport: 41 t/m 45; Televisie: 46 en 47. MIDDELBURG - Driehonderd politiemensen uit heel Zeeland namen gisteren deel aan een pro test op de Markt in Middelburg. Gisteravond werd bekend dat morgen ook de verkeerspolitie - de agenten die snelheidsovertreders beboeten - in heel Nederland het werk neerlegt. Zo willen ze betere arbeidsvoorwaarden afdwingen, aldus voorzitter Gerrit van de Kamp van de politievak- bond ACP. De zogenoemde verkeershandhavings- teams, die werken voor verkeersofficier van justi tie Koos Spee, en de verkeerspolitie van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) staken. „Ze houden zich dus niet bezig met flits- of radar controles", aldus Van de Kamp. Flitspalen blijven wel werken en trajectcontroles blijven van kracht, benadrukt de vakbondsvoorman. foto Ruben Oreel pagina 31: Zeeuwen haken in op landelijk protest Meer wordt het niet. Maar ool< niet minder! Direct, meteen,gelijk: 50% korting! Bekijk ook de online-opruimingscollectie op.- www.lnterieur-paauwe.nl Zuidweg 20° Zonnemaire om 401318 Tweede Kamer wil af van experiment gekozen burgemeester. DEN HAAG - De mislukking van het burgemeestersreferendum in Eind hoven maakt duidelijk dat in de toekomst afgezien moet worden van een dergelijke volksraadple ging, vindt een meerderheid in de Tweede Kamer. De benodigde op komst van dertig procent van de stemgerechtigden werd gisteren niet gehaald. Zo'n 24 procent van de kiezers kwam opdagen. Een Ka mermeerderheid pleit al langer voor afschaffing van het huidige experiment met het referendum. Het is uiteindelijk de gemeente raad die nu beslist welke PvdA'er de nieuwe burgémeester van Eind hoven zal worden: Rob van Gijzel of Leen Verbeek. „Ook al is bijna dertig procent van de kiezers opgekomen, deze wan vertoning blijft volksverlakkerij", meent CDA-Kamerlid Jan Schin- kelshoek. Ook WD-woordvoerder Willibrord van Beek vindt dat het referendum in Eindhoven is 'mis lukt'. Alexander Pechtold, fractie leider van D66 in de Kamer, vindt het burgemeestersreferendum in de huidige vorm onwerkbaar. „Het is een slap aftreksel. De mensen willen een ruime keuze, niet de keus uit twee kandidaten van de zelfde partij." PvdA'er Pierre Heij- nen vindt dat de opkomst in Eind hoven, die een stuk hoger is dan bij het bekritiseerde referendum in Utrecht (9,4 procent), reden is om het burgemeestersreferendum nog een kans te geven. Gesneuvelde korporaal begraven www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1